Krosno
Przedszkole
Przedszkole Miejskie Nr 1 w Krośnie
Zespół szkół
Adres
Bohaterów Westerplatte 24, 38-400 Krosno
Telefon
793827535, 134743812
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
mgr Elżbieta Wilk
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Nowy budynek przedszkola
  • Sala zabaw ruchowych
  • Uroczyste otwarcie
  • Plac zabaw
  • Sala zabaw
  • Zabawy ruchowe
  • Programowanie z Ozobotem
  • Jasełka
  • Kodowanie w grupie Muchomorki
Opis

Przedszkole Miejskie Nr 1 od roku szkolnego 2022/23 mieści się  w parterowym, usytuowanym na osiedlu Ks. Br. Markiewicza budynku, z dala od ruchliwych ciągów komunikacyjnych, w miejscu sprzyjającym spacerom, umożliwiającym kontakt dziecka z naturą. Nowo wybudowany nowoczesny obiekt spełnia obowiązujące wymogi bezpieczeństwa i estetyki, a jego architektura jest przyjazna dzieciom i rodzicom.

 Po wejściu do budynku na dzieci czeka duża, przestronna i otwarta sala zabaw z wyposażeniem.  Służy ona także do spotkań i przedstawień. 150 dzieci może korzystać z 6 sal, wyposażonych w kolorowe meble i nowe zabawki. Każda z nich posiada swoją łazienkę. Przy salach znajdują się szatnie. Budynek ma kształt podkowy, łączy w sobie przytulność z przestronnością, umożliwia swobodny codzienny kontakt rodziców z nauczycielami. . Oprócz tego, dzieci z każdej sali mogą bezpiecznie wychodzić na zewnętrzny taras, który ma powierzchnię 300 m2.

Wokół przedszkola rozciąga się zielony, nasłoneczniony plac zabaw dla dzieci, wyposażony w certyfikowane ekologiczne urządzenia ogrodowe umożliwiające swobodne i zorganizowane zajęcia i zabawy ruchowo-sportowe.
Oprócz bezpłatnej realizacji Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego w godz. od 8.00-13.00 placówka realizuje programy autorskie rozwijające zainteresowania i talenty maluchów.  Dzieci mają zapewnione trzy zdrowe posiłki przygotowywane we własnej kuchni przedszkolnej: śniadanie o 8.45, obiad o 12.00, podwieczorek o 14.30.
Przedszkole posiada w pełni kompetentną kadrę pedagogiczną i oddany dzieciom personel obsługowy. Nasze przedszkole jest małą placówką, co pozwala nam stworzyć rodzinną, kameralną atmosferę, nikt z naszych przedszkolaków nie jest anonimowy, nikt nie czuje się samotny czy opuszczony, bo najważniejszym priorytetem naszej pracy jest Dobro Dziecka i jego poczucie bezpieczeństwa.
Oferta edukacyjna przedszkola jest bardzo bogata. Ogromny nacisk kładzie się na szeroko pojęte wychowania zdrowotne i ekologię (posiadamy Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie , Przedszkola w ruchu, a także certyfikaty Akademii Zdrowego Przedszkolaka, Dzieciństwo bez próchnicy, Mamo, tato wolę wodę, Zdrowo jem , więcej wiem), tworzenie klimatu bezpieczeństwa i akceptacji, wyrównywania deficytów, zajęcia rytmiczno-ruchowe i naukę j. angielskiego.
 Przedszkolaki uczestniczą w licznych konkursach o tematyce zdrowotnej, recytatorskich, plastycznych, muzycznych, olimpiadach sportowych, wycieczkach autokarowych, przedstawieniach teatralnych. Oprócz tradycyjnych metod nauczania i wychowania stosuje się alternatywne metody rozwijające aktywność i ekspresję ruchową dziecka (gimnastykę rytmiczną A.M. Kniessów, W Sherborne , K. Orfa. R. Labana, Tulima, Storyline .)
 Ze szczególną troską tworzy się klimat bezpieczeństwa i akceptacji, jako punkt wyjścia do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Zdrowie psychiczne wychowanków kształtuje się korzystając z najnowszej wiedzy o inteligencji emocjonalnej, a dla optymalnego zintegrowania pracy ciała i mózgu stosuje się ćwiczenia Gimnastyki Mózgu G.i P. Denissonów. Tradycją przedszkola jest wychowanie w poszanowaniu uniwersalnych wartości przy równoczesnym uznawaniu odmienności światopoglądowej. Rodzice i dzieci postrzegani są jako współpartnerzy procesu dydaktyczno-wychowawczego. W ciągu ponad 40 lat istnienia przedszkole wypracowało własną niepowtarzalna atmosferę miłości i poszanowania praw dziecka, tradycję organizacji imprez i uroczystości przedszkolnych z udziałem rodziców i środowiska.
Nasze przedszkole organizuje imprezy integrujące dziecko z rodziną i społecznością lokalną:
Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Pasowanie na starszaka , Dzień Dziecka, Dzień Andrzejkowych Wróżb,Spotkanie z Mikołajem, Bal karnawałowy, Powitanie wiosny, Międzyprzedszkolny Przegląd Jasełek, Sportowa Integracyjna Olimpiada dla przedszkolaków, Dzień Służby Zdrowia, Dzień Ziemi, Konkursy recytatorskie i konkursy piosenki, konkursy tańca. Spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów, atrakcyjne wycieczki, teatrzyki w wykonaniu profesjonalnych aktorów. 
Niezmiennie od lat przedszkole umożliwia wychowankom osiągniecie dojrzałości szkolnej ( stosuje się alternatywną metodę odimiennej nauki czytania wg.I Majchrzak) a także wszechstronny rozwój, co znajduje swój wyraz w osiągnięciach artystycznych przedszkolaków z "Jedynki".
Dla wyrównywania różnorodnych deficytów prowadzi się z dziećmi indywidualną pracę kompensacyjną, ćwiczenia mowy z logopedą, gimnastykę korekcyjną i ogólnorozwojową.Rozwojowi dzieci służą również zajęcia z języka angielskiego.
Nasza "Jedynka " jest przedszkolem godnym wyboru. Dzieciom oferuje się atrakcyjne i skuteczne formy edukacji a Rodzicom - komfort płynący z przekonania , że oddają swoje " Skarby" we właściwe, troskliwe ręce.
Zaktualizowano : 18.01.2023 r.

Historia
Przedszkole Miejskie Nr 1 powstało w 1978 roku jako 5 oddziałowe przedszkole dla potrzeb osiedla im. Br. Markiewicza. Od 2009 r. funkcjonuje w Miejskim Zespole Szkół Nr 7 wraz ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Krośnie. Od października  2022 r.  funkcjonuje w nowo wybudowanym jednopoziomowym budynku bez barier architektonicznych, spełniającym wszelkie wymogi bezpieczeństwa, z możliwością objęcia opieką 150 dzieci.
Osiągnięcia

Przedszkole Miejskie Nr 1 w Krośnie bierze udział w wielu konkursach , przeglądach, imprezach organizowanych przez środowisko na szczeblu lokalnym jak również na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Placówka jest organizatorem imprez dla społeczności przedszkolnej miasta Krosna takich jak Sportowa Integracyjna Olimpiada dla Przedszkolaków oraz Miedzyprzedszkolny Przegląd Jasełek.

 - Posiadamy Certyfikaty: 
- Wojewódzkiej sieci Szkół Promujących Zdrowie
-  Certyfikat "Przedszkola w ruchu"
- Akademii Zdrowego Przedszkolaka
- "Dzieciństwo bez próchnicy"
-" Mamo tato wolę wodę".
- "Zdrowo jem , więcej wiem"
- "Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci"
- "Szkoła do hymnu"
Nasi wychowankowie zdobywają wysokie lokaty w konkursach plastycznych, muzycznych, recytatorskich, sportowych :
 - I miejsce w XII Sportowej Olimpiadzie Integracyjnej dla przedszkolaków"
 - II miejsce w XIII Miedzyprzedszkolnym Turnieju Piłki Halowej
 - II miejsce w konkursie wokalno-recytatorskim "Festiwal zakochanej piosenki"
 - I nagroda w Powiatowym Konkursie plastycznym "Mamo, tato nie pal "
-  I i III miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie kolęd i pastorałek"
 - I miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie tańca ludowego
- II miejsce w IV Ogólnopolskim konkursie plastycznym pod patronatem MEN "Moje miasto za sto lat" ( na 3000 prac),
- I nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Ptaki cudaki"
- II miejsce w konkursie "Matematyczna gra dydaktyczna"

- kwalifikacja do wystawy pokonkursowej w II Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Pejzaż nasz polski".

Dodatkowe zajęcia
Język angielski bezpłatny dla wszystkich grup wiekowych,
 - Religia - w grupach  5 i 6 latków .
-  zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzone przez nauczycieli pracujących w grupach    zapewniające dzieciom osiągniecie dojrzałości szkolnej i rozwijanie uzdolnień.
Ponadto przedszkolaki uczestniczą w zajęciach:
 muzyczno-rytmicznych, teatralnych , plastycznych , sportowych rozwijających zainteresowania i talenty.
 Przedszkole organizuje cykliczne zajęcia biblioteczne, muzealne, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Personel
W przedszkolu pracuje 10 nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi. 6 nauczycieli posiada najwyższy stopień awansu zawodowego - dyplomowany, 3 to nauczyciele mianowani, 1 kontraktowy
 Nauczyciele posiadają ukończone studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne  z zakresu oligofrenopedagogiki i logopedii, permanentnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe na szkoleniach , warsztatach , konferencjach edukacyjnych.
 Przedszkole zatrudnia 10 oddanych dzieciom pracowników obsługi.
Wicedyrektor zespołu mgr Agata Woś koordynuje pracę przedszkola.
Godziny otwarcia od
7.00 - 16.00
Organ prowadzący
Gmina Miasto Krosno
Drzwi otwarte
Organizowane są dni otwarte dla dzieci nowo przyjętych w czerwcu każdego roku. Dzieci mogą przychodzić pobawić się z nami w salach lub w ogrodzie przedszkolnym codziennie od 10.00- 11.00.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
56124023111111001061491888
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
56124023111111001061491888
Odbiorca opłat
Miejski Zespół Szkół Nr 7 w Krośnie
Adres odbiorcy opłat
38-400 Krosno , ul. Powstańców Ślaskich 37
NIP odbiorcy opłat
684-25-73-975
Wystawca
Miejski Zespół Szkół Nr 7 w Krośnie
Adres wystawcy
38-400 Krosno, ul.Powstańców Śląskich 37
Koła zainteresowań
Tak
Kontakty zagraniczne
Nie
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2023/2024
125
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Ułatwienia dla niepełnosprawnych

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe