Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość im. Powstania Zamojskiego to niepubliczne, 4- letnie liceum ogólnokształcące kończące się egzaminem maturalnym. Szkoła prowadzi kształcenie w klasach certyfikowanych:
· Oddział Przygotowania Wojskowego
· Oddział o profilu mundurowym (policja, straż graniczna)
Oddział Przygotowania Wojskowego objęty jest patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej od 2017 roku. Daje to uczniom możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej i złożenia przysięgi. Atutem są dodatkowe punkty w procesie rekrutacji do wszystkich służb oraz na uczelnie wojskowe.
Oddział o profilu mundurowym objęty jest patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 2025 roku. Gwarantuje preferencyjne warunki do służb mundurowych- Policja i Straż Graniczna. Jest to klasa ściśle współpracująca z Komendą Miejską Policji w Zamościu oraz Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie.
Szkoła ma bogate zaplecze dydaktyczne m.in.:
1. Pałki typu tonfa oraz teleskopowe, kajdanki- wykorzystywane przy omawianiu środków przymusu bezpośredniego oraz do celów szkoleniowych.
2. Sprzęt wykorzystywany przez pododdziały zwarte w służbach mundurowych tj. kaski wraz z ochroną twarzy, kamizelki przeciwuderzeniowe, ochraniacze kończyn dolnych, tarcze z tworzywa sztucznego typu „plexa”.
3. Walizka kryminalistyczna oraz mini zestawy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych przy pomocy folii daktyloskopijnej oraz do ujawniania takich śladów przy pomocy argentoratu, sadzy angielskiej, proszku magnetycznego.
4. Zestawy do zabezpieczania śladów traseologicznych.
5. Kamizelki taktyczne czarne oraz typu moro, kabury plastikowe wraz z atrapami broni krótkiej.
6. Markery do paintball wraz z strojem ochronnym oraz maskami ochronnymi twarzy.
7. Strzelnica laserowa typu Smart Target wraz z replikami ASG broni długiej i krótkiej przystosowanymi do w/w strzelnicy.
8. Atrapy broni długiej do celów szkoleniowych (składanie i rozkładanie).
9. Repliki granatów F - 1 oraz RG -42.
10. Sprzęt podstawowego pakietu medycznego.
11. Manekiny do wykorzystania w szkoleniu z pierwszej pomocy.
Każdy uczeń bierze udział w zajęciach z zakresu taktyki i technik interwencji oraz języka angielskiego w służbach mundurowych. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności biorąc udział w zajęciach praktycznych w ramach obozów i wyjazdów szkoleniowych.
Szkoła dysponuje przestronnymi i jasnymi salami lekcyjnymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt multimedialny. Do dyspozycji uczniów jest również siłownia, sala do sztuk walki, a także strefa bike. Zajęcia specjalistyczne prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, emerytowanych funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. W proces dydaktyczny zaangażowani są przedstawiciele jednostek patronackie, którzy prowadzą szkolenia na terenie szkoły.
W budynku znajdują się wyznaczone strefy relaksu wyposażone w pufy oraz siedziska. Na korytarzach znajdują się również indywidualne szafki szkolne oraz automat z przekąskami i napojami.
Uczniowie mogą korzystać z dożywiania w ramach refundacji MCPR oraz GOPS.
1. Koło policyjno-kryminalistyczne.
Zajęcia prowadzone są przez emerytowanego funkcjonariusza policji. W ramach kółka uczniowie zapoznają się z wyposażeniem kryminalistycznym, poznają podstawowe techniki z zakresy daktyloskopii, a także zasady stosowania przymusu bezpośredniego.
2. Koło droniarskie.
Zainteresowani poznają budowę, funkcjonowanie oraz zasady pilotażu statków bezzałogowych znajdujących się na wyposażeniu szkoły.
3. Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne z zakresu sztuk walki odbywające się w Zamojskim Klubie Karate Tradycyjnego.
4. Szkolne koło wolontariatu.
Szkoła współpracuje z:
- 3 Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu, który jest jednostką patronacką szkoły.
- 25 Batalionem lekkiej piechoty OT.
- 18 Pułkiem Przeciwlotniczym w Zamościu.
- Wojskowym Centrum Rekrutacji.
- Komendą Miejska Policji w Zamościu.
- Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.
Wojskowa Akademia Techniczna.
Szkoła Morska w Gdyni.
Akademia Wojsk Lądowych.
Akademia Zamojska.