Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 jest szkołą publiczną koedukacyjną. Organem prowadzącym szkołę jest Miasto Zamość. W skład Zespołu Szkół wchodzą następujące typy szkół:
1.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2
2.Technikum Nr 2
Szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół odbywają zajęcia teoretyczne w trzech budynkach.
Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Zajęcia praktyczne oraz zajęcia edukacyjne z zakresu praktycznego kształcenia zawodowego uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia j odbywają w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Zamościu , a praktykę zawodową uczniowie technikum odbywają w zakładach pracy.
Zespół Szkół zapewnia uczniom możliwość korzystania z:
-sal lekcyjnych - w tym z klasopracowni i pracowni
-biblioteki
-czytelni
-gabinetów : profilaktyki i pomocy przedlekarskiej
-gabinetu stomatologicznego
-sali gimnastycznej i urządzeń sportowych w szkolnej siłowni
-pracowni komputerowych oraz multimedialnego centrum informacji
-symulatora nauki jazdy,
Zespół Szkół umożliwia rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez:
1.indywidualizację w procesie nauczania,
2.pomoc uczniom w przygotowywaniu się do olimpiad i konkursów,
3.organizowanie kół zainteresowań,
4.wycieczki przedmiotowe i krajoznawcze,
5.pracę metodą projektów,
6.współpracę z pracodawcami.
Od lat uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach tanecznych, wyrównawczych oraz wspomagających uczniów w przygotowaniu do egzaminu zarówno maturalnego, jak też potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i w zawodzie. Przy szkole działa też UKS Mechanik, w którym trenują uczniowie sztuki walk m.in. kix boxing i kombat kalaki. Talenty muzyczne uczniowie mogą rozwijać w szkolnej orkiestrze. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się organizowany corocznie Dzień Motoryzacji-impreza propagująca ideę motoryzacji. Baza, atmosfera szkoły, nauczyciele i pracownicy sprawiają, że każdy uczeń w szkole ma możliwość wszechstronnego rozwoju, swoich pasji i zainteresowań.
Szkoła realizuje liczne projekty dofinansowywane ze środków krajowych oraz Unii Europejskiej mające na celu wzbogacenie procesu dydaktyczno-wychowawczego i sprzyjające podnoszeniu poziomu kształcenia.