Przedszkole nr 3 jest placówką działającą od 1974 r. Budynek w 2017 r. został ocieplony, wszystkie okna od strony południowej posiadają żaluzje fasadowe, które zapewniają komfortową temperaturę w salach. W roku 2019 r. wszystkie pomieszczenia w budynku przeszły generalny remont: wymiana instalacji elektrycznej, malowanie ścian i sufitów, renowacja parkietów w salach dziecięcych. Wokół budynku są rozmieszczone dwa place zabaw dla dzieci młodszych i starszych bogato wyposażone w sprzęt sportowo- rekreacyjny.
Sale zabaw oraz nowoczesne zaplecze sanitarne dostosowane są do wieku i potrzeb dzieci oraz zapewniają wszechstronny rozwój.
W przedszkolu znajduje się kuchnia, w której przygotowywane
są posiłki – w jadłospisie uwzględniamy diety naszych przedszkolaków. Dzieci
korzystają z trzech posiłków: śniadanie, obiad i podwieczorek, ponadto
codziennie polecamy zdrowe przekąski ciągu dnia.
Dbając o najwyższą jakość nauczycielki realizują podstawę programową stosując tradycyjne i nowoczesne metody pracy. W 2017 zaczęłyśmy wdrażać koncepcję pracy wg. planu daltońskiego, dzięki której nasi wychowankowie doskonalą samodzielność w działaniu i zdobywaniu wiedzy, odpowiedzialność, wytrwałość umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami.
W czerwcu 2021 roku uzyskaliśmy Certyfikat Placówki Daltońskiej.
Od kliku lat nauczycielki wprowadzają dzieci w świat programowania poprzez wykorzystanie metody "Kodowanie na dywanie" wykorzystując tradycyjne pomoce oraz urządzenia mobilne "Pszczółka Bee-bot" oraz metodę kolorowych dźwięków realizują przy pomocy urządzenia "Kolor piano".
W zależności od potrzeb naszym wychowankom zapewniamy bezpłatną pomoc Psychologiczno- Pedagogiczną w zakresie logopedii, terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych dla dzieci, które posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Od kilkunastu lat nasza placówka organizuje „Przegląd recytatorski” oraz „Turniej sportowy” dla dzieci z gminnych przedszkoli.
Organizujemy również spotkania integracyjne, uroczystości rodzinne, warsztaty dla rodziców i dziadków naszych przedszkolaków.
Od 2020 r. w przedszkolu pracujemy z wykorzystaniem dziennika elektronicznego Vulcan, który umożliwia nam szybką komunikację z rodzicami szczególnie w czasie Pandemii Covid-19 , umożliwia realizowanie pracy zdalnej, przekazywanie informacji o płatnościach oraz innych bieżących wiadomości.
Za pomocą aplikacji mobilnej Obecność Vulcan poprzez skanowanie kodu QR rodzice mogą rejestrować obecność dzieci w przedszkolu.
Przedszkole posiada Ozonatory. Proces ozonowania pozwala szybko i bezpiecznie oczyścić powietrze z wirusów, bakterii i alergenów. Generowany przez urządzenia aktywny tlen jest naturalnym i skutecznym sterylizatorem.
W roku 2023 w Przedszkolu zamontowano podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Nasze przedszkolaki są aktywne w środowisku lokalnym uczestniczą w uroczystościach, imprezach o charakterze patriotycznym, charytatywnym, sportowym.
Od kilkunastu lat pod koniec sierpnia organizujemy zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które od września rozpoczynają edukację w naszym przedszkolu - pozwala to maluchom i rodzicom na bezstresowe wejście w życie przedszkolne.
Dla dzieci przejawiających szczególne umiejętności nauczycielki organizują kółka zainteresowań: plastyczne oraz eksperymentalno – doświadczalne.
W 2013 r. w ramach projektu światowego Explorer Yourself przy współpracy z organizacją studencką
AIESEC gościliśmy studentów z Filipin, Tajlandii, Bośni i Hercegowiny. Obecnie nie realizujemy współpracujemy z zagranicą.
Dzieci biorą udział w konkursach, przeglądach artystycznych: muzycznych, plastycznych oraz sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym i ogólnokrajowym.
Nasi wychowankowie zdobywają nagrody oraz wyróżnienia.
W przedszkolu pracuje wysoko wykwalifikowana kadra: 7
nauczycieli dyplomowanych, 2 nauczycieli mianowanych, 4 nauczycieli kontraktowych. Nauczycielki systematycznie
doskonalą swoje umiejętności podczas specjalistycznych szkoleń oraz zdobywają
nowe kwalifikacje na studiach podyplomowych w zakresie "Terapia i edukacja osób ze spektrum autyzmu", "Pedagogika korekcyjna" /terapia pedagogiczna/. W przedszkolu pracują nauczyciele
posiadający dodatkowe kwalifikacje z logopedii, terapii pedagogicznej, gimnastyki
korekcyjnej, matematyki, wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego
dziecka.W przedszkolu pracuje personel administracyjno-obsługowy, który na odzień pomaga nauczycielkom sprawować opiekę nad
dziećmi.W przedszkolu jest zatrudniona pielęgniarka, która dba higienę naszych przedszkolaków.
Historia Przedszkola nr 3 im. Krasnala Hałabały w Rawiczu.
W roku 1974 roku , wraz z budową nowego zakładu odzieżowego „ Modena ‘’ w Rawiczu zatrudniającego w większości kobiety , wystąpiła konieczność stworzenia opieki dzieciom - pracowników zakładu. Uwzględniając potrzeby „Modeny’’ oddano do użytku placówkę przedszkolną , zaprojektowaną na 120 miejsc dla dzieci.
Na stanowisko
dyrektora została powołana
Pani Kazimiera Kurtek i
sprawowała tę funkcję
nieprzerwanie do roku
2002 . Od 2002 r. funkcję dyrektora
sprawowała Pani Urszula Wrąbel – pełniła ją do 2012 r. W pracy
edukacyjnej i wychowawczej ,
dzięki inicjatywie Pani dyrektor
Kazimiery Kurtek i Pani dyrektor
Urszuli Wrąbel nasze przedszkole było
prekursorem wielu atrakcyjnych działań. Od 2012 r. do chwili obecnej
funkcję dyrektora pełni Pani Małgorzata Lis.
W 1974 r. czynne były cztery oddziały
z pełnym zapleczem
sanitarno – technicznym , salą rytmiczno – gimnastyczną, szatnią, gabinetem lekarskim , pokojem nauczycielskim, oraz zapleczem
kuchennym. Potrzeby miasta
oraz innych zakładów
pracy spowodowały konieczność
przyjęcia dzieci z
terenu Rawicza od 1980 utworzono piąty oddział.
W latach 80 –tych , wprowadzono zajęcia z dziedziny folkloru , poprzez naukę ludowych przyśpiewek, obrzędów, naukę języka angielskiego i zajęcia rytmiczne dla grup wiekowych 5 – 6 letnich . Przedszkole odwiedzały delegacje zagraniczne z Czech , Bułgarii , Niemiec. W 1986 roku placówka zawarła umowę o współpracy z przedszkolem w NRD w Meiningen. Współpraca ta polegała na wymianie doświadczeń między nauczycielami w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej. W latach 80 Przedszkole posiadało stałą opiekę lekarską i stomatologiczną. W 1990 roku został zmieniony projekt organizacyjny placówki, powstały wówczas cztery oddziały przedszkolne i dwa oddziały „0” pięciogodzinne, ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu. W tym roku również , wprowadzono katechizację dzieci w przedszkolu , która jest po dzień dzisiejszy i niesie za sobą podstawowe wartości etyczne i moralne w procesie wychowania młodego pokolenia. . W styczniu 1992 r. do macierzystej placówki zostały przyłączone oddziały jednorocznego przygotowania przedszkolnego z Szymanowa , Dębna , Dąbrówki i Masłowa i od tego momentu Przedszkole nasze posiadało 5 oddziałów 10,5 godz. i 4 oddz. 5 godz. Od roku 1992 r. grono pedagogiczne zaczęło wydawać gazetkę przedszkolną „NOWINKI’’ , w której prezentowane były wiadomości dotyczące życia przedszkola oraz zadań, które realizowane były w przedszkolu.
W 1993 roku , po rozmowach i negocjacjach między władzami Gminy Rawicz a dyrekcją ZPO „Modena’’ , przedszkole przeszło na własność Urzędu Miasta i Gminy w Rawiczu i od tej pory jest placówką publiczną.
Aby podnieść odporność zdrowotną i przygotować dzieci do samodzielnej troski o zdrowie i bezpieczeństwo innych , wprowadzono w styczniu 1997 roku naukę pływania na rawickim basenie. Nauczyciele systematycznie podnosili swe kwalifikacje poprzez dokształcanie na studiach magisterskich i podyplomowych pedagogicznych.
Otwartość na wpływ środowiska zawsze przejawia się w naszej placówce we współpracy z rodzicami, instytucjami oświatowymi i kulturalnymi. Zawsze aktywnie uczestniczymy w imprezach środowiskowych , współpracujemy z innymi Przedszkolami , Szkołami , Muzeum, Domem Kultury , Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Biblioteką ,współpracowaliśmy ze Szpitalem Rehabilitacyjnym w Górznie gdzie po raz pierwszy w 2004 r. zorganizowaliśmy „ Zielone przedszkole” od 2006 r. jeździmy na 3 dniowe „Zielone przedszkole” do Wroniaw.
19 czerwca 2004 r. z okazji 30 lecia powstania Przedszkola została zorganizowana uroczystość podczas , której nadano patrona imię Krasnala Hałabały. Od tej pory przedszkole coraz częściej kojarzone jest poprzez nazwę Krasnala Hałabały, jednak wśród starszych mieszkańców nadal funkcjonuje jako Przedszkole „Modeny”.
Na przestrzeni wielu lat przedszkole nasze było remontowane, odnawiane przy udziale Gminy Rawicz oraz wielu sponsorów .
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom angażującym się w życie przedszkolne przez wiele lat – dzięki temu możemy stale rozwijać się i podnosić jakość swojej pracy.
Języki obce
Kółko plastyczne
Ogródek przedszkolny
Osobny budynek
Religia
Zajęcia sportowe