Szczecin
Liceum ogólnokształcące
V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Adres
ul.Ofiar Oświęcimia 14, 71-537 Szczecin
Telefon
914 232 802
Fax
914 232 802
E-mail
Strona www
Dyrektor
Kinga Jankowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
 • Zdjęcie
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
 • Wszystkie szkolne wydarzenia zawsze znajdziecie na Facebooku Samorządu Uczniowskiego VLO.SU
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • Wycieczki - na sportowo!
 • Praktyka - nie tylko teoria!
 • Czas na integracje jest zawsze!
 • Wykłady na szczecińskich uczelniach
 • Lekcje z gośćmi z różnych krajów - herbata z Chin
 • Spotkania z ciekawymi gośćmi - prof. Wojciech Lipoński, Kultura Brytyjska
 • Na sportowo!
 • Zespół nowoczesnych boisk przy szkole
 • Szkolne boiska
 • Muzycznie!
 • Wycieczki szkolne - również te dalekie
 • Projekty uczniów
 • Apel
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
 • Ogólnopolska Konferencja Samorządów Uczniowskich - jedyna taka w Polsce - zorganizowana pięciokrotnie przez Uczniow V LO
 • Uczestnicy Konferencji Samorządów Uczniowskich w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
 • Studniówka
 • Studniówka
 • Matura 2020
 • Matura 2020
 • Tereny zielone wokół szkoły
 • Dumni z wyróżnienia
 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
 • sala informatyczna
 • Szkolna czytelnia ze strefą Chill
 • Szkolne boiska
 • przed szkołą
 • szkolna stołówka
 • szkolna stołówka
Opis
V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka w Szczecinie to szkoła, która ceni zarówno postęp jak i tradycję. Nasza placówka od 1948 r. wykształciła dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Duża część z nich jest teraz inspiracją dla obecnych uczniów.

Nasi absolwenci odwiedzają szkolną społeczność i opowiadają o swoich pasjach. Napisali też subiektywną historię szkoły „W szeregach Piątki”, by być inspiracją dla następnych pokoleń, zgodnie ze słowami patrona V LO, Adama Asnyka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy (…)/I wy winniście im cześć!”

Dzięki prężnie działającej społeczności uczniowskiej Piątka to miejsce, w którym nigdy nie jest nudno. Uczniów naszej szkoły staramy się stale wspierać, wzbudzać w nich kreatywność, odpowiedzialność, szacunek dla drugiego człowieka i kształcić na świadomych odbiorców szeroko pojętej kultury współczesnego świata. 

Wierzymy, że przy tak szybkim postępie technologicznym nie wolno stać w miejscu, dlatego wykorzystujemy nie tylko standardowe metody edukacyjne. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi jesteśmy w stanie ciągle się rozwijać i inspirować. Innowacyjne projekty, takie jak jedyna w swoim rodzaju ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich "Xu" oraz członkostwo Stowarzyszenia Szkół Aktywnych pozwalają nam na kontakt z najlepszymi placówkami edukacyjnymi i bezcenną wymianę doświadczeń. „My nie podążamy za utartymi schematami. My odkrywamy je na nowo.”
Oferta
Dojazd
Autobusem: 53, 60, 67 - przystanek Ofiar Oświęcimia; Tramwajem: 2, 3, 10, 12 - przystanek Odzieżowa
Historia

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka to szkoła z 74-letnią tradycją, od lat znana z wysokiego poziomu nauczania; kultywująca tradycje, a jednocześnie podejmująca nowatorskie rozwiązania.


Od początku swojej działalności V LO jest jedną z najlepszych placówek Pomorza Zachodniego. Mają na to wpływ wysokie wyniki z egzaminu maturalnego, stuprocentowa zdawalność oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Placówka należy do elitarnego Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, skupiających ok. 30 szkół z całego kraju.


Od 2002 roku szkoła jest objęta patronatem naukowym Pomorskiej Akademii Medycznej dziś Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2012 r. i w 2021 r. podpisaliśmy umowę patronacką nad klasami dwujęzycznymi z Instytutem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2017 r. podpisaliśmy umowę patronacką nad klasami z rozszerzoną matematyką z Wydziałem Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. 


Szkołę wyróżnia oferta profili: klasy medyczne z przedmiotami rozszerzonymi: biologia i chemia; matematyczno-fizyczno-informatyczne oraz klasy dwujęzycznej z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów podczas rekrutacji. Nowym rozwiązaniem (od 2021 r.) jest inspirowany wskazówkami Absolwentów profil matematyczno-chemiczny, który również umożliwia dostanie się na kierunki medyczne, w tym lekarski.

Koła zainteresowań

Przedmiotowe:
fizyczne, matematyczne, chemiczne, informatyczne, historyczne, plastyczne, teatralne, czytelniczo-literackie,

języka angielskiego - przygotowujące do egzaminu IELTS;

koło dla kandydatów na studia zagraniczne (przygotowanie aplikacji, listy motywacyjnego, referencji);

 

Sportowe:

SKS - siatkówka dziewcząt, koszykówka dziewcząt i chłopców, piłka nożna, lekka atletyka.

Kontakty zagraniczne

Szkołę wyróżnia oferta profilu dwujęzycznego z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania. Uczniowie klas dwujęzycznych uczestniczą w cyklicznych spotkaniach z gośćmi z zagranicy reprezentującymi kraje angloamerykańskie oraz w wykładach pracowników uczelni wyższych. A w ramach licznych wycieczek klasowych i szkolnych wędrujemy po różnych zakątkach świata.

Osiągnięcia

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka jest jedną z najlepszych szkół województwa zachodniopomorskiego wg rankingu Perspektyw. Szkoła od lat otrzymuje tarczę Złotej lub Srebrnej Szkoły (raz w historii 105 miejsce w Polsce). W 2022 r. w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących miesięcznika „Perspektywy” V LO zajęło 78. miejsce w Polsce i 3. miejsce w Szczecinie. W Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących zajęliśmy 73. miejsce w kraju. W organizowanym przez dwa lata ogólnopolskim rankingu liceów najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych STEM – czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) zajęliśmy w 2016 r. 41. miejsce a w 2015 r. 53. miejsce w Polsce.


3 razy 100%:  100% naszych absolwentów po raz kolejny zdało maturę, a wielu z nich uzyskało wynik 100% z przedmiotów takich jak matematyka, język angielski i chemia. W ostatnich latach szkoła odnosiła sukcesy w olimpiadach: Literatury i Języka Polskiego, Biologicznej, Ekologicznej, Języka Niemieckiego, Fizycznej, Matematycznej, Historycznej, Języka Rosyjskiego czy Wiedzy o Mózgu. Regularnie stoimy na podium w konkursach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego: Zawodach Matematycznych, Turnieju Fizycznym, Konkursach: Biologicznym, Chemicznym, Geograficzno-Nautologicznym, Wiedzy Geograficznej, Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego.


Przez ostatnie lata wspieramy organizacyjnie Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne w przygotowaniu najpierw Konkursu Wiedzy o Mózgu a obecnie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu, propagując wiedzę o mózgu, jego budowie i funkcjonowaniu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na rolę tego organu we wszystkich aspektach życia człowieka oraz wzbudzanie zainteresowań neurokognitywistycznych. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem młodzieży z całej Polski.


W szkole szczególnie cenimy rozgrywki matematyczne. Od lat odbywa się konkurs dla naszych uczniów o tytuł Najlepszego Matematyka Piątki.


Bierzemy udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Dzięki temu uczniowie „Piątki” mają regularny kontakt ze środowiskami akademickimi oraz mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach naukowych na poziomie międzynarodowym. Ponadto już wielokrotnie gościliśmy w ramach współpracy z Anglistyką US pracowników naukowych i studentów z różnych krajów świata.


W Piątce nie stawiamy tylko na standardowy model nauczania, ale przede wszystkim na rozwój osobisty. Wraz z prężnie działającą społecznością uczniowską, na każdym kroku staramy się udowodnić, że chcieć to móc. W listopadzie 2016 r. Samorząd Uczniowski V LO zorganizował pierwszą w Polsce Interdyscyplinarną Konferencję Samorządów Uczniowskich, która stała się pionierskim wydarzeniem tego typu w skali całego kraju. “Xu” odbiło się w mediach szerokim echem, a najdalsza delegacja przyjechała aż z Częstochowy. Zadanie powtarzamy nieustannie każdego roku. Przygotowujemy się do 2022 r. Staramy się odejść od klasycznego modelu podążania utartymi ścieżkami i tworzymy warunki do rozwoju najróżniejszych inicjatyw uczniowskich.


Jeśli chcesz, aby Twoja szkoła była, oprócz miejsca nauki, placówką, w której uda Ci się spełnić swoje marzenia i pomysły, Piątka jest właśnie dla Ciebie!


Na koniec kilka liczb: W rankingu "Perspektyw" szkoła zajęła w ostatnich latach w kraju następujące miejsca: 2012 r. – 34. miejsce, 2013 r. – 67. miejsce, 2014 r. - 59. miejsce, 2015 r. - 95. miejsce, 2016 r. – 96. miejsce, 2017 r. – 105. miejsce, 2018 r. – 82. miejsce, 2019 - 53. miejsce, 2020 - 68. miejsce, 2021 - 87. miejsce, 2022 - 78 miejsce w Polsce.

Drzwi otwarte

Dzień otwarty szkoły odbędzie się w sobotę 23.04.2022r. w godz. 10:00-14:00
https://www.instagram.com/su.vloZajęcia pozalekcyjne
Prężnie działa w Piątce Szkolny Klub Wolontariusza, wspierając Dom Dziecka w Tanowie i Pogotowie Opiekuńcze w Szczecinie. Ponadto SKW aktywnie organizuje własne akcje charytatywne, między innymi biegi: "Piątka dla Szczecina" (kontynuacja "Biegu Krzyśka Kuczyńskiego") raz licytacje wspierające potrzebujących w Szczecinie, Polsce i na świecie. 


Samorząd Uczniowski V LO to jeden z największych atutów szkoły. Od lat działający prężnie organ ma realny wpływ na aktywność w szkole. Organizuje wiele wydarzeń szkolnych i sprawia, że przez cały rok szkolny „coś się dzieje”. Regularnie bierze udział w wykładach, konferencjach i debatach. Dlatego też w V LO narodził się pomysł Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu, na którą od 2016 lat przyjeżdżają (ostatnie dwa lata online) samorządy uczniowskie z całej Polski, aby wspólnie opracowywać i debatować nad innowacyjnymi projektami samorządowymi. W Piątce stawiamy na współpracę i pomysłowość uczniów, dzięki czemu możemy nieustannie się rozwijać. Całą pracę SU VLO można na bieżąco obserwować w mediach społecznościowych.