Poznań
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
Adres
Norwida 21, 60-867 Poznań
Telefon
061-847-45-93
Fax
061-847-45-93
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Barbara Kuśnierczak
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema
Opis
Szkoła Podstawowa Nr 23 położona jest w dzielnicy Jeżyce. Pierwszy dzwonek przy ulicy Norwida przywitał dzieci w roku szkolnym 1978/1979. Zapewniamy dobre warunki nauki, rozwoju i bezpieczeństwa. Szkoła była i jest nieustannie unowocześniana. W roku 2016 budynek zostanie poddany całkowitej termomodernizacji. Posiadamy 22 duże, przestronne sale lekcyjne (trzy z nich wyposażone w tablice interaktywne), 2 nowoczesne pracownie komputerową oraz pracownię multimedialną. Lekcje w-f odbywają się w odnowionej, dużej sali gimnastycznej. Biblioteka i czytelnia pełnią również funkcję Interaktywnego Centrum Multimedialnego. W szkole funkcjonuje kuchnia i stołówka. Uczniowie mają możliwość korzystania z dwudaniowych obiadów. Wszystkie dzieci w szkole otoczone są opieką psychologiczną i pedagogiczną. Pracujemy w systemie jednozmianowym. Szkoła przystąpiła do programu ARR "Szklanka mleka" i "Owoce w szkole". Jesteśmy szkołą promującą zdrowy styl życia, dbamy o wysoką jakość kształcenia i wychowania.  Realizujemy program "Bezpieczna szkoła". Jesteśmy organizatorami Olimpiady Przedszkolaka, na którą zapraszamy zaprzyjaźnione przedszkola, Międzyszkolnego Konkursu Recytatorsko-aktorskiego i Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas II i III, który jest objęty Patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Za wieloletni udział w konkursach organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania szkoła otrzymała dyplom i Odznakę Miłośnika Miasta Poznania. Organizujemy wiele różnorodnych akcji charytatywnych, które kształtują wrażliwość naszych uczniów na potrzeby innych. Szkoła utrzymuje stałą i bardzo dobrą współpracę z Radą Osiedla - Poznań Jeżyce oraz z dużą grupą rodziców angażujących się w pomoc szkole, zarówno w procesie podnoszenia warunków nauki jak również wspierania działań wychowawczych. W placówce pracują doświadczeni nauczyciele z wysokimi kwalifikacjami, którzy dbają o bezpieczeństwo i troszczą się o wszechstronny rozwój każdego ucznia. Posiadamy liczne certyfikaty: "Z Pyrkiem bezpieczniej", "Bezpiecznie to wiedzieć i znać", "Bank z klasą. Cała wiedza o bankowości", "Szkoła przyjazna dla niewidomych", "Śniadanie daje moc" oraz "Placówka respektująca potrzeby sensoryczne dzieci". Posiadamy również pięknie wyposażoną świetlicę szkolną, czynną od godziny 6:30 do 17:00. 
Języki
angielski, niemiecki
Osiągnięcia
1. Laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. 2. Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. 3. Zwycięstwo etapowe w ogólnopolskiej Szkolnej Lidze Historycznej "Mówią Wieki". 4. Laureat i Finalista XIV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Szkół miasta Poznania. 5. I m-ce w Międzyszkolnym Konkursie Gier i Zabaw O Puchar 5 milionów. 6. Laureatka XII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorsko - Aktorskiego. 7. Laureat I stopnia Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla klas VI. 8. Laureat Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego "O poezję trzeba dbać". 9. Laureatka konkursu na plakat wykonany techniką komputerową "Przeczytaj tę książkę". 10. Organizowany jest w szkole Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny pod Patronatem Prezydenta miasta Poznania. Uczniowie uczestniczą w projektach "Każdy zawód jest ważny", ,,Tanecznym krokiem przez świat” , "Bądźmy bezpieczni na drodze”, „Jeżyce – tu mieszkam i żyję” oraz "Mój świadomy dialog z tekstem"- mający na celu podniesienie kompetencji czytelniczych.
Dojazd
Nasza szkoła znajduje się u zbiegu ulicy Jeżyckiej i Norwida. Dojazd środkami komunikacji miejskiej jest bezproblemowy - tramwajami linii: 3, 4, 9, 10, 11, 17, 18 i autobusami: T2, 63, 64, 69.
Zajęcia pozalekcyjne
Zapraszamy naszych uczniów na zajęcia pozalekcyjne, które są dostosowane do zainteresowań i potrzeb dzieci. Koło historyczne, Małe formy teatralne, Zabawa w teatr, Chór szkolny, Koło polonistyczne, Koło j. angielskiego, Koło matematyczne, Dyskusyjny Klub Edukacyjny, Koło kulinarne, Kolo przyrodnicze. Odbywają się również zajęcia wyrównawcze. Klasy II i III raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach na basenie. Szkoła współpracuje z wieloma firmami zewnętrznymi oferujących rozmaite zajęcia dodatkowe/pozalekcyjne dla dzieci na terenie naszej placówki (np: gimnastyka artystyczna, judo, piłka nożna, zajęcia sportowe ogólnorozwojowe, robotyka, języki obce, rękodzieło). Placówka uczestniczy w programie Trener Osiedlowy. 
Kontakty zagraniczne
Realizacja projektu Erasmus + "KIDS" tj. "Zbieraj, inwestuj, wspomagaj i oszczędzaj". Projekt ma na celu nauczenie jego uczestników przedsiębiorczości, zarządzania finansami, oraz poszerzenia wiedzy na temat pieniędzy. Projekt Erasmus + "Chrońmy  środowisko, chrońmy naszą przyszłość". Projekt URBACT On board - współpraca pod patronatem Politechniki Poznańskiej. 
Historia
Szkoła Podstawowa Nr 23 swoją działalność rozpoczęła w 1925 roku. Na skutek działań wojennych w 1945 roku budynek doszczętnie spłonął. Ponieważ szkoła nie miała już własnej siedziby, rozpoczęła prace w budynku przy ulicy Słowackiego 56/58, a następnie przeniesiona została do lokalu przy ulicy Dąbrowskiego 73. Nowy rok szkolny 1956/57 szkoła rozpoczyna w nowym budynku przy ulicy Żeromskiego. W budynku przy ulicy Norwida dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny w roku 1978. Od roku 2003 jesteśmy placówką, w której realizowany jest program "Bezpieczna Szkoła". Tradycją szkoły stał się: "Koncert Gwiazdkowy", "Dzień Europejski", akcja "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem". W 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 90-lecia szkoły.
Sześciolatek w pierwszej klasie
Nasza szkoła jest dobrze przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich i siedmioletnich do klasy pierwszej. Nauczyciele są odpowiednio wykwalifikowani i przygotowani. Od wielu lat dzieci te są obecne w naszych klasach pierwszych. Posiadamy piękne, przestronne sale wyposażone w meble dostosowane do wzrostu dziecka, oraz miejsca rekreacyjne. Sale te znajdują się na parterze budynku szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo rozkład przerw międzylekcyjnych jest dostosowany do najmłodszych. Posiadamy plac zabaw wspomagający rozwój dzieci. Uczniowie najmłodsi są objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną, terapią logopedyczną i gimnastyką korekcyjną. Prowadzone są dla nich oddzielne zajęcia: komputerowe, plastyczne, muzyczne, ekologiczne, język angielski. Klasy I-III na lekcjach informatyki korzystają z 24 stanowiskowej nowoczesnej pracowni komputerowej. Uczestniczą w wielu kołach zainteresowań, które są prowadzone na terenie naszej szkoły.
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe