- Nazwa oddziału
-
1AC - technik elektronik/technik elektryk
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny , fizyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- fizyka lub język angielski
- Zawody
-
Technik elektronik
Technik elektryk
- Opis
-
TECHNIK ELEKTRONIK - INNOWACYJNY ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI
To z pewnością zawód przyszłości, ponieważ elektronika ma coraz większe zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia i brakuje na rynku specjalistów z tej branży. Obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy w branży elektryczno-elektronicznej.
Główne dziedziny tego przyszłościowego kierunku to: elektronika, informatyka oraz elektryka, stąd pewność znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy, dostosowanej do zainteresowań.
Ukończenie specjalizacji i uzyskanie tytułu technika gwarantuje wykształcenie dające możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.
Technik elektronik to zawód poszukiwany na krajowych i zagranicznych rynkach pracy, dający możliwość prowadzenia między innymi własnej działalności usługowo-gospodarczej z różnych dziedzin przemysłu, począwszy od projektowania i montażu instalacji elektrycznych, teleinformatycznych, alarmowych poprzez naprawy sprzętu RTV i AGD, diagnostykę komputerową pojazdów samochodowych, naprawy sprzętu komputerowego aż do projektowania i wytwarzania urządzeń elektronicznych. Wykwalifikowana kadra techników elektroników zajmuje się konserwowaniem, instalowaniem, konstruowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych. Są też odpowiedzialni za kontrolę nad pracą urządzeń i systemów elektronicznych w różnych gałęziach przemysłu.Innowacyjność to podstawa nowoczesnych firm, w których umiejętności z zakresu elektroniki są niezbędne.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
1) zakłady przemysłowe- przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych;
2) serwisy sprzętu elektronicznego i AGD;
3) firmy instalujące systemy i sprzęt elektroniczny (instalacje TV kablowej, systemy monitoringu, systemy nagłaśniania itp.);
4) placówkach handlowych;
5) warsztatach zajmujących się elektroniką samochodową;
6) prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Uczniowie tego kierunku oprócz wiedzy z zakresu budowy, działania i montażu układów oraz urządzeń elektronicznych zdobywają również wiedzę dotyczącą programowania mikrokomputerów jednoukładowych w języku asemblera i języku C. W naszym kraju dzięki lokalizacji firm z branży elektronicznej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę elektroników. Duże zapotrzebowanie na techników elektroników odnotowuje się również w krajach Europy Zachodniej. Zdobyta wiedza będzie stanowić solidną podbudowę do kontynuowania nauki na uczelniach technicznych
W toku nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe.
Kwalifikacje zawodowe:
ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznychPo ukończeniu szkoły absolwenci otrzymują:
* świadectwo ukończenia technikum w zawodzie Technik Elektronik.
* Po zdaniu egzaminu zewnętrznego-państwowego, otrzymują dyplom Technika Elektronika oraz suplement w języku angielskim uznawany w całej Unii Europejskiej.
KIERUNEK - OCZAMI UCZNIA
TECHNIK ELEKTRONIK
Elektronika obecna jest we wszystkich dziedzinach życia, zapewnia nam wygodę, bezpieczeństwo i rozrywkę. Elektronicy mają co robić dlatego obecnie ten zawód znajduje się w grupie najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Wybierając ten kierunek poznasz tajniki elektroniki, informatyki oraz elektryki.
Mając tytuł technika elektronika uzyskasz możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach komputerowych, firmach wykorzystujących i serwisujących elektroniczną aparaturę, urządzenia oraz sprzęt.
To kierunek zarówno dla majsterkowiczów jak i przyszłych wynalazców.TECHNIK ELEKTRYK - KONKRETNY FACH - POTRZEBUJE GO POLSKA I EUROPA BO ELEKTRYK JEST JAK ROPA
Kierunek ten zaowocuje konkretnym, praktycznym i dochodowym zawodem. Cała Europa potrzebuje fachowców z tej branży, ponieważ wszyscy zużywamy coraz więcej energii – od żarówek po telefony komórkowe.
Uzyskując tytuł Technika Elektryka, możesz prowadzić dochodową działalność gospodarczą, przy zachowaniu dużej mobilności i niezależności zawodowej.
Przy wyborze zawodu należy kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami, możliwościami oraz perspektywą znalezienia pracy w zawodzie. Zawód Technik Elektryk już dziś jest na liście deficytowych zawodów w kraju.
Elektryk jest fachowcem zajmującym się zagadnieniami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, gromadzenia i wykorzystywania energii elektrycznej, ale nie tylko. Każdy budynek musi być wyposażony w różnorakie instalacje: elektryczną, internetową, telewizyjną itp.
Każdy zakład produkcyjny musi odpowiednio gospodarować energią elektryczną, aby produkcja nie przynosiła strat a zyski. Jednocześnie praca przy urządzeniach elektrycznych musi być bezpieczna – to też należy do zakresu działań technika elektryka.
Po ukończeniu szkoły absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia technikum w zawodzie Technik Elektryk. Po zdaniu egzaminu zewnętrznego państwowego z kwalifikacji - otrzymają dyplom Technika Elektryka, wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną oraz suplement w języku angielskim uznawany w całej Unii Europejskiej. Praca za granicą – to nie problem, ponieważ uzyskasz prawo wykonywania zawodu z dyplomem w języku angielskim, dającym prawo pracować we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nauczymy Cię języka obcego zawodowego.
W toku nauki uczeń zdobywa wykształcenie ogólnokształcące z maturą oraz kwalifikacje zawodowe.
kwalifikacje zawodowe:
ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznychPo ukończeniu szkoły absolwenci otrzymują:
* świadectwo ukończenia technikum w zawodzie Technik Elektryk.
* Po zdaniu egzaminu zewnętrznego-państwowego, otrzymują dyplom Technika Elektryka oraz suplement w języku angielskim uznawany w całej Unii Europejskiej.
Technikum elektryczne przygotowuje Cię do projektowania, montażu, naprawy instalacji elektrycznych oraz prac konserwacyjnych i naprawczych. Nauczysz się dokonywania pomiarów pracy maszyn elektrycznych, a także przeprowadzania przeglądów technicznych, diagnozowania, wyszukiwania oraz usuwania uszkodzeń.
Jeśli masz zdolności manualne i chcesz zdobyć praktyczny zawód techniczny - profil Technik Elektryk jest godny Twojego zainteresowania.
WSPÓŁPRACA Z FIRMAMI:
Współpracujemy z firmami Ospel, PGE, Elkabel oraz Elpar – wycieczki do stacji transformatorowo-rozdzielczej 220/110/15 kV lub fabryki Elpar produkującej kable i przewody elektroenergetyczne uzupełnią oraz poszerzą Twoją wiedzę elektryczną.
PERSPEKTYWY PRACY:
Elektryk nie tylko zajmuje się zakładaniem instalacji elektrycznych. Po zdobyciu tytułu technik elektryk można znaleźć pracę w takich podmiotach gospodarczych jak: zakłady energetyczne, elektrownie i sieci elektroenergetyczne, zakłady przemysłu wydobywczego, hutniczego, transportu wodnego i kolejowego, zakłady gospodarki komunalnej, przedsiębiorstwa produkujące i eksploatujące maszyny oraz urządzenia elektroenergetyczne, zakłady usługowe naprawiające maszyny elektryczne, urządzenia elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku (w tym zakłady rzemieślnicze), biura projektowe, placówki zajmujące się dystrybucją maszyn i urządzeń elektroenergetycznych.
PRZEDMIOTY ZAWODOWE TO:
· Podstawy elektrotechniki i elektronik
· Technologia i materiałoznawstwo elektryczne
· Instalacje elektryczne
· Język obcy zawodowy
· Elektroenergetyka
· Maszyny elektryczne
· Energoelektronika
· Laboratorium elektrotechniki i elektroniki
· Laboratorium maszyn i urządzeń elektrycznych
· Laboratorium energoelektroniki
KIERUNEK - OCZAMI UCZNIA
TECHNIK ELEKTRYK
Jeśli masz zdolności manualne i chcesz zdobyć praktyczny zawód techniczny to właśnie ten profil jest godny zainteresowania. Elektryk to zawód o bardzo szerokich możliwościach. Nasz kraj potrzebuje fachowców z tej branży, za granicą z takim wykształceniem również znajdzie się dla Ciebie praca! Technikum elektryczne przygotowuje do: projektowania, montażu, naprawy instalacji elektrycznych oraz prac konserwacyjnych i naprawczych. Co więcej? Nauczysz się dokonywać pomiarów maszyn elektrycznych, a także przeprowadzania przeglądów technicznych, diagnozowania oraz wyszukiwania i usuwania szkód. Nauka na tym profilu trwa 4 lata. Nasza szkoła Zapewnia możliwość odbycia praktyk zawodowych, w wybranym przez siebie zakładzie. Nawet jeśli masz problem z ich znalezieniem, jak najbardziej służymy pomocą!