Poznań
Żłobek
Żłobek "Ptyś"
Adres
Przyjaźni 134, 61-688 Poznań
Telefon
669-606-003, 669-606-014
E-mail
Strona www
Typ placówki
Żłobek
Zdjęcia
  • Żłóbek Ptyś
Opis

Budynek wolnostojący, ogrodzony dużym ogrodem. Do żłobka uczęszcza 95 dzieci

Dzieci uczęszczają do 3 grup wiekowych: Bławatki, Maki i Stokrotki.  Grupy te dzielą się na podgrupy : Bławatki na 2 grupy po 20 osób, Maki na 2 grupy po 20 osób a Stokrotki na 1 grupę po 8 dzieci,  2 grupę po 7 dzieci.  

Żłobek „Ptyś” to idealne miejsce dla każdego dziecka, które chce poznawać świat i zdobywać nowe umiejętności. Jest to miejsce, gdzie w miłej atmosferze i wśród rówieśników dzieci mogą pokonywać swoje małe przeszkody. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym spędzą miło czas. Pragniemy, aby pociechy czerpały radość z przebywania w żłobku. Uczyły się pracy w grupie, zdobywały nowe umiejętności. Znalazły w sobie coraz to nowe talenty i pasję. Uczyły się samodzielności, budując wiarę we własne siły.

Naszym celem jest stworzenie dzieciom miejsca, do którego będą chciały codziennie wracać.

Nasze drzwi są dla Państwa otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00- 17.00

Poprzez współpracę z rodzicami budujemy prawidłowy proces rozwoju dziecka. Żłobek jest przestrzenią, w której dzieci mogą kontynuować rozwój umiejętności i nawyków kształtowanych w środowisku rodzinnym.

Kształtujemy nawyki higieniczne i kulturalne u dzieci. Uczymy samodzielnego ubierania i rozbierania się, samodzielnego picia z kubeczka i jedzenia. Kształtujemy u dzieci nawyk mycia, sygnalizowania potrzeb fizjologicznych przez dzieci oraz właściwego korzystania z nocnika. Aktywnie rozwijamy mowę i myślenie u dzieci. Uczymy reagowania na imię, proste polecenia poparte gestem. Uczymy dzieci stosowania magicznych słów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam. Uczymy zachowania się przy stole,  prostych nawyków porządkowych (wspólne sprzątanie po skończonej zabawie). Rozwijamy umiejętności radzenia sobie w grupie, uczymy współpracy w zabawie z rówieśnikami.

Duży nacisk kładziemy na adaptację. Dzieci przygodę ze żłobkiem rozpoczynają już w domu, m. in. słuchając opowiadań rodziców. To bardzo ważny element przystosowawczy dla dziecka i opiekunek. W zależności od wieku dziecka, stopnia przywiązania do rodzica i reakcje na nowe otoczenie ustalamy kilka spotkań.  Pierwsze pobyty dziecka w żłobku wraz z rodzicem odbywa się w okresie letnim, na ogrodzie wraz z ciociami. Każde następne spotkanie odbywa się w grupie, w której dziecko ma uczęszczać. Pierwszy dzień adaptacji to obserwacja. Pozwalamy dziecku zapoznać się z nowym otoczeniem, zabawkami oraz salą. W następnych dniach, zachęcamy dziecko do wspólnej zabawy. Staramy się znaleźć coś, co w sposób szczególny spodoba się dziecku. Stopniowo odwracamy uwagę od rodzica, a po pewnym czasie pozwalamy rodzicowi na stopniowe opuszczenie sali.

Zajęcia dostosowane do poziomu rozwojowego dzieci są realizowane wg.planu zajęć udostępnionego dla rodziców. Zajęcia realizowane w naszym żłobku wspierają rozwój poznawczo-emocjonalny i artystyczny dzieci, służą odkrywaniu talentów, ale także sprzyjają integracji środowiska żłobkowego z rodzinami (plan zajęć), oparte są: na możliwości wielozmysłowego doświadczania świata (edukacja polisensoryczna).

Zajęcia muzyczno- ruchowe: Razem z dziećmi słuchamy muzyki, tańczymy i śpiewamy. Gramy na instrumentach, prowadzimy gimnastykę czy bawimy się chustą Klanza. Zajęcia te kształcą zdolności słuchowe dziecka, rozwijają wrażliwość muzyczną i estetyczną. Dają dzieciom wiele radości i uśmiechu.

Zajęcia Plastyczne: Podczas zajęć wykorzystujemy różne techniki jak rysowanie kredkami, malowanie farbami- palcami, wydzieranki, stempelki, prace z makaronem itd. Zajęcia te rozwijają u dzieci kreatywność, wyobraźnię, zdolności manualne, uczą cierpliwości i koncentracji uwagi. Prace plastyczne, twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość dziecka. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce. Warto pamiętać, że plastyka to nie tylko kartka papieru w formacie A4 i kredki, ale to tysiące możliwości tworzenia ze wszystkiego co znajdziemy wokół.

Czytanie bajek: Czytanie bajek, wierszyków, rymowanek ma na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego, poznawczego jak i rozwijanie wyobraźni.

Zabawy sensoryczne: Zabawy sensoryczne pomagają dziecku ukształtować prawidłową integrację sensoryczną. To od niej zależy przetwarzanie w mózgu różnych bodźców, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu.  Dlatego warto organizować maluchom zabawy sensoryczne, które pomagają im prawidłowo się rozwijać, a także uchwycić nieprawidłowości. Zabawy w kisielu, z makaronem, fasolką czy ryżem pozwolą dzieciom na lepszą stymulację.

Zajęcia Muzyczne: Wszystkie dzieci rodzą się z wrodzonym potencjałem muzycznym. Nasze zajęcia dla dzieci w żłobku, to okazja do delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dzieci w świat dźwięków. To również miejsce, gdzie budujemy u dzieci wrażliwość muzyczną oraz odwagę do wyrażania poprzez muzykę poczucia rytmu, wrażliwości estetycznej oraz swoich emocji. Gra na instrumentach, powtarzanie dźwięków,  taniec do muzyki klasycznej, to niektóre elementy naszych zajęć muzycznych.

 

 

 

 

 

Żywienie
4 posiłki dziennie -śniadanie,II śniadanie, obiad i podwieczorek wg tygodniowego jadłospisu udostępnionego dla rodzicówwyrabianie u dzieci nawyków żywieniowych
Kuchnia centralna (Opis)
Tak
Personel

Kadrę żłobka Ptyś tworzą wykształceni, troskliwe, ale także  doświadczeni opiekunowie dziecięcy oraz położne /pielęgniarki, dla których istotne jest, by dzieci w ciepłej i przyjaznej atmosferze mogły rozbudzać swoją ciekawość i rozwijać swój potencjał. Podejmowane działania przez kadrę są nastawione na całościowy rozwój emocjonalny i umysłowy dzieci. Opiekunowie są to osoby pełne energii, pasji i zaangażowania. Ciocie skoncentrowane na nawiązywaniu relacji z dzieckiem i adekwatnym jego wsparciu. Opiekunki  cechują się dużym  poczuciem odpowiedzialności, dla których największą nagrodą i motywacją jest uśmiech dziecka.

 Naszą kadrę tworzą również osoby odpowiedzialne za przygotowanie posiłków oraz zapewnienie czystości, drobne naprawy i zarządzanie żłobkiem.

 

 

 

Łączna liczba miejsc
95
Godziny pracy
Żłobek czynny od 6.00-17.00
Kierownik - godziny przyjmowania interesantów
7.00- 15.00
Kierownik - email
ptys@zlobekpoznan.pl
Kierownik - telefon
669-606-003
Dodatkowe walory
Opieka nad dziećmi realizowana jest w oparciu o rytm dnia, który uwzględnia potrzeby w zakresie odpoczynku, zabaw edukacyjnych i aktywności. Sale wyposażone są w pomoce i zabawki mające służyć rozwojowi dzieci. Zabawki oraz wszelkie pomoce do zajęć edukacyjnych posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa. Sale są monitorowane. Żłobek posiada dodatkowe zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych. Dbamy o codzienny pobyt na świeżym powietrzu, przeszkodę stanowią jedynie niekorzystne warunki pogodowe oraz zła jakość powietrza. Żłobek posiada duży ogród, z naturalną nawierzchnią. Żywienie w żłobku jest zgodne z aktualną wiedzą dotyczącą norm żywienia małych dzieci. Posiłki przygotowywane są w ramach własnej kuchni zgodnie z opracowanym jadłospisem. Diety ustalane są w ścisłej współpracy z rodzicami (tygodniowy jadłospis). W kuchni jest także miejsce na kreatywność i realizację życzeń podopiecznych (domowy kisiel lub ciasto). W jadłospisach uwzględniamy przyzwyczajenia smakowe dzieci, dbamy o kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Zakres wiekowy
6 mc- 3 lat
Zasady odpłatności
Zasady odpłatności za żłobek reguluje UCHWAŁA NR LXXXVII/1617/VIII/2023 w sprawie: ustalenia wysokości opłaty za pobyt dzieci w żłobkach, dla których organem założycielskim jest Miasto Poznań
Wolne miejsca
Brak
Organ prowadzący
Miasto Poznań
Adres email IODO
iod7_mjo@um.poznan.pl
Dojazd
Do żłobka można dojechać od ul. Księcia Mieszka I  wjazd na osiedle Przyjaźni linia autobusowa 168, 171( przystanki z dwóch stron) oraz od ulicy Słowiańskiej linie autobusowe 169, 182, 190 (przystanek z dwóch stron) oraz trasa PST - przystanek ul. Słowiańska 
Dodatkowe cechy

 Diety eliminacyjne

 Kuchnia mleczna

 Ogródek

 Parking

 Podjazd dla niepełnosprawnych

 Podjazd dla wózków

 Rytmika

 Wózkarnia

Pliki do pobrania
Statut
Klauzula