Zespół Szkół w Wysokiej to szkoła o długoletniej tradycji, z przestronną bazą lokalową, nowoczesnymi pracowniami: gastronomiczną, hotelarską, kelnerską, komputerową; a także kompleksem boisk sportowych Orlik; pełnowymiarową salą gimnastyczną; siłownią; świetlicą, biblioteką. Kształci uczniów na poziomie
technikum i branżowej szkoły I stopnia. Technikum proponuje następujące
zawody: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Usług Kelnerskich, Technik
Hotelarstwa. Przygotowuje przyszłych absolwentów do zdawania egzaminu
maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Absolwent
szkoły ma możliwość podjęcia nauki na studiach wyższych lub pracy zawodowej.
Oferta szkoły jest dostosowana do potrzeb na rynku pracy. Przygotowujemy
uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach oraz zawodach sportowych. Nasi
uczniowie biorą udział w dodatkowych dwutygodniowych praktykach na promach
SKANIA, POLONIA, WOLIN pływających ze Świnoujścia do Ystad i Trelleborgu.
Szkoła posiada Certyfikat Rejonowy i Wojewódzki jako Szkoła Promująca Zdrowie. Prężnie działają organizacje szkolne, takie jak: Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Caritas. W Zespole Szkół w Wysokiej odbywają się liczne imprezy szkolne i środowiskowe, na przykład: Dzień Hotelarstwa i Gastronomii, Dzień Promocji Zdrowia, spotkania ze znanymi Mistrzami Kuchni.
Nasze dodatkowe atuty to: atrakcyjne kierunki kształcenia, dodatkowe kwalifikacje w ramach kursów np. kelnerski, barmański, interesujące praktyki zawodowe, nowoczesne pracownie przedmiotowe, kompleks boisk rekreacyjno – sportowych „Orlik”, możliwość korzystania z basenu w sąsiedztwie szkoły, jednozmianowy rozkład zajęć, dofinansowanie dowozu uczniów, opieka pedagoga szkolnego, psychologa i pedagoga specjalnego.
Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną dla uczniów.
Co wyróżnia naszą szkołę?
- młodzież podczas wszystkich lat edukacji rozwija swoje umiejętności zawodowe: uczestnicząc w praktykach zawodowych krajowych i zagranicznych, biorąc udział w stażach zawodowych, kursach: baristycznym, kelnerskim, animacji czasu wolego, ma możliwość odbywać ponadprogramowe praktyki na Cyprze, Rodos, Kos oraz na promach
- jesteśmy małą szkołą, w której uczniowie i nauczyciele znają się - dzięki temu panuje u nas miła, przyjazna atmosfera, a nauczycielom łatwiej jest dostrzec ewentualne problemy młodzieży i im przeciwdziałać
- ofertę edukacyjną dostosowujemy do zainteresowań uczniów i potrzeb lokalnego rynku pracy,
- uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale także realizują swoje pasje,
- cechuje nas wysoki poziom kształcenia w szkolnictwie zawodowym i jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, u których odbywa się praktyczna nauka zawodu,
- indywidualizacja w procesie edukacji - pomagamy najsłabszym uczniom w wyrównywaniu szans w nauczaniu, a także umożliwiamy rozwój zdolnej młodzieży.
Zespół Szkół w Wysokiej współpracuje z pracodawcami głównie przy organizacji miesięcznych praktyk zawodowych oraz ponadprogramowych praktyk zawodowych. Po okresie pandemicznym branża hotelarsko-gastronomiczna jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki. Lecz aby być dobrze zorientowanym i wiedzieć dokładnie „co w trawie piszczy” nie można zdobywać wiedzy tylko w szkolnych murach, dlatego nasza młodzież odbywa miesięczne praktyki zawodowe w atrakcyjnych miejscach w Polsce. Są to hotele, pensjonaty, restauracje nad morzem (Jastrzębia Góra, Jurata, Władysławowo, Niechorze, Mrzeżyno Gryfickie itp.), w górach (Zakopane, Kościelisko, Polańczyk, Solina, Myczkowce, Arłamów, Czarna k. Ustrzyk Dolnych, Iwonicz-Zdrój) oraz na miejscu tzn. w Rzeszowie i Łańcucie.
Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu nauczycieli, Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Wysokiej umożliwia swoim uczniom wyjazdy na ponadprogramowe praktyki. Nie chodzi w nich tylko o integrację ale przede wszystkim o zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń, której nie znajdziemy w żadnym z podręczników i nikt nam jej nie przekaże, bo przecież każdy wie, że podróże kształcą. Dzięki uprzejmości i podpisanej przez szkołę kilkanaście lat temu umowy partnerskiej z firmą Unity Line Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w Szczecinie, po raz kolejny młodzież naszej szkoły odbywała w roku szkolnym 2022/2023 ponadprogramowe 2-u tygodniowe praktykę na promach SKANIA, POLONIA, WOLIN pływających ze Świnoujścia do Ystad i Trelleborgu. W sumie z tej formy praktyk skorzystało blisko 20 osób. Praktyki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Dla młodzieży jest to nowe, ciekawe doświadczenie. Wyjazdy są okazją do nabywania nowych doświadczeń. Potwierdzeniem odbytej praktyki są otrzymane certyfikaty i referencje w języku polskim i angielskim. Organizujemy również 2-tygodniowe praktyki zawodowe na Cyprze w ramach projektu "Nowe doświadczenia - nowe szanse". Młodzież naszej szkoły ma możliwość wyjazdu również na płatne 3,5-miesięczne ponadprogramowe praktyki zagraniczne w Grecji na wyspach Rodos i Kos. Organizatorem wyjazdu jest szkoła przy współudziale Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, z którą szkoła ma podpisaną umowę o współpracy. Uczniowie pracują w sieci hoteli Louis Collossos Hotel, Atlantica Porto Bello Royal na różnych stanowiskach m.in. w barze, restauracji, kuchni i dziale housekeeping`u.
Ponadto współpracujemy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy WUP w Rzeszowie (wycieczki dydaktyczne klasy np. „Jak znaleźć pracę czyli skuteczne metody szukania pracy”; warsztaty w formie Virtual Reality (VR) na terenie naszej szkoły „Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”). Wyjeżdżamy na wycieczki edukacyjne do hoteli i restauracji w Rzeszowie i Łańcucie.
W dniach 27 marca i 5 kwietnia 2024r. odbyły się Dni Otwarte dla Ósmoklasistów szkół podstawowych z powiatu łańcuckiego oraz z miasta Łańcuta. Zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w pracowniach zawodowych naszej szkoły.
Współpracujemy
z:
Ø Uniwersytetem
Rzeszowskim - Wydział Biologiczno-Rolniczy /wycieczki dydaktyczne, konferencje/;
Ø Wyższą
Szkołą Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu (3,5 miesięczne ponadprogramowe
praktyki zawodowe w Grecji);
Ø Szkołą
Artystyczną pana Wiesława Kuci w Lublinie - /warsztaty, szkolenia branżowe/;
Ø Uniwersytetem
Przyrodniczym w Lublinie - Wydziału Nauk
o Żywności i Biotechnologii
/warsztatów/;
Ø Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy /
olimpiady/;
Ø Małopolską
Szkołę Gościnności w Myślenicach /Ogólnopolski Konkurs Turystyczno-Hotelarski
„Mistrz Gościnności – Concierge”/
Współpraca naszej szkoły
ze szkołami w Europie opierała się głównie na projektach unijnych Comenius, Leonardo da Vinci, Erasmus plus.
Projekty unijne dotyczą
wielu poziomów edukacji szkolnej i są w nie zaangażowani nie tylko uczniowie
oraz pedagodzy, ale również władze lokalne, rodzice, uczelnie wyższe i
organizacje pozarządowe. Ich celem jest pomóc nauczycielom i uczniom lepiej
zrozumieć oraz zapoznać się z różnorodną kulturą, językami i wartościami
poszczególnych krajów europejskich.
1. Projekt Comenius 2010-2012: „My traditions in our Europe” – Moje
tradycje w naszej Europie
Założeniem projektu Comenius była pomoc młodym ludziom w zdobywaniu podstawowych umiejętności i kompetencji potrzebnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i bycia aktywnymi obywatelami Uczestniczyły w nim szkoły z Litwy, Belgii i Norwegii. Nauczyciele i uczniowie mieli okazję poznać jak wygląda szkolnictwo zawodowe w tych krajach, odwiedzając kolejno szkoły w Wilnie, Kortrijk i Fusa. W grudniu 2011 roku nasza szkoła miała przyjemność gościć nauczycieli i uczniów z wyżej wymienionych krajów.
2. Projekt Leonardo da Vinci 2012-2014: „Europe defines unity and diversity in food
culture” – Jedność i różnorodność w
kulturze jedzenia
Głównym celem projektu
Leonardo da Vinci było zapoznanie z gastronomią odwiedzanych krajów, różnicami
i podobieństwami w sposobie przyrządzania oraz podawania potraw i napojów. Uczniowie oraz
nauczyciele mieli okazję poznać kulturę i język innych krajów europejskich. Uczestniczyły
w nim szkoły z Turcji i Rumunii.
Odwiedziliśmy szkoły w takich miejscowościach jak Piatra-Neamt i Suceava w
Rumunii oraz w Kayseri w Turcji. Nasza szkoła była gospodarzem spotkania w
październiku 2013 roku.
3. Projekt Erasmus plus "Nowe doświadczenia - nowe
szanse"
W roku szkolnym 2019/
2020 rozpoczęliśmy realizację projektu
„Nowe doświadczenia – nowe szanse” w ramach programu Erasmus plus Akcja KA 102
w którym uczniowie kierunków: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług
gastronomicznych, technik usług kelnerskich
mogli odbyć dwutygodniowe praktyki na
Cyprze, w Limassol.
W szkole działają koła zainteresowań: Szkolne Koło Caritas, Koło Gastronomiczne i "Spotkania z fotografią" oraz cyklicznie organizowane są bożonarodzeniowe i wielkanocne warsztaty rękodzielnicze.
Wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie Turystyczno- Hotelarskim MISTRZ GOŚCINNOŚCI –CONCIERGE
Udział w XIV Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
II miejsce w Powiatowej Licealiadzie w Drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców
I miejsce w Mikołajkowych Mistrzostwach Łańcuta w pływaniu o Puchar Dyrektora MOSiR –u
I i II miejsce w zawodach pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Łańcuta
Wyróżnienie w „XXIV Olimpiadzie Wiedzy w zakresie BHP w rolnictwie indywidualnym”
II miejsce w wojewódzkim konkursie „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy w Rzeszowie
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie ZUS pt. „Jak zachęcić babcię i dziadka do założenia konta w banku?”
Wyróżnienie w XXV Małopolskim Konkursie Gastronomicznym pod hasłem: „Powróćmy jak za dawnych lat…”
Szkoła położona jest 2 km od Łańcuta. Dojazd do szkoły możliwy jest liniami lokalnych przewoźników PKS Leżajsk, Transpoll oraz Bus Mariusz.
Szkoła posiada blisko 80-letnią historię.