Łomża
Liceum ogólnokształcące
III Liceum Ogólnokształcące w Łomży im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej
Adres
ul.Senatorska 13, 18-400 Łomża
Telefon
86 216 67 20
Fax
86 216 67 20
E-mail
Strona www
Dyrektor
Katarzyna Życzkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Na kortach
  • Budynek szkoły
  • Korty szkolne
  • Na zajęciach z tenisa ziemnego
  • Święto Szkoły 2025
  • Giełda pomysłów na życie 2025
  • Podsumowanie turnieju futsalu
  • Wycieczka do Białegostoku
Opis

III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży mieści się w budynku przy ul. Senatorskiej 13. W roku szkolnym 2024/2025 w szkole w 18. oddziałach uczy się 477. uczniów.


Szkoła posiada:

- bibliotekę z SCIM,

- dwie stacjonarne pracownie komputerowe,

- trzy mobilne pracownie komputerowe,

- wirtualną gazetkę informacyjną,

- dobrze wyposażone pracownie lekcyjne,

- dużą salę gimnastyczną,

- siłownię,

- salę fitness,

- dwa korty tenisowe.


Od klasy pierwszej, oprócz przedmiotów obowiązkowych realizowanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, uczniowie realizują przedmioty dodatkowe (nauka o komunikacji, język obcy w społeczeństwie i e-matematyka) pozwalające rozwijać najważniejsze kompetencje językowo- matematyczne.

Oferta
w przygotowaniu
Dojazd

Dojazd MPK:

-       przystanek Stary Rynek (2, 4, 5, 8, 10, 12, 13)

-       przystanek Giełczyńska/Muzeum (2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13)

Historia

III Liceum Ogólnokształcące w Łomży jest placówką współtworzącą lokalne środowisko Łomży. Łączy w sobie przywiązanie do tradycji i pamięć o historii z nowoczesnością oraz odpowiedzialnością za kształt współczesnego świata.


Zostało powołane do życia pismem z dnia 6 kwietnia 1992 roku przez Kuratora Oświaty w Łomży Cezarego Kocona. 14 lutego 1998 r., w 56. rocznicę powstania Armii Krajowej, Kurator Oświaty w Łomży Helena Sutyniec nadała szkole imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej, a sztandar podarowała Fundacja Teresy i Zdzisława Knobel. Na pamiątkę tych wydarzeń 14 lutego każdego roku obchodzimy Święto Szkoły. Od 1 września 1996 roku siedzibą szkoły jest budynek przy ulicy Senatorskiej 13.


Nasz patron zobowiązuje nas do przyjmowania postaw altruistycznych, patriotycznych, związanych z działaniem na rzecz drugiego człowieka, rozwijania swoich możliwości i stawiania wysoko poprzeczki w określaniu i realizacji celów, dlatego dbamy  o aktywny udział uczniów w przygotowywaniu różnych uroczystości, szczególnie poświęconych bohaterom walki o wolność Ojczyzny. 


Nasza szkoła od 2010 roku należy do Podlaskiej Rodziny Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej, której celem jest poszerzanie wiedzy młodzieży o historii walk i polskich dążeniach niepodległościowych, bohaterach narodowych od końca XVIII do XX wieku oraz kształtowanie świadomości narodowej i patriotycznej młodzieży.


W latach  2008 - 2021 organizowaliśmy Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”, w którym utalentowana i wrażliwa artystycznie młodzież nie tylko z Łomży, ale i z różnych zakątków Podlasia prezentowała recytatorskie i wokalne talenty.  Od 2022 roku hasłem „Polska to my” objęte zostały inne działania o charakterze patriotycznym podejmowane w szkole. Są to: spotkania z  pieśniami powstańczymi, legionowymi organizowane na jesieni oraz spotkanie z poezją i piosenkami patriotycznymi organizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości.


Wychowując młodzież w duchu umiłowania ojczyzny i wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów, od 2010 roku współpracujemy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskim Towarzystwem Historycznym. W ramach współpracy do 2021 roku organizowaliśmy cykliczne „Spotkania z historią najnowszą”, które od 2022 roku funkcjonują jako „Spotkania z Mistrzami”. Dzięki temu uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych, wykładach i konferencjach prowadzonych przez  pracowników IPN i PTH w Białymstoku. W ramach współpracy przygotowujemy również różne wystawy historyczne.


Ważnym dla społeczności szkolnej dniem jest 14 lutego każdego roku. Wtedy nasza szkoła obchodzi swoje święto – Dzień Patrona. Zawsze w uroczysty i symboliczny sposób wyrażamy naszą wdzięczność tym, dzięki którym trwamy jako naród – Żołnierzom Armii Krajowej. Jako wyraz naszego szacunku zapalamy znicz pamięci przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego oraz składamy kwiaty przy tablicy upamiętniającej zasługi czterech dowódców Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego, znajdującej się na terenie naszej szkoły. Centralnym punktem obchodów Święta Szkoły jest uroczysta akademia, w której uczestniczą zaproszeni goście i cała społeczność szkolna. Zawsze w pełnych ekspresji słowach poetyckich, przejmujących dźwiękach muzyki, przepięknie wykonanych piosenkach, wymownej scenografii uczniowie snują refleksje nad przeszłością i teraźniejszością naszej ojczyzny. Przywołują wspomnienia, ale też prowokują do marzeń o pięknej przyszłości Polski.


Od 2001 roku organizujemy targi edukacyjne pod hasłem ”Giełda pomysłów na życie”. Są to spotkania maturzystów z przedstawicielami wyższych uczelni, połączone z wykładami i możliwością spotkania z doradcami zawodowymi. W targach uczestniczą przedstawiciele uczelni z całego kraju oraz młodzież z łomżyńskich i okolicznych szkół ponadpodstawowych. W bieżącym roku odbyła się XXIV edycja tego wydarzenia. 


Działający przy szkole UKS RETURN wspólnie ze szkołą jest od 2005 roku organizatorem cyklicznych imprez sportowych: Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Piątuś Cup i Turnieju Młodzików JBB Nadzieja Cup, które zyskały wysoką rangę ogólnopolską.


W szkole realizujemy różne projekty i przedsięwzięcia. Od 2004 roku organizujemy akcję propagującą bezpieczny wypoczynek wakacyjny pod hasłem ”Bezpieczne i zdrowe wakacje”, a od roku  2015 „Maraton Świąteczny”, podczas którego wykonujemy ozdoby świąteczne, które później rozdajemy mieszkańcom Łomży podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. W 2014 roku w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i Yad Vashem w Jerozolimie realizowaliśmy projekt „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, w roku szkolnym 20215/2016 projekt „Śladami praw człowieka - poznajemy przeszłość i kształtujemy teraźniejszość”, a w latach 2018- 2019 w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska projekt „Młodzież dla niepodległej. Wy o Nas, My o Was”. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży w latach 2022-2024 zrealizowaliśmy dwie edycje projektu „#CzerwonyBór44” dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu dotacyjnego "Patriotyzm jutra". Efektem tej współpracy są wykonane przez naszych uczniów gry: mobilna gra terenowa "Płomienny Świt" oraz wielkoformatowa gra planszowa „Po Wolność! Czerwony Bór’44”. Obie upamiętniają starcie polskich partyzantów z wojskami niemieckimi w Czerwonym Borze w czerwcu 1944 roku.  Od 2023 roku we współpracy z Zakładem Karnym w Czerwonym Borze realizujemy projekt „W służbie prawu”. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w zajęciach edukacji prawnej połączonych z prewencją przestępstw wśród młodzieży. Mając na uwadze promowanie czytelnictwa wśród młodzieży od wielu lat realizujemy projekty czytelnicze np.: Mózgowy Fitness, Podróże po literaturze, których celem jest promowanie czytania jako wartościowego sposobu spędzania czasu.  Najnowszym przedsięwzięciem, bo zainicjowanym w 2024 roku, jest Rakietlon – szkolny turniej sportów rakietowych, który cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem.


Dbając o dobrą kondycję fizyczną i emocjonalny rozwój uczniów w szkole podejmujemy różne działania profilaktyczne. Od 2008 roku realizujemy program profilaktyczny finansowany ze środków Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W bieżącym roku szkolnym nosi on nazwę „Odnaleźć równowagę”. W ramach programu uczniowie klas I i II uczestniczą w zajęciach psychoedukacyjnych, jadą na obóz psychoedukacyjny z elementami tenisa. W klasach III co roku realizujemy program profilaktyczny „ARS, czyli jak dbać o miłość”, w ramach którego kształcone są postawy prozdrowotne, asertywne oparte na ważnych dla uczniów wartościach.


Dbamy o to, by każdy uczeń mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Uzdolnieni muzycznie rozwijają swoje talenty w zespole wokalno-instrumentalnym. Ci z estradową odwagą i wrażliwi na piękno polskiego języka współtworzą uroczystości szkolne i przygotowują oprawę uroczystości miejskich. Kreatywni wykazują się na szkolnym Facebooku, Tik Toku, fanpage’u biblioteki szkolnej, a także współtworzą wirtualną gazetkę. Miłośnicy języków obcych redagują gazetki obcojęzyczne. Wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka i aktywiści spełniają się w szkolnym Klubie Wolontariusza i Szkolnym Kole Caritas. Osoby z inicjatywą, chcące zmieniać rzeczywistość szkolną działają w Samorządzie Uczniowskim. Uzdolnieni plastycznie realizują się przygotowując dekoracje na uroczystości, ucząc się nowych technik plastycznych np. String Art. Sportowcy doskonalą swoje umiejętności w drużynach szkolnych i reprezentują liceum w różnych zawodach sportowych. Szkolni naukowcy pod okiem profesjonalistów pogłębiają swoją wiedzę na zajęciach dodatkowych. W szkole dużo się dzieje. Są dyskoteki, wyjazdy integracyjne, wycieczki krajowe i zagraniczne, Dni kultury Uczniowskiej, imprezy okolicznościowe np. Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet. Dzień Chłopaka, Dzień Języków Obcych.


Jako szkoła staramy się prowokować młodych do otwartości na świat, ludzi i kulturę, dlatego organizujemy spotkania z ciekawymi postaciami, szczególnie ziemi łomżyńskiej. W ostatnim czasie były to spotkania: ze współczesną pisarką Anną Rybakiewicz, z rekordzistą Polski w żonglowaniu stalowymi kulami i trenerem mentalnym - Leszkiem Domitrzem, autorem strony internetowej „Opowieści znad Narwi” Adamem Budziszewskim, polską olimpijką Julią Szeremetą.


Nasi uczniowie angażują się w różne akcje charytatywne, których celem jest pomoc potrzebującym.

W roku 2024 były to: kwesty na rzecz Fundacji Serca Sercom, paczki żywnościowe dla osób potrzebujących, zbiórki żywności w sklepach Biedronka, zbiorki karmy dla łomżyńskiego schroniska dla zwierząt Arka, pomoc w opiece nad chorymi w  Hospicjum św. Ducha w Łomży, wspieranie podopiecznych Centrum Pieczy Zastępczej (pomoc w odrabianiu lekcji, organizowanie tematycznych zabaw)


W szkole pracuje kompetentna, doświadczona, mająca bogaty dorobek zawodowy i dydaktyczny kadra pedagogiczna. W rozwiązywaniu problemów uczniów pomagają szkolni specjaliści: pedagog szkolny, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta pedagogiczny oraz doradca zawodowy.

Współpracujemy z uczelniami wyższymi, dzięki czemu umożliwiamy uczniom uczestniczenie w warsztatach i interesujących wykładach. Przygotowujemy uczniów do konkursów przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Systematycznie wzbogacamy naszą ofertę edukacyjną i bazę dydaktyczną. Dbamy też o estetyczny wygląd pracowni. Zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi nauczycieli, młodzieży, a także dzięki współpracy z Radą Rodziców i wieloma instytucjami możemy zapewnić naszym uczniom dobry start w dorosłe życie. 

Koła zainteresowań

-       zespół muzyczny AKORD,

-       Szkolne Koło Caritas,

-       Klub Wolontariusza.

Kontakty zagraniczne

-  wizyta młodzieży z Gimnazjum w Ejszyszkach na Litwie (przy współpracy z Łomżyńskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska),

-  wizyta młodzieży z Litwy, wspólne działania podejmowane w ramach projektu pt.: Śladami praw człowieka - poznajemy przeszłość i kształtujemy teraźniejszość",

-  spotkanie z grupą młodzieży ze szkoły z Izraela w ramach projektu Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów",

-  wymiana z młodzieżą z Gimnazjum w Burtymańcach na Litwie w ramach projektu „Młodzież dla niepodległej. Wy o_Nas, My o Was.”

Osiągnięcia

rok szkolny 2024 /2025 

  • Tytuł finalisty Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Armii Krajowej
  • Tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej 
  • III miejsce w miejskim konkursie Solidarność - droga do wolności
  • Społecznik Roku 2024 do lat 20 
  • Laur Sportowy Prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia sportowe w kategorii Talent 
  • Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego w zakresie twórczości artystycznej 
  • Tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla młodzieży “Katyń 2024” w kategorii “Nie tylko Lewandowska – kobiety Katynia” 
  • I miejsce w międzynarodowym turnieju Rocking Sensation  w Seulu (brekadance) 
  • VIII miejsce w Mistrzostwach Świata w Breakingu w Chinach 
  • I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w Tenisie 
  • II miejsce w Międzynarodowym Pucharze Polski w Boksie 
  • I i III miejsce w XVIII Jesiennych Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka 
  • II i III miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk 
  • II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Miasta Łomża w Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców 


rok szkolny 2023/ 2024 

  • Tytuł finalisty Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Armii Krajowej
  • Tytuł laureata III stopnia w Konkursie Olimpiady Wiedzy Archimedes. Plus – Lingua 
  • Społecznik Roku 2023 do lat 20 
  • Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego w zakresie twórczości artystycznej 
  • I miejsce w Międzynarodowym Pucharze Polski w Boksie 
  • I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie 
  • I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Kadetek w Tenisie 
  • I miejsce w IV Otwartych Mistrzostwach Północnego Mazowsza w Pływaniu 
  • II miejsce (w kategorii junior młodszy) i III miejsce (w kategorii juniorki młodsze) w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin – IKO Warsaw Open  
  • IV miejsce w Międzynarodowych Zawodach Breaking do lat 18 w Lubljanie 
  • I miejsce w IX Mistrzostwach MMA Polska 


rok szkolny 2022/ 2023 

  • I i III miejsce w IX Regionalnej Olimpiadzie Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej 
  • I miejsce w województwie w Konkursie języka angielskiego English High Flier 
  • Społecznik Roku 2022 w kategorii do lat 20 
  • Tytuł laureata w Konkursie Plastycznym Ja i medycyna 
  • Tytuł laureata w Konkursie Plastycznym Zawód przyszłości 
  • IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Tańcu (hip-hop) World of dance 
  • I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w Boksie 
  • I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Młodziczek w Tenisie– gra deblowa 
  • I miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich w stylu dowolnym na 50m, w stylu grzbietowym na 100m 
  • III miejsce w klasie L w Mistrzostwach Podlasia w Skokach przez Przeszkody 

Zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia pozalekcyjne 

- zespół wokalno-instrumentalny

- redagowanie gazetki anglojęzycznej i niemieckojęzycznej

        - zajęcia sportowe z tenisa, futsalu, siatkówki i koszykówki

Współpraca z uczelniami wyższymi

Systematycznie współpracujemy z uczelniami wyższymi z całego kraju, przygotowując targi edukacyjne. Rokrocznie przedstawiciele uczelni przeprowadzają dla naszych uczniów  wykłady oróżnej tematyce. Najczęściej w tym zakresie współpracujemy z Akademią Łomżyńską, Uniwersytetem Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką,  Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego wWarszawie. 

W ramach współpracy z Akademią Łomżyńską nasi uczniowie wybrane treści z podstawy programowej na poziomie rozszerzonym z biologii, języka angielskiego, historii i wos realizują  w laboratoriach i profesjonalnych salach wykładowych uczelni łomżyńskiej. Uczestniczą również wsymulacjach sądowych oraz postępowaniach mediacyjnych prowadzonych przez pracowników uczelni. 


Drzwi otwarte
29 kwietnia 2025 r.  (od godz.15.00-17.00)