Technikum nr 2 to szkoła z tradycjami i doświadczeniem przygotowująca uczniów do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie oraz kontynuowania nauki na studiach wyższych. Na rok szkolny 2025/26 planowane są następujące kierunki kształcenia:
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki - prawo jazdy kat. B i T
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- technik rolnik - bezpłatne prawo jazdy kat. T
- technik pojazdów samochodowych - bezpłatne prawo jazdy kat. B
- technik mechanik
- technik hotelarz
Oferta kształcenia dostosowana jest do potrzeb rynku pracy. Zawarte z pracodawcami umowy dotyczą zarówno kształcenia praktycznego w czasie nauki, jak również zatrudnienia absolwentów. Dobrze wyposażona baza dydaktyczna, współpraca z pracodawcami oraz wykwalifikowana kadra wpływa na wysoką zdawalność egzaminów zawodowych. Zagraniczne praktyki zawodowe i staże dla absolwentów podnoszą efektywność i atrakcyjność kształcenia. W roku 2018 oddano do użytku najnowocześniejsze warsztaty szkolne w Polsce północnej wyposażone w pracownię pełnej diagnostyki pojazdów samochodowych z nowym pojazdem o napędzie hybrydowym i takim samym do badań laboratoryjnych; pracownię napraw pojazdów samochodowych z serwisem wulkanizacji i klimatyzacji, pracownię obróbki skrawaniem, w tym CNC, pracownię techniki rolniczej z pełnym uzbrojeniem w sprzęt; pracownię przemysłowej metrologii oraz skomputeryzowane pracownie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uczniowie korzystają również z nowoczesnych pracowni technik komputerowych i robotyki. Strona internetowa internatu facebook mapa strona internetowa szkoły
Historię - swoją własną - nasza szkoła buduje od 1 września 2003 roku. Wtedy właśnie, decyzją Starostwa Powiatowego w Sztumie powstała jednostka będąca połączeniem Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Sztumie, który dał nazwę oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (dawniej Rolniczych) im. Wincentego Witosa w Barlewiczkach, który dał siedzibę. Każda ze wspomnianych szkół miała jednak swoje własne początki, osiągnięcia, swoich absolwentów i kadrę pedagogiczną.
Pierwszym dyrektorem w nowej, połączonej placówce była Ewa Czapiewska. Zarządzała nią do roku 2008. W związku z bardzo dużą liczbą uczniów (732 - w szkole dziennej) na początku nie było łatwo. Lekcje prowadzono we wszelkich możliwych pomieszczeniach. 19 XII 2003 r. oddano do użytku nowy budynek, adaptowany z warsztatów, do dziś nazywany „starymi warsztatami”. Odbywają się w nim lekcje przedmiotów zawodowych technicznych oraz zajęcia wychowania fizycznego, a także większość uroczystości szkolnych. Sytuacja lokalowa stopniowo poprawiała się, gdy na sale lekcyjne przeznaczano kolejne pomieszczenia w budynku internatu.
W 2008 r. konkurs na stanowisko dyrektora wygrała Andrzelina Kastelli – Smolińska. W okresie jej kadencji, pomimo trudnej sytuacji finansowej oświaty, przeprowadzono w szkole wiele remontów, głównie dzięki funduszom zdobywanym w ramach projektów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. W 2010 roku w szkole odnowiono elewację oraz zainstalowano na dachach budynków szkolnych solary. W celu podniesienia jakości oferty edukacyjnej na poziomie ponadgimnazjalnym, dwie pracownie językowe zostały doposażone w sprzęt audio, a budynek warsztatów szkolnych wzbogacono o pracownię CNC.
Od 1 września 2012 roku dyrektorem szkoły jest Marzena Zawisza. Po kolei remontowane były sale lekcyjne, które wyposażono w komputery z dostępem do Internetu na potrzeby e-dziennika oraz zajęć dydaktycznych. W tym celu zakupiono do sal i pracowni rzutniki multimedialne, tablice interaktywne, ekrany multimedialne. W pracowniach informatycznych wymieniono około 50 komputerów. Wyremontowano i wyposażono ponadto: sale gimnastyczne i pomieszczenia socjalne, pokoje, łazienki i świetlicę w internacie, biura administracji, większość korytarzy. W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęto realizację projektu : "Efektywne kształcenie zawodowe w powiecie sztumskim - cykl wsparcia dydaktycznego w celu zwiększenia zatrudnialności uczniów ZSZ w Barlewiczkach na regionalnym rynku pracy”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020." W ramach tego zintegrowanego projektu na przełomie roku 2017/ 2018 wybudowano jedne z najnowocześniejszych warsztatów szkolnych w Polsce północnej, Znalazły się w nich bardzo nowoczesne pracownie: pełnej diagnostyki pojazdów samochodowych z nowym pojazdem o napędzie hybrydowym i takim samym do badań laboratoryjnych; napraw pojazdów samochodowych z serwisem wulkanizacji i klimatyzacji, obróbki skrawaniem, w tym CNC, techniki rolniczej z pełnym uzbrojeniem w sprzęt; przemysłowej metrologii oraz skomputeryzowane pracownie produkcji roślinnej i zwierzęcej. W ramach projektu szkoła pozyskała także bardzo nowoczesne pracownie technik komputerowych i robotyki. Jednocześnie z budową "nowych warsztatów" przeprowadzona została całkowita termomodernizacja budynku internatu. W trosce o środowisko naturalne na budynkach szkolnych zainstalowanych zostało około 160 paneli fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną na potrzeby szkoły. W 2018 roku powstał też 500 - metrowy garaż, w którym znajdą się maszyny - środki dydaktyczne zakupione do pracowni zawodowych, min. ciągnik, przyczepa, samochód hybrydowy. Obecnie Szkoła uczestniczy w drugim etapie projektu „Efektywne kształcenie zawodowe w powiecie sztumskim…”. W ramach projektu powstają nowoczesne pracownie gastronomiczne, doposażone zostaną pracownie mechaniczne i informatyczne.
Dołącz do nas!
Od 2011 r. ZSZ w Barlewiczkach współpracuje z zagranicznymi szkołami i firmami mającymi swe siedziby w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Francji. Celem tej współpracy jest umożliwienie naszym uczniom oraz nauczycielom przedmiotów zawodowych, zdobywania umiejętności i doświadczenia zawodowego za granicą. Dla uczniów wyjazd na praktyki zagraniczne stanowi nie lada gratkę, tym bardziej, że nie wiąże się on z żadnymi wydatkami ze strony ucznia, czy jego rodziców. Praktyki zagraniczne są całkowicie bezpłatne, a każdy uczestnik projektu otrzymuje kieszonkowe, które pozwala mu na zaspokojenie potrzeb związanych z pobytem za granicą. Każdy uczeń otrzymuje też certyfikat ukończenia praktyki zawodowej za granicą.
Do tej pory zrealizowaliśmy wiele projektów, w których wzięło udział kilkuset uczniów, 11 absolwentów naszej szkoły oraz 25 nauczycieli przedmiotów zawodowych lub osób odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe. Ze środków unijnych na realizację projektów związanych z zagranicznymi projektami pozyskaliśmy niemal milion Euro!
W styczniu 2022 r. Narodowa Agencja programu Erasmus + przyznała Zespołowi Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach akredytację, co oznacza, że w ciągu najbliższych pięciu lat doświadczenie zawodowe za granicą zdobędzie 220 uczniów technikum i szkoły branżowej! W ramach tej akredytacji praktyki uczniów i staże nauczycieli odbyły się dotąd w Grecji, Francji i Hiszpanii.
Odkrywaj świat z Erasmusem!
Zapraszamy na Piknik Technologiczny 16 maja 2025 roku od godziny 9.00 do 12.30!
W CELU PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO UCZNIÓW SZKOŁA
WSPÓŁPRACUJE Z INSTYTUCJAMI:
v CECHAMI RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W SZTUMIE I KWIDZYNIE
organizacja i nadzór nauki zawodu u pracodawców, organizacja spotkań,
szkoleń z pracodawcami;
v POMORSKĄ IZBĄ RZEMIEŚLNICZĄ MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W GDAŃSKU
nadzór nauki zawodu u pracodawców, przeprowadzanie egzaminów czeladniczych po
zakończeniu cyklu kształcenia, organizacja spotkań - szkoleń dla pracodawców;
v OKRĘGOWĄ KOMISJĄ EGZAMINACYJNĄ W GDAŃSKU
organizacja i przeprowadzanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie;
v WOMP W GDAŃSKU, LEKARZEM MEDYCYNY PRACY, PUP W DZIERZGONIU
v SZKOŁAMI PODSTAWOWYMI W POWIATACH: SZTUMSKIM, MALBORSKIM, KWIDZYŃSKIM
v SZKOŁAMI ZAWODOWYMI W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM
GŁÓWNE KORZYŚCI UCZNIÓW ODBYWAJĄCYCH PRAKTYCZNĄ NAUKĘ ZAWODU U PRACODAWCÓW
v nauka zawodu w rzeczywistych warunkach pracy;
v uzyskiwanie wynagrodzenia z tytułu nauki zawodu, a po zakończeniu nauki uzyskany trzy letni staż pracy (uczniowie ZSZ);
v możliwość zdobycia praktycznych umiejętności obsługi urządzeń i maszyn oraz poznania nowych technologii;
v wyższe kompetencje zawodowe uczniów, którzy umiejętności zawodowe zdobywają bezpośrednio na stanowiskach pracy, co daje możliwość powiązania teorii z praktyką i sprawdzenia swoich umiejętności w realnych warunkach produkcji i usług;
v wzrost szybkiego podjęcia atrakcyjnej pracy, zgodnej z wyuczonym lub pokrewnym zawodem, zaraz po ukończeniu nauki w szkole.
Do najważniejszych naszych partnerów naukowych w realizacji różnorodnych działań zaliczyć należy:
- Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olszynie,
- Szkoła Wyższa Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- Uniwersytet Gdański w Gdańsku