Zamość
Technikum
Technikum Nr 1 w Zamościu
Zespół szkół
Adres
Waleriana Łukasińskiego 8, 22-400 Zamość
Telefon
(84)6384351
Fax
(84)6393053
E-mail
Strona www
Dyrektor
SYLWIA HOROSZKIEWICZ
Typ placówki
Technikum
Zdjęcia
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu
  • TECHNIK EKONOMISTA
  • TECHNIK HOTELARSTWA
  • TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW
  • TECHNIK PROGRAMISTA
  • TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ
  • TECHNIK LOGISTYK
Opis

Technikum Nr 1 w Zamościu

Kształci pracowników średniego szczebla kierowniczego dla różnych dziedzin życia gospodarczego, administracji państwowej oraz działalności gospodarczej. Program kształcenia obejmuje przedmioty ogólnokształcące i zawodowe oraz praktykę zawodową.

Szkoła proponuje przyszłym uczniom następujące zawody:

  1. Technik ekonomista;
  2. Technik grafiki i poligrafii cyfrowej;
  3. Technik programista;
  4. Technik logistyk;
  5. Technik fotografii i multimediów;
  6. Technik hotelarstwa.

Uczniowie Technikum Nr 1 uzyskują wysokie wyniki na egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (sesja styczeń /czerwiec 2023):

 

 

kwalifikacja

ZSP Nr 1

kraj

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej

PGF.04

90%

79%

PGF.05

97%

96%

Technik hotelarstwa

HGT.03

100%

83%

HGT.06

96%

86%

Technik usług fryzjerskich

FRK01

87%

93%

FRK.03

56%

80%

Technik ekonomista

EKA.04

80%

91%

EKA.05

100%

93%

Technik logistyk

SPL.01

91%

83%

SPL.04

94%

89%

Technik fotografii i multimediów

AUD.02

67%

81%

AUD.05

73%

77%

Technik informatyk

INF.02

45%

76%

INF.03

50%

70%

Wyniki zdawalności egzaminu maturalnego uzyskane przez absolwentów Technikum Nr 1
w 2023r. wynoszą 94% , m. Zamość 88%, woj. lubelskie - 92%.

Zdawalność uczniów naszej szkoły jest porównywalna lub wyższa od wyników w województwie lubelskim lub OKE Kraków.

W rankingu PERSPEKTYW Technikum Nr 1 już od wielu lat zajmuje najwyższe miejsca wśród techników w Zamościu.

Szkoła zapewnia przyjazną atmosferę, bogaty program wychowawczo - profilaktyczny, możliwość rozwoju własnych zainteresowań w kołach przedmiotowych i organizacjach szkolnych, pomoc psychologiczno – pedagogiczną, wsparcie dla samorządności uczniowskiej.

Szkoła zawarła umowę o współpracy z SONOLOGISTICS Centrum Usług Medycznych
w Zamościu w zakresie poradnictwa psychologicznego.

Uczniowie mają możliwość korzystania z cateringu jako formy dożywiania.

Szkoła jest organizatorem stałych imprez kulturalno-oświatowych o zasięgu miejskim i powiatowym mających na celu: rozwój artystyczny młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, inspirowanie do poszukiwań twórczych, integrację poprzez działalność artystyczną, prezentację dorobku artystycznego młodzieży szkolnej oraz rozwijanie zainteresowań i poszerzenie wiadomości z zakresu literatury. Są to między innymi:

·         Konkurs Wiedzy o Regionie;

·         Międzyszkolny Turniej Gier Sieciowych dla szkół podstawowych;

·         Śpiewo-granie w Ekonomiku - międzyszkolny przegląd zespołów muzycznych, wokalistów i solistów;

·         Zamojski Roller Cup – jazda na łyżworolkach;

·         Dni Zawodów w Ekonomiku;

·         Gra miejska „Jesienne Harce w Ekonomiku”;

·         Dzień Życzliwości;

·         Dni tematyczne (Dzień Bajkowy, Mikołajki …);

·         Wrześniowe spływy kajakowe;

·         Tydzień Przedsiębiorczości;

·         Konkurs wiedzy statystycznej;

·         Europejski Konkurs Statystyczny;

·         Konkurs na najlepszy biznesplan;

·         Konkurs „ Przedsiębiorczy ekonomista”

·         Mistrzostwa szkoły w szachach;

·         Prezentacje praktycznych umiejętności młodzieży podczas spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych w ramach preorientacji zawodowej;

·         Konferencje, imprezy kulturalno-oświatowe i patriotyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Szkoła uczestniczy w pozyskiwaniu środków, realizując unijne projekty edukacyjne. Uczniowie w ramach swoich zawodów odbywają płatne praktyki u pracodawców; uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach potwierdzonych certyfikatami. W ramach projektu szkoła wyposaża swoje pracownie przedmiotowe. Dzięki uczestnictwu w tych projektach uczniowie podwyższają m.in. swoje kompetencje zawodowe, społeczne i językowe.

Od roku szkolnego 2017/2018 zrealizowane zostały następujące projekty :

1. „Wachlarz kompetencji zawodowych” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działanie 12.4 Kształcenie Zawodowe.

2. „Nowe kompetencje i umiejętności warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w IV osi priorytetowej innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa. W ramach tego projektu były organizowane praktyki zagraniczne dla zawodów technik: informatyk, fryzjer, fototechnik, grafik, logistyk, ekonomista, hotelarz, które odbywały się w Niemczech i Austrii.

3. Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, oś priorytetow12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe, w ramach którego szkoła realizuje staże uczniowskie krajowe, szkolenia dla uczniów i nauczycieli oraz wyposaża pracownie zawodowe w nowoczesny sprzęt.

4. „Robotyka żadnych nałogów nie dotyka" został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Urząd Miasta Zamość ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

5. „Filmowanie to nie nałogów szukanie” realizowany w ramach zadania publicznego wspieranego przez Miasto Zamość z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

6. „Z robotyką w przeszłość” finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

7. „Po alkoholu nurkujesz, swym życiem ryzykujesz” finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

8. „Programowanie i aktywizowanie” finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

9. Aktywna młodzież – działania na rzecz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym” realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowa Szansa w Zamościu.

10. "Mobilność międzynarodową szansą na rozwój kompetencji uczniów" finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk, technik hotelarstwa, technik informatyk wzięli udział w praktykach i stażach zawodowych, które odbyły się w Grecji.

11. Lubelscy Agenci Zmiany Społecznej” realizowany wspólnie z Fundacją im. Lesława Pagi w Warszawie. Uczniowie uczący się w zawodach technik ekonomista i technik hotelarstwa zdobyli doświadczenie i rozwinęli kompetencje społeczne. Ponadto zwiększyli swoje szanse na rynku pracy, potrafią także aktywnie słuchać i rozwiązywać konflikty.

12. Szkoła tworzy naszą przyszłość zawodową” realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Uczniowie nabyli doświadczenie w zakładaniu i prowadzeniu wirtualnej firmy, uczestnicząc w Branżowych Symulacjach Biznesowych.

13. Zażywasz-Przegrywasz”-finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Uczniowie uczestniczyli w profesjonalnych zajęciach filmowych polegających na realizacji i montażu etiudy filmowej oraz zajęciach w zakresie komunikacji społecznej, asertywności i integracji wraz z edukacją prozdrowotną.

14. „Wirtualnie i realnie” - finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. W ramach projektu przeprowadzono 80h zajęć w zakresie grafiki i fotografii oraz 40h zajęć w zakresie komunikacji społecznej i asertywności, a także 40h zajęć w zakresie integracji z edukacją prozdrowotną. Jako podsumowanie zajęć odbyła się prezentacja wirtualnego spaceru pt. „Miejsca aktywności fizycznej”, która została udostępniona i opublikowana w Internecie.

15. „Miejskie inspiracje – bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych” - finansowany przez Miasto Zamość w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Uczniowie uczestniczyli w profesjonalnych zajęciach filmowych polegających na realizacji i montażu profilaktycznych etiud filmowych oraz zajęciach w zakresie komunikacji społecznej, asertywności i integracji wraz z edukacją prozdrowotną.

16. „Wsparcie na starcie z Ekonomikiem – od marzeń do biznesu” to projekt finansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach edukacji ekonomicznej. Celem projektu jest wzrost   zainteresowań postawami przedsiębiorczymi w zakresie kreowania pomysłów biznesowych wśród uczniów,  a tym samym wskazania możliwości doskonalenia kompetencji i przygotowania młodych ludzi do lepszego wejścia na rynek pracy.

Uczniowie Technikum Nr 1 mogą zdobywać nowe umiejętności zawodowe i społeczne, uczestnicząc w wielu innowacyjnych przedsięwzięciach i programach autorskich m.in.:

ANIMACJA CZASU WOLNEGO w języku angielskim w zawodzie technik hotelarstwa. Uczniowie nabywają wiadomości z zakresu podstawowych obowiązków zawodowych animatora czasu wolnego, czyli poznają rodzaje zabaw plastycznych, sportowych, integracyjnych czy też animacje dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Doskonalą przy tym również naukę języka angielskiego.

WIDEOFILMOWANIE I MONTAŻ PROJEKTÓW MULTIMEDIALNYCH to zajęcia
z nauki powstawania filmów, realizowane w zawodzie technik fotografii i multimediów. Mają one na celu: przygotowywanie scenariuszy, nagrywanie poszczególnych scen filmów poprzez obróbkę w programie ADOBE PREMIERE, tworzenie pełnego filmu, zwalnianie, przyspieszanie, dodawanie napisów, nakładanie ścieżki dźwiękowej do poszczególnych scen, podkładów muzycznych.

E-EKONOMISTA to zajęcia realizowane w zawodzie technik ekonomista. Zakładają taką realizację procesu kształcenia, w którym uczeń (a później absolwent) jest samodzielnym organizatorem zadań, bezpośrednio odpowiedzialnym za jakość wykonanych zadań. Wprowadza ucznia w nowoczesne środowisko pracy z aplikacjami i bazą danych działającą w chmurze.

SERWIS SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO – zajęcia te wprowadzają ucznia w środowisko pracy serwisanta sprzętu informatycznego z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i specjalistycznych programów diagnostycznych. Zajęcia dają możliwość poznania pracy na stanowiskach podobnych do rzeczywistych warunków serwisanta w firmie, naprawy sprzętu komputerowego i konfiguracji systemów informatycznych oraz ustawień sieciowych.

WIZAŻ Z DIAGNOZĄ KOLORYZUJĄCĄ i językiem angielskim - w zawodzie technik usług fryzjerskich przygotowuje do efektywnego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej w języku angielskim. Uczniowie poznają rodzaje makijażu oraz techniki ich wykonania, a znajomość języka obcego stwarza szansę podjęcia dalszej nauki i rozszerzenia swoich kompetencji w komunikowaniu się z klientem anglojęzycznym.

Program „Matematyka dla każdego” został opracowany jako odpowiedź na potrzeby uczniów klas pierwszych wynikające z przeprowadzonej diagnozy. Celem programu jest utrwalenie wiedzy zdobytej przez uczniów w szkole podstawowej, ćwiczenie oraz sprawdzanie swoich umiejętności w zakresie rozwiązywania zadań, które pojawią się w arkuszu maturalnym.

Program „Matematyka zawodowa” został opracowany przez nauczyciela matematyki we współpracy z nauczycielami poszczególnych przedmiotów zawodowych. Ma na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych związanych z umiejętnościami zawodowymi z poszczególnych przedmiotów. W trakcie zajęć uczniowie poznają zastosowanie matematyki w przedmiotach zawodowych, ćwiczą umiejętności matematyczne wykorzystywane w ich późniejszej pracy.

Program „Język polski na co dzień” został opracowany przez nauczycieli języka polskiego. Ma na celu rozwijanie kompetencji językowych potrzebnych w pracy i życiu.

Oferta
w przygotowaniu
Dojazd

Szkoła znajduje się w samym centrum miasta, w niewielkiej odległości od  Rynku Wielkiego, na ul. Łukasińskiego 8.

Historia

Technikum Nr 1 w Zamościu wchodzi w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu „Ekonomik”. Główny budynek mieści się na ul. Łukasińskiego 8 w Zamościu. O historii szkoły można przeczytać na stronie internetowej www.ekonomikzamosc.pl oraz w danych dotyczących Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w programie Nabór 2023.

Koła zainteresowań

Uczniowie mogą realizować i rozwijać swoje pasje, umiejętności i zainteresowania w: 

1.     Samorządzie Uczniowskim;

2.     Szkolnym Klubie Wolontariusza;

3.     Szkolnym Kole PCK;

4.     Szkolnym Kole CARITAS;

5.      Kole Teatralnym PARODOS;

6.     Szkolnym Kole ROBONOMIK;

7.     Szkolnym Kole Filmowym;

8.     Kole Młodego Logistyka.

 

Kontakty zagraniczne

Szkoła uczestniczy w pozyskiwaniu środków, realizując unijne projekty edukacyjne. Uczniowie odbywają praktyki zagraniczne w ramach swoich zawodów. Dzięki uczestnictwu w tych projektach uczniowie podwyższają m.in. swoje kompetencje zawodowe, społeczne i językowe.

W latach 2016/2018 realizowany był projekt „Nowe kompetencje i umiejętności warunkiem dobrego startu zawodowego na europejskim rynku pracy”. W ramach tego projektu były organizowane praktyki zagraniczne dla zawodów technik: informatyk, fryzjer, fototechnik, grafik, logistyk, ekonomista, hotelarz, które odbywały się w Niemczech i Austrii.

W latach 2020/2022 realizowany był projekt "Mobilność międzynarodową szansą na rozwój kompetencji uczniów" finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk, technik hotelarstwa, technik informatyk wzięli udział w praktykach i stażach zawodowych, które odbywały się w Grecji.

  Szkoła posiada „Akredytację programu Erazmus + na lata 2021 – 2027”. Gwarantuje ona stały dostęp do mobilności zagranicznych dla uczniów  w sektorze „ Kształcenie i szkolenie zawodowe”.  32 uczniów  klas I,II,III wyjechało do Republiki Czeskiej. Byli to uczniowie kształcący się w zawodach: technik informatyk, programista, grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów.

 

Osiągnięcia

 

Uczniowie szkoły biorą udział w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

 Na szczególne wyróżnienie zasługują: 

·         konkurs - Lubelskie: Liga Robotyki, w którym Zespół ROBONOMIKA zajął II miejsce, prezentując niezawodnego robota. Dodatkowo, drużyna otrzymała nagrodę Desing Award za szczególne zaangażowanie, a następnie budowę robota oraz kreatywność w projektowaniu i użyciu komponentów; 

·         Zawody FIRST Tech Challenge, w których Drużyna ROBONOMIKA została finalistą. FIRST Tech Challenge to ogólnoświatowe rozgrywki wspierane przez NASA skierowane do uczniów w wieku 13 do 18 lat. Oprócz awansu do finału rozgrywek, projekt robota wykonanego przez drużynę Robonomika, został także nagrodzony nagrodą „Design Award” za najlepszy projekt konstrukcji robota;

·         Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna - uczennica została finalistką olimpiady logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu – olimpiada jest wpisana na listę MEN;

·         Olimpiada Spedycyjno – Logistycznej (z wykazu MEN) troje uczniów zostało finalistami olimpiady spedycyjno – logistycznej organizowanej prze Uniwersytet Gdański Wydział Ekonomiczny;

·         Ogólnopolski Konkurs Logistyczny organizowany przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni – 19 uczniów naszej szkoły zostało finalistami;

·         Wojewódzki Program “Lider wiedzy i ochrony środowiska” –uczeń został laureatem i stypendystą;

·         Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego – uczennica zajęła I miejsce;

·         Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „ Grzyby” - I i II miejsce zajęły 2 uczennice;

·         Ogólnopolski konkurs “Stop pożarom lasów” uczennica zajęła I miejsce w etapie regionalnym;

·         Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021 Lublin Nowe Technologie miały na celu wyłonienie reprezentantów Polski na konkurs WorldSkills Szanghaj 2022– 2 uczniów znalazło się w finale;

·         Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o przedsiębiorczości organizowany przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni – 22 uczniów naszej szkoły zostało finalistami;

·         Konkurs  “Symulacja biznesowa - gra REVAS” organizowanym przez Lubelską Akademię WSEI - uczeń zajął III

·          XIII edycja Konkursu wiedzy o przedsiębiorczości organizowaną przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni,- uczeń został finalistą

·         XVIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości" organizowane przez Studenckie Forum Business Centrę Club w Warszawie – uczeń został finalistą

·         85 uczniów uzyskało certyfikaty w ramach Akademii Cisco. Są to międzynarodowe dokumenty, potwierdzające umiejętności zawodowe w zakresie projektowania, konfiguracji i zarządzania sieciami komputerowymi.

·         Tytuł „Innowacyjna inicjatywa 2022” przyznawana przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie, którą również otrzymał zespół „ ROBONOMIKA” za inicjatywę naukową. Tytuł powyższy otrzymują szkoły, w których realizowane są nowatorskie pomysły, wspierana jest praktyczna edukacja i kreatywność uczniów, podejmowane są wszelkie niestandardowe i innowacyjne działania oraz promuje się przedsiębiorczość;

·         Stypendia „Lubelskiej Kuźni Talentów” w  roku szkolnym 2023/2024 otrzymało 88 uczniów. Uplasowało to nas na pierwszym miejscu wśród szkół zawodowych w  województwie lubelskim. To program skierowany do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów zawodowych, realizowany w ramach działania 12.4 KSZTAŁCENIE ZAWODOWE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od lat nasza szkoła jest w czołówce wśród szkół województwa lubelskiego, i tak: w 2018/2019 - 56 uczniów, 2019/2020 - 45 uczniów, 2020/2021 – 54 uczniów w 2021/22 - 64 uczniów, 2022/23- 73 uczniów.

 

Szkoła wspomaga uczniów w rozwoju poprzez nowatorskie rozwiązania programowe mające na celu podniesienie kompetencji zawodowych uczniów, wzmocnienie samooceny, zwiększając ich konkurencyjność na rynku pracy.

 

Współpraca z pracodawcami

W celu lepszego przygotowania uczniów do zawodu szkoła podpisała umowy patronackie z:

1.    Bankiem Pekao SA

2.    Hotelem 77

3.    Biurem rachunkowym  e- podatnik Sp z o.o.

4.    Derkomem

5.    Bankiem PKO BP SA

6.    SONOLOGISTICS - Centrum Usług Medycznych.

Zajęcia pozalekcyjne

1.

Szkoła jest organizatorem stałych imprez kulturalno-oświatowych o zasięgu miejskim, powiatowym mających na celu: rozwój artystyczny młodzieży szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, inspirowanie do poszukiwań twórczych, integrację poprzez działalność artystyczną, prezentację dorobku artystycznego młodzieży szkolnej oraz rozwijanie zainteresowań i poszerzenie wiadomości z zakresu literatury. Są to między innymi:  Koło Teatralne PARODOS i Szkolne Koło Filmowe.

 

W szkole odbywają się również dodatkowe zajęcia dla maturzystów z przedmiotów maturalnych, zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

 

Adres email IODO
iod@eduodo.pl
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu
Telefon jednostki przetwarzającej dane
846384351
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sekretariat@ekonomikzamosc.pl