- Nazwa oddziału
-
Tn - technik nawigator morski
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny
- geografia
- Przedmioty rozszerzone
-
- geografia
- Zawody
-
Technik nawigator morski
- Opis
-
W klasie obowiązuje jednolite umundurowanie noszone w całym okresie nauki 5 dni w tygodniu.
Praktyki zawodowe odbywają się na Darze Młodzieży.
Uwaga ! na etapie rekrutacji wymagane jest świadectwo zdrowia (nie zaświadczenie o przydatności do zawodu) wydawane przez specjalistyczne przychodnie.
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Technik nawigator morski zajmuje się planowaniem oraz realizacją podróży morskich w żegludze krajowej i międzynarodowej. Uczestniczy w pracach związanych z obsługą ładunków i pracami przeładunkowymi na statku. Obsługuje zarówno wszystkie urządzenia pokładowe jak i wyposażenie nawigacyjne niezbędne do prowadzenia bezpiecznej żeglugi na wodach morskich. Jest wszechstronnie przeszkolony w prowadzeniu akcji ratunkowych na morzu, zgodnie z procedurami i przepisami obowiązującymi na całym świecie. Specyfika pracy wymaga biegłego posługiwania się językiem angielskim uznawanym we wszystkich krajach za język morski.
CERTYFIKATY
Absolwent, który ukończy naukę w klasie technik nawigator morski będzie miał możliwość zdania egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego i uzyskania dyplomu technika nawigatora morskiego. Po ukończeniu szkoły uczeń uzyska również świadectwa marynarza wachtowego.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW
Dynamika rozwoju gospodarki morskiej na całym świecie powoduje stale rosnące zapotrzebowanie na absolwentów szkół morskich w specjalności technik nawigator morski, będących w stanie wykorzystać w praktyce nabytą w trakcie nauki wiedzę teoretyczną.
Praca na współczesnych statkach wymaga zdolności pozyskiwania i przetwarzania szeregu informacji w oparciu o liczne urządzenia oparte na technice komputerowej.
Po ukończeniu szkoły, uzyskaniu dyplomu technika nawigatora morskiego i odbyciu wymaganej praktyki morskiej, absolwenci mogą podejmować pracę w dziale pokładowym w charakterze marynarza wachtowego, szypra pierwszej i drugiej klasy, na statkach morskich, hydrograficznych, ratownictwa morskiego, offshore u armatorów krajowych i zagranicznych, jak również w jednostkach administracji morskiej i portów morskich lub kontynuować naukę na studiach wyższych.
Po więcej informacji na temat nauki w szkole zapraszamy na stronę
http://www.zcemip.szczecin.pl/index.php/nasze-zawody
DODATKOWE KWALIFIKACJEW trakcie trwania nauki możesz uczestniczyć w licznych bezpłatnych szkoleniach podwyższających umiejętności zawodowe:
- kurs operatora wózków widłowych
- kurs specjalistyczny w zakresie wykorzystania radaru i ARPA,
- kurs specjalistyczny na świadectwo ogólne operatora GMDSS,
- kursy informatyczne ECDL.
W trakcie nauki możesz uczestniczyć także w kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach w których kształci szkoła i zwiększać swoją szansę na rynku pracy jako pracownika o szerokich kwalifikacjach .
Osoby legitymujące się dobrą znajomością języka angielskiego lub niemieckiego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych na terenie państw UE w ramach programu Erasmus+.