Krosno
Przedszkole
Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego w Krośnie
Zespół szkół
Adres
J. i S. Magurów 1, 38-409 Krosno
Telefon
13 43 214 50
Fax
13 43 214 50
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Gabriela Wróbel
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
 • Logo.
 • Obchodzimy święta narodowe.
 • Odpoczywamy na świeżym powietrzu.
 • Wesoło bawimy się na placu zabaw.
 • "Czarujemy" na Magicznym dywanie".
 • W czasie zabawy dopisuje nam dobry humor.
 • Starsze przedszkolaki w sali komputerowej.
 • Lubimy występować.
 • W grupie zawsze lepiej smakuje.
 • Korzystamy z sali gimnastycznej.
 • Świetna zabawa na Magicznym dywanie.
 • Kodowanie na dywanie.
 • Uczymy się przez działanie.
 • Przygotowujemy sami smaczne i zdrowe szaszłyki.
 • Zdobywamy nagrody w przeglądach.
Opis

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Krośnie mieści się w budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Krośnie, przy ulicy Jana i Stanisława Magurów 1. Do dyspozycji przedszkola oddano cały parter, który został oddzielony od pozostałej części placówki, przebudowany i dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci. Świeżo wyremontowane, kolorowe i przestronne sale czekają na Państwa pociechy. Całe urządzenie przedszkola: meble, zabawki, nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny są nowe, na miarę XXI wieku. Zabezpieczone wejście do przedszkola w pełni zapewnia bezpieczeństwo Państwa pociechom.

Przedszkole posiada wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych, do których zaliczyć można:

- wyposażenie każdej z sal w zestaw pomocy multimedialnych;

- interaktywny „Magiczny dywan” - wspaniała pomoc, służąca do zabawy stymulującej wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci. Przedszkolaki mogą odbywać wirtualne spacery po lesie, łąkach, słuchać szumu morza, deszczu, poświstów wiatru, chodzić w sali po szeleszczących liściach, skakać po kamyczkach zanurzonych w górskim potoku… Mogą uczyć się i rozmawiać o rzeczach trudnych, a czasem niewykonalnych do pokazania w naturze.

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo został wybudowany podjazd ułatwiający dostanie się do przedszkola oraz winda, którą można wyjechać na wszystkie trzy poziomy budynku.

Nowe wyposażenie łazienek, dostosowane do wzrostu przedszkolaków, przestronny korytarz, na którym znajduje się „mini plac zabaw”, „czytelnia bajek” oraz szatnia z indywidualnymi szafeczkami, zapewniają dzieciom wygodę i bezpieczeństwo korzystania.

Wśród zieleni traw i drzew otaczających budynek szkolny, znajdują się niedawno oddane do użytku, nowoczesne, kolorowe place zabaw wyposażone w huśtawki, drabinki i tory przeszkód. Oprócz nich przedszkolaki korzystają także z dwóch boisk - asfaltowego i trawiastego, gdzie z chęcią kopią piłkę i ćwiczą strzelanie goli.

Przedszkole nr 2 ma świetną lokalizację w pobliżu głównych punktów komunikacyjnych miasta. Mieszcząca się w tym samym budynku szkoła podstawowa oraz pobliski żłobek, pozwalają rodzicom na pozostawienie swych pociech, młodszych i starszych, prawie w jednym miejscu.

Przedszkole dysponuje miejscem dla 125 dzieci. Praca zorganizowana jest w pięciu oddziałach przedszkolnych, w których wychowankowie dobierani są według zbliżonego wieku.

Posiadamy własne zaplecze gastronomiczne – posiłki przygotowywane są w kuchni, na miejscu. O godz. 8.30 – podajemy śniadanie, o godz. 10.30 – drugie śniadanie, o godz. 12.00 – dwudaniowy obiad z kompotem i o godz. 14.00 – podwieczorek. W ciągu dnia dzieci mają stały dostęp do świeżej butelkowanej wody do picia.

Placówka została uhonorowana ogólnopolskimi certyfikatami: „Bezpieczne przedszkole” oraz „Przedszkole młodych patriotów”.

 

Przedszkole Miejskie nr 2 realizuje wiele projektów edukacyjnych, np.: międzynarodowy projekt „Bajeczna księga”, projekty „Czyste powietrze wokół nas”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, „Drogowe ABC”, „Mamo, tato wolę wodę” oraz różnorodne akcje i programy, m. in.: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, „Poszukiwacze zagubionych baterii”, „Szkoła do Hymnu”, „Opatrunek na ratunek”, „Sprzątanie Świata”, „Dzień Ziemi”, zbiórki ekologiczne (nakrętek plastikowych, rolek tekturowych, itp.), zbiórki charytatywne, tj.: Zbiórka Książek dla DPS-u, Góra Grosza, zbiórka pluszowych maskotek dla małych pacjentów szpitala, „Szlachetna paczka”, zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska, Krośnieńskie Pola Nadziei itd.

Oddając swoje dziecko do Przedszkola Miejskiego nr 2, rodzic może być pewien, że będzie ono dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole. W procesie dydaktycznym stosujemy różnorodne metody pracy, m.in. metodę sekwencyjno-symultaniczną, która daje bardzo dobre rezultaty w nauce czytania, metodykę nauczania matematyki prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i dr B. Nawolskiej, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają logiczne myślenie dziecka. Słowo i muzykę łączymy z ruchem, stosując metodę C. Orffa.

Dzieci codziennie wychodzą na podwórko i korzystają z dużego terenu przyszkolnego. Kładziemy nacisk na poznawanie przez maluchy najbliższego otoczenia, swojej „małej ojczyzny”, dlatego też chętnie zwiedzamy muzea i wystawy, również wirtualnie. Systematycznie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, tzn.: Szkołą Podstawową Nr 10, Państwową Strażą Pożarną, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Policją, Przychodnią Lekarską, Krośnieńską Biblioteką Publiczną, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, placówką Poczty Polskiej, okolicznymi sklepami i straganami. W naszym przedszkolu organizujemy wernisaże, zabawy andrzejkowe i karnawałowe, a także pikniki rodzinne, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i ich rodziców. Przyczyniamy się do kultywowania polskiej tradycji i kultury poprzez organizację uroczystości z okazji Święta Niepodległości, Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Wigilii, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Dziecka. Prowadzimy warsztaty dla rodziców oraz systematyczne konsultacje z nauczycielami. Szczególną atrakcją dla wychowanków są „Dni inne niż wszystkie”, w czasie których nauczyciele proponują przedszkolakom zajęcia wynikające z ich pasji: gry logiczne, łamańce językowe, zajęcia techniczne, plastyczne, muzyczne, czy sportowe – na dużej sali gimnastycznej.

Zapraszamy Państwa na Dzień Otwarty Przedszkola – 16 lutego 2023 r., w czasie którego będzie można zapoznać się bliżej z ofertą przedszkola i kadrą pedagogiczną.

Już teraz zapraszamy Państwa wraz z dziećmi do udziału w corocznych zajęciach adaptacyjnych w Klubie Malucha, organizowanych z myślą o przyszłych przedszkolakach. Zajęcia te będą zorganizowane w sierpniu 2023 r.


Informacje na temat bieżących wydarzeń w naszym przedszkolu można znaleźć na stronie internetowej: mzsnr1-krosno.pl oraz na portalu facebook.com https://www.facebook.com/Przedszkole-Miejskie-nr-2-im-Kr%C3%B3la-Maciusia-103336284394729.

Zapraszamy Państwa do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Krośnie przy ulicy J. i S. Magurów 1. To tutaj pod opieką wykwalifikowanej kadry, w ciepłej i serdecznej atmosferze, Wasze pociechy spędzą piękne, niezapomniane chwile, a szczęśliwe dzieciństwo, to najlepszy start w dorosłe życie.

 

Zaktualizowano dnia 24 stycznia 2023 r.

Godziny otwarcia od
Od godziny 7.00 do godz. 16.30.
Godziny otwarcia do
do godziny 16.30
Dodatkowe zajęcia

 

W naszym przedszkolu organizowane są dla chętnych dzieci dodatkowe zajęcia sportowe oraz liczne kółka zainteresowań. Dzieci objęte są opieką logopedyczną, prowadzone są zajęcia korekcyjno – kompensacyjne oraz rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Dysponujemy doskonale wyposażonym gabinetem rehabilitacji.

Dodatkowo organizowane są inne atrakcje dla dzieci, tj. teatrzyki, koncerty, wyjścia, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz imprezy okolicznościowe.

Przedszkolaki chętnie korzystają z dużej sali, ze szkolnej biblioteki, gdzie w kąciku czytelniczym wychowawca lub bibliotekarka czytają im książki oraz pracowni komputerowej, gdzie poprzez zabawę poznają tajniki świata komputerów.

 

Koła zainteresowań

Nasi wychowankowie mogą bezpłatnie rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w różnorodnych kołach i zajęciach innowacyjnych, m.in.:

·       zajęcia prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne,

·       kółko plastyczne „Pędzlem malowane”,

·       kółko literacko-logopedyczne „Rymowanki i wierszyki dla każdego”,

·       zajęcia z elementami robotyki i kodowania,

·       zajęcia teatralne „Pacynka”,

·       zajęcia relaksacyjne z elementami bajkoterapii,

·       zuchy – Gromada Zuchowa „Kwiatowa rodzina” (jedyna gromada zuchowa przedszkolaków w mieście);


oraz płatne:

·       zajęcia ruchowe „Sprawny Przedszkolak”,

·       zajęcia taneczne prowadzone przez tancerzy ze szkoły „Feel& Dance”.


Obecnie prowadzimy następujące innowacje pedagogiczne:

·       „Ciekawi świata – kulturowa podróż po globie”,

·       „Kodowanie na dywanie i chuście animacyjnej”.

 

Wszystkie dzieci uczą się w ramach podstawy programowej języka angielskiego oraz dzieci 5- i 6-letnie na życzenie Rodziców – religii. Realizacja treści następuje z wykorzystaniem atrakcyjnych, ciekawych dla dzieci form i metod, w tym z wykorzystaniem multimedialnej pracowni językowej, komputerowej lub tablicy interaktywnej.

Osiągnięcia


Naszym najbardziej czytelnym osiągnięciem jest CODZIENNY  UŚMIECH  DZIECKA.

Staramy się, umiejętnie łącząc przeszłość z teraźniejszością, wykorzystując tradycje i doświadczenie poprzednich nauczycieli i dyrektorów, zapewnić obecnym przedszkolakom szczęśliwe dzieciństwo i wszechstronny rozwój. Staramy się, by nasi wychowankowie czuli się w przedszkolu im. Króla Maciusia Pierwszego jak u siebie w domu i chyba nam się to udaje, o czym najlepiej świadczy fakt, iż nasi podopieczni sprzed kilku lat, już jako rodzice, przyprowadzają do nas swoje pociechy.

Mamy też wymierne osiągnięcia – dyplomy i puchary można oglądać na korytarzu naszej placówki.

Oto niektóre z ostatnich, wybrane z długiej listy:

- III miejsce w konkursie Prezydenta Miasta Krosna „Najpiękniejsza choinka przedszkola” w 2019 r. i 2021 r.

- uzyskanie certyfikatu „Przedszkole Młodych Patriotów” w 2018 r.,

- II miejsce XIII Olimpiadzie Sportowej „Przez ruch do zdrowia” w 2018 r.,

- udział w kolejnych edycjach Międzyprzedszkolnego Przeglądu Jasełek w 2019 r., 2020 r., 2021 r., 2022 r. i 2023 r.

- I miejsce (ex aequo z PM10) w Konkursie na „Najładniejszą paczkę świąteczną” w XII 2020/ I 2021,

- II miejsce w konkursie organizowanym przez spółdzielnię mieszkaniową „Wiosenne wierszowanki” w 2022 r.,

- I miejsce w eliminacjach gminnych do ogólnopolskiego strażackiego konkursu plastycznego oraz III miejsce eliminacjach powiatowych w 2022 r.

Personel

  

Nauczycielka dziecka jest przez cały okres edukacji przyjaciółką Rodziców. U niej szukajcie Państwo porad i wsparcia.

Wszelkie działania planowane są we współpracy z Radą Rodziców, którą bardzo sobie cenimy.

Rosnące wymagania stawiane przed wychowaniem przedszkolnym i nauczycielami sprawiają, że kadra pedagogiczna stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego. Wśród personelu są nauczyciele wychowania przedszkolnego, w tym specjaliści pomagający dzieciom w bieżącej pracy - nauczyciel języka angielskiego, pedagog – specjalista resocjalizacji i terapii ręki, terapeuta pedagogiczny, oligofrenopedagog, logopeda, neurologopeda oraz tyflopedagog, surdopedagog, specjalista dla dziecka z autyzmem, psycholog oraz specjalista integracji sensorycznej.


Wszystkie osoby zatrudnione w Przedszkolu są w pełni zaangażowane w opiekę nad dziećmi.

Historia

Przedszkole Miejskie Nr 2 w Krośnie należy do najstarszych tego typu placówek w mieście. Powstało w 1965 roku, a więc ponad 50 lat temu. Początkowo placówka liczyła 4 oddziały, ale wraz z rozbudową osiedla coraz więcej dzieci uczęszczało do Przedszkola Miejskiego nr 2 przy ul. Mirandoli Pika. W 1973 roku utworzono dodatkowy oddział w bloku przy ul. Krakowskiej, który istniał do 1983 roku. W tych latach do przedszkola chodziło 230 dzieci. 14 stycznia 2006 roku odbyła się uroczystość nadania imienia placówce. Przedszkole otrzymało imię Króla Maciusia Pierwszego. W roku szkolnym 2009/2010 Przedszkole Miejskie nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego zostało włączone do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Krośnie. W chwili obecnej przedszkole prowadzi pięć oddziałów dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Uczęszcza do niego 125 dzieci.

1 września 2018 r. Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Króla Maciusia Pierwszego zmieniło swoją siedzibę. Obecnie zajmuje parter budynku przy ulicy J. i S. Magurów 1.

Wychowankowie naszego przedszkola biorą aktywnie udział w życiu placówki i miasta. Osiągają liczne sukcesy w konkursach, przeglądach i olimpiadach.

Kontakty zagraniczne

Brak.

Organ prowadzący
Gmina Miasto Krosno
Godziny otwarcia uwagi

Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola do godz. 8.00. Można odebrać dziecko z placówki już o godzinie 13.00, jednak ze względu na stały rytm dnia, w tym godzinę wydawania podwieczorku, zalecamy wybieranie pociechy nie wcześniej niż o 14.30. Placówka w roku szkolnym 2022/2023 pełni dyżur w miesiącu sierpniu. Termin zapisu na dyżur wakacyjny - maj 2023 r.


Drzwi otwarte

W naszym przedszkolu co roku otwieramy drzwi dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przedszkolną przygodę. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi na Dzień Otwarty dnia 16 lutego 2023 r. (czwartek) w godzinach 17.00 – 19.00. Dla dzieci będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z zabawkami i salami przedszkolnymi, a dla rodziców możliwość porozmawiania z nauczycielami.

Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
45 1020 2964 0000 6602 0050 4035
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
36 1240 2311 1111 0010 6152 3967
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2023/2024
125
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Religia

 Rytmika

 Ułatwienia dla niepełnosprawnych

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe