W roku szkolnym 2024/2025 proponujemy naukę na poziomie technikum w 2 oddziałach, kształcących w atrakcyjnych i poszukiwanych na rynku pracy zawodach:
- technik logistyk;
- technik hotelarstwa;
Nauka w technikum daje możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Obok nauki przedmiotów ogólnokształcących zorganizowane są zajęcia teoretyczne i praktyczne z przedmiotów zawodowych. W kształceniu zawodowym przewidziane są praktyki zawodowe, które pozwalają zweryfikować zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniach praktycznych.
Wybierając nasze Technikum:
- opanujesz dwa języki obce;
- w pracowniach zawodowych nauczysz się obsługi podstawowych i specjalistycznych programów komputerowych;
- uzyskasz doświadczenie zawodowe odbywając praktyki zawodowe w rodzimych i zagranicznych przedsiębiorstwach.
Zespół Szkół, stawiając sobie za cel dobre przygotowanie zawodowe przyszłych absolwentów, zachęca przedsiębiorstwa i zakłady pracy do podopisywania ze szkolą Listów Intencyjnych - deklaracji współpracy, które będą gwarancją wspólnie podjętego trudu w kształceniu specjalistów. Podpisane zostały ww. listy z następującymi Partnerami: - piTern Sp. z o.o - wspomagająca szkołę w kształceniu w zawodzie technik urządzeń i systemów energii odnawialnej; - LAKE Hotel, Hotel MAX, Hotel Inter Szablewski, Restauracja Hotel Morena- hotele wspomagające szkołę w kształceniu w zawodzie technik hotelarstwa; - Paula Trawel, Sobecki Trawel- biura turystyczne wspomagające w kształceniu w zawodzie technik obsługi turystycznej; - NAGEL POLSKA Sp. z o.o; Raben Polska Sp. z o.o; Anton ROHR - LOGISTYKA, A&Z TRANSPORT-LOGISTYKA Sp. z o.o- firmy wspomagające szkołę w kształceniu w zawodzie technik logistyk. Strona internetowa ZS
Celem działalności koła jest zachęcenie i zmotywowanie uczniów do spędzania wolnego czasu poprzez obcowanie z kulturą, tj. uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych, proponowanych przez poznańskie instytucje takie jak Teatr Nowy, Teatr Wielki, Filharmonia i kina. Po spektaklach organizowane są spotkania podsumowujące, podczas których uczniowie wraz z prowadzącym dzielą się wrażeniami i spostrzeżeniami oraz redagują teksty na stronę internetową szkoły.
Zajęcia pozwalają na kształtowanie wśród uczniów nawyków obcowania ze sztuką oraz umiejętności kreatywnego słuchania i oglądania w celu wyciągania wniosków. Ponadto dzięki uczestniczeniu w zajęciach uczniowie kształtują umiejętność nazywania i wyrażania własnych uczuć i spostrzeżeń oraz rozumienia znaczenia promowania własnej szkoły w środowisku lokalnym.
Zajęcia teatralne
Zajęcia teatralne stanowią pretekst do prowadzenie zajęć wychowawczych, przekazywania uczniom wiedzy o życiu i tym samym dostarczenie im narzędzi do radzenia sobie z realizacją ich podstawowych zadań. Zajęcia te, odpowiednio prowadzone, pomogą unaocznić różnice pomiędzy światem realnym a fikcją tworzoną przez media. Dodatkowym aspektem wychowawczym jest połączenie zajęć teatralnych i komunikacji interpersonalnej, jako sposób na ingerencję wychowawczą w prawie każdy aspekt życia uczniów - począwszy od zachowania się przy stole, a skończywszy na świadomym wywoływaniu oczekiwanego wrażenia. Najważniejszym jednak elementem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych. Należy również dodać, że ważnym aspektem uczestnictwa w Warsztatach jest tworzenie wzorca zachowań społecznych dla innych uczniów.
Zajęcia są kontynuacją warsztatów, które zaczęliśmy w poprzednich latach szkolnych.
Koło turystyczno – hotelarskie
Zajęcia prowadzone będą w języku polskim i języku niemieckim zawodowym z zakresu obsługi ruchu turystycznego, hotelarstwa i pilotażu.
Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do podjęcia pracy w charakterze pilota wycieczek turystycznych, lepsze przygotowanie uczniów do zdania kwalifikacji zawodowych TG.12 i TG.13. w zawodzie technik hotelarstwa, zdobycie umiejętności obsługi gości hotelowych w j. niemieckim oraz propagowanie wśród uczniów wiedzy o naszym kraju pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. Uczniowie będą mogli oprócz zajęć teoretycznych uczestniczyć w zajęciach praktycznych – wycieczki piesze, wycieczki autokarowe min. do Berlina, dzięki którym będą mieli okazję zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce, a zarazem ciekawie rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać swoją wiedzę turystyczno krajoznawczą o Polsce i otaczającym nas świecie.
Szkolny Klub Sportowy Unihokeja
Zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Sportowego Unihokeja odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków powiatowych. Zajęcia będą kontynuacją poprzednich edycji zajęć sportowych dla naszych uczniów. W ramach koła stworzyliśmy silna szkolną reprezentację chłopców, która z powodzeniem startuje w zawodach szkolnych, jak rozgrywkach I Ligi Polskiej Unihokeja.
Dzięki naborowi uczniów do klas pierwszych, do drużyny co roku dołączają nowi zawodnicy, którzy uzupełniają braki spowodowane zakończeniem nauki w szkole starszych kolegów.
Głównym celem warsztatów sportowych jest przygotowanie uczniów do reprezentowania szkoły i utrzymanie reprezentacji szkolnej do gry w unihokeja. Do tej pory udało się utrzymać poziom gry, który jest już bardzo wysoki jak na drużynę szkolną. Uczniowie co roku zostają zaopatrzeni w nowy sprzęt sportowy, który w dużej ilości zajęć ciągle się zużywa. W ramach koła rozgrywamy wiele meczy kontrolnych i mini turniejów unihokeja, drużyna występuje też w zawodach szkolnych w ramach SZS Wielkopolska. W Finałach Powiatu Poznańskiego Unihokeja 2018/19 nasza reprezentacja zdobyła srebrny medal, a w kolejnym etapie rozgrywek strefowych nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce i awansowała po raz czwarty z rzędu do Finału Wojewódzkiego, w którym zajęła IV miejsce. Warto dodać, iż w roku szkolnym 2017/18 po zdobyciu Mistrzostwa Województwa nasi uczniowie wystąpili w maju na Mistrzostwach Polski w Elblągu, gdzie ostatecznie zajęliśmy IX miejsce. Uczestniczymy też cały czas w rozgrywkach I Ligi Polskiej Unihokeja.
Uczniowie nie kryją zadowolenia, iż mogą skorzystać z takich zajęć sportowych w formie rekreacyjnej oraz czysto sportowej, czyli rywalizacji międzyszkolnej, klubowej i wewnątrz zespołowej. Dzięki tym zajęciom i rozgrywkom uczniowie mogą w sposób aktywny i zdrowy spędzać wolny czas realizując swą pasję i zainteresowanie. Uczniowie cały czas liczą na kolejne sukcesy i dobre występy w lidze.
Koło przyrodnicze
Zajęcia mają charakter interdyscyplinarny i poruszać zagadnienia z zakresu geografii, ochrony środowiska, ekologii, zoologii. Celem kółka jest uświadomienie stanu środowiska przyrodniczego oraz uwrażliwienie na problemy ekologiczne.
W ramach zajęć młodzież bierze udział w zajęciach praktycznych: wycieczki piesze po Wielkopolskim Parku Narodowym oraz wycieczki autokarowe do schronisk dla zwierząt, ZOO, palmiarni itp. Dzięki temu kółko przyrodnicze ciekawie rozwijać zainteresowania oraz pozwala poznać ciekawe miejsca znajdujące się w najbliższym otoczeniu
Warsztaty kulinarne „Zdrowe przygotowanie potraw
W ramach rozpoczynających się warsztatów kulinarnych uczniowie BS I st. i TH poznają sposoby zdrowego przyrządzania żywności.
W trakcie pieczenia ciast i przygotowania potraw uczestnicy dowiadują się jak zachowywać wartości odżywcze i walory smakowe w produktach poddawanych obróbce wstępnej i cieplnej. Podczas degustacji potraw ocenia organoleptycznie efekty swojej pracy.
W tym roku szkolnym zakończyliśmy realizację projektu " Kreatywni Technicy z Wodziczki w nowoczesnej Europie". Projekt był realizowany w ramach Erasmus+ i dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie technikum w zawodzie technik logistyk i technik hotelarstwa doskonalili swoje kompetencje zawodowe we włoskich i hiszpańskich przedsiębiorstwach logistycznych i hotelach.Głównymi celami projektu były:
- wzrost kompetencji zawodowych w zawodzie technik hotelarstwa;
- podniesienie umiejętności językowych;
- nauka dodatkowego języka obcego - języka hiszpańskiego;
- uzyskanie dwóch certyfikatów: EUROPASS - MOBILNOŚĆ i ECVET.
Od września 2016 r realizowaliśmy projekt: "Hotelarze z Wodziczki- europejski rynek pracy na Was czeka" ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego".W ramach projektu uczniowie technikum hotelarskiego odbyli obowiązkowe praktyki zawodowe w hotelach na terenie hiszpańskiej Malagi i w Berlinie.
W tym roku szkolnym ośmioro uczniów technikum uzyskało tytuł stypendysty Rady Powiatu. Wyróżnienia są nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce i zaangażowanie w życie klasy i szkoły.
W tym roku szkolnym Filip Grześkowiak, uczeń klasy Vc TH został finalistą Olimpiady Umiejętności Hotelarskich i przygotowuje się do marcowego finału, który odbędzie się w Ostródzie.
Dwie uczennice klasy IVa TL: Nikola Owczarczak i Kinga Kaczor zdobyły I miejsce w powiatowym konkursie " Projektanci wypraw".
W ubiegłych latach uczniowie technikum logistycznego uzyskali tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. Podobnie dwie uczennice z technikum w zawodzie technik hotelarstwa wzięły udział w etapie okręgowym VII edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.
Nasza szkoła brała udział w projekcie pt. „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i był realizowany do końca 2023 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentowany przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.Obecnie jesteśmy w trakcie podpisywania kolejnej umowy na realizację ww. projektu. W projekcie będą rozwijane działania, które zostały zainicjowane w latach 2012-2015 w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Przyczynkiem do kontynuacji tych działań jest sukces poprzedniej inicjatywy, wyróżnionej przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka” w ramach konkursu „Dobre praktyki EFS 2014”.
W ramach działań projektowych organizowane są:
- płatne staże dla uczniów;
- zajęcia specjalistyczne dla uczniów w innowacyjnych laboratoriach na Politechnice Poznańskiej;
- dostęp do interaktywnych materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli przygotowanych w nowoczesnej technologii zamieszczonych na platformie e - learningowej.