- Nazwa oddziału
-
1 et - technik programista
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny
- fizyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- fizyka
- Zawody
-
Technik programista
- Opis
-
[NOWOŚĆ] Technik programista
Nowy kierunek w naszej ofercie skierowany do absolwentów 8-klasowej szkoły podstawowej. Na rynku pracy w Polsce i na całym świecie z każdym miesiącem rośnie zapotrzebowanie na specjalistów branży IT, a w szczególności programistów, w związku z tym rosną również zarobki osób zatrudnionych na takich stanowiskach.
Postanowiliśmy wyjść na przeciw potrzebom rynku i umożliwiamy od roku szk. 2019/2020 kształcenie w zawodzie technik programista - w ciągu 5 lat nauki każdy uczeń spędzi blisko 1500 godzin lekcyjnych na nauce programowania. W pierwszej części nauki w naszym Technikum będzie można poznać zagadnienia podobne jak w zawodzie technik informatyk:
- tworzenie i administracja stronami internetowymi,
- tworzenie, administracja i użytkowanie relacyjnych baz danych,
- programowanie aplikacji internetowych,
- tworzenie i administracja systemami zarządzania treścią (CMS).
W tej części nauki będą wykorzystywane takie technologie jak: hipertekstowy język znaczników (HTML), kaskadowe arkusze stylów (CSS), systemy zarządzania treścią (Joomla!, WordPress), grafika rastrowa i wektorowa, audio, wideo, język zapytań (SQL), języki skryptowe wykonywane po stronie klienta (JavaScript) wraz z framework'ami (jQuery, Angular, React), języki skryptowe wykonywane po stronie serwera (PHP, Python, ASP.NET, JSP).
W kolejnej części nauki uczniowie nabywają umiejętności z zakresu:
- projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,
- projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,
- projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.
Stosowane w tej części języki programowania to: C++, C#, Java, Visual Basic, Python (dla aplikacji desktopowych), Objective-C lub Swift lub Java lub C# (dla aplikacji mobilnych), ASP.NET Core, Django, Angular, React.js, Node.js (do wyboru dla zaawansowanych aplikacji webowych).
Po zakończeniu nauki w szkole technicy programiści nie będą mieli problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w mniejszych i większych firmach, zakładach pracy, przedsiębiorstwach, a także będą mogli prowadzić własną działalność w zakresie tworzenia zleconych aplikacji, tworzenia i zarządzania różnymi serwisami internetowymi. Aby potwierdzić zdobyte kwalifikacje uczeń będzie musiał zdać, w trakcie trwania nauki, dwa egzaminy z poniższych kwalifikacji.
Kwalifikacje zawodowe uzyskiwane w trakcie kształcenia:
- INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
- INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji