- Nazwa oddziału
-
1k LO - bezpieczeństwo wewnętrzne
- Cykl kształcenia
-
4
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny , wiedza o społeczeństwie , informatyka , edukacja dla bezpieczeństwa (zostaną wzięte dwie najlepsze oceny z podanych)
- Przedmioty rozszerzone
-
- wiedza o społeczeństwie
- język angielski
- Opis
-
1. KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE skierowany jest do uczniów, którzy zainteresowani są poznaniem zagadnień z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego. Na zajęciach z kryminologii i kryminalistyki dowiesz się jak zabezpieczać ślady pozostawiane przez przestępców, przygotowywać dokumentację fotograficzną miejsca przestępstwa. Poznasz techniki samoobrony oraz interwencji.
Patronat naukowy nad młodzieżą obejmuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa.
2. Informacje dodatkowe:
Dla zainteresowanych uczniów przewidziano możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych obejmujących:
• sztuki walki (samoobrona),
• kursy z zakresu ratownictwa: Pierwszej Pomocy z Certyfikatem Unii Europejskiej, Ratownika Drogowego oraz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,
• strzelectwo sportowe z możliwością ukończenia Kursu Instruktora Strzelectwa Sportowego (Prowadzący Strzelanie),
• zajęcia z ratownictwa medycznego.
Szkoła dysponuje bogatym sprzętem do ratownictwa, krytym boiskiem sportowym, salą gimnastyczną, sprzętem do sztuk walki.
3. Sylwetka absolwenta:
Absolwent kończący szkołę będzie przygotowany do egzaminów wstępnych m.in. na kierunki studiów: bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo publiczne oraz do wykonywania pracy w formacjach mundurowych. Nabędzie praktyczne umiejętności w pracy zespołowej, a także przy rozwiązywaniu problemów w sytuacjach zagrożenia, pozna techniki interwencji i techniki negocjacji oraz będzie potrafił udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.
4. Absolwent znajdzie zatrudnienie w:
Policji, Służbie Celnej, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Służbach Specjalnych (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu), Centralnym Biurze Śledczym, Antykorupcyjnym, Inspekcji Transportu Drogowego, firmach detektywistycznych, Urzędzie Wojewódzkim i Miejskim – wydziały zarządzania kryzysowego.
Absolwenci mogą kontynuować naukę :
• w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkole Wyższej
• na Politechnice Rzeszowskiej
• na UMCS w Lublinie
• innych uczelniach w kraju
5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:
Uczniowie na tym kierunku będą realizowali rozszerzony program z języka angielskiego oraz wiedzy o społeczeństwie.
W ramach realizacji dodatkowych przedmiotów będą poznawać:
• edukację diagnozowania i zwalczania zagrożeń,
• podstawy ratownictwa i obronności,
• kryminalistykę i kryminologię.
Zagadnienia związane z kryminologią i kryminalistyką realizowane będą przez funkcjonariusza Policji, a częściowo także na patronackiej uczelni w laboratorium kryminalistycznym, wyposażonym w nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia zajęć z kryminalistyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu uczniowie mogą uzyskać praktyczną wiedzę z zakresu daktyloskopii, badań dokumentów, kryminalistycznej problematyki badania broni palnej.