Poznań
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich
Zespół szkół
Adres
al. Niepodległości 32, 61-714 Poznań
Telefon
(61) 8526001
Fax
(61) 8526001
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Anna Mrówczyńska
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Szkoła SP 13
 • Flaga Polski
 • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich
 • Przedszkoliada
 • klasa 1 sportowa
 • klasa 1 sportowa
 • Zgrupowanie piłkarskie
 • Mecz SKS 13
 • Hala namiotowa
 • SP 13 Poznań Ogród Jordanowski nr 1
 • SP 13 Poznań Ogród Jordanowski nr 1 f2
 • SP 13 Poznań Ogród Jordanowski nr 1 f3
Opis

SP 13 Poznań realizuje szkolenie sportowe i kształcenie ogólne w jednym miejscu. Posiada bogatą ofertę zarówno dla uczniów klas ogólnych jak i sportowych, w których prowadzi profesjonalne szkolenie w dyscyplinach: piłka nożna oraz tenis.

W roku szkolnym 2022/2023 placówka planuje utworzyć: klasy  pierwsze ogólnodostępne oraz sportowe - w zakresie piłki    nożnej chłopców/dziewcząt i tenisa chłopców/dziewcząt (współpraca z SKS POZNAŃSKA 13 , AZS Poznań)

 

Charakterystyka szkoły :Znaną nie tylko w Poznaniu „Sportową Trzynastkę” charakteryzuje to, że  utrzymując od lat na wysokim poziomie szkolenie młodych sportowców, pozostaje szkołą, dla której ważne są dydaktyka i wychowanie. A przy tym jest miejscem przyjaznym dla młodego człowieka, aktywizującym, twórczym, bogatym w wydarzenia i pozwalającym realizować bardzo różnorodne pasje uczniów. Służy temu bogaty kalendarz imprez i uroczystości, w tym szkolne wystawy, dni talentu czy festyn o zasięgu środowiskowym. Działania naszych uczniów wychodzą często poza mury szkoły. Udzielamy się w ważnych dla miasta wydarzeniach. Współorganizujemy Festiwal Dobrego Słowa, Bieg Pamięci Czerwiec ’56 i angażujemy uczniów w skierowaną do przedszkolaków Przedszkoliadę. Rozpoznawalną marką stał się szkolny chór ChóRico. W szkole co roku organizowany jest też sztab WOŚP. W Trzynastce naprawdę dużo się dzieje.

Szkolenie sportowe:   W klasach sportowych pracują wykwalifikowani trenerzy realizujący specjalistyczny program szkolenia w ramach lekcji wychowania fizycznego. W ten sposób zrzeszeni w konkretnym klubie sportowym uczniowie realizują profesjonalny cykl szkoleniowy w ramach poszerzonego planu lekcji, co pozwala na wolne popołudnia i ułatwia łączenie nauki z trenowaniem na wysokim poziomie konkretnej dyscypliny sportowej. Przy bezpośredniej współpracy z klubem SKS POZNAŃSKA 13 oraz pod patronatem merytorycznym Wielkopolskiego         Związku    Piłki Nożnej szkoła prowadzi klasy o profilu piłka nożna na poziomie klas 1-8. Od 2020 roku, dzięki współpracy klubu z liceum sportowym, absolwenci szkoły mogą kontynuować organizowane w podobny sposób szkolenie piłkarskie również w szkole ponadpodstawowej.Tworząc klasy o profilu tenisowym, szkoła korzysta z bogatego doświadczenia i pobliskich obiektów klubu AZS Poznań,  uznanego za jeden z najlepiej szkolących w Polsce trenującą tenis młodzież.

 

Baza szkoły:   Na bogatą bazę szkoły składają się przypisane każdej klasie osobne sale lekcyjne, liczne pracownie przedmiotowe, dwie sale komputerowe, biblioteka z czytelnią, stołówka, duże pomieszczenia świetlicy oraz „relaksówka” będąca równocześnie salą projekcyjno-widowiskową. W szkole powstaje profesjonalne studio nagraniowe oraz pracownia techniczna.

Lekcje klas 1-3 odbywają się w wydzielonej części budynku, sale dostosowane są do wymagań uczniów, zapewniając im miejsce do nauki i zabaw.

Pozostająca do dyspozycji uczniów szkoły bogata baza sportowa to m. in.: hala namiotowa, sala gimnastyczna, specjalistyczne mniejsze pomieszczenia sportowe, boisko sportowe przy budynku szkoły, a przede wszystkim pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną przy ulicy Armii Poznań 15. Mieszczący się tam kompleks sportowy tworzą też dwa mniejsze boiska, a dodatkowo uczniowie „Trzynastki” mogą korzystać z  bazy sportowej nowoczesnego Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ulicy Solnej.

Żywienie : Na terenie szkoły funkcjonują: zapewniająca pełnowartościowe dwudaniowe obiady stołówka prowadzona przez firmę „Cuda garnki”

 

 

 

Języki
angielski, niemiecki
Osiągnięcia
 Osiągnięcia sportowe - co roku uczniowie naszej szkoły zdobywają w dziedzinie - piłka nożna- mistrzostwa Wielkopolski w kategorii: Juniora, Trampkarza, Młodzika , Orlika i Żaka. Naszymi absolwentami są też piłkarze występujący w Ekstraklasie – najwyższej klasie rozgrywkowej, a nawet w reprezentacji Polski.
Dojazd
Przystanki tramwajowe przy ul. Pułaskiego i przy ul. Fredry. Przystanki autobusowe przy ul. Nowowiejskiego i al. Niepodległości. Autobus linii 51,63, 68.
Sześciolatek w pierwszej klasie

Zajęcia pozalekcyjne

Rozwijamy w naszych uczniach aktywne społeczne postawy, w szkole prężnie działają Samorządy Uczniowskie mające swoją reprezentację w Radzie Szkoły. Kultywujemy szkolne tradycje, redagujemy gazetki szkolne, promujemy konkursy szkolne i międzyszkolne. Wciąż staramy się zwiększać ofertę zajęć pozalekcyjnych. Poza tradycyjnymi kołami zainteresowań, mocnymi punktami są: szkolny chór ChóRico, koło szachowe, kółko taneczne „Roztańczona 13” czy szkolne koło wolontariatu „Pomoc za uśmiech”. Na terenie szkoły od lat działa też klub modelarski „Herkules”.

Uczniowie klas najmłodszych w aktywny i kreatywny sposób spędzają czas w świetlicy szkolnej działającej w godzinach 6.45 – 17.00, a ofertę zajęć pozalekcyjnych zwiększamy również dzięki doświadczeniu w prowadzeniu klas sportowych.  Klasy drugie biorą udział w lekcjach nauki pływania wspieranych przez Miasto Poznań i Fundację AWF. Na terenie szkoły prowadzone są też zajęcia z piłki nożnej  dla uczniów klas ogólnych
Historia

Szkoła istnieje od października 1958 roku. Od Początku swojej działalności funkcjonuje jako szkoła sportowa, od 1973 roku otrzymuje status SPORTOWY o profilu łyżwiarstwo i lekkoatletyka, a od 1982 roku rozpoczęło się szkolenie młodych piłkarzy SKS POZNAŃSKA 13 Poznań, by w pozostałych latach nawiązać współpracę z Lechem Poznań. Od września 2016 roku powróciła do szkolenia piłkarskiego SKS POZNAŃSKA 13 Poznań z rozbudowanym w kolejnym okresie patronatem WZPN Poznań. Szkoła, która szczyci się ponad 50 „wychowankami” piłkarskimi!!!

Drzwi otwarte

Drzwi otwarte 18 marca 2022 ( piątek) godz.16:30 do 18:30

19 marca 2022 roku ( sobota) od 10:00 do 12:00