Poznań
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Arkadego Fiedlera
Adres
Bosa 9, 60-125 Poznań
Telefon
61 866-61-20
Fax
61 866-61-20
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Małgorzata Kramer
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Arkadego Fiedlera
  • Plac zabaw SP10
  • Sala gimnastyczna SP10
  • Nowoczesna pracownia komputerowa
  • Tablice multimedialne w każdej sali lekcyjnej
  • Biblioteka szkolna
  • Biblioteka szkolna
  • Szafki odzieżowe dla każdego ucznia
  • Drużyna piłki ręcznej chłopców
Opis

SZKOŁA Z KLIMATEM, SZKOŁA Z KLASĄ... Szkoła Podstawowa nr 10 mieści się w 2 budynkach - przy ul. Bosej 9 - budynek A, przy ul. Ściegiennego 10 - budynek B. Szkoła jest placówką zadbaną, kameralną i bezpieczną. Posiada monitoring zewnętrzny i wewnętrzny budynku. Oddział przedszkolny oraz klasy edukacji wczesnoszkolnej mają swoje miejsce w budynku przy ulicy Bosej, natomiast klasy IV-VIII uczą się w budynku przy ulicy Ściegiennego. Jest położona w miejscu, do którego łatwo dojechać tramwajem i autobusem.

Oddział przedszkolny znajduje się w osobnym skrzydle budynku A, co zapewnia dzieciom komfort i bezpieczeństwo. Zajęcia z dziećmi prowadzi kwalifikowany nauczyciel wychowania przedszkolnego. Oprócz zajęć z wychowawcą, dzieci uczą się języka angielskiego. Ponadto biorą udział w zajęciach plastycznych, rytmicznych, muzycznych, technicznych i eksperymentalnych. Raz w miesiącu dzieci zapraszane są na koncert muzyczny, z udziałem zawodowych artystów-muzyków. Wychowawca organizuje dla dzieci wycieczki, zaplanowane wspólnie z rodzicami. Szkoła oferuje przedszkolakom opiekę logopedyczną i psychologiczno – pedagogiczną oraz pielęgniarską. Przedszkolaki korzystają również z placu zabaw. Oddział przedszkolny wyposażony jest bogato w pomoce dydaktyczne i zabawki. Realizuje atrakcyjny i zgodny z podstawą programową program edukacyjno – wychowawczy.

Oddziały dla uczniów - obcokrajowców. Od 2017 r. należymy do grona szkół prowadzących oddziały dla uczniów - obcokrajowców, na trzech poziomach: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Uczniowie - migranci przygotowują się do nauki w polskich szkołach - uczą się w rozszerzonym wymiarze godzin języka polskiego oraz realizują podstawę programową szkoły podstawowej. Wspiera ich nauczyciel znający język obcy. Uczniowie mogą uczyć się w oddziale przygotowawczym do czasu opanowania podstaw języka polskiego, maksymalnie 1 rok.

W placówce panuje przyjazna i sympatyczna atmosfera. W roku szkolnym 2020/2021 w 20 oddziałach szkolnych oraz w oddziale przedszkolnym uczy się niespełna 400 dzieci. Zajęcia lekcyjne odbywają się w godzinach: 8.00 – 16.00.

OFERTA EDUKACYJNA: w klasach 1-3: język angielski – 2h/tyg., w klasach 4-8: język angielski – 3h/tyg. oraz język niemiecki w klasie 7. i 8 - 2h/tyg. Od roku szkolnego 2014/15 prowadzimy klasy sportowe: piłka ręczna chłopców i piłka siatkowa dziewcząt (od poziomu klasy 4 do 8). Współpraca/aktywny udział w projektach miejskich i krajowych: - „Szklanka mleka” – bezpłatne białe mleko dla każdego dziecka w szkole; - „Owoce w szkole”. - Udział w projekcie UMP – „Na Grunwaldzie małe szkraby grają w rękę dla zabawy"- piłka ręczna dla klas 0-3 i 4-6, - "Szkoła promująca zdrowie" - program profilaktyczno-edukacyjny (posiadamy certyfikat Wielkopolskiego Kuratora Oświaty), projekt finansowany z Unii Europejskiej "Cyfrowa Szkoła@Wielkopolska 2020" - "ENEA - Akademia Sportu” – program sportowy - siatkówka dziewcząt, "OSPR w zakresie szkolenia zawodników klas 5 – 8 w piłce ręcznej chłopców" - "Mistrzowie kodowania" - projekt edukacyjny - "Lepsza szkoła" - projekt edukacyjny - "Liga wojewódzka piłki ręcznej" – klasy IV i V - "Trener osiedlowy” - zajęcia sportowe dla wszystkich zainteresowanych we współpracy z fundacją AWF Poznań, "Mały wolontariat", "Motyli wolontariat" - programy wychowawcze - "Moje dziecko idzie do szkoły", "Nie pal przy mnie proszę", "Bądźmy zdrowi", "Bezpiecznie to wiedzieć i znać", "Trzymaj formę", "W zdrowym ciele zdrowy duch" - programy profilaktyczne; Programy szkolne: - Ale kino! – edukacja filmowa dla klas 4 – 8- Obudzić w sobie Leonarda – projekt interdyscyplinarny dla klas IV – VIII, - Taneczne przerwy. Oprócz tego bogata oferta zajęć pozalekcyjnych: edukacyjnych, artystycznych, sportowych, technicznych, nauka gry w szachy. Do kalendarza szkolnego na stałe wpisały się takie wydarzenia jak: - Pasowanie na ucznia, czytelnika, młodego ekologa; - uroczyste obchody Św. Niepodległości; - obchody Dnia Patrona Szkoły; - Olimpiada Mikołajkowa; - Wigilie klasowe i Jasełka; - baliki karnawałowe dla klas 0-3; - dyskoteki dla klas 4-8; - Dzień Dziewczynek i Chłopców; - Festyny sportowe; - Kiermasze świąteczne; - Wyjazdy „na zielone szkoły” i wycieczki edukacyjne krajowe i zagraniczne, - współpraca z instytucjami kultury; - Święto Biblioteki Szkolnej; - konkursy szkolne i międzyszkolne; - Górczyńska Liga Zadaniowa; - Projekt Boockrossing— uwolnij swoją książkę; - Zbiórka surowców wtórnych, darów —współpraca z organizacjami proekologicznymi i promującymi wartości humanistyczne. Efekty naszej pracy można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.

W warunkach pandemii zajęcia edukacyjne prowadzone są zdalnie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Świetlica szkolna "Dziesiąteczka" (od 6.30 do 17.00), w której znajdują opiekę dzieci rodziców pracujących zawodowo. Zajęcia świetlicowe realizowane są wg programu dostosowanego do grupy wiekowej przez nauczycieli z kwalifikacjami do pracy w świetlicy. W świetlicy można po lekcjach odrobić zadania domowe, zagrać w gry planszowe, tworzyć budowle z klocków, bawić się w kąciku lalek, zaangażować się w działania plastyczne i taneczne, obejrzeć dobry film lub po prostu odpocząć i spędzić miło czas. Dzieci spędzają również czas wolny na zabawach na świeżym powietrzu. Świetlica terapeutyczna Klub „U nas” - pracuje od poniedziałku do czwartku w godzinach: 15.00 – 18.30. W ramach klubu prowadzone są zajęcia sportowe, informatyczne, plastyczne, profilaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze.

Opieka medyczna i pedagogiczno-psychologiczna w szkole: - pielęgniarka szkolna, - pedagog szkolny i psycholog - codziennie służą poradą i wsparciem, pomocą w rozwiązywaniu problemów uczniów i rodziców, prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, socjoterapeutycznych (wszystkie grupy wiekowe). - Logopedia – dla grupy przedszkolnej i klas I.

Baza dydaktyczna i lokalowa: - Obiekt szkoły wyposażony jest w nowocześnie wyposażone sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe oraz sale gimnastyczne. Biblioteki szkolne wyposażone są w Centrum Multimedialne i bogaty księgozbiór; We wszystkich salach lekcyjnych znajdują się tablice interaktywne. - Posiadamy bogatą bazę pomocy dydaktycznych. Baza sportowa szkoły: - sale gimnastyczne z zapleczem, boiska szkolne ze sztucznej trawy, bezpieczny plac zabaw, siłownia zewnętrzna.

Żywienie: firma kateringowa

INFORMACJE DODATKOWE: w szkole pracujemy z dziennikiem elektronicznym LIBRUS, który jest dostępny dla rodziców i pozwala m.in. na kontrolę obecności dziecka i pokazuje oceny z przedmiotów.

Proces rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klas I w terminach podanych przez Wydział Oświaty.

 


Języki
angielski, niemiecki
Osiągnięcia

W bieżącym roku szkolnym uczeń naszej szkoły zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu Pix Programming Challenge; awans ucznia do półfinału ogólnopolskiego konkursu Instalogik; II miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Bajka Cygańska";  II miejsce w Wojewódzkiej Lidze Piłki Ręcznej;  półfinał rozgrywek Kinder+Sport w mini piłce siatkowej: I miejsce w XII Ogólnolpolskim Konkursie Multimedialnym "Ekologia w moim domu: Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy Panda 2019" - Przyroda I miejsce 4. uczniów;  konkurs PIX 2019 - laureat; XII Międzyszkolny Konkurs Literacki Klas Trzecich Szkół Podstawowych "I Ty możesz zostac pisarzem" pod patronatem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - nagrody w kategorii "Złota Wyobraźnia"
i "Młody Literat", Mistrzostwa Wielkopolski w mini siatkówce dziewcząt w kat. trójek - III m.;

Uczestnictwo w wolontariacie przy Hospicjum palium w Poznaniu - Motyli Wolontariat;

Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie;

Udział w ogólnopolskim projekcie Cyfrowaszkoła@2020.

Dojazd
Z centrum - tramwajem nr 5, 8, 14 (kierunek Górczyn), do skrzyżowania ulic Głogowska/Sielska i Bosa
Historia

Udokumentowany kroniką szkolną początek historii szkoły datuje się od 1871 roku. Wspomniano w niej również o starym budynku szkolnym spalonym w wielkim pożarze. Stał on na zachodnim krańcu wsi opodal toru kolejowego, na przeciwko stawu zwanego "Ślam". Nową szkołę pobudowano na wschodnim krańcu wsi niedaleko szosy. Objął ją opieką nauczycielską Tadeusz Pawlak. Gmina Górczyn liczyła wówczas 1200 mieszkańców. W 1873 roku do szkoły zapisano 240 dzieci. 25 września 1906 roku - 20 czerwca 1907 roku - strajk szkolny w szkole spowodowany usunięciem języka polskiego na rzecz niemieckiego na lekcjach religii. 31 grudnia 1908 roku rektor Tadeusz Pawlak został przeniesiony na emeryturę na własny wniosek, po przepracowaniu 38 lat w szkole górczyńskiej. 1918 rok - po oczyszczeniu Poznania z niemieckich sił zbrojnych szkoła przy ul. Bosej ponownie zaczyna swoją działalność. Chłopcy rozpoczynają naukę przy ul Bosej, natomiast dziewczynki w trzech budynkach przy ul. Kosynierskiej. W styczniu 1919 roku rektorem szkoły na bardzo krótki czas zostaje Alejski, a po nim tę funkcję obejmuje Jan Krośniak. W latach dwudziestych szkoła była dwa razy przebudowywana. W 1929 roku szkoła została przebudowana po raz drugi. W dziesiątce uczyli się chłopcy, dziewczęta w szkole nr 24 przy ul. Kosynierskiej, a koedukacyjną była szkoła nr 44 przy ul. Palacza. Do wybuch II wojny światowej kierownikiem placówki był Pan Kwaśnik. 13 października 1939 roku Niemcy bardzo szybko otworzyli szkołę pod warunkiem, że wykłady będą w języku niemieckim. Nie dowierzano polskiemu gronu nauczycielskiemu i 12 listopada szkołę zamknięto. Nauczyciele zostali zmuszeni do opuszczenia swych mieszkań, a młodzież wykorzystano do ciężkiej pracy w fabrykach przemysłu wojennego lub wywożono do pracy do Niemiec. W 1944 roku szkołę zajęto dla niemieckich oddziałów kobiecych. W styczniu 1945 Niemcy przygotowali obronę Poznania przed wojskami radzieckimi, umieszczono w szkole 500 żołnierzy batalionu pancernego, którzy wkrótce wymaszerowali pozostawiając tylko 20 ludzi. Żołnierze ci kierowali ogień do zbliżających się wojsk radzieckich , w wyniku ostrzału został uszkodzony budynek szkoły. 29 stycznia 1945 roku urządzono w szkole szpital ,przez który przewinęło się przeszło 3000 rannych żołnierzy radzieckich, 48 z nich znalazło swoje miejsce wiecznego spoczynku w ogródku szkolnym. W 1946 roku Leokadii Góralowej został powierzony obowiązek organizacji 7 klasowej szkoły podstawowej, zarekwirowała ona budynek przy ulicy Głogowskiej 147 gdzie odbywały się zapisy dzieci oraz młodzieży, W lutym 1945 roku rozpoczęcie nauki X Publicznej Szkoły Powszechnej w budynku szkoły przy ulicy Jarochowskiego, gdyż budynki przy Bosej i Kosynierskiej były zajęte przez radzieckie władze wojskowe, 14 marca 1945 następuje uroczyste poświęcenie budynku szkoły przy Bosej przez ks. dr Romana Mielińskiego. Do szkoły zapisano 500 uczniów. 4 września 1945 roku nowy rok szkolny rozpoczyna kierowniczka Leokadia Góralowa, 1 grudnia 1946 roku pożegnanie p. Góralowej, na stanowisko p.o. kierownika szkoły została powołana Helena Ederrowa, 13 listopada 1946 roku, święto patrona szkoły :św. Stanisława Kostki, 1947 roku, kierownictwo obejmuje Bronisława Moderska, Od 13 do 27 lutego 1947 roku została przerwana nauka w szkole z powodu epidemii grypy, 16 marca 1948 na kierownika szkoły został powołany Leon Macniak, We wrześniu 1949 szkoła została podzielona na dwie szkoły: 10 powszechną i jednolitą ogólnokształcącą, dyrektorem szkoły ogólnokształcącej został p. Leon Macniak, a 10-ki p. Kazimiera Kałamajska (pełniąca również obowiązki kierownicze w SP 30), We wrześniu 1951 SP 10 i LO nr 8 rozpoczynają razem rok szkolny (tak do roku 1956 ), W czerwcu 1952 klasy siódme zdają po raz pierwszy egzamin pisemny i ustnyz j. polskiego i matematyki, W czerwcu 1953 roku Samorząd Szkolny nawiązał kontakt ze szkołą w Szczepankowie, od 1951 do 1954 roku szkoła stara się wszelkimi sposobami postawić barak, który służyłby jako dodatkowe pomieszczenie, W czerwcu 1955, na koniec roku szkolnego, zostaje oddana do użytku nowo wybudowana świetlica, W kwietniu 1956 roku Młodzieżowy zespół artystyczny SP 10 wystawił bajkę „Pastuszek i królewna", pieniądze uzyskane za wstęp na przedstawienie (okoliczne szkoły oraz dorośli) zostały przekazane na budowę o Pomnika Bohaterów w Warszawie, 20 grudnia 1957 roku Szkoła Ogólnokształcąca nr 8 otrzymała nowy gmach przy ulicy Głogowskiej 86, od tego momentu SP 10 pozostała sama w budynku przy Bosej, W 1956 roku w szkole było 14 klas, 3 pracownie, uczyło się 700 dzieci, W 1957 roku otwarto pracownię geograficzną jako czwartą w Poznaniu, Od 28 października do 10 listopada 1957 roku szkoła zamknięta z powodu epidemii grypy, rokrocznie latem ,szkoła była zajmowana na kwatery dla gości MTP, W 1960 roku wyremontowano pomieszczenia piwniczne na stołówkę, dokonał tego opiekun szkoły - Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Przemysłu Lekkiego, ul. Krauthofera 10, 24 czerwca 1961 roku następuje odejście na emeryturę po 42 latach pracy nauczycielskiej kierowniczki Kazimiery Kałamajskiej 1 września 1961 roku szkołę obejmuje kierownictwem p. Karol Ceptowski, tymczasowo w budynku znajduje swoją siedzibę Specjalna Szkoła Zawodowa, 10 lutego 1970 nastąpiło otwarcie nowego gabinetu stomatologicznego. Od 1961 do 1971 dyrektorem szkoły był p. Ceptowski. We wrześniu 1971 kierownictwo objęła p. Krystyna Kutko. 11 pażdziernika 1974 roku nadania szkole imienia Milicji Obywatelskiej. W czerwcu 1981 pożegnanie pani dyrektor Krystyny Kutko - Bałabuch. We wrześniu 1981, powitanie nowego dyrektora szkoły p.Ludwika Bogdana. Dwa lata później dyrektorem szkoły została p. Aleksandra Kałuża. W 1990 żegnamy p. Kałużę, a obowiązki dyrektora szkoły podejmuje p. Danuta Matuszak W 1999 roku przejściu na emeryturę p. Danuty Matuszak Prezydent Miasta Poznania powierza w drodze konkursu funkcję dyrektora szkoły Magdalenie Katarzyńskiej. W grudniu 2001 Rada Miasta Poznania zezwala na nadanie szkole imienia Arkadego Fiedlera. Pani Dyrektor Magdalena Katarzyńska zostaje powołana na drugą kadencję, wygrywając w 2004 roku konkurs na dyrektora naszej placówki. W 2005 roku zostaje oddane do użytku nowe boisko trawiaste ze sztuczną nawierzchnią. W maju 2006 roku dyrektor Magdalena Katarzyńska za zgodą Wydziału Oświaty UM Poznania powołuje oddział sportowy chłopców grających w piłkę nożną w klubie sportowym „Lech". W czerwcu żegna się ze szkołą, przechodząc na stanowisko Wielkopolskiego Wicekuratora Oświaty. Po odejściu pani Magdaleny Katarzyńskiej funkcję dyrektora Prezydent Poznania powierza dotychczasowemu wicedyrektorowi Wojciechowi Kuikowi. Dzień 1 grudnia 2006 roku to kolejna bardzo ważna data w historii Szkoły Podstawowej nr 10 w Poznaniu. Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny powierzył stanowisko dyrektora szkoły pani Małgorzacie Kramer. W 2008 roku szkoła wzbogaciła się o mini scenę zamontowaną w stołówce szkolnej. W kolejnym roku 2009 zostały zakupione dwie tablice multimedialne, jedne z najnowocześniejszych pomocy naukowych dla nauczycieli. Rok 2010 przyniósł szkole wyremontowane boisko, pięknie wyłożone kostką brukową. Najważniejszym wydarzeniem tego roku (26.11.2010) było uroczyste wręczenie szkole sztandaru oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi. We wrześniu 2011 roku został uroczyście otwarty nowoczesny plac zabaw dla dzieci. W lutym 2012 roku szkoła wzbogaciła swoją bazę o piękne i funkcjonalne szafki dla uczniów klas I-III na I piętrze budynku. Kolejne sale zostały wyposażone w tablice interaktywne. W tej chwili szkoła posiada sześć tablic. W styczniu 2013 roku klasy IV -VI otrzymały szafki odzieżowe na II piętrze szkoły. 29 listopada 2013 roku świętowaliśmy uroczyste zawieszenie wiechy na nowym budynku sali gimnastycznej. 5 września 2014 roku uroczyste oddanie do użytku nowej sali sportowej oraz pięknej biblioteki szkolnej.

Od roku 2017, w związku z reformą oświaty, Szkoła Podstawowa nr 10 mieści się w dwóch budynkach - przy ul. Bosej 9 i Ściegiennego 10. W budynku przy ul Bose funkcjonują klasy I - III, oddział przygotowawczy dla klas I - III oraz oddział przedszkolny. Przy ul. Ściegiennego 10, klasy IV - VIII oraz oddziały przygotowawcze dla klas IV - VI i VII - VIII.

Sześciolatek w pierwszej klasie

Zajęcia pozalekcyjne

Klasy I – III: Lekkoatletyka dla jeżyka, nauka gry w szachy, Kostka Rubika, Świat eksperymentów, Robótki ręczne, Koło teatralne, Szkraby – piłka ręczna do malucha, zajęcia taneczne, Nauka kodowania – zajęcia komputerowe, Programowanie w języku SCRATCH I PIXBLOCKS, Muzykoterapia na sportowo.

Zajęcia dla grupy starszej: szachy, Spotkania z Przyrodą, Kostka Rubika, Angielski dla ambitnych, Tańce, Język i kultura – zajęcia integracyjne, Spotkania z historią, przygotowanie do egzaminu 8 – klasistów, Z Pitagorasem na Ty, Spotkania na pięciolinii, BULLSEYE-językiem w egzamin, Hello Deutch, Spotkania z Geometrią.

Częściowo odpłatne: nauka pływania dla klas II - III

Drzwi otwarte
Zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły: www.sp10.poznan.pl
Kontakty zagraniczne

Nauczyciele naszej szkoły dołączyli do europejskiej społeczności nauczycieli -e-twinning. E-twinning to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość pracy metodą projektów współpracując z kolegami z innych krajów. E-twinning jest częścią międzynarodowego programu Erasmus plus. W ramach współpracy polsko-rosyjskiej oraz polsko-litewskiej,  cyklicznie organizujemy również wyjazdy do Petersburga oraz do Wilna.

Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe