Szczecin
Liceum ogólnokształcące
V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Adres
ul.Ofiar Oświęcimia 14, 71-537 Szczecin
Telefon
914 232 802
Fax
914 232 802
E-mail
Strona www
Dyrektor
Kinga Jankowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Opis
V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka w Szczecinie to szkoła, która ceni zarówno postęp jak i tradycję. Nasza placówka od 1948 r. wykształciła dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Duża część z nich jest teraz inspiracją dla obecnych uczniów. Nasi absolwenci odwiedzają szkolną społeczność i opowiadają o swoich pasjach. Napisali też subiektywną historię szkoły „W szeregach Piątki”, by być inspiracją dla następnych pokoleń, zgodnie ze słowami patrona V LO, Adama Asnyka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy (…)/I wy winniście im cześć!”
Dzięki prężnie działającej społeczności uczniowskiej Piątka to miejsce, w którym nigdy nie jest nudno. Uczniów naszej szkoły staramy się stale wspierać, wzbudzać w nich kreatywność, odpowiedzialność, szacunek dla drugiego człowieka i kształcić na świadomych odbiorców szeroko pojętej kultury współczesnego świata. 
Wierzymy, że przy tak szybkim postępie technologicznym nie wolno stać w miejscu, dlatego wykorzystujemy nie tylko standardowe metody edukacyjne. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi jesteśmy w stanie ciągle się rozwijać i inspirować. Innowacyjne projekty, takie jak jedyna w swoim rodzaju ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich "Xu" oraz członkostwo Stowarzyszenia Szkół Aktywnych pozwalają nam na kontakt z najlepszymi placówkami edukacyjnymi i bezcenną wymianę doświadczeń. „My nie podążamy za utartymi schematami. My odkrywamy je na nowo.”
Oferta
Dojazd
Autobusem: 53, 60, 67 - przystanek Ofiar Oświęcimia; Tramwajem: 2, 3, 10, 12 - przystanek Odzieżowa
Historia

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka to szkoła z 70 letnią tradycją, od lat znana z wysokiego poziomu nauczania; kultywująca tradycje, a jednocześnie podejmująca nowatorskie rozwiązania. Od początku swojej działalności V LO jest jedną z najlepszych placówek Pomorza Zachodniego. Mają na to wpływ wysokie wyniki z egzaminu maturalnego, stuprocentowa zdawalność oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Placówka należy do elitarnego Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, skupiających ok. 30 szkół z całego kraju. Od 2002 roku szkoła jest objęta patronatem naukowym Pomorskiej Akademii Medycznej dziś Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2012 r. podpisaliśmy umowę patronacką nad klasami dwujęzycznymi z Instytutem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.W 2017 r. podpisaliśmy umowę patronacką nad klasami z rozszerzoną matematyką z Wydziałem Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Szkołę wyróżnia oferta profili: klasy medyczne z przedmiotami rozszerzonymi: biologia i chemia; matematyczno-fizyczno-informatyczne oraz klasy dwujęzycznej z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania  cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów podczas rekrutacji.

Koła zainteresowań

Przedmiotowe: języka angielskiego przygotowujące do studiowania na uczelniach zagranicznych, języka rosyjskiego, fizyczne, matematyczne, chemiczne, informatyczne, historyczne.

Sportowe: SKS - siatkówka dziewcząt, koszykówka dziewcząt i chłopców, piłka nożna.

Kontakty zagraniczne
Nasi absolwenci studiujący na uczelniach zagranicznych regularnie odwiedzają Piątkowiczów i prowadzą anglojęzyczne pogadanki z różnych dyscyplin naukowych. Studenci z Wielkiej Brytanii z kierunków takich jak informatyka, architektura, ekonomia, historia lub psychologia spotykają się z uczniami, aby opowiedzieć im nie tylko o studiowaniu w języku angielskim, ale również przedstawić wiele ciekawostek z zakresu programów swoich studiów. Absolwenci studiujący biznes, zarządzanie, ekonomię i prawo międzynarodowe na uczelniach w Holandii i Danii regularnie przygotowują dla naszych uczniów spotkania na temat prawniczych ciekawostek i modeli biznesowych, jak również pomagają w tworzeniu ciekawych inicjatyw wychodzących poza pracę na lekcji. 
Przez cały rok nasza szkoła jest odwiedzana przez gości z zagranicy i zagranicznych wykładowców. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy odwiedzani przez nauczycieli akademickich z Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Czarnogóry, Rosji, Hiszpanii oraz Finlandii. Nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez naszych lokalnych wykładowców pochodzących z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Niemiec którzy zapraszają na swoje zajęcia w mury szczecińskich uczelni lub odwiedzają nas w szkole, aby poprowadzić ciekawe zajęcia z zakresu swoich badań naukowych. Co roku w ramach naszej współpracy ze Stowarzyszeniem Polites zajęcia w szkole prowadzą również wolontariusze z programów europejskich z krajów takich jak Gruzja, Francja, Niemcy, Rosja, Słowacja, Grecja. Podczas tych zajęć poruszane są problemy współczesnego świata i współczesnej Europy takie jak ochrona środowiska, emigracja, prawa człowieka oraz rozwijane są ogólnie rozumiane kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego.

Osiągnięcia

V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka jest jedną z najlepszych szkół województwa zachodniopomorskiego wg rankingu Perspektyw. Szkoła od lat otrzymuje tarczę Złotej lub Srebrnej Szkoły (raz w historii). W 2020 r. w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących miesięcznika „Perspektywy” V LO zajęło 68. miejsce w Polsce i 3. miejsce w Szczecinie. W Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących zajęliśmy 61. miejsce w kraju. W organizowanym przez dwa lata ogólnopolskim rankingu liceów najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych STEM – czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) zajęliśmy w 2016 r. 41. miejsce a w 2015 r. 53. miejsce w Polsce.

3 razy 100%:  100% naszych absolwentów po raz kolejny zdało maturę, a wielu z nich uzyskało wynik 100% z przedmiotów takich jak matematyka i język angielski. W ostatnich latach szkoła odnosiła sukcesy w olimpiadach: Literatury i Języka Polskiego, Biologicznej, Ekologicznej, Języka Niemieckiego, Fizycznej, Matematycznej, Historycznej, Języka Rosyjskiego czy Wiedzy o Mózgu. Regularnie stoimy na podium w konkursach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego: Zawodach Matematycznych, Turnieju Fizycznym, Konkursach: Biologicznym, Chemicznym, Geograficzno-Nautologicznym, Wiedzy Geograficznej, Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego.

Przez ostatnie cztery lata wspieramy organizacyjnie Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne w organizacji najpierw Konkursu Wiedzy o Mózgu a obecnie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu, propagując wiedzę o mózgu, jego budowie i funkcjonowaniu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na rolę tego organu we wszystkich aspektach życia człowieka oraz wzbudzanie zainteresowań neurokognitywistycznych. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem młodzieży z całej Polski. W szkole odbywają się konkursy dla naszych uczniów. Najdłużej organizowany jest Konkurs o tytuł Najlepszego Matematyka Piątki.

Bierzemy udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Dzięki temu uczniowie „Piątki” mają regularny kontakt ze środowiskami akademickimi oraz mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach naukowych na poziomie międzynarodowym. Ponadto już wielokrotnie gościliśmy w ramach współpracy z Anglistyką US pracowników naukowych i studentów z różnych krajów świata.

W Piątce nie stawiamy tylko na standardowy model nauczania, ale przede wszystkim na rozwój osobisty. Wraz z prężnie działającą społecznością uczniowską, na każdym kroku staramy się udowodnić, że chcieć to móc. W listopadzie 2016 r. Samorząd Uczniowski V LO zorganizował pierwszą w Polsce Interdyscyplinarną Konferencję Samorządów Uczniowskich, która stała się pionierskim wydarzeniem tego typu w skali całego kraju. “Xu” odbiło się w mediach szerokim echem, a najdalsza delegacja przyjechała aż z Częstochowy. Zadanie powtórzyliśmy w 2017 r., 2018 r. i 2019 r. Przygotowujemy się do 2020 r. Staramy się odejść od klasycznego modelu podążania utartymi ścieżkami i tworzymy warunki do rozwoju najróżniejszych inicjatyw uczniowskich.

Jeśli chcesz, aby Twoja szkoła była, oprócz miejsca nauki, placówką, w której uda Ci się spełnić swoje marzenia i pomysły, Piątka jest właśnie dla Ciebie!

Na koniec kilka liczb: W rankingu "Perspektyw" szkoła zajęła w ostatnich latach w kraju następujące miejsca: 2012 r. – 34. miejsce, 2013 r. – 67. miejsce, 2014 r. - 59. miejsce, 2015 r. - 95. miejsce, 2016 r. – 96. miejsce, 2017 r. – 105. miejsce, 2018 r. – 82. miejsce, 2019 - 53. miejsce.

Drzwi otwarte

Dni otwarte szkoły: od 25 kwietnia do 7 maja 2020 r. prowadzone na naszych portalach społecznościowych

Szczegóły: W tym roku ze względu na zamknięcie szkół, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie dnia otwartego #VLOnline. Podczas kilkunastu dni, postaramy się przedstawić Państwu to, co oferuje nasza szkoła oraz wprowadzić Was w panującą tutaj atmosferę. 

Przewidzieliśmy: 

Transmisje na żywo, podczas których szczegółowo opowiemy o każdym z profili oraz odpowiemy na nurtujące Pastwa pytania.

Ponadto, cykl postów, opisujących naszą szkołę oraz powody stojące za wybraniem “Piątki”.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, na którym prowadzony jest nasz Internetowy Dzień Otwarty  https://www.facebook.com/VLO.SU/


Zajęcia pozalekcyjne
Prężnie działa w Piątce Szkolny Klub Wolontariusza, wspierając Dom Dziecka w Tanowie i Pogotowie Opiekuńcze w Szczecinie. Ponadto SKW aktywnie organizuje własne akcje charytatywne, między innymi biegi oraz licytacje. 

Samorząd Uczniowski V LO to jeden z największych atutów szkoły. Od lat działający prężnie organ ma realny wpływ na aktywność w szkole. Organizuje wiele wydarzeń szkolnych i sprawia, że przez cały rok szkolny „coś się dzieje”. Regularnie bierze udział w wykładach, konferencjach i debatach. Dlatego też w V LO narodził się pomysł Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu, na którą od 4 lat przyjeżdżają samorządy uczniowskie z całej Polski, aby wspólnie opracowywać i debatować nad innowacyjnymi projektami samorządowymi. W Piątce stawiamy na współpracę i pomysłowość uczniów, dzięki czemu możemy nieustannie się rozwijać. Całą pracę SU VLO można na bieżąco obserwować w mediach społecznościowych.