Zespół szkół
Adres
Stefana Kisielewskiego 18, 38-400 Krosno
Telefon
134324559
Fax
134324559
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Witold Deptuch
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
Opis
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja to szkoła o ponad 35-letniej tradycji, położona w południowej części Krosna na osiedlu Traugutta. Znana jest z wysokiego poziomu nauczania, prawie 100% zdawalności egzaminu maturalnego oraz bardzo dobrej atmosfery.
- Od 1 września 2012 r. razem z SP Nr 15 wchodzi w skład Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Krośnie.
- II LO kształci w tej chwili ponad 850 uczniów w 25 oddziałach. W roku szkolnym 2024/2025 prowadzony będzie nabór do 4 oddziałów.
- Szkoła posiada nowoczesną pracownię komputerową (z 2019 roku) i centrum multimedialne ze stałym dostępem do internetu, funkcjonuje tu biblioteka z bogatym księgozbiorem i pięcioma stanowiskami komputerowymi z dostępem do internetu, gabinet stomatologa, gabinet medycyny szkolnej, gabinet pedagoga i psychologa, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne "Orlik", siłownia szkolna, sklepik wraz z kawiarenką.
- Uczniowie prowadzą radiowęzeł szkolny oraz gazetę szkolną „Klan”. Zajęcia lekcyjne realizowane są w pracowniach przedmiotowych wyposażonych w nowoczesne pomoce naukowe. W ramach współpracy z wyższymi uczelniami organizowane są wyjazdy na wykłady i ćwiczenia laboratoryjne na uczelnie do Krakowa i Rzeszowa.
- II LO włącza się aktywnie w życie miasta podejmując szereg inicjatyw i przedsięwzięć, prowadząc działalność charytatywną. Szkoła znana jest ze stałej współpracy z wieloma partnerami zagranicznymi.
- Uczniowie są bardzo dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego i na studia wyższe.
- W maju 2018 oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną z pełnowymiarowym boiskiem do gier zespołowych, z trybunami na 180 miejsc i ścianką wspinaczkową oraz 4 nowe sale lekcyjne.
Oferta
w przygotowaniu
Dojazd
- Bardzo dogodny zarówno z dworca PKS jak i od ul. Lwowskiej. Przed szkołą znajduje się przystanek PKS, na którym zatrzymuje się autobus dowożący młodzież z okolic Dukli, Iwonicza i Miejsca Piastowego na godz. 7.40.
- Bezpieczne położenie, z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych.
- Szkoła dysponuje dużym i wygodnym parkingiem na 60 miejsc.
Historia
- Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1988 roku. Pierwszym dyrektorem została pani Zdzisława Drozdowicz. W czterech oddziałach rozpoczęło naukę 125 uczniów.
- Grono Pedagogiczne liczyło 16 nauczycieli. Już w pierwszym roku rozpoczął działalność Samorząd Uczniowski, 16 drużyna harcerska, teatr szkolny, chór oraz SKKT PTTK, SKS, LOP i PCK. Rok później powstało koło fotograficzne, sportów obronnych, plastyczne, filmowe i PTSM. Bardzo szybko wzrastała liczba uczniów - 456 w roku szkolnym 1991/1992 i aż 763 w 21 oddziałach w roku szkolnym 2000/2001. Pierwsze ważne osiągnięcie to I miejsce w III Ogólnopolskim Rajdzie Warszawskim w 1990 roku. W maju 1989 i 1990 odbyły się Rajdy Szkolne do Rudawki Rymanowskiej, pierwsza zagraniczna wycieczka na Litwę i Białoruś w 1990 roku.
- W latach 90-tych Szkoła zyskuje na znaczeniu - duża ilość sukcesów, wysoki poziom nauczania ma przełożenie na ilość kandydatów, którzy chcą uczęszczać do II LO – w roku 2002 o przyjęcie do klas pierwszych stara się 891 uczniów na 210 miejsc.
- Szkoła odnosi sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. W ciągu krótkiej historii uczniowie zostają finalistami Olimpiad: Literatury i Języka Polskiego, Języka Łacińskiego, Chemicznej, Filozoficznej, Historycznej, Wiedzy Ekologicznej i Ochrony Środowiska. W 2009 roku jeden uczeń został laureatem etapu centralnego Olimpiady Przedsiębiorczości. Wielu uczniów odnosi sukcesy w różnego rodzaju konkursach na szczeblu centralnym m.in. II miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym i w Ogólnopolskim Konkursie „Młodzi przeciwko patologiom społecznym” oraz IV miejsce w Ogólnopolskiej Społecznej Olimpiadzie Ekologicznej. Szkoła prowadzi aktywną działalność kulturalną. Już w 1993 r. powstały pierwsze gazetki szkolne: „Bzzz” i „Zlepek”, w 1995 r. „Wielkie Jajo” i „Bałagan” aż wreszcie w 1997 r. profesjonalnie prowadzony „Klan”. Bardzo aktywnie działa kabaret i chór szkolny. Kabaret dał się poznać społeczności krośnieńskiej podczas Młodzieżowych Wieczorów Rozrywkowych tzw. „Blagi” wielokrotnie zdobywając główną nagrodę.
- W latach 2000-2005 II LO przygotowywało akademie środowiskowe dla miasta Krosna z okazji Święta 3 Maja. Młodzi artyści z II LO występowali także podczas festynów środowiskowych nie tylko w Krośnie.
- Szkoła systematycznie poszerza swoją bazę. W 1991 r. powstała nowoczesna pracownia chemiczna, w 1992 r. pierwsza pracownia komputerowa, w 2001 r. druga pracownia, rok później kawiarenka szkolna i nowoczesna siłownia. Pierwszy egzamin dojrzałości odbył się w 1992 r . Do pierwszej tzw. „nowej matury” przystąpiło z powodzeniem 7 odważnych śmiałków.
- W maju 1996 r. odbywa się uroczystość nadania Szkole imienia Konstytucji 3 Maja i przekazania uczniom sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców. W uroczystości uczestniczyli władze miejskie i samorządowe. Prezydent Miasta Krosna Pan Roman Zimka dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Uczniowie złożyli przyrzeczenie na sztandar. Od tej pory poczet sztandarowy uczestniczy w ważnych uroczystościach miejskich. 2 maja 1998 r. odbyły się uroczyste obchody dziesięciolecia II LO, podczas którego po raz pierwszy został wykonany hymn Szkoły.
- Przez cały okres swojego istnienia Szkoła organizuje atrakcyjne wyjazdy zagraniczne. Pierwszy miał miejsce w 1990 r. na Litwę i Białoruś, drugi w 1993 do Anglii, wreszcie w 1996 r. została nawiązana współpraca z francuskim liceum ogólnokształcącym w Millau, która zaowocowała kilkukrotną wymianą młodzieży. W 1999 r. odbyła się wycieczka do Włoch, podczas której uczniowie uczestniczyli w audiencji generalnej papieża Jana Pawła II.
- Od 2005 r. II LO uczestniczy systematycznie w międzynarodowych programach w ramach "Socrates-Comenius", a następnie "Comenius" którego efektem są wyjazdy uczniów do Włoch, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Czech, Portugalii, na Litwę i na Cypr. Uczniowie działający w teatrze obcojęzycznym „Vacuum” wielokrotnie wyjeżdżali na festiwal bajek i baśni do Niemiec, odwiedzając także pobliskie kraje: Francję, Luksemburg i Czechy.
- Szkoła w swoich murach gościła wielu znakomitych gości. Wizytę składali m.in. Jerzy Osiatyński, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Szczypiorski, Olga Krzyżanowska, dwukrotnie Janusz Onyszkiewicz i Tomasz Grodzki - Marszałek Senatu.
- Od 2003 r. w pierwszy dzień wiosny odbywa się Dzień Europejski – impreza promująca historię i kulturę krajów europejskich. W styczniu 2006 r. nastąpiła inauguracja programu edukacyjnego „Szkoła Zarządzająca Wiedzą”, nad którym honorowy patronat objął Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran.
- Oferta edukacyjna II LO ulegała stopniowym zmianom. Początkowo młodzież kształciła się w profilach matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym i ogólnym.
- W 2002 r. czteroletnie liceum zostaje przekształcone w trzyletnią szkołę ponadgimnazjalną. Szkoła rozpoczęła kształcenie na kierunkach: matematyczno-informatycznym, proekonomicznym, przyrodniczym, proprawniczym, lingwistycznym i promedycznym.
- Po reformie oświaty w 2012 roku szkoła oferuje zwykle 5 profili: matematyczno-fizyczny, ekonomiczny-geograficzny, humanistyczno-prawniczy, dziennikarsko-językowy i promedyczny.
- Od 1 września 2012 r. II LO weszło w skład MZS Nr 4 w Krośnie. W 2016 r. II LO znalazło się wśród 300 najlepszych liceów w Polsce i otrzymało tytuł Srebrnej Szkoły, w 2017 i 2018 r. - otrzymało tytuł "Brązowej Szkoły", a od 2019 co roku tytuł "Srebrnej Szkoły" w rankingu "Perspektyw".
- W maju 2018 oddano do użytku nowoczesną halę sportową, w październiku 2018 obchodzono Jubileusz 30-lecia Szkoły.
- Od 01.09.2019 r. liceum funkcjonuje jako 4-letnia szkoła ponadpodstawowa, nauka odbywa się na 1 zmianę.
Koła zainteresowań
- II LO posiada bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę zajęć pozalekcyjnych.
- Prowadzone są zajęcia przedmiotowe, przygotowujące do egzaminu maturalnego, wyrównawcze lub mające pomóc w osiągnięciu sukcesu podczas olimpiad czy konkursów przedmiotowych. Prowadzone są także zajęcia o charakterze artystycznym czy sportowym.
- W roku szkolnym 2023/24 prowadzono następujące koła zainteresowań: • koła sportowe: piłka siatkowa, piłka nożna dziewcząt, piłka nożna chłopców
• koła przedmiotowe: matematyczne, historyczne, wos, biologiczne, geograficzne, chemiczne, fizyczne, j. polskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego, j. francuskiego.
• inne: dziennikarskie, teatr obcojęzyczny "Vacuum", ekologiczne, ekonomiczne, robotyka i chór szkolny
• organizacje: Klub Honorowych Dawców Krwi, Szkolny Klub Wolontariusza, SK PCK.
Kontakty zagraniczne
- II LO w latach 2005-2012 zrealizowało 3 projekty międzynarodowe w ramach programu Socrates – Comenius i Comenius.
- Nasi uczniowie mieli możliwość odwiedzić wiele krajów: Cypr Irlandię, Włochy, Czechy, Słowację, Francję, Turcję, Litwę, Portugalię, Hiszpanię - wiele z tych krajów wielokrotnie.
- W 2016 Szkoła zakończyła realizację kolejnego projektu, tym razem w ramach programu "Erasmus" zrealizowany z 6 partnerami (Turcja, Hiszpania, Włochy, Węgry, Bułgaria i Grecja).
- Od 8 lat współpracujemy z organizacją studencką AIESEC, w ramach której zajęcia w języku angielskim z młodzieżą prowadzili studenci z Chin, Wietnamu, Egiptu, Gruzji, Mołdawii, Brazylii, Indonezji i Kirgistanu.
- W roku szk. 2013/14 II LO uczestniczyło w realizacji projektu "Obywatel PRO" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- W grudniu 2013 nawiązana została współpraca z niemieckim liceum w Marl, która zaowocowała już 10 wymianami młodzieży (ostatnia w 2024 r.).
Osiągnięcia
- II LO rokrocznie odnosi sukcesy dydaktyczne, sportowe i artystyczne.
W ostatnich latach szkoła odniosła znaczące sukcesy w postaci wielu laureatów i finalistów etapu centralnego. W ostatnim roku szkolnym tytuł finalisty uzyskało 5 uczniów z Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Języka Francuskiego i Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego.
- Uczniowie zdobywają wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich i artystycznych. W 2015 r po raz pierwszy w historii Konkursu poezji Bronisławy Betlej przyznano nagrodę dla szkoły - otrzymało ją II LO.
- Najważniejsze sukcesy sportowe to kolejno w 2010, 2011, 2012 i 2013 r. I m. w finale wojewódzkim w tenisie stołowym chłopców, IV miejsce w finale mistrzostw Polski w 2011 i III w 2012 r, I m. w 2016 r. i II m. w 2015 r. w finale wojewódzkiej Licealiady w aerobiku, I miejsce w województwie w sztafecie dziewcząt w pływaniu w 2018 i 2019 r. oraz III m. w 2020 r., II miejsce w województwie w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt w 2017, 2018 i 2019 r. oraz I m. w województwie w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt w 2019 r. W klasyfikacji Podkarpackiego Szkolnego Związku Sportowego II LO co roku zajmuje wysokie miejsca (w 2019 roku zostało najlepszą szkołą sportową w Krośnie - VII miejsce w województwie).
- W latach 2019-2023 II LO znalazło się wśród 400 najlepszych szkół w Polsce według rankingu "Perspektyw" ( tytuł "Srebrnej Szkoły"). Ostatnia aktualizacja dokonana przez szkołę w dniu 19.02.2024 r.
Zakres wiekowy
15-19 lat
Drzwi otwarte
- Dni otwarte - 11.04.2024 r.
- Zachęcamy do odwiedzin naszej strony internetowej.
Zajęcia pozalekcyjne
- Opisano w rozdziale "Koła zainteresowań".
Współpraca z pracodawcami
- Ze względu na charakter Szkoły współpracujemy z uczelniami wyższymi (ponad 90% naszych absolwentów podejmuje studia wyższe, głównie na uczelniach krakowskich - ponad 50% maturzystów studiuje w Krakowie). Szkoła współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim (np. zajęcia laboratoryjne), Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (Rok Zerowy AGH), Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (patronat nad klasą mat.-geogr.), Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższą Szkołą Biznesu w Nowym Sączu i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie (realizacja różnych projektów dydaktycznych).