Poznań
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 54 im. Jana Kasprowicza
Adres
Małoszyńska 38, 60-176 Poznań
Telefon
61-868-96-92
E-mail
Strona www
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa nr 54 im. Jana Kasprowicza
  • Szkoła Podstawowa nr 54 im. Jana Kasprowicza
  • Szkoła Podstawowa nr 54 im. Jana Kasprowicza
Opis

Szkoła usytuowana jest w uroczym zakątku Junikowa, w sąsiedztwie osiedla Sienkiewiczowskiego.
Wokół króluje zieleń, czyste powietrze i spokój Lasku Marcelińskiego. 
Panuje tu miła, przyjazna atmosfera, a uczniowie czują się bezpiecznie. 
Troszczy się o to życzliwe i kompetentne grono nauczycielskie złożone z 36 pedagogów, pielęgniarki szkolnej i personelu administracji i obsługi. 


W szkole panują bardzo dobre warunki do nauki, gdyż znajduje się tu: 

  • 12 sal lekcyjnych wyposażonych w tablice interaktywne oraz komputery,  
  • pracownia komputerowa ze stałym łączem internetowym,
  • gabinet pedagoga, psychologa i logopedy,
  • biblioteka wyposażona w Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej,  
  • sala gimnastyczna
  • lekka hala sportowa dobrze wyposażone w sprzęt sportowy,
  • nowoczesne boisko sportowe,  
  • nowoczesny plac zabaw dla dzieci,
  • gabinet pielęgniarki,  
  • przestronna świetlica
  • aula szkolna,
  • stołówka z zapleczem kuchennym.

Nasi wychowankowie objęci są opieką psychologiczno-pedagogiczną i logopedyczną. Stołówka szkolna oferuje śniadania, obiady dwudaniowe i napoje. Każde dziecko otrzymuje bezpłatne mleko (w klasach I-VI) oraz owoce i warzywa (w klasach I-III). Realizowane są projekty: Szklanka mleka, Owoce w szkole, Odyseja Umysłu, Od ziarenka do bochenka, Od grosika do złotówki. Szkoła zapewnia wszystkim uczniom bezpieczeństwo poprzez pełen monitoring zewnętrzny i wewnętrzny obiektu (wejście na kartę magnetyczną, którą posiadają uczniowie, rodzice oraz pracownicy). 


ATUTY:

  • nowoczesna i bogata baza szkolna, klasy wyposażone w tablice interaktywne, nowa pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, biblioteka z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej, boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, hala sportowa i plac zabaw,
  • nowa świetlica szkolna, która zapewnia opiekę i organizuje zajęcia w godzinach 7:00-17:00,
  • atrakcyjna i szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych, m.in.: koło teatralne, muzyczne, plastyczne, matematyczno-informatyczne, robotyka, szachy, kostka Rubika,
  • atrakcyjne wycieczki i wyjazdy na Zielone Szkoły,
  • kompetentna kadra i wysoki poziom nauczania poparty bardzo wysokimi wynikami uczniów kończących naukę w szkole podstawowej oraz wysokie lokaty naszych uczniów w konkursach pozaszkolnych. Najlepsi uczniowie otrzymują Medal Primus Inter Pares,
  • dbanie o bezpieczeństwo dzieci na terenie szkoły i poza nią; szkoła wyposażona jest w nowoczesny system monitorowania,
  • realizacja programów: Przyjaciele Zippiego i Szkoła Promująca Zdrowie,
  • kontrolowanie poczucia bezpieczeństwa,
  • organizowanie spotkań ze znanymi osobami oraz Strażą Miejską, Strażą Pożarną i Policją,
  • prowadzenie zajęć zapobiegających agresji i uczących empatii w oparciu o program A. Kołodziejczyka „Spójrz inaczej”,
  • otaczanie dzieci fachową opieką nie tylko wychowawców i nauczycieli, ale także pedagoga, psychologa i logopedy,
  • współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i Ośrodkiem Niepowodzeń Szkolnych.
Języki
angielski, niemiecki
Osiągnięcia

Szkoła posiada certyfikaty:

  • „Szkoła z Klasą”,
  • „Szkoła Promująca Zdrowie”,
  • „Bezpieczna Szkoła”,
  • "Wiarygodna Szkoła",
  • "Szkoła w Ruchu".


Od wielu lat szkoła uzyskuje bardzo wysokie wyniki podczas sprawdzianu po klasie szóstej.

Tegoroczny wynik jest również bardzo wysoki:

część I (j. polski/ matematyka) 79% (17/20 pkt.) j. angielski - 90 % (36/40 pkt.)

Udział uczniów w licznych konkursach szkolnych i poza szkolnych:

  • Finaliści i laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „THE BAT KID” - 2 laureatów
  • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES PLUS – 17 uczniów zajęło I miejsce z wyróżnieniem
  • MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY (poziom IV-VI) – 1 uczeń uzyskał wynik bardzo dobry, 5 uczniów wyróżnionych
  • KONKURS PLASTYCZNY WJAZD KSIĘŻNEJ DOBRAWY DO POZNAŃSKIEGO GRODU – 1 uczeń wyróżniony
  • MEMORY MASTER 2015 – 1 laureat II stopnia, 2 laureatów III stopnia, 4 uczniów wyróżnionych
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO FOX – 1 uczeń wynik bardzo dobry, 1 uczeń wynik dobry
  • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO EXPRESS YOURSELF WITH YOUR T-SHIRT! -1 zwycięzca w kategorii klas I-VI
  • I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ENGLISH POEMS AND NURSERY - 1 laureatka
  • WYNIKI OLIMPIADY LINGUA PLUS (JĘZYK ANGIELSKI) – 2 laureatów I stopnia z wyróżnieniem; 1 laureatka I stopnia; 1 laureatka II stopnia; 2 laureatów III stopnia; 2 laureatów IV stopnia; 6 laureatów V stopnia
  • VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLONISTYCZNY Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ – 3 finalistów
  • KONKURS PLASTYCZNY ŚWIADOMY ROWERZYSTA – 1 wyróżnienie
  • XIX LEDNICKA WIOSNA POETYCKA oraz wyjazd na finał turnieju na Lednicę – jedna laureatka
  • OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO SZKOLNE – 5 laureatów w tym jeden zajął 4 miejsce w kraju, 8 uczniów wyróżnionych
  • ORZEŁ MATEMATYCZNY – 1 laureat, 6 uczniów wyróżnionych
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY SYNAPSIK – 1 uczeń 6 miejsce w kraju, 2 uczniów 7 miejsce w kraju
  • MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY (poziom I-III)– 4 uczniów wyróżnionych
  • XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O POZNANIU – 1 uczennica wyróżniona
  • III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY – 1 uczeń wyróżniony
  • • XIII DZIELNICOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS DRUGICH I TRZECICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH – 6 uczniów wyróżnionych

WYCHOWAWCZE:

  • współpraca z Sanepidem i udział w programach : NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ – program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, Znajdź właściwe rozwiązanie – program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz Program edukacyjny TRZYMAJ FORMĘ!
  • program profilaktyczny MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI dla dziewcząt z klas VI
  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia (certyfikat SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE) - po przeprowadzonej na terenie szkoły diagnozie szczególną uwagę poświęcono edukacji emocjonalnej • spotkania z dietetykiem pod hasłem Jem z głową, rosnę zdrowo oraz w ramach kółka KUCHCIKOWO
  • realizacja programu zdrowia psychicznego dziecka PRZYJACIELE ZIPPIEGO
  • udział w programie ODYSEJA UMYSŁÓW – 3 drużyny
  • współpraca z Wielkopolską Giełdą Rolno - Ogrodniczą w Poznaniu (warsztaty, lekcja na temat roślin, wycieczka na giełdę, zwiedzanie gospodarstwa ogrodniczego, konkurs)
  • współpraca z Drużyna Ratowniczą WOPR Poznań-Malta – profesjonalna prelekcja i praktyczna prezentacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy

SPORTOWE:

  • MISTRZOSTWA MIASTA POZNANIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W BADMINTONIE DRUŻYNOWYM – II miejsce dziewcząt
  • OTWARTE MISTRZOSTWA MIASTA POZNANIA W PŁYWANIU SZTAFETOWYM CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT – 5 miejsce
  • PROGRAM PIŁKI SIATKOWEJ ENEA AKADEMIA SPORTU DLA DZIEWCZYNEK KLAS I -V - cykl turniejów (bezwynikowy - fair play)
  • LIGA PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW KLAS II-III W RAMACH PROGRAMU MAŁE SZKRABY GRAJĄ W PIŁKĘ RĘCZNA DLA ZABAWY – brązowy medal • I OLIMPIADA DZIECI ENEA TRI. IMPREZA PROPAGUJĄCA TRIATHLONOWE ZMAGANIA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA POZNANIA – 4 miejsce
  • ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW - LIGA RED BOX - CUP (EDYCJA- WIOSNA 2015 – 2 miejsce

OPIEKUŃCZE:

  • zatrudnienie asystenta świetlicy
  • działalność w ramach świetlicy szkolnej kółek zainteresowań – muzycznego, plastycznego, komputerowego, rekreacyjno-sportowego
  • przeprowadzanie akcji uczących dzieci empatii, np. zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska, zbiórka plastikowych nakrętek dla chorego rówieśnika, kiermasz świąteczny,
  • organizowanie jasełek bożonarodzeniowych dla klas I-III
  • koncerty kolęd, instrumentalistów
  • organizacja konkursu SZANSA NA SUKCES
  • udział w konkursach międzyszkolnych:
  • Aby wszyscy byli równi – konkurs o tolerancji (SP 88)
  • Drugie życie odpadów (SP 46) – 1 miejsce Bardzo dobre (B)

Wyniki osiągnięte po przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Poznaniu

    • Przekształcenie mieszkania socjalnego na salę lekcyjną
    • zdjęcie starej wykładziny i położenie nowej na posadzce w sali gimnastycznej
    • Malowanie klatek schodowych i korytarzy w całej szkole
    • Montaż parapetów i osłon na wszystkich korytarzach, klatkach schodowych i w klasach
    • naprawa nawierzchni trawiastej boiska sportowego
    • prace remontowe w łazienkach szkolnych
    • remont kotłowni szkolnej
      • Zakup komputerów z oprogramowaniem do pracowni komputerowej i dla nauczycieli,
      • wejście do szkoły oraz kart dla dzieci
      • zakup czytnika kart magnetycznych zabezpieczających
        • zakup tablic interaktywnych,
          • Wprowadzenie dziennika elektronicznego
          • Udział pocztu sztandarowego w uroczystościach upamiętniających znaczące dla Miasta Poznania
          • Udział w projektach Szklanka mleka i Owoce w szkole
          • Udział w zajęciach „Miasteczko dzieci”
          • Koordynator programu „Akademia Małego Poznaniaka”
          • Innowacje pedagogiczne co roku co najmniej 3
          Dojazd
          Tramwaj nr 1 i 13.
          Sześciolatek w pierwszej klasie

          Do klas pierwszych uczęszczają 6-latki i 7-latki. 
          Zajęcia dla najmłodszych uczniów klas 1-3 odbywają się w wydzielonej części szkoły na parterze.

          Sale lekcyjne zostały przygotowane zgodnie z wymaganiami reformy, posiadają część dydaktyczną i rekreacyjną, miejsce do przechowywania przyborów szkolnych, wyposażone są w komputer, tablicę interaktywną i rzutnik multimedialny.

          Każdy uczeń ma indywidualną szafkę odzieżową, co stwarza poczucie komfortu i indywidualności.

          Łazienka dostosowana jest do wzrostu dzieci.

          Poprzez udział w zajęciach pozalekcyjnych uczniowie klas młodszych mogą rozwijać swoje zainteresowania 
          - informatyczne,
          - matematyczne,
          - teatralne,
          - muzyczne,
          - plastyczne,
          - językowe 
          - sportowe.

          Istnieje możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach płatnych: język angielski, język hiszpański, warsztatach z ceramiki, zajęcia na pływalni „Olimpia”, zajęcia Olimpijskiej Szkoły Tańca Hajdasz.

          Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00. 
          W czasie pobytu uczniów w świetlicy organizowane są różnorodne zajęcia, np. plastyczne, muzyczne oraz ruchowe na boisku szkolnym lub placu zabaw. Opiekunkami są nauczycielki z wykształceniem pedagogicznym, uzupełnionym studiami podyplomowymi z zakresu terapii pedagogicznej. 

          Zajęcia pozalekcyjne

          W szkole prowadzone są następujące koła zainteresowań:  

          • matematyczne,
          • informatyczne
          • plastyczne,
          • teatralne,
          • muzyczne,
          • języka angielskiego,
          • taneczne,
          • Kostka Rubika,
          • Robotyka,
          • zajęcia sportowe dla dziewcząt i chłopców,
          • Caritas
          • papieskie,

          Odbywają się też zajęcia w ramach świetlicy profilaktyczno-wychowawczej.

          Nauczyciele prowadzą zajęcia dla dzieci z dysfunkcjami wymagającymi korekty: 

          • wyrównawcze,
          • korekcyjno-kompensacyjne,
          • rewalidacyjne, logopedyczne.
          Drzwi otwarte
          2020 - ODWOŁANE !!!
          Dodatkowe cechy

           Zajęcia komputerowe

          Pliki do pobrania
          Instrukcja dla naboru do klas pierwszych
          Terminarz postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021