Szczecin
Liceum ogólnokształcące
XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Adres
ul.Kopernika 16a, 70-241 Szczecin
Telefon
(91) 48 95 310
Fax
(91) 48 95 319
E-mail
Strona www
Dyrektor
Anna Kowalczyk
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Opis

XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi należy do grona najlepszych szkół ponadpodstawowych w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim.

W naszej szkole staramy się aby czas był przygodą, w trakcie której zdobywamy kompetencje edukacyjne umożliwiające nam dalszą naukę na wybranych uczelniach w Polsce i za granicą. Łączymy swoje pasje i zainteresowania z umiejętnościami i wiedzą zdobytą w szkole. Stawiamy na bardzo dobra znajomość języków obcych pozwalającą nam konkurować na rynku pracy z absolwentami szkół w całej Europie. Czujemy się obywatelami świata. Szanujemy siebie, swoją inność i tradycje. Wspieramy się w działaniach i podejmujemy ciekawe inicjatywy.

Od wielu lat zdawalność egzaminów maturalnych w naszej szkole wynosi 100%, a wyniki matur z wszystkich przedmiotów znacznie przekraczają średnią krajową i z wielu przedmiotów plasują się w strefie wyników wysokich, bardzo wysokich i najwyższych.

Rokrocznie szkoła jest wysoko notowana w rankingu szkół „Perspektywy", który wskazuje najlepsze szkoły w Polsce wyróżniając je brązową, srebrną i złotą tarczą.

Do egzaminu maturalnego uczniowie deklarują średnio 4 przedmioty dodatkowe, co świadczy o ambitnych planach związanych z dalszą karierą edukacyjną na studiach wyższych, ale też o wysokiej edukacyjnej wartości dodanej czyli rozwoju edukacyjnym uczniów w trakcie nauki w XIV LOzOD.

Co wyróżnia XIV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie na tle innych szkół:


· Atmosfera, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia, który realizuje swoje pasje.

· Jesteśmy jedną z niewielu szkół w Polsce prowadzących klasy wstępne, umożliwiające podjęcie nauki w klasie dwujęzycznej.

· Jesteśmy jedyną szkołą w województwie uczącą języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

· Mamy stabilny zespół doskonale wykształconych nauczycieli, przygotowanych do pracy edukacyjnej i wychowawczej z młodzieżą.

· Nauczyciele i native speakerzy prowadzą zajęcia przedmiotowe w językach obcych takie jak: historia, geografia, matematyka, biologia czy literatura hiszpańska.

· W tej szkole można uzyskać certyfikat językowy FCE i CAE i DELE, które są rozpoznawalnym na świecie świadectwem biegłej znajomości języka angielskiego
i hiszpańskiego, uznawane przez uczelnie wyższe i przyszłych pracodawców.

· Uczniowie mogą przystąpić do matury hiszpańskiej Titulo de Bachiller.

· Wielu absolwentów podejmuje każdego roku studia na uczelniach zagranicznych np.: w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii.

· Szkoła jest doskonale położona w samym centrum miasta.

· Mamy do dyspozycji przestronny, monitorowany i bezpieczny budynek.

· Znakiem rozpoznawczym szkoły jest tradycyjny mundurek szkolny.


W "Czternastce" podejmowane są ciekawe i innowacyjne działania, wśród nich: "Dni Kultury Krajów Anglojęzycznych", w trakcie których uczniowie uczestniczą w warsztatach i wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych wydziałów filologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego, metodyków nauczania oraz specjalistów z różnych dziedzin nauki i kultury; "Dni Kultury Hiszpańskiej", PAS (Przegląd Artystów Szkolnych), Koncert Charytatywny dla Szczecińskiego Hospicjum, wymiany ze szkołami w Hiszpanii i wyjazdy studyjne na uczelnie w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie odbywają zajęcia warsztatowe. Ciekawym przedsięwzięciem są "Dni Humanisty", to najstarsza impreza szkolna odbywająca się od 22 lat. W tym czasie organizowane są warsztaty literackie, debaty i spektakle teatralne, które służą rozwijaniu zainteresowań humanistycznych. Tradycją szkoły są spotkania ze znanymi absolwentami, wśród których są artyści, politycy, psycholodzy, aktorzy, podróżnicy
i sportowcy. Znani absolwenci chętnie spotykają się z uczniami i ciekawie prezentują swoje pasje i osiągnięcia zawodowe. Uczniowie organizują wolontariat szkolny i angażują się w różne akcje ogólnopolskie takie jak: WOŚP, Szlachetna Paczka.

W roku szkolnym 2024/2025 szkoła planuje stworzyć 4 sekcje ogólnodostępne w klasie pierwszej, 1 oddział klasy dwujęzycznej angielskiej i 1 oddział wstępny.

W klasie wstępnej uczniowie realizują intensywny program nauki języka hiszpańskiego (18 godzin tygodniowo). Mają również: język polski (2), matematykę (2), język angielski (2)
i wychowanie fizyczne (3). Po tej klasie, w następnym roku szkolnym uczniowie przechodzą automatycznie do klasy pierwszej dwujęzycznej hiszpańskiej.

W klasie dwujęzycznej angielskiej uczeń może wybrać jedną z dwóch sekcji, w zależności od tego jakie przedmioty chce realizować w rozszerzeniu. W klasie dwujęzycznej angielskiej
w sekcji matematyczno-językowej przedmioty w rozszerzeniu to: matematyka, geografia
a w prawno-językowej: historia oraz geografia.

W klasie ogólnodostępnej w sekcji biologiczno-matematycznej realizowane są w rozszerzeniu następujące przedmioty jak biologia, matematyka, język angielski. W sekcji biologiczno-chemicznej ma stałe rozszerzenia: biologię, chemię i język angielski. W sekcji matematyczno – fizycznej ma stałe rozszerzenia: matematykę, fizykę i język angielski. W sekcji matematyczno-chemicznej: matematyka, chemia i język angielski.

Do klasy dwujęzycznej hiszpańskiej przyjęci zostają automatycznie uczniowie po klasie wstępnej w naszym liceum. W tej klasie dodatkowe rozszerzenia to: język angielski i historia.

Oferta
Dojazd

Dojazd tramwajami nr 1, 11, 12 oraz autobusami nr 61, 62, 241, 243 do ul. Narutowicza oraz autobusami 70, 90 do pl. Dziecka lub tramwajami 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 i autobusami 61, 75, 76, 87, 90, B, C, do Bramy Portowej.


Historia

XIV Liceum Ogólnokształcące zostało powołane do życia 1 września 1991r. Powstało w budynku dawnego Technikum Mechanicznego. W latach 2008 - 2019 r. Liceum wraz z Gimnazjum nr 32 z Oddziałami Dwujęzycznymi tworzyło Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2. W wyniku reformy systemu oświaty w Polsce w 2019 r. po likwidacji gimnazjów, szkoła powróciła do nazwy XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Koła zainteresowań

Przygotowując się do startu w olimpiadach przedmiotowych licealiści mogą uczestniczyć w zajęciach kół zainteresowań: biologicznym, ekologicznym, geograficznym, historycznym, matematycznym, astronomicznym, filmowo - filozoficznym i klubie dyskusyjnym. W szkole działają dwa zespoły teatralne, które przygotowują spektakle w języku polskim i hiszpańskim. Rokrocznie nasi aktorzy są wyróżniani w konkursie teatrów szkolnych sekcji dwujęzycznych. Młodzież zainteresowana sportem uczestniczy w zajęciach sportowych (piłka siatkowa, koszykowa, nożna, squash) i osiąga sukcesy w zawodach międzyszkolnych i ligach sportowych. W szkole działa radiowęzeł. Młodzież angażuje się w działania wolontariackie.

Uczniowie  mogą liczyć na indywidualny program nauki z przedmiotu, w którym wykazują szczególne uzdolnienia.

Kontakty zagraniczne

Klasy dwujęzyczne hiszpańskie  objęte są merytorycznym patronatem Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie. Młodzież bierze udział w wyjazdach edukacyjnych organizowanych przy współudziale Ministerstwa Edukacji Hiszpanii. Uczniowie tych klas uczestniczą w wyjazdach do szkół językowych w Maladze i Madrycie. Szkoła nawiązała stałą współpracę ze szkołami hiszpańskimi, dzięki czemu licealiści  mogą wyjeżdżać na wymiany uczniów. W ramach współpracy z hiszpańskimi  uczelniami wyższymi  organizowane są spotkania dotyczące  możliwości studiowania w tym kraju. Naukę języka angielskiego i niemieckiego wspieramy praktyką. Szkoła organizuje wizyty studyjne oraz warsztaty prozawodowe  na uczelniach angielskich, między innymi w: Bedfordshire University, Coventry University, London Met University, Bucks New University, ICMP London, Ravensborne University. 

 


Osiągnięcia

Nasi uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. W tym roku szkolnym, 250 uczniów naszej szkoły wzięło udział  w dwudziestu dwóch olimpiadach np.:

 

·  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego,

·  Olimpiadzie z Języka Hiszpańskiego,

·  Olimpiadzie Filozoficznej,

·  Olimpiadzie Geograficznej,

·  Olimpiadzie Fizycznej,

·   Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,

·  Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego,

·  Olimpiadzie Znajomości Afryki,

·  Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej,

·  Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu. 

·  Olimpiadzie  Historycznej,

·  Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej,

·  Olimpiadzie  Ekonomicznej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

·  Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie

·  Olimpiadzie LangTech


 Wielu uczniów zajmuje czołowe lokaty w wojewódzkich i ogólnopolskich  konkursach fizycznych, językowych,  geograficznych, literackich, biologicznych, chemicznych organizowanych przez różne instytucje naukowe i oświatowe oraz uczelnie wyższe.

Uczniowie osiągają też sukcesy w sporcie zarówno zespołowym jak i indywidualnym.

Drzwi otwarte

Na dzień otwarty zapraszamy 20.04.2024 r. w godz.: 10:00 - 13:00.

Zajęcia pozalekcyjne

 

Dbając o wysoki poziom edukacji nauczyciele prowadzą liczne zajęcia w ramach Miejskich Programów Jakościowych. Zajęcia poszerzają wiedzę pozaszkolną i ofertę edukacyjną. Najchętniej uczniowie uczestniczą w zajęciach rozwijających zainteresowania z dziedziny matematyki i  języków obcych. Działa również koło dyskusyjne, filozoficzno – filmowe, kulturoznawcze i dziennikarskie.

Współpraca z pracodawcami

Ze względu na charakter kształcenia w liceum ogólnokształcącym szkoła podejmuje współpracę z uczelniami wyższymi, gdyż zdecydowana większość uczniów kontynuuje naukę na studiach wyższych. Uczniowie biorą udział w zajęciach zawodoznawczych i spotkaniach z przedstawicielami różnych uczelni zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zakres wiekowy
14-19
Współpraca z uczelniami wyższymi

Szkoła ma podpisane porozumienie z Uniwersytetem Szczecińskiem Wydziałem Humanistycznym i Ekonomicznym, z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.