- Nazwa oddziału
-
1A - technik elektronik
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny , fizyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- fizyka lub język angielski
- Zawody
-
Technik elektronik
- Opis
-
TECHNIK ELEKTRONIK - INNOWACYJNY ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI
To z pewnością zawód przyszłości, ponieważ elektronika ma coraz większe zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia i brakuje na rynku specjalistów z tej branży. Obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy w branży elektryczno-elektronicznej.
Główne dziedziny tego przyszłościowego kierunku to: elektronika, informatyka oraz elektryka, stąd pewność znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy, dostosowanej do zainteresowań.
Ukończenie specjalizacji i uzyskanie tytułu technika gwarantuje wykształcenie dające możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.
Technik elektronik to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy, dający możliwość prowadzenia między innymi własnej działalności usługowo-gospodarczej z różnych dziedzin przemysłu, począwszy od projektowania i montażu instalacji elektrycznych, teleinformatycznych, alarmowych poprzez naprawy sprzętu RTV i AGD, diagnostykę komputerową pojazdów samochodowych, naprawy sprzętu komputerowego aż do projektowania i wytwarzania urządzeń elektronicznych. Wykwalifikowana kadra techników elektroników zajmuje się konserwowaniem, instalowaniem, konstruowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych. Są też odpowiedzialni za kontrolę nad pracą urządzeń i systemów elektronicznych w różnych gałęziach przemysłu.Innowacyjność to podstawa nowoczesnych firm, w których umiejętności z zakresu elektroniki są niezbędne.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
1) zakłady przemysłowe- przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych;
2) serwisy sprzętu elektronicznego i AGD;
3) firmy instalujące systemy i sprzęt elektroniczny (instalacje TV kablowej, systemy monitoringu, systemy nagłaśniania itp.);
4) placówkach handlowych;
5) warsztatach zajmujących się elektroniką samochodową;
6) prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Uczniowie tego kierunku oprócz wiedzy z zakresu budowy, działania i montażu układów oraz urządzeń elektronicznych zdobywają również wiedzę dotyczącą programowania mikrokomputerów jednoukładowych w języku asemblera i języku C. W naszym kraju dzięki lokalizacji firm z branży elektronicznej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę elektroników. Duże zapotrzebowanie na techników elektroników odnotowuje się również w krajach Europy Zachodniej. Zdobyta wiedza będzie stanowić solidną podbudowę do kontynuowania nauki na uczelniach technicznych
W toku nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe.
Kwalifikacje zawodowe:
ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznychPo ukończeniu szkoły absolwenci otrzymują:
* świadectwo ukończenia technikum w zawodzie Technik Elektronik.
* Po zdaniu egzaminu zewnętrznego-państwowego, otrzymują dyplom Technika Elektronika oraz suplement w języku angielskim uznawany w całej Unii Europejskiej.
KIERUNEK - OCZAMI UCZNIA
TECHNIK ELEKTRONIK
Elektronika obecna jest we wszystkich dziedzinach życia, zapewnia nam wygodę, bezpieczeństwo i rozrywkę. Elektronicy mają co robić dlatego obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Wybierając ten kierunek poznasz tajniki elektroniki, informatyki oraz elektryki.
Mając tytuł technika elektronika uzyskasz możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.
To kierunek zarówno dla majsterkowiczów jak i przyszłych wynalazców.