Krosno
Liceum ogólnokształcące
III Liceum Ogólnokształcące - 1 al - językowy
Nazwa oddziału

 1 al - językowy

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • drugi język obcy nowożytny

Przedmioty rozszerzone
  • język angielski
  • język francuski lub język niemiecki
Opis

1 al - klasa językowa

  • Poszerzanie wiedzy językowej o znajomość przekładu
  • Systematyczny udział w zajęciach tłumaczeniach z wykładowcami Wydziału Translatoryki PANS w Krośnie
  • Zajęcia w nowoczesnych pracowniach
  • Udział w zajęciach ze studentami z całego świata (program Erasmus)
  • Udział w olimpiadach i konkursach, np. Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego  "Jersz”, Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego im. J. i W. Grimmów,  Międzyszkolny Konkurs Języka Francuskiego 
  • Warsztaty w instytutach językowych 
  • Udział w międzynarodowym projekcie Global Understanding – wideokonferencje ze szkołą w Chinach 
  • Lekcje języka łacińskiego i kultury antycznej 
  • Coroczne wycieczki zagraniczne (np. Austria, Szwajcaria, Francja, Włochy, Hiszpania)
  • Tygodniowe kursy w szkołach językowych na Malcie, w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii
  • Wymiana polsko-niemiecka i Spotkania Międzynarodowe w ramach programu Erasmus+ w Olsztynie
  • Debaty młodzieżowe w języku angielskim z udziałem studentów z programu Erasmus

Kontynuacja nauki języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym z programem nauczania przedmiotu: translatoryka (j. ang./j. niem.), zdobycie wiedzy na temat różnych typów tłumaczeń, współpraca z tłumaczami, tłumaczenia symultaniczne w kabinach i inne .

Uczniowie zdobywają umiejętności praktycznego posługiwania się językami obcymi dzięki  licznym zajęciom z obcokrajowcami. Co roku organizujemy Międzyszkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej oraz szereg konkursów językowych. Bierzemy udział w olimpiadach językowych i konkursach organizowanych przez uczelnie wyższe, w których uczniowie odnoszą znaczące sukcesy. Dzięki współpracy z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży w Warszawie, Project Warmia w Olsztynie, projektom Erasmus+ organizujemy każdego roku wyjazdy na polsko-niemieckie spotkania młodzieży. Ściśle współpracujemy z Instytutem Humanistycznym w PANS w Krośnie. Nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach językowych, Dniach Języków Obcych oraz innych wydarzeniach lingwistycznych.

Współpracujemy również z instytutami językowymi z Warszawy oraz wyższymi uczelniami, na których nasi absolwenci podejmują studia, uczestniczymy w zajęciach językowych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Absolwenci klasy są przygotowani do kontynuacji nauki na kierunkach filologicznych, humanistycznych np. lingwistyka, translatoryka, komunikacja, media i społeczeństwo, europeistyka, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, socjologia, psychologia, pedagogika, kulturoznawstwo, itp.

Ostatnie sukcesy uczniów:
  • finalista XLV Olimpiady Języka Niemieckiego 2022
  • finalista XLVI Olimpiady Języka Niemieckiego 2023
  • finalista XLVII Olimpiady Języka Niemieckiego 2024
  • finalista XLVIII Olimpiady Języka Niemieckiego 2025

Klasa podzielona jest na 2 grupy:

  • grupa 1: j. angielski (wiodący) + j. francuski
  • grupa 2: j. niemiecki (wiodący) + j. angielski

Wszystkie języki realizowane są w zakresie rozszerzonym