Poznań
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej
Zespół szkół
Adres
Szczepankowo 72A, 61-306 Poznań
Telefon
61 8726-135
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Tamara Przybyła-Bartczak
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej
  • Szkoła Podstawowa nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej
  • Szkoła Podstawowa nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej
Opis

Szkoła Podstawowa nr 61 powstała w 1959 roku.

Funkcjonowała w Zespole Szkół nr 6, w skład którego wchodzi także Gimnazjum nr 35.

Od 1 września 2017 r. ponownie stała się ośmioletnią Szkołą Podstawową nr 61.

Szkoła położona jest w zacisznej południowej części Poznania. Do istniejącego obiektu szkolnego (2017 r.) dobudowano nowe skrzydło budynku.Znajduje się w nim 5 sal dydaktycznych, biblioteka, pokój nauczycielski i administracja szkoły. Dla zapewnienia placówce odpowiedniej bazy sportowej powstała nowa sala gimnastyczna wraz z zapleczem sanitarnym i szatniami. Do szkoły prowadzi nowy hol wejściowy z przejściem do windy osobowej, co sprawiło, że cały obiekt stał się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano zagospodarowanie terenu z dojściami, dojazdami, parkingami dla rowerów i samochodów w otoczeniu zieleni oraz instalacjami zewnętrznymi wykonanymi w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu szkolnego. Sale lekcyjne dla najmłodszych przygotowane zgodnie z wymogami reformy, posiadają część dydaktyczną, rekreacyjną, miejsce do przechowywania przyborów szkolnych i multimedia. Szkoła zapewnia przyjazną atmosferę, opiekę pedagoga i psychologa, zajęcia logopedyczne, gimnastykę korekcyjną. Dla uczniów klas I - III dostępna jest świetlica szkolna, a dla wszystkich uczniów stołówka, która działa na zasadzie cateringu. Dodatkowo proponujemy uczniom klas II i III naukę pływania (częściowo odpłatnie). W klasach I - VIII realizowana jest nauka języka angielskiego a w klasach VII-VIII język niemiecki, od klas I nauka informatyki. Tradycją szkoły są coroczne obchody: "Dnia Ziemniaka", "Dnia Ziemi", "Dni Sportu", "Dni Europejczyka", a także organizacja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Jeżycjada" oraz Międzyszkolnego Konkursu "Mam talent". Każdego roku z ogromnym rozmachem organizowany jest festyn środowiskowy. Rodzice są partnerami szkoły.

Języki
angielski, niemiecki
Osiągnięcia
- certyfikat "Szkoła z klasą", - certyfikat "Szkoła z klimatem" - certyfikat "Bezpieczna szkoła" - "Szkoła Odkrywców Talentów" - popularyzacja twórczości Małgorzaty Musierowicz poprzez organizowanie Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Jeżycjada, - organizacja szkolnych turniejów: "Wiedzy o Poznaniu", "Turniej Zdrowia", - szeroka oferta konkursów szkolnych oraz międzyszkolnych, - laureaci licznych konkursów międzyszkolnych.
Dojazd
Autobus nr 54 z przystanku Piaśnicka - Kurlandzka. Przystanek jest przed szkołą.
Sześciolatek w pierwszej klasie
Odpowiednio przygotowane sale lekcyjne z wydzieloną częścią dydaktyczną, rekreacyjną i miejscem do przechowywania przyborów szkolnych. Świetlica dla najmłodszych, sala do gimnastyki korekcyjnej, sala gimnastyczna, biblioteka, stołówka szkolna, opieka pedagoga, psychologa, zajęcia logopedyczne, nauka języka angielskiego, ciekawe zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - a wszystko w wydzielonej dla najmłodszych części szkoły.
Zajęcia pozalekcyjne
koło sportowe, koło muzyczne, koło teatralne, koło komputerowe, koło dziennikarskie, koło taneczne, koło origami, "Mali badacze", "Legolandia, czyli matematyczno-przyrodniczy świat klocków Lego",  "Caritas" karate, szachy, zajęcia profilaktyczne: warsztatowo-plastyczne, opiekuńczo-wychowawcze z elementami przyrody i informatyki
Historia
Budowa Szkoły Podstawowej nr 61 w Szczepankowie była dziełem, które miało uhonorować ćwierćwiecze istnienia Osiedla, przypadające w roku 1956. Potrzebę tej inwestycje potęgował fakt jego szybkiego rozwoju, oraz co się z tym wiąże wzrost liczby mieszkańców. Po roku zmagań powstała wspaniała, na ówczesne czasy nowoczesna szkoła o piętnastu klasach, z dużą świetlicą i salą gimnastyczną. Dnia 1 września 1959 roku pierwsi uczniowie przekroczyli progi nowopowstałej placówki oświatowej.