Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu to szkoła ponadpodstawowa, która stwarza warunki do zdobycia dobrego zawodu, będąc jednocześnie przepustką na uczelnie wyższe. Obecnie w Technikum Nr 3 i Branżowej Szkole I stopnia kształci się 454 uczniów w poszukiwanych na rynku pracy zawodach z branży informatycznej, motoryzacyjnej, budowlanej oraz usługowej z zakresu fryzjerstwa.
Jej największy dorobek to 17 tysięcy absolwentów, którzy na przestrzeni ponad 60 lat stanowili i stanowią cenione kadry wielu firm, instytucji, przedsiębiorstw, a także urzędów państwowych i samorządowych. Szkoła kultywuje tradycje, a w trosce o losy swoich absolwentów patrzy również w przyszłość.
Systematyczna
modernizacja bazy dydaktyczno - technicznej szkoły i
doposażanie pracowni w specjalistyczny sprzęt i pomoce w ostatnich
latach przyczyniły się do znacznej poprawy warunków kształcenia
zawodowego i ogólnego. Zajęcia praktyczne realizowane są w budynku Pracowni Szkolnych, zmodernizowanych kompleksowo w
2011 roku, gdzie do dyspozycji uczniów pozostają profesjonalne
pracownie techniczne m. in.: informatyczne, mechaniczne w zakresie
diagnostyki, mechaniki i elektrotechniki samochodowej, budowlane:
murarsko-tynkarska, posadzkarsko-okładzinowa, malarsko-tapeciarska,
systemów suchej zabudowy, pracownia wizażu i stylizacji fryzur
„TUF-KA”. W ostatnich latach oddano również do użytku pracownię aranżacji wnętrz.
Dzięki udzielonemu wsparciu finansowemu w roku 2023 przez FUNDACJĘ SANDOMIERSKĄ z siedzibą w Sandomierzu, zmodernizowano sieć lokalną i infrastrukturę cyfrową, wyposażając w nowoczesny sprzęt i urządzenia pracownie informatyczne w naszej szkole.
W roku 2025 Powiat Sandomierski pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w kwocie 500 tys. zł na modernizację " boiska Orlik " wraz zapleczem sportowym przy szkole. Boisko wielofunkcyjne oddano do użytku w listopadzie 2025 r.
Powiat Sandomierski pozyskał również środki finansowe w ramach działania 5.1 Rozwój infrastruktury szkolnictwa zawodowego w kwocie 3,258, 000zł . W ramach pozyskanych środków realizowane jest zadanie " Budowa zaplecza dydaktycznego na potrzeby praktycznej nauki zawodu wraz z niezbędnym wyposażeniem dla ZSTiO w Sandomierzu. W nowym roku szkolnym 2026/2027 młodzież będzie miała doskonale warunki do nauki praktycznej zawodów m.in. mechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych.
Szkoła jest członkiem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa - "Sekcja Szkół Budowlanych" oraz Stowarzyszenia Edukacji Budowlanej "Buduj z Pasją".
Misją
szkoły jest:
- Przygotowanie absolwenta gotowego do podjęcia zadań w wybranym zawodzie, świadomego potrzeby ciągłego doskonalenia zawodowego i pracy nad sobą,
- Wyposażenia absolwenta w kompetencje kluczowe zwiększające szanse na zatrudnienie i dostosowanie się do rosnących wymagań rynku pracy,
- Wychowanie absolwenta o wysokiej kulturze osobistej, poczuciu etyki zawodowej, wrażliwego na drugiego człowieka.