Poznań
Przedszkole
Przedszkole nr 42 Kwiaty Polskie
Adres
Prądzyńskiego 15a, 61-527 Poznań
Telefon
699-895-634, 61-8332452
E-mail
Strona www
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Przedszkole nr 42 Kwiaty Polskie
Opis
Przedszkole nr 42 „Kwiaty Polskie” ma 5 oddziałów i oferuje miejsca dla 125 dzieci. Mieści się w wolnostojącym budynku i posiada 5 przestronnych sal dydaktycznych oraz duży ogród o powierzchni 3600 m2. Przedszkole położone jest w jednej z najstarszych dzielnic Poznania – na Wildzie, w bliskim sąsiedztwie żłobka, szkoły podstawowej i gimnazjum. Nadrzędnym celem pracy Przedszkola jest tworzenie warunków dla wspierania wszechstronnego rozwoju dzieci, angażowanie w te procesy rodziców i pracowników tak, aby zapewnić dzieciom późniejsze sukcesy edukacyjne i życiowe. Wiodącymi metodami pozwalającymi realizować te cele, stosowanymi w placówce są projekty badawcze i zabawy otwarte, do których została dostosowana i odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sal dziecięcych oraz pozostałych pomieszczeń w budynku przedszkola. Przedszkole posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są 4 posiłki dziennie – śniadanie, przekąska, II śniadanie i obiad. Potrawy przyrządzane są z uwzględnieniem preferencji dzieci, w zgodzie z wszelkimi zasadami zdrowego żywienia, a także w oparciu o konsultacje z dietetykiem. Podczas posiłków dzieci samodzielnie komponują sobie kanapki, nakładają jedzenie na talerze oraz nalewają napoje do kubków. W naszym przedszkolu rodzice mogą swobodnie poruszać się po budynku, co daje możliwość poznania przestrzeni przedszkolnej i obserwacji własnego dzieci w codziennych sytuacjach. Ponadto sprzyja to adaptacji dzieci, służy wzajemnej integracji oraz ułatwia bezpośredni kontakt rodzica z nauczycielem. Stworzyliśmy własny program adaptacyjny, w ramach którego na przełomie maja i czerwca organizujemy zajęcia i zabawy dla dzieci nowoprzyjętych oraz ich rodziców, a w ostatnim tygodniu sierpnia odbywają się zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkole na stałe współpracuje z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka i pomagającymi w procesie wychowania, tj. m.in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Szkoła Podstawowa, Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu, Komitet Ochrony Praw Dziecka
Osiągnięcia
1) Udział w 2-letnim polsko-niemieckim projekcie YALE, realizowanym w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Comenius Regio, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. 2) Uczestnictwo w programie "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" pod patronatem Fundacji Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego i Instytutu Matki i Dziecka. 3) Udział w akcji Fundacji Pozytywnej Edukacji "Bezpieczne i Zdrowe Dziecko" objętej Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. 4) Realizacja autorskiego programu adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych. 5) Praca metodą projektów badawczych stała się standardem w naszej placówce i jest realizowana we wszystkich grupach. 6) Wydanie autorskiej książki kulinarnej "Alaantkowe BLW" - od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska" przez jedną z nauczycielek oraz propagowanie na terenie przedszkola zdrowej diety dla całych rodzin poprzez cotygodniowe dzielenie się przepisami i poradami kulinarnymi pod hasłem: "Na dzień dobry i dobranoc, karm mnie zdrowo Mamo, Tato".
Dodatkowe zajęcia
Logopedia dla dzieci 4-, 5- i 6-letnich
Godziny otwarcia od
6.00
Historia
Istnienie przedszkola datuje się od 1947 roku, jednak początkowo mieściło się ono w drewnianym baraku należącym do Zakładów H. Cegielskiego przy ul. Dzierżyńskiego (dzisiejsza ul. 28 Czerwca 1956 r.). Obecny budynek przedszkola powstał w 1962 roku i liczy 891 m2 powierzchni użytkowej. Przez lata przedszkole ewaluowało i sukcesywnie rozwijałi się dostosowując standardy pracy do aktualnych, zmieniających się warunków i potrzeb. W ramach współpracy z Instytutem Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu (dawniej Fundacja Dzieci i Młodzieży i Stowarzyszenie "Pracownia Działań Twórczych") uczestniczyliśmy w kilku ważnych, wieloletnich projektach. W 2001 r. opracowana została "Koncepcja Pedagogiczna Przedszkola". W latach 2001-2002 braliśmy udział w projekcie Wspieranie Nauczycieli, w wyniku którego na terenie przedszkola działała Nauczycielska Grupa Rozwoju. W 2002 r. przystąpiliśmy do 3-etapowego projektu Przyjazne Przedszkole, kontynuowanego do 2008 r. Od 2005 r. Przedszkole zaczęło pracować metodą projektów badawczych i szkoliło się w tym zakresie z prof. Lilian Katz oraz w Instytucie Małego Dziecka w Poznaniu. Metoda tej pracy jest do dziś stosowana i rozpowszechniona we wszystkich oddziałach przedszkolnych. W latach 2013-2015 jako jedno z trzech poznańskich przedszkoli wzięliśmy udział w programie Comenius-Regio - projekt YALE pod nazwą "Małe dzieci aktywnie odkrywające swój świat" prowadzony we współpracy Miasta Poznania i Berlina. W 2015 r. uczestniczyliśmy w projekcie "Profesjonalny Nauczyciel - Przyjazne Przedszkole - rozwój jakości poznańskich przedszkoli w obszarze tworzenia optymalnych warunków do uczenia się dzieci w wieku przedszkolnym"
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

Pliki do pobrania
Klauzula informacyjna