Opis
TECHNIKUM NR 1 im. Jana Szczepanika to jedna ze szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Kandydatom proponujemy wybór jednego z zawodów:
- Technik ekonomista
- Technik handlowiec
- Technik hotelarstwa
- Technik spedytor
- Technik organizacji turystyki
- Technik przemysłu mody
Szczegółowe informacje o poszczególnych zawodach znajdziesz w zakładce ODDZIAŁY
Realizacja zajęć w zakresie rozszerzonym
Uczniowie realizują przedmiot w zakresie rozszerzonym: geografia
Proponujemy bogatą ofertę języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.
Język angielski jest dla wszystkich obowiązkowy. Część zajęć z języka obcego odbywa się w pracowniach komputerowych. Część lekcji języka angielskiego w miarę możliwości prowadzona jest z udziałem native speakera.
W naszej szkole możesz zdobywać wiedzę w sposób nowoczesny i atrakcyjny. A to dzięki temu, że mamy bogato wyposażone, przystosowane do ćwiczeń laboratoryjnych pracownie przedmiotowe (m. in. biologiczną, chemiczną, fizyczną), cztery pracownie komputerowe ze stałym łączem internetowym. W szkole mieści się także nowoczesne centrum informacyjne z biblioteką i czytelnią multimedialną, w której uczniowie mają swobodny, indywidualny dostęp do Internetu. Biblioteka udostępnia swoje bogate zbiory także elektronicznie; centrum jest oceniane jako jedno z najlepszych w Krośnie. Na szeroką skalę wprowadzamy informatykę do codzienności szkolnej: wprowadzamy elementy e-learningu. W Internecie dokumentujemy najważniejsze wydarzenia z życia szkoły oraz dorobek artystyczny uczniów w formie kroniki.
W szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny.
Nie zapominamy o sporcie. Dysponujemy dobrą bazą sportową i rekreacyjną w hali o pow. 800 m2. Na terenie szkoły znajduje się wielofunkcyjne boisko sportowe o nowoczesnej sztucznej nawierzchni oraz siłownia zewnętrzna. W szczególny sposób każdego roku świętujemy w szkole Dzień Sportu.
Ważne wydarzenia wpisane w kalendarzu roku szkolnego to m. in.: Rajd integracyjny klas pierwszych, Dzień języków obcych, Dzień zawodowca, Dzień Patrona Szkoły, Dzień klasy pożarniczej.
W szkole pracuje 75 - osobowa kadra nauczycieli o wysokich kwalifikacjach, wśród których 61 to nauczyciele dyplomowani, a 33 to egzaminatorzy egzaminów zewnętrznych.
Uczniowie na terenie szkoły są objęci całodzienną opieką szkolnej pielęgniarki.
Więcej informacji uzyskasz klikając w poniższe linki:
Szkoła ma dobrą lokalizację. Mieści się blisko stacji PKP oraz dworca autobusowego. W pobliżu, przy ul. Podkarpackiej, jest przystanek MKS (linie 0, 2, 10, B, E, G)
Mamy wygodny dojazd od strony ul. Kletówki oraz od strony ul. Podkarpackiej. Posiadamy duży parking z wieloma miejscami do parkowania.
Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika to najstarsza szkoła wchodząca w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Krośnie. Jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji najstarszej szkoły średniej na terenie miasta Krosna, sięgającej swoimi korzeniami lat 1887/88.
Pierwotnie w roku 1887 w Krośnie, na podstawie decyzji Rady Miasta z roku 1886 r. powołano do życia Szkołę Tkacką, która w 1889 r. została przekształcona w Cesarsko–Królewską Krajową Szkołę Tkacką. W latach 1890 – 91 wzniesiono nowy budynek szkoły na fundamentach dawnego kolegium jezuickiego, w którym szkoła znajdowała się do 2002r.
Po I wojnie światowej szkołę przejęło na własność państwo i nadano jej nazwę Państwowa Szkoła Tkacka. W roku 1937 szkołę przekształcono w Państwowe Gimnazjum Tkackie, z czteroletnim cyklem nauczania oraz prawem przeprowadzania egzaminów dojrzałości. W okresie okupacji niemieckiej szkoła istniała nadal, ale została zdegradowana do stopnia „Handwerkerschule”.
Po wyzwoleniu Krosna w 1944r. wznowiło działalność Państwowe Gimnazjum Tkackie. W 1947 r. przy Gimnazjum powołano do życia Prywatne Liceum Włókiennicze, mające uprawnienia szkoły średniej. W 1949 r. Gimnazjum Tkackie zostało połączone z Liceum Włókienniczym i przekształcone w Liceum Tkackie I i II stopnia.
W kolejnych latach szkoła przechodziła liczne przeobrażenia, aby w 1973 roku przyjąć strukturę Zespołu Szkół, która funkcjonuje do dzisiaj.
Od kilkudziesięciu lat szkoła kształci w branży ekonomicznej, handlowej i odzieżowej, od 2008 roku w branży turystycznej i spedycyjnej i od 2019 w zawodzie technik hotelarstwa. W 2002 r. szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika i równocześnie nastąpiła przeprowadzka do wyremontowanych, nowocześnie wyposażonych budynków przy ulicy Podkarpackiej, gdzie dawniej mieściły się warsztaty szkolne. Od 1 września 2019 roku nastąpiła zmiana nazwy na Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika.
Po ponad 135 latach istnienia szkoły jesteśmy przygotowani na wyzwania przyszłości i wymagań, które niesie postęp cywilizacyjny oraz oczekiwania młodzieży i lokalnego rynku pracy.
Ze szczegółową historią szkoły można zapoznać się na naszej stronie internetowej.
Zapraszamy do szkoły, która potrafi łączyć tradycje z nowoczesną wizją przyszłości.
Oferujemy uczniom bogatą paletę zajęć pozalekcyjnych.
Na terenie szkoły działają m. in. koła i zespoły: matematyczne, polonistyczne, geograficzne, historyczne, języka angielskiego, języka hiszpańskiego, wiedzy o społeczeństwie, ekonomiczne, przedsiębiorczości, bibliotekarskie, informatyczne, modelek, kroju i szycia, hotelarskie, teatralne, działają warsztaty plastyczne, kabaret SSOK i prężna grupa rekonstrukcyjna.
Od roku szkolnego 2023/2024 w szkole działa „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”.
Współpracowaliśmy ze szkołami: Gemeinschaftsschule Mettlach-Orscholz w Niemczech, Liceul Vocational Reformat Targu Mures w Rumunii, Németh László Gimnázium, Általános Iskola na Węgrzech, College Sainte-Anne we Francji w ramach realizacji projektu „Schengen 2.0, Leben in Europa ohne Grenzen” w ramach programu ERASMUS+.
W ramach projektu „Po doświadczenie na europejski rynek pracy!” współpracowaliśmy z VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz w Niemczech oraz Stredną odborną školą podnikania w Prešovie na Słowacji. Efektem tej współpracy była realizacja miesięcznych praktyk zagranicznych dla 72 uczniów technikum.
Współpracowaliśmy ze szkołą w Mettlach-Orscholz w Niemczech; w 2016 roku nasi uczniowie uczestniczyli w trójnarodowym spotkaniu bożonarodzeniowym w Spohns Haus w miejscowości Gersheim w kraju związkowym Saarland w Niemczech - Trinationale Weihnachtswoche. Realizowaliśmy trzy projekty w ramach akcji Comenius, ostatnio pn. Lights ... Camera ... ACTION! we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Francji, Szkocji i Słowenii (poprzednie projekty we współpracy ze szkołami z Holandii, Szkocji, Węgier, Litwy, Słowacji,Hiszpanii, Francji. W ramach współpracy z organizacją AIESEC zagraniczni studenci z Chin, Gruzji, Rumunii, Wietnamu, Tunezji, Indonezji prowadzili w języku angielskim zajęcia w naszej szkole (ostatnio w styczniu 2017 roku).
Corocznie uczniowie szkoły zajmują wysokie lokaty w konkursach, zawodach, turniejach, przeglądach, na szczeblu wojewódzkim, rejonowym, powiatowym.
2023/2024
- I miejsce w Powiatowej Licealiadzie w piłce nożnej dziewcząt
- I miejsce w Powiatowej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych chłopców
- III miejsce w Rejonowej Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej Szkół Ponadpodstawowych chłopców
- III miejsce w Rejonowej Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej Szkół Ponadpodstawowych dziewcząt
- IV miejsce w Powiatowej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt
- IV miejsce w Rejonowej Licealiadzie w tenisie stołowym dziewcząt
- awans do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z zakresu projektowania i wytwarzania odzieży
- awans do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanego przez PIP
- awans do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański
- awans do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanego przez Uniwersytet Łódzki
- awans do finału VII Ogólnopolskiego Konkursu Szkoły Mody Sztuka Przeobrażeń - Rzeszów 2024
2022/2023
- I miejsce w Powiatowej Licealiadzie w piłce nożnej dziewcząt
- II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Szkół Mody
- II miejsce w Rejonowych Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadpodstawowych PCK
- awans do finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Szkoły Mody Sztuka Przeobrażeń - Rzeszów 2023 pt. "Polski folklor współcześnie"
- awans do finału VI Ogólnopolskiego Konkursu dla młodych projektantów - "Kreacje - prowokacje"
- awans do etapu wojewódzkiego Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych"
- II miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanego przez PIP
- III miejsce w Rejonowej Licealiadzie w tenisie stołowym dziewcząt
- III miejsce w Powiatowej Licealiadzie w szachach
I w kategorii chłopców
- I miejsce w Powiatowej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych chłopców
- awans do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanego przez Uniwersytet Łódzki
2021/2022
- finalistka Ogólnopolskiego Konkursu "Wiedzy o podatkach" organizowanego przez KIDP
- awans do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanego przez Uniwersytet Łódzki
- awans do etapu wojewódzkiego Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych"
- II miejsce w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanego przez PIP
- III miejsce w Półfinale Wojewódzkiej LIcealiady dziewcząt w pływaniu - 50 m stylem dowolnym
- II miejsce w Powiatowych drużynowych biegach przełajowych w kategorii dziewcząt
- II miejsce w Powiatowych drużynowych biegach przełajowych w kategorii chłopców
2020/2021
- awans do finału V Ogólnopolskiego Konkursu dla młodych projektantów - "Kreacje - prowokacje"
- awans do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanego przez Uniwersytet Łódzki
- awans uczennicy do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości
- awans do etapu wojewódzkiego Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych"
- wyróżnienie w konkursie piosenki rosyjskiej w ramach V Festiwalu Języka Rosyjskiego województwa podkarpackiego organizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie
Certyfikaty i wyróżnienia:
- w 2008 r. certyfikat jakości "Szkoła przedsiębiorczości",
- w 2013 r. Certyfikat Kluczowych Kompetencji w Zakresie Wykorzystania Technologii Informacyjnej,
- w 2014 roku certyfikat "Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła",
- w 2014, 2015, 2016, 2017 i w 2018 roku certyfikat "Wiarygodna Szkoła",
- w 2016 r. dyplom „Biznes Klasa”,
- w 2015 r. tytuł „Innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy”,
- w 2016 r. tytuł „Szkoła zawodowa najwyższej jakości",
- w 2020 r. tytuł "Brązowej szkoły 2020" w rankingu najlepszych szkół w Polsce prowadzonym przez tygodnik "Perspektywy",
- w 2023 r. tytuł "Brązowej szkoły 2023" w rankingu najlepszych szkół w Polsce prowadzonym przez tygodnik "Perspektywy",
- w 2023 r. tytuł "Złotej Szkoły NBP" i "Złotej Setki" w III edycji programu Narodowego Banku Polskiego,
- w 2024 r. tytuł "Brązowej szkoły 2024" w rankingu najlepszych szkół w Polsce prowadzonym przez tygodnik "Perspektywy".
Zapraszamy na Dni Otwarte Szkoły, które odbędą się 11 kwietnia 2024 roku.
- MERKURY MARKET Sp. z o.o., Sp. Kom. w Krośnie, który objął patronatem klasy ekonomiczne, handlowe i spedytorskie, funduje nagrody i stypendia dla uczniów,
- LEROY MERLIN KROSNO, który objął patronatem klasy handlowe, funduje nagrody dla uczniów,
- Restauracją Hotel TWIST w Krośnie, który objął patronatem klasy technikum hotelarstwa,
- PTTK Oddział w Krośnie oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie objęli patronatem klasy w zawodzie technik organizacji turystyki,
- wyższymi uczelniami - Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach projektu "Uczelnie szkołom", i w ramach klas patronackich WSiZ, Uniwersytetem Rzeszowskim w ramach projektu "Uczelnie szkołom o finansach", Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.