- Nazwa oddziału
-
1F-technik mechatronik
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- fizyka
- język obcy nowożytny
- Przedmioty rozszerzone
-
- fizyka
- matematyka
- Zawody
-
Technik mechatronik
- Opis
-
Zawód technik mechatronik jest zawodem szerokoprofilowanym. Mechatronika- to dziedzina techniki wymagająca znajomości zagadnień z zakresu mechaniki, elektrotechniki, elektroniki i informatyki. Kandydat do zawodu powinien więc interesować się zagadnieniami ogólnotechnicznymi i przedmiotami ścisłymi oraz informatyką. Absolwent jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem, obsługiwaniem urządzeń i systemów mechatronicznych, a zwłaszcza do projektowania, konstruowania. montażu, demontażu, programowania, użytkowania, diagnozowania oraz napraw urządzeń i systemów mechatronicznych. Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach kierunkowych lub innych. Jeśli interesujesz się techniką, fascynują Cię nowe technologie, to mechatronika jest tą dziedziną, którą powinieneś zgłębiać. W związku z pojawieniem się nowoczesnych technologii w przemyśle, mechatronik jest aktualnie bardzo atrakcyjnym i poszukiwanym na rynku pracy zawodem. Zakres przyszłych zadań zawodowych obejmuje produkcję, obsługę i naprawę, wkraczających obecnie do wszystkich dziedzin życia., współczesnych programowanych i sterowanych urządzeń mechanicznych. Sprzęt AGD, samochody, windy, urządzenia klimatyzacji, obrabiarki sterowane numerycznie, to przykłady rozwiązań mechatronicznych. Do typowych zadań zawodowych technika mechatronika należą między innymi:
-projektowanie i konstruowanie urządzeń z wykorzystaniem technik komputerowych
-obsługa i programowanie robotów przemysłowych
-automatyka i obsługa urządzeń współczesnych linii produkcyjnych i montażowych
-projektowanie i serwis układów sterowania urządzeń i systemów mechatronicznych
-obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie CNC
-diagnostyka i naprawa urządzeń z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych
-montaż i demontaż urządzeń i systemów mechatronicznych
Absolwenci technikum mechatronicznego mogą być zatrudnieni w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym, w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń i systemów mechatronicznych, na stanowiskach:
konstruktora, technologa lub operatora obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, mistrza, kierownika działu obsługi i napraw, specjalisty d/s handlu sprzętem mechatronicznym powszechnego użytku, diagnosty i serwisanta.
Powyższe zadania zawodowe wymagają przygotowania zarówno w zakresie przedmiotów czysto technicznych takich jak mechanika, budowa maszyn, wytrzymałość konstrukcji, jak też elektrotechnika, elektronika, informatyka, automatyka, pneumatyka i hydraulika. Współczesne urządzenia mechatroniczne to również nowoczesne metody wytwarzania oraz projektowania z zastosowaniem technik komputerowych.
Szkoła podejmująca kształcenie w zawodzie technik mechatronik, uwzględniając potrzeby rynku pracy oraz możliwości organizacyjne i kadrowe, wyznacza na początku etapu edukacyjnego kwalifikacje:
- Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych ELM.03.
- Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych ELM.06.
Poprzez kwalifikacje w zawodzie należy rozumieć wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia. Zdobycie określonej kwalifikacji potwierdzone będzie świadectwem wydanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji.
W toku nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe, potwierdzone egzaminem z przygotowania zawodowego i dyplom technika mechatronika.
Technik mechatronik to zawód skrojony na miarę XXI wieku, nowoczesnych technologii oraz wszechobecnej automatyzacji, dającej szansę rozwoju zawodowego oraz perspektywę pasjonującej pracy.