Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 jest następcą Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 7 i również kształci we wszystkich zawodach występujących w klasyfikacji szkolnictwa branżowego, o trzyletnim cyklu nauczania. Po ukończeniu szkoły będzie możliwość kontynuacji nauki w branżowej szkole II stopnia w niektórych zawodach. Do najbardziej popularnych zawodów należą: - fryzjer, - kucharz, - cukiernik, - ślusarz - mechanik pojazdów samochodowych, - sprzedawca, - elektromechanik pojazdów samochodowych, - elektromechanik, - stolarz, - piekarz, - murarz-tynkarz, - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik pojazdów kolejowych. Jest to szkoła przyszłości. Daje szanse zdobycia zawodu i podjęcia pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Łączymy nauczanie teorii z praktyką, co daje dobre podstawy przygotowania zawodowego, a po ukończeniu szkoły dużą szansę znalezienia pracy lub założenia własnej firmy. W razie konieczności istnieje możliwość szybkiego przekwalifikowania się, zgodnie z potrzebami rynku pracy. Szkolenie praktyczne realizowane jest w zakładach rzemieślniczych, handlowych, gastronomicznych. Do szkoły przyjmowani są absolwenci szkół podstawowych którzy na mocy podpisanej umowy z zakładem pracy szkolącym uczniów w części praktycznej, otrzymują status pracownika młodocianego. Posiadamy dobrą bazę dydaktyczną: dwie pracownie komputerowe, dwie pracownie fryzjerskie, laboratorium trychologiczne, pracownię elektryczną i elektroniczną. Współpracujemy z zakładami pracy, Izbami Rzemieślniczymi i Cechami Rzemiosł. Zgodnie z podpisaną umową patronacką, szkoła została na stałe wpisana w środowisko rzemieślnicze i kultywuje jego tradycje. Przebieg nauki w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 - klasa I – 3 dni zajęć szkolnych + 2 dni zajęć praktycznych + 4 tygodniowy turnus z teoretycznych przedmiotów zawodowych, - klasa II – 2 dni zajęć szkolnych + 3 dni zajęć praktycznych + 4 tygodniowy turnus z teoretycznych przedmiotów zawodowych, - klasa III – 2 dni zajęć szkolnych + 3 dni zajęć praktycznych + 4 tygodniowy turnus z teoretycznych przedmiotów zawodowych, Nauka kończy się egzaminem zawodowym przed OKE lub egzaminem czeladniczym.
Od września 2020r. w naszej placówce funkcjonuje Branżowa Szkoła II stopnia. Poszerza ona perspektywy naszych absolwentów i daje im nowe możliwości podwyższenia swojego wykształcenia. W BSIIst kształcimy w zawodach: technik usług fryzjerskich (dla absolwentów szkoły kształcących się w zawodzie fryzjer) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (dla absolwentów szkoły kształcących się w zawodzie kucharz)
- Koło polonistyczne
- Koło przedsiębiorcy
- Koło BHP
- Koło edukacji ekologicznej
- zajęcia rozwijające zdolności z przedmiotów zawodowych
Szkoła realizuje programy unijne podnoszące jakość kształcenia, programy Urzędu Miasta Szczecin dla uczniów zdolnych i dla uczniów z trudnościami w nauce oraz prowadzi dodatkowe atrakcyjne zajęcia finansowane z funduszy unijnych.
Przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi nasi uczniowie biorą również udział w projektach nabywając nowe umiejętności. W zależności od realizowanego projektu można było nabyć dodatkowe umiejętności z zakresu:
- kurs barberski
- kurs "nowoczesne strzyżenie, układanie włosów i koloryzacja
- trychologia
- kurs kelnerski
- kurs baristy
Uczniowie Zespołu Szkół Rzemieślniczych są laureatami wielu konkursów o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, np: - Międzyszkolnego Konkursu "Stół Wigilijny", - Ogólnopolskiego Konkursy Wiedzy na temat BHP pod patronatem PIP, - Międzynarodowego Konkursu Fryzjerskiego we Frankfurcie. - Międzyszkolnego Turnieju Trójek Siatkarskich, - Turnieju internatów w tenisie stołowym.
Szkoła organizuje międzyszkolne konkursy: - Konkurs wiedzy o Rzemiośle, - Konkurs wiedzy o BHP, - Konkurs na najlepszego ucznia w zawodzie kucharz oraz wojewódzki konkurs fryzjerski "Srebrny Lok".
Na bieżąco współpracujemy z Izbami rzemieślniczymi, cechami, oraz kilkudziesięcioma pracodawcami. Do najbardziej znanych należą:
- Teleyard,
- Grupa Polmotor,
- Scania,
- Radisson,
- PKP Cargo
- Salon fryzjerski Piotr Kmiecik
- Salon fryzjerski Ernesta Kawy
- Piekarnia - cukiernia Asprod
- Piekarnia - cukiernia Wojciechowski
- J.B. Catering
- Społem
- Koło polonistyczne, koło przedsiębiorcy, koło BHP, koło edukacji ekologicznej, zajęcia rozwijające zdolności z przedmiotów zawodowych
Przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi nasi uczniowie biorą również udział w projektach nabywając nowe umiejętności. W zależności od realizowanego projektu można było nabyć dodatkowe umiejętności z zakresu:
- kurs barberski
- kurs stylizacji paznokci
- trychologia
- kurs kelnerki
- kurs baristy