Powiat ostrowski
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia w ZSTE - B1g - ślusarz, mechanik - monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy
Nazwa oddziału

 B1g - ślusarz, mechanik - monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy

Liczba miejsc

 10

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • fizyka
  • technika

Zawody

 Blacharz samochodowy

 Elektromechanik

 Lakiernik samochodowy

 Mechanik-monter maszyn i urządzeń

 Ślusarz

Opis

ŚLUSARZ

Ślusarz potrafi posługiwać się ręcznymi i mechanicznymi narzędziami i maszynami do obróbki metalu. Potrafi precyzyjnie ciąć, wiercić, zaginać, kształtować, usztywniać elementy różnych metali i łączyć je odpowiednio, np. poprzez spawanie, nitowanie, skręcanie. Zna podstawy obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej metali. Potrafi wytwarzać, remontować i konserwować proste i skomplikowane elementy metalowe, części składowe większych konstrukcji stalowych lub podzespoły urządzeń mechanicznych. Ślusarze wykonują  usługi dla klientów lub pracują w zakładach w procesie wytwarzania i eksploatacji wyrobów branży metalowej. W gospodarce funkcjonują różne specjalizacje ślusarstwa (ślusarz produkcyjny – monter maszyn i urządzeń, sprzętu domowego, urządzeń komunalnych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych, urządzeń wentylacyjnych, ślusarz – kowal, ślusarz-spawacz, ślusarz narzędziowy. Absolwent  może kontynuować naukę zdobywając średnie wykształcenie w liceum dla dorosłych lub szkole branżowej II stopnia i po zdaniu egzaminu zdobyć tytuł mistrza lub technika mechanika.

MECHANIK-MONTER MASZYN I URZĄDZEŃ

Absolwent z tym tytułem zawodowym będzie przygotowany do instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń lub ich podzespołów, a także do ich wytwarzania. Posługuje się sprawnie dużym zakresem przyrządów, narzędzi i elektronarzędzi oraz maszyn. Sprawdza stan techniczny maszyn i urządzeń, kontroluje, reguluje, przeprowadza próby techniczne po naprawach i wykonuje przeglądy, konserwacje i naprawy różnego rodzaju maszyn i urządzeń mechanicznych. Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłu maszynowego i przetwórczego, przemysłu metalowego, a także instytucjach z bardzo wielu branż, tam, gdzie potrzebna jest obsługa i naprawy maszyn i urządzeń mechanicznych. Kwalifikacje mechanika – montera maszyn i urządzeń zbliżone są do kwalifikacji ślusarza i mechatronika. W zakładach osoba z takim tytułem pracuje na stanowiskach mechanika, konserwatora, ustawiacza, montera, operatora różnych urządzeń, np. giętarek, pras, nożyc, itd.). Zawód deficytowy na rynku pracy, co oznacza, że nie będziesz miał problemów z ofertami pracy. Mechanik-monter maszyn i urządzeń może kontynuować naukę zdobywając średnie wykształcenie w liceum dla dorosłych lub szkole branżowej II stopnia i po zdaniu egzaminu zdobyć tytuł mistrza lub technika mechanika.

ELEKTROMECHANIK

Elektromechanik często jest niesłusznie mylony z odrębnym zawodem o nazwie „elektromechanik pojazdów samochodowych”. To zawód kompetencyjnie zbliżony jest bardziej do zawodu elektryk. Elektromechanik jest przygotowany do montażu i konserwacji maszyn i urządzeń elektrycznych. Potrafi montować i uruchamiać różne maszyny i urządzenia elektryczne na podstawie dokumentacji technicznej i zgodnie z normami technicznymi. Ocenia także stan techniczny maszyn i urządzeń elektrycznych po montażu na podstawie specjalistycznych pomiarów elektrycznych. Dokonuje konserwacji lub napraw takich urządzeń. Montuje również układy sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej i zgodnie z normami. Sporządza schematy ideowe i montażowe układów elektrycznych i elektronicznych. Podobnie jak elektrycy, elektromechanicy znajdują z łatwością zatrudnienie na rynku pracy. Możliwość awansu poprzez zdobywanie kolejnych uprawnień energetycznych i branżowych. Ponadto Elektromechanik może kontynuować naukę zdobywając średnie wykształcenie w liceum dla dorosłych lub szkole branżowej II stopnia i po zdaniu egzaminu zdobyć tytuł mistrza lub technika mechanika.

LAKIERNIK SAMOCHODOWY

Lakiernik rozpoznaje uszkodzenia i wady powłok lakierniczych. Wybiera technologię przygotowania powierzchni do lakierowania, oczyszcza z zanieczyszczeń, zabezpiecza powierzchnię przed korozją, wyrównuje powierzchnię różnymi technikami; przygotowuje i nanosi wypełniacze na powierzchnię. Następnie wybiera technologię naniesienia powłok lakierniczych, przygotowuje materiały i narzędzia, za pomocą których nanosi powłoki lakiernicze. Po tych czynnościach lakiernik utrwala naniesioną powłokę lakiernicza określonymi technikami. Stosuje także określone sposoby konserwacji tych powierzchni. Uczeń uczący się zawodu lakiernik uczy się także podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, rozmawiania z klientem, kosztorysowania swoich usług. Zajęcia praktyczne uczeń może realizować wyłącznie u pracodawcy jako młodociany pracownik.

Lakiernik samochodowy, będąc członkiem cechu, po nabyciu doświadczenia może dążyć do zdobycia tytułu mistrza w zawodzie poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i zdanie egzaminu mistrzowskiego.

BLACHARZ SAMOCHODOWY

Jest to zawód poszukiwany na rynku pracy w związku z ciągłym rozwojem motoryzacji. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie blacharz samochodowy będzie przygotowany do wykonywania, instalowania, pasowania różnych elementów karoserii z blachy, będących wyposażeniem samochodów. Blacharz potrafi trasować, ciąć, zaginać, kształtować, zwijać, usztywniać blachę z różnych metali i łączyć poszczególne elementy poprzez lutowanie, spawanie, na zakład i nity. Potrafi także posługiwać się narzędziami ręcznymi i mechanicznymi oraz maszynami do obróbki blachy. Blacharz samochodowy potrafi także wykonywać czynności dokumentacyjne związane z przyjmowaniem do naprawy, sprawdzać jakość wykonanych prac oraz rozliczać koszty usługowo-naprawcze. Kształcenie praktyczne wyłącznie u pracodawców w ramach umowy o przygotowanie zawodowe. Blacharz samochodowy, będąc członkiem cechu, po nabyciu doświadczenia może dążyć do zdobycia tytułu mistrza w zawodzie poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i zdanie egzaminu mistrzowskiego.