Krosno
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika - 1A humanistyczno-językowy (humanistyczny)
Nazwa oddziału

 1A humanistyczno-językowy (humanistyczny)

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny ,  historia (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
  • drugi język obcy nowożytny ,  wiedza o społeczeństwie (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)

Przedmioty rozszerzone
  • język polski
  • historia
  • wiedza o społeczeństwie
Opis

Klasa A humanistyczno-językowa to innowacyjna klasa w której zostały wyodrębnione dwie grupy:

a) humanistyczna (przedmioty rozszerzone: historia i wiedza o społeczeństwie)  - 16 os.
b) językowa (przedmioty rozszerzone: j. angielski i j. hiszpański) - 16 os. 

Trzecim przedmiotem rozszerzonym jest język polski, którego będą uczyć się obie grupy w jednym zespole klasowym. Pozostałych przedmiotów (w zakresie podstawowym) obie grupy będą się uczyć razem. W systemie Nabor  Kandydat do kl. A  wybiera właściwą dla siebie grupę a) lub b).

Grupa humanistyczna  to doskonały wybór dla humanistów, pasjonatów historii, nauk społecznych, przyszłych prawników, dziennikarzy a także  filologów i psychologów.

Co nas wyróżnia?

  • innowacyjny charakter nauczania, pozwalający na indywidualną realizację humanistycznych zainteresowań, przy jednoczesnej integracji zespołu klasowego, pracującego metodą "Myślącej klasy" (m.in. nauczanie problemowe oraz praca w grupach, w tym realizacja projektów międzyprzedmiotowych z wykorzystaniem metod aktywnych)
  • uczymy się j. polskiego w zakresie rozszerzonym w korelacji z wiedzą na temat historii oraz zagadnień społecznych, w ramach innowacji pedagogicznej  "Kopernikańskie 4K"
    (Kreatywność, Kooperacja, Komunikacja i Krytyczne myślenie), które ma służyć kompleksowemu rozwojowi ucznia. 

  • oferujemy ciekawe i inspirujące lekcje historii, wiedzy o społeczeństwie, opierające się na rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia, twórczego pisania oraz wyrażania własnych opinii
  • zajęcia kierunkowe prowadzone przez doświadczonych pedagogów - pasjonatów, inspirujących do samodzielnego myślenia. 
  • gwarantujemy świetne przygotowanie do matury rozszerzonej  z j. polskiego, historii oraz WOS-u.
  • dla zainteresowanych, proponujemy dodatkowe godziny zajęć z umiejętności dyskutowania i argumentacji czyli "Szkoły mówców", zwieńczonych szkolnym turniejem debat oksfordzkich.
  • umożliwiamy uczniom udział w charakterze obserwatorów w  rozprawach sądowych
  • współpracujemy z Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Muzeum Rzemiosła oraz z Instytutem Pamięci Narodowej  w Rzeszowie poprzez udział w projektach, popularyzujących historię szczególnie tę lokalną (np. konkurs Arsenał Pamięci, Kamienie Pamięci itp) oraz uczestnictwo w lekcjach muzealnych i spotkaniach tematycznych z pracownikami w/w instytucji a także  ze świadkami historii.
  • organizujemy wycieczki edukacyjne np. szlakiem polskich stolic Kraków -Warszawa - Gniezno  oraz wyjazdy wraz z warsztatami do jednego z krajów UE. 
  • w ramach wycieczki do Warszawy wstępujemy z wizytą do Sejmu i Senatu RP. 
  • pasjonatów historii zachęcamy do  pracy w Młodzieżowym Klubie Historycznym im. Fundacji Moczarskich.
  • umożliwiamy uczniom rozwój zainteresowań artystycznych poprzez udział w spektaklach teatralnych, spotkaniach autorskich, lekcjach bibliotecznych a także umożliwiamy realizację własnych pasji teatralnych w szkolnym Teatrze "Marysia". 
  • Stawiamy na rozwój kompetencji komunikacyjnych i dziennikarskich poprzez udział w warsztatach dziennikarskich  oraz pracy w kole dziennikarsko-medialnym, a także redagowania portalu społeczności kopernikańskiej  E-Kopernik.

Dla Uczniów szczególnie pasjonujących się j. polskim, historią lub naukami społecznymi  organizujemy zajęcia kół przedmiotowych z j. polskiego, historii i WOS-u lub z zakresu wiedzy o mediach, w których udział pomoże przygotować się do udanego startu w olimpiadach przedmiotowych. 

Wszystkich języków obcych  uczymy w systemie lektoratowym (międzyoddziałowym)
              

       Naszym największym atutem jest wspaniała młodzież, która wie, czego chce
                                          i potrafi osiągać sukces. Bądź częścią tej grupy.