Krosno
Przedszkole
Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego w Krośnie
Zespół szkół
Adres
J. i S. Magurów 1, 38-409 Krosno
Telefon
13 43 214 50
Fax
13 43 214 50
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Gabriela Wróbel
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
 • Dbamy o nasze bezpieczeństwo.
 • Nasz nowy plac zabaw.
 • Lubimy występować.
 • Zbiórka naszej Gromady Zuchowej "Kwiatowa Rodzina".
 • Sami przygotowujemy pyszne kanapki.
 • Starsze przedszkolaki w sali komputerowej.
 • Przygotowujemy zdrowe przekąski.
 • Świetnie się bawimy z ulubionymi postaciami z bajek.
 • Poznajemy w praktyce zasady ruchu drogowego.
 • Należymy do drużyny zuchowej.
 • Obchodzimy święta narodowe.
 • Logo.
 • Uczymy się kodować.
 • Uczymy się przez działanie.
Opis

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Krośnie mieści się w budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Krośnie, przy ulicy Jana i Stanisława Magurów 1. Do dyspozycji przedszkola oddano cały parter, który został oddzielony od pozostałej części placówki, przebudowany i dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci. Świeżo wyremontowane, kolorowe i przestronne sale czekają na Państwa pociechy. Całe urządzenie przedszkola: meble, zabawki, nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny, jest nowe, na miarę XXI wieku. Zabezpieczone wejście do przedszkola w pełni zapewnia bezpieczeństwo Państwa pociechom.

Przedszkole posiada wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych, do których zaliczyć można:

- wyposażenie każdej z sal w zestaw pomocy multimedialnych;

- interaktywny „Magiczny dywan” - wspaniała pomoc, służąca do zabawy stymulującej wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci. Państwa pociechy mogą odbywać wirtualne spacery po lesie, łąkach, słuchać szumu morza, deszczu, poświstów wiatru, chodzić w sali po szeleszczących liściach, skakać po kamyczkach zanurzonych w górskim potoku… Mogą uczyć się i rozmawiać o rzeczach trudnych, a czasem niewykonalnych do pokazania w naturze.

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo, został wybudowany podjazd ułatwiający dostanie się do budynku.

Nowe wyposażenie łazienek, dostosowane do wzrostu przedszkolaków, przestronny korytarz i szatnia z indywidualnymi szafeczkami, zapewniają dzieciom wygodę i bezpieczeństwo korzystania.

Wśród zieleni traw i drzew, otaczających budynek szkolny, znajdują się niedawno oddane do użytku, nowoczesne, kolorowe place zabaw wyposażone w huśtawki, drabinki i tory przeszkód. Oprócz nich przedszkolaki korzystają także z dwóch boisk - asfaltowego i trawiastego, gdzie z chęcią kopią piłkę i ćwiczą strzelanie goli.

Przedszkole nr 2 ma świetną lokalizację w pobliżu głównych punktów komunikacyjnych miasta. Mieszcząca się w tym samym budynku szkoła podstawowa oraz pobliski żłobek, pozwalają rodzicom na pozostawienie swych pociech młodszych i starszych prawie w jednym miejscu.

Przedszkole dysponuje miejscem dla 125 dzieci. Praca zorganizowana jest w pięciu oddziałach przedszkolnych, w których wychowankowie dobierani są według zbliżonego wieku.

Posiadamy własne zaplecze gastronomiczne – posiłki przygotowywane są w kuchni na miejscu. O godz. 8.30 – podajemy śniadanie, o godz. 10.30. – drugie śniadanie, o godz. 12.00 – dwudaniowy obiad z kompotem i o godz. 14.00. – podwieczorek. Jadłospis opracowywany przez dietetyka uwzględnia zasady Nowej Piramidy Żywieniowej, a także w razie potrzeby wszelkie diety, alergie i zalecenia lekarskie. Dodatkowo w ciągu dnia dzieci mają stały dostęp do świeżej butelkowanej wody do picia.

Placówka została uhonorowana ogólnopolskimi certyfikatami: „Bezpieczne przedszkole” oraz „Przedszkole młodych patriotów”.

 

Przedszkole Miejskie nr 2 realizuje wiele projektów edukacyjnych, np.: międzynarodowy projekt „Bajeczna księga”, projekty „Czyste powietrze wokół nas”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Drogowe ABC”, oraz różnorodne akcje i programy, m. in.: „Cała Polska Czyta Dzieciom", „Szkoła do Hymnu", „BohaterON w Twojej szkole”, „Opatrunek na ratunek”, „Dzień Dobrego Słowa", „Sprzątanie Świata", „Dzień Ziemi", „Moje miasto bez elektrośmieci", zbiórki ekologiczne (baterii, nakrętek plastikowych, rolek tekturowych, itp.), zbiórki charytatywne, tj.: Zbiórka Książek dla DPS-u, Góra Grosza, zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska itd.

Oddając swoje dziecko do Przedszkola Miejskiego nr 2, rodzic może być pewien, że będzie ono dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole. W procesie dydaktycznym stosujemy różnorodne metody pracy, m.in. metodę sekwencyjno-symultaniczną, która daje bardzo dobre rezultaty w nauce czytania, metodykę nauczania matematyki prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i dr B. Nawolskiej, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają logiczne myślenie dziecka. Słowo i muzykę łączymy z ruchem, stosując metodę C. Orffa.

Dzieci codziennie wychodzą na podwórko i korzystają z dużego terenu  przyszkolnego. Kładziemy nacisk na poznawanie przez maluchy najbliższego otoczenia, swojej „małej ojczyzny”, dlatego też chętnie zwiedzamy muzea i wystawy, również wirtualnie. Systematycznie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, tzn.: Szkołą Podstawową Nr 10, Państwową Strażą Pożarną, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Policją, Przychodnią Lekarską, Krośnieńską Biblioteką Publiczną, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, placówką poczty polskiej, okolicznymi sklepami i straganami. W naszym przedszkolu organizujemy wernisaże, zabawy andrzejkowe i karnawałowe. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, wrócimy do organizacji festynów, które zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i ich rodziców. Przyczyniamy się do kultywowania polskiej tradycji i kultury poprzez organizację uroczystości: Święta Niepodległości, Wigilii, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Ojca. Prowadzimy warsztaty dla rodziców oraz systematyczne konsultacje z nauczycielami.

Zapraszamy Państwa na Dzień Otwarty Przedszkola, o organizacji którego poinformujemy na osobnych plakatach. W czasie Dnia Otwartego będzie można zapoznać się bliżej z ofertą przedszkola i kadrą pedagogiczną.

Już teraz zapraszamy Państwa wraz z dziećmi do udziału w corocznych zajęciach adaptacyjnych w Klubie Przedszkolaka, organizowanych z myślą o przyszłych przedszkolakach. Zajęcia te będą zorganizowane w maju lub czerwcu 2022 r.

Informacje na temat bieżących wydarzeń w naszym przedszkolu można znaleźć na stronie internetowej: mzsnr1-krosno.pl oraz na portalu facebook.com https://www.facebook.com/Przedszkole-Miejskie-nr-2-im-Kr%C3%B3la-Maciusia-103336284394729.

Zapraszamy Państwa do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Krośnie przy ulicy J. i S. Magurów 1. To tutaj pod opieką wykwalifikowanej kadry, w ciepłej i serdecznej atmosferze, Wasze pociechy spędzą piękne, niezapomniane chwile. Jasne i przestronne sale wyposażone w sprzęt dostosowany do potrzeb dzieci, a także ładne i ciekawe zabawki pozwalają dziecku na poznawanie świata oraz zachęcają do beztroskiej zabawy. A szczęśliwe dzieciństwo to najlepszy start w dorosłe życie.

 

Zaktualizowano dnia 27 stycznia 2022 r.

Godziny otwarcia od
Od godziny 7.00 do godz. 16.30.
Dodatkowe zajęcia

 

W naszym  przedszkolu organizowane są dla chętnych dzieci dodatkowe zajęcia sportowe  oraz liczne kółka zainteresowań. Dzieci objęte są opieką logopedyczną. Dysponujemy doskonale wyposażonym gabinetem rehabilitacji.

Dodatkowo organizowane są inne atrakcje dla dzieci, tj. teatrzyki, koncerty, wyjścia, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz imprezy okazjonalne, obecnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Przedszkolaki chętnie korzystają z dużej sali gimnastycznej (szczególnie, gdy aura nie sprzyja wychodzeniu na spacery lub place zabaw), ze szkolnej biblioteki, gdzie w kąciku czytelniczym wychowawca lub bibliotekarka czytają im książki oraz pracowni komputerowej, gdzie poprzez zabawę poznają tajniki świata komputerów.

 

Koła zainteresowań

Nasi wychowankowie mogą bezpłatnie rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w różnorodnych kołach i zajęciach innowacyjnych. Proponujemy zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania:

- kółko teatralne „Pacynka”,

- kółko literacko - logopedyczne „Rymowanki i wierszyki dla każdego”,

- zajęcia relaksacyjne z elementami bajkoterapii,

- kółko plastyczne „Kolorowe kredki”,

- kółko plastyczne - zajęcia z arteterapii „Pędzlem malowane”,

- zuchy - Gromada Zuchowa „Kwiatowa Rodzina” – jedyna przedszkolna gromada zuchowa na terenie Krosna.


Obecnie prowadzimy następujące innowacje:

- „Kodowanie na dywanie i chuście animacyjnej”,

- Twórcze przedszkole – twórcze dzieci”,

- „Papierowi przyjaciele”,

- „Muzyka wokół nas”,

- „Przedszkolak w świecie bajek i baśni”.

 

Ponadto, aby Państwa dzieci mogły realizować swoje pasje, odpłatnie są organizowane:

- zajęcia sportowe „Sprawny przedszkolak”.

 

Wszystkie dzieci uczą się w ramach podstawy programowej języka angielskiego oraz dzieci 5 - i 6 – letnie na życzenie Rodziców - religii. Realizacja treści następuje z wykorzystaniem atrakcyjnych, ciekawych dla dzieci form i metod, w tym z wykorzystaniem multimedialnej pracowni językowej, komputerowej lub tablicy interaktywnej.

Osiągnięcia


Naszym najbardziej czytelnym osiągnięciem jest CODZIENNY  UŚMIECH  DZIECKA.

Staramy się, umiejętnie łącząc przeszłość z teraźniejszością, wykorzystując tradycje i doświadczenie poprzednich nauczycieli i dyrektorów, zapewnić obecnym przedszkolakom szczęśliwe dzieciństwo i wszechstronny rozwój. Staramy się, by nasi wychowankowie czuli się w przedszkolu im. Króla Maciusia Pierwszego jak u siebie w domu. I chyba nam się to udaje, o czym najlepiej świadczy fakt, iż nasi podopieczni sprzed kilku lat, już jako rodzice, przyprowadzają do nas swoje pociechy.

Mamy też wymierne osiągnięcia – dyplomy i puchary można oglądać na korytarzu naszej placówki.

Oto niektóre z ostatnich, wybrane z długiej listy :

- III miejsce w konkursie Prezydenta Miasta Krosna „Najpiękniejsza choinka przedszkola” w 2019 r. i 2021 r.

- I miejsce w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Moja choinka” w styczniu 2018 r.,

- III miejsce w Turnieju Piłki Halowej dla przedszkolaków w 2017 r.,

- II miejsce w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Integracyjnej „Przez ruch do zdrowia” w 2017 r.,

- uzyskanie certyfikatu „Przedszkole Młodych Patriotów” w 2018 r.,

- II miejsce XIII Olimpiadzie Sportowej „Przez ruch do zdrowia” w 2018 r.,

- udział w kolejnych edycjach Międzyprzedszkolnego Przeglądu Jasełek w 2019 r., 2020 r., 2021 r. i 2022 r.

- I miejsce (ex aequo z PM10) w Konkursie na „Najładniejszą paczkę świąteczną” w XII 2020/ I 2021,

Personel

  

Nauczycielka dziecka jest przez cały okres edukacji przyjaciółką Rodziców. U niej szukajcie Państwo porad i wsparcia.

Wszelkie działania planowane są we współpracy z Radą Rodziców, którą to bardzo sobie cenimy.

Rosnące wymagania stawiane przed wychowaniem przedszkolnym i nauczycielami sprawiają, że kadra pedagogiczna stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego. Wśród personelu są nauczyciele wychowania przedszkolnego, w tym specjaliści pomagający dzieciom w bieżącej pracy - nauczyciel języka angielskiego i języka polskiego, pedagog - specjalista resocjalizacji, terapeuta, oligofrenopedagog, logopeda, neurologopeda, i terapeuta ręki oraz specjalista do pracy z dziećmi autystycznymi.


Wszystkie osoby zatrudnione w Przedszkolu są w pełni zaangażowane w opiekę nad dziećmi.

Historia

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Krośnie należy do najstarszych tego typu placówek w mieście. Powstało w 1965 roku, a więc ponad 50 lat temu. Początkowo placówka liczyła 4 oddziały, ale wraz z rozbudową osiedla coraz więcej dzieci uczęszczało do Przedszkola Miejskiego nr 2 przy ul. Mirandoli Pika. W 1973 roku utworzono dodatkowy oddział w bloku przy ul. Krakowskiej, który istniał do 1983 roku. W tych latach do przedszkola chodziło 230 dzieci. 14 stycznia 2006 roku odbyła się uroczystość nadania imienia placówce. Przedszkole otrzymało imię Króla Maciusia Pierwszego. W roku szkolnym 2009/2010 Przedszkole Miejskie nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego zostało włączone do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Krośnie. W chwili obecnej przedszkole prowadzi pięć oddziałów dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Uczęszcza do niego 125 dzieci.

1 września 2018 r. Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego zmieniło swoją siedzibę. Obecnie zajmuje parter budynku przy ulicy J. i S. Magurów 1.

Wychowankowie naszego przedszkola biorą aktywnie udział w życiu placówki i miasta. Osiągają liczne sukcesy w konkursach, przeglądach i olimpiadach.

Kontakty zagraniczne

Brak.

Organ prowadzący
Gmina Miasto Krosno
Godziny otwarcia uwagi

Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola do godz. 8.00. Można odebrać dziecko z placówki już o godzinie 13.00, jednak ze względu na stały rytm dnia, w tym godzinę wydawania podwieczorku, zalecamy wybieranie pociechy nie wcześniej niż o 14.30. Placówka w roku szkolnym 2021/2022 pełni dyżur w miesiącu lipcu. Termin zapisu na dyżur wakacyjny - maj 2022 r.

Drzwi otwarte
W naszym przedszkolu co roku otwieramy drzwi dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przedszkolną przygodę. O terminie dni otwartych poinformujemy na oddzielnych plakatach.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
45 1020 2964 0000 6602 0050 4035
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
36 1240 2311 1111 0010 6152 3967
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Religia

 Rytmika

 Ułatwienia dla niepełnosprawnych

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe