Zamość
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2 w Zamościu - 1h-mechanik motocyklowy
Nazwa oddziału

 1h-mechanik motocyklowy

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • Język polski
  • Matematyka

dodatkowe

  • Informatyka
  • Język obcy nowożytny

Opis

Nauka w zawodzie mechanik motocyklowy obejmuje kształcenie zawodowe z zakresu kwalifikacji  DIAGNOZOWANIE, OBSŁUGA I NAPRAWA POJAZDÓW MOTOCYKLOWYCH MOT.04.
Dynamicznie rozwijający się rynek jednośladów rodzi zapotrzebowanie na fachowców związanych z motocyklami i quadami. Zawód mechanik motocyklowy to wyjątkowa okazja kształcenia specjalistów właśnie na ten rynek. Pracodawcy z pewnością docenią mechanika, który już od najmłodszych lat zdobywa doświadczenie w naprawach zaawansowanych technicznie motocykli czy rekonstrukcjach pojazdów zabytkowych. Mechanik, który ukończy naszą szkołę, zdobędzie podstawy wiedzy o jednośladach i pojazdach ATV. Specjalizacja w mechanice motocyklowej zwiększa szanse znalezienia dobrze płatnej, ciekawej pracy w przyszłości. Serwisy i salony już dziś poszukują doświadczonych fachowców, którzy nie potrzebują kosztownych szkoleń wprowadzających. Uczeń w trakcie zajęć teoretycznych otrzyma solidne podstawy wiedzy motocyklowej, a dzięki zajęciom praktycznym, będzie mieć okazję zdobycia niezbędnych umiejętności praktycznych. Mechanik motocyklowy zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu:
Ogólnych wiadomości o rynku i rodzajach pojazdów motocyklowych
Podstaw budowy pojazdów motocyklowych
Różnic pomiędzy mechaniką samochodową a motocyklową
Ram i zawieszeń motocyklowych i quadów
Silników motocyklowych
Układów zasilania motocykli
Układów smarowania silników motocyklowych
Układów chłodzenia silników motocyklowych
Układów przenoszenia napędów stosowanych w motocyklach
Układów elektrycznych i diagnostyki komputerowej
Spawania metodami TIG i MAG.
Każdy uczeń, pod okiem doświadczonych nauczycieli przystąpi do realizacji bieżących, wyznaczonych zadań oraz rozwiązywania problemów takich jakie spotka w życiu codziennym. Każdy młody mechanik ma szansę osiągnąć poziom, który był do tej pory zarezerwowany tylko dla najstarszych mechaników na rynku i wymagał kilkunastoletniego poświęcenia i samokształcenia. Zawód mechanik motocyklowy umożliwi dokonanie napraw generalnych najbardziej wyszukanych silników motocyklowych, restauracji pojazdów zabytkowych, budowy prototypów motocykli i quadów, diagnostyki komputerowej, dorabiania elementów, wg własnej koncepcji, szukania rozwiązań problemów, usterek.