Krosno
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
Zespół szkół
Adres
Jana i Stanisława Magurów 1, 38-409 Krosno
Telefon
13 43-214-50
Fax
13 43-214-50
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Gabriela Wróbel
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • plakat promocyjny 2024
  • Nasza szkoła.
  • Mała sala gimnastyczno - rehabilitacyjna
  • Gramy w różne gry zespołowe.
  • Dbamy o nasze zdrowie.
  • Języków obcych uczymy się w nowoczesnej pracowni.
  • Lubimy zajęcia artystyczne.
  • Nauka gry na gitarze
  • Bardzo interesują nas zajęcia z biologii.
  • Robimy doświadczenia w pracowni chemicznej.
  • laboratorium przyszłości
  • Geografia - odbywamy podróż dookoła świata.
  • Uczymy się udzielania pierwszej pomocy.
  • Aktywne przerwy
  • pokój wyciszeń i terapii
  • Chętnie odpoczywamy i bawimy się na placu zabaw.
  • W świetlicy chętnie korzystamy z "Magicznego dywanu".
  • Pyszne obiady na szkolnej stołówce.
Opis

Na mapie szkół krośnieńskich znajduje się szkoła, którą warto się zainteresować - jest to Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie.  Placówka ma prawie pięćdziesięcioletnią tradycję, ale  zawsze starała się sprostać oczekiwaniom współczesnego świata. Zapraszamy  na spacer   do  „Dziesiątki”…Szkoła znajduje się w centrum osiedla Tysiąclecie, blisko dworca. Dojechać można tu także liniami MKS. Z daleka dostrzegamy  nowoczesny budynek  otoczony zielenią. Obok zwracają uwagę 2 kolorowe place zabaw, na których słychać radosny śmiech najmłodszych uczniów, spędzających tu przerwy. Nieopodal  dostrzegamy wielofunkcyjne boisko sportowe, na którym odbywają się lekcje wychowania fizycznego i pozalekcyjne  zajęcia sportowe. W budynku znajduje się także przedszkole, a w jej pobliżu żłobek – dogodne rozwiązanie dla rodziców posiadających także młodsze dzieci. Zanim wejdziemy do budynku, dostrzegamy windę i podjazd dla niepełnosprawnych, gdyż „Dziesiątka” to  Dostępna Szkoła, czyli szkoła bez barier architektonicznych, dostosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Przed wejściem głównym dostrzegamy certyfikaty: „Szkoła bez przemocy” i „Bezpieczna szkoła”

Idąc za uczniami, wchodzimy do szatni, gdzie w kolorowych szafkach uczniowie mogą zostawić nie tylko odzież wierzchnią, ale także podręczniki i zeszyty. Zanim wejdziemy na górę, zaglądamy do pełnometrażowej sali gimnastycznej, a następnie – wiedzeni smakowitymi zapachami – do kuchni, gdzie można zjeść smaczny, domowy i tani dwudaniowy obiad. Na I piętrze zaglądamy do najnowszej pracowni - Laboratorium Przyszłości, w której uczniowie uczą się programowania i robotyki. Na tym piętrze znajduje się także nowoczesna pracownia języków obcych, w której dzieci uczą się języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Nieco dalej  znajduje się świetlica szkolna, z której mogą skorzystać młodsze dzieci w godzinach od 7.00 do 16.00. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym. Zaglądamy do pokoju nauczycielskiego, ale nie znajdujemy tu nikogo. Jest przerwa. Nauczyciele pełnią dyżury lub spędzają czas z dziećmi w salach lekcyjnych. Wszędzie jest bezpiecznie, gdyż budynek i całe obejście szkolne są monitorowane. Mimo przerwy panuje tu cisza, gdyż jest to czas na odpoczynek. Dzieci spędzają ją w kąciku czytelniczym, kącikach tematycznych, szalejąc na „Magicznym dywanie”. Starsi  grają w ping – ponga lub  piłkarzyki. W tej szkole lekcje nie zaczynają się od głośnego dzwonka, a mimo to rozpoczynają się punktualnie. Dzwonki od kilku lat są wyłączone - a porę rozpoczynania i kończenia zajęć wskazują wywieszone na korytarzach cyfrowe zegary - sterowane satelitarnie. Zajęcia odbywają się w kolorowych, przytulnych, ukwieconych, wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne salach.

Wita nas Dyrektor Szkoły – Pani Gabriela Wróbel: „Zapraszamy do „Dziesiątki” wszystkich, którym marzy się lepsza szkoła, szkoła przyjazna uczniom – jedna z pięciu Budzących się Szkół na Podkarpaciu.” Pani Dyrektor wyjaśnia, że zajęcia w miarę możliwości odbywają się w dwugodzinnych blokach, dzięki czemu można wykonać każde ćwiczenie, doświadczenie, zadanie, więc… nauczyciele nie zadają prac domowych. „Szanujemy prawo uczniów do wolnego czasu po zakończonych lekcjach. Rozumiemy, że młody człowiek po szkole ma prawo do rozwijania swych pasji i zainteresowań, spotkań z kolegami i przyjaciółmi. A jeśli chce to robić w szkole, oferujemy szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych” – mówi Pani Dyrektor. Okazuje się, że w „Dziesiątce” z dzienników lekcyjnych znikają oceny cyfrowe. Zastępuje je ocena kształtująca, która jest jasną informacją zwrotną, z czym uczeń sobie poradził, nad czym jeszcze musi popracować. Nauczyciele dążą do tego, by dzieci nie uczyły się dla ocen, lecz dla siebie. By nauka sprawiała im przyjemność. Nauczyciele w pracach uczniowskich zielonym długopisem podkreślają to, co wartościowe. Ocena niedostateczna jest zastępowana oceną „Jeszcze nie”, czyli „Popracuj jeszcze i popraw ocenę, gdy będziesz gotowy”. Z dzienników zniknęły bezduszne średnie, bo tam, gdzie liczą się wyniki, traci się z oczu człowieka.

Idziemy jeszcze na drugie piętro. Tu uwagę przyciągają świetnie wyposażone pracownie: geograficzna, biologiczna i informatyczna. W gabinecie pedagoga dowiadujemy się, że każdy uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi objęty jest pomocą psychologiczno – pedagogiczną. Może liczyć na pomoc w ramach zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych czy nauczania indywidualnego. Szkoła zatrudnia specjalistów: psychologa, pedagoga specjalnego, oligo-, tyflo- i surdopedagoga, terapeutę ręki, specjalistę do pracy z dziećmi w spektrum autyzmu, logopedę i neurologopedę oraz terapeutę pedagogicznego. Starsi uczniowie zadowoleni są z tego, że mogą uczyć się nie tylko w salach lekcyjnych. Wiele zajęć odbywa się w terenie, a także w zaprzyjaźnionych instytucjach wspierających edukację. Od lat powodzeniem cieszą się lekcje muzyczne, spotkania z podróżnikiem, spotkania z pisarzami i ciekawymi ludźmi organizowane w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, zajęcia artystyczne w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Biurze Wystaw Artystycznych, lekcje muzealne w Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackim, warsztaty w Etnocentrum, lekcje profilaktyczne w Komendzie Policji. Klasa VIII realizuje zajęcia z doradztwa zawodowego w ramach Projektu Norweskiego „Skuteczne planowanie kariery zawodowej jako zwiększenie szans na rynku pracy”. Uczniowie cenią sobie również liczne akcje będące ich inicjatywą: Dzień Piżamy, Międzynarodowy Dzień Kropki, Zdrowy Dzień, Dzień Dyni, Dzień Gier Planszowych, Dzień Języków Obcych, itp. Uczniowie wyjeżdżają na „białe” i „zielone szkoły”. W szkole kwitnie turystyka i wolontariat.

Szkoła uczestniczy w wielu ciekawych projektach, realizuje liczne innowacje: „SP! SERCE i POMOC” autorski projekt Podkarpackiego Kuratora Oświaty; „Szkoła OdNOWA” umożliwia  nauczanie blokowe; „Akcja – Integracja”, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, „Szkoła pamięta”, „Znicz dla Patrona Szkoły”, Szkoły pełne talentów”, „Przerwa na Czytanie”, „Narodowe Czytanie”, „Wielka Liga Czytelników”, „EduKrosno – czyste powietrze dla Krosna”. W tym roku 7 nauczycieli tej szkoły otrzymało certyfikaty Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznej za realizowane innowacje, a szkoła certyfikat II stopnia „Klasa IV a szóstkę”. Dbając o zdrowie psychiczne swoich podopiecznych, szkoła realizuje projekt „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.

 O tych i wielu innych projektach przeczytacie Państwo na stronie www.mzsnr1-krosno.pl oraz na FB szkoły.

Zapraszamy do szkoły, w której rozumiemy, że każdy jest w czymś dobry, ale nikt nie jest dobry we wszystkim. Wspieramy rozwój dzieci i szukamy w nich mocnych stron, by każde odniosło sukces na swoją miarę i chciało się uczyć, a zdobywanie wiedzy było dla niego radością, a nie źródłem stresu.


Zaktualizowano 26 stycznia 2024 r.

Języki
angielski, niemiecki, hiszpański
Sześciolatek w pierwszej klasie

 Jako jedna z pierwszych szkół „Dziesiątka” uzyskała tytuł nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”. Mamy doświadczenie w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz doskonale przystosowane pomieszczenia szkolne. Dzieci objęte są opieką logopedy, specjalisty od gimnastyki korekcyjnej, pedagoga szkolnego, psychologa i pielęgniarki. Rada Rodziców zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Codzienne życie sześciolatka w szkole”.

Dojazd

Szkoła posiada parking z miejscem dla niepełnosprawnych, a lokalizacja placówki w pobliżu dworca PKS i PKP znacznie ułatwia dojazd do szkoły i powrót do miejsca zamieszkania na terenie miasta i okolic.

Można również skorzystać z komunikacji miejskiej:

•    linia: 1, 2, 11, B, E, G, K - przystanki przy ulicy Krakowskiej,

•    linia: 2, 5, 12, 16, 20, 23, E, G - przystanek przy ulicy Tysiąclecia,

•    linia: K - przystanki przy ulicy Jana i Stanisława Magurów.

Zajęcia pozalekcyjne

Co roku szkoła wzbogaca ofertę zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. W tym roku są to ciekawe zajęcia  będące odpowiedzią na  zapotrzebowanie uczniów:

§  zajęcia rozwijające umiejętność czytania i pisania,

§  zajęcia rozwijające umiejętności czytania, pisania i liczenia,

§  klub matematyczny „Mały matematyk”,

§  koło języka angielskiego „English is fun”,

§  zajęcia z języka niemieckiego „Deutsch ist easy!”,

§  kółko matematyczne „Liga matematyczna”,

§  kółko muzyczne z nauką gry na gitarze,

§  kółko muzyczne „Wesołe nutki”,

§  kółko wokalne,

§  zajęcia teatralne  „Grupa 10-tka”,

§  kółko „Młodzi detektywi na tropach przyrody”,

§  koło przyrodnicze „Doświadczamy - odkrywamy świat”,

§  doświadczenia fizyczne,

§  koło czytelnicze „Kto czyta, nie błądzi”,

§  „Na pewno zdam!” - zajęcia polonistyczne przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty,

§  „Mistrz ojczystego języka” - zajęcia przygotowujące do konkursu przedmiotowego z języka polskiego,

§  „Zamotani” - zajęcia rękodzielnicze,

§  koło kulinarne „Smakosze”,

§  Akademia Małych Zdobywców,

§  kółko sportowe ,,Drużyna’’,

§  zajęcia sportowe “Dziesiątka”,

§  Kwiatowa Drużyna – zuchy (zajęcia organizowane przez instytucje zewnętrzne, dodatkowo płatne).


Pełna oferta zajęć pozalekcyjnych znajduje się na stronie szkoły: www.mzsnr1-krosno.pl

Osiągnięcia

Jesteśmy dumni z laureatów i finalistów Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych, zdobywców wyróżnień i nagród Prezydenta Miasta Krosna, stypendystów Marszałka Województwa, Fundacji „Bez Barier”, laureatów konkursów literackich, artystycznych i sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym.


    Doceniamy aktywność naszych uczniów i nauczycieli, która zaowocowała licznymi tytułami i certyfikatami: „Szkoła bez przemocy”, „Bezpieczna  Szkoła”, „Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom”, „Szkoła gotowa na TIK”, „Aktywna Edukacja”, „Szkoła z klasą 2.0” i „WF z klasą”, „Cyfrowa szkoła”, „Społecznie Zaangażowana Placówka – UNICEF”, „Cała Polska czyta dzieciom", „Mały Mistrz", „Krosnoludek umie pływać". Certyfikat II stopnia „Klasa IV na szóstkę”.


    Cieszą nas sukcesy naszych wolontariuszy, którzy widoczni są w corocznych akcjach „Pola Nadziei”, „Szlachetna paczka”,  „3mam sztamę z Aniołami”, „Zbieramy na studnię w Afryce”,  palą światełko do nieba z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, działają w Służbie Maltańskiej i harcerstwie. Pomagają w domu dziecka i Domach Pomocy Społecznej. Organizują konferencje naukowe, np. na temat transplantacji, szyją laleczki w ramach akcji UNICEF. Dwukrotnie nasi uczniowie otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Krosna nagrodę i zaszczytny tytuł „Wolontariusz Roku”. Dwukrotnie tę nagrodę odbierali także opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza. 


    Największą radość sprawiają nam jednak odwiedziny naszych absolwentów, którzy z życzliwością mówią o naszej placówce i dobrych czasach w niej przeżytych, a po jakimś czasie… oddają w nasze ręce i serca swoje dzieci... I tak sztafeta pokoleń trwa.

Historia

Historia naszej placówki liczy ponad 45 lat, a rozpoczęła się w 1976 r. 700 uczniów po raz pierwszy przekroczyło wówczas próg nowej szkoły... W roku 1983 rozpoczęła się Kampania „Bohater”, w wyniku której „Dziesiątka” otrzymała imię kapitana Stanisława Betleja. Stało się to 8 maja 1985 r. – w 40 rocznicę śmierci patrona i zwycięstwa  nad faszyzmem. Obecnie Szkoła Podstawowa Nr 10 wraz z Przedszkolem Miejskim Nr 2 wchodzą w skład Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Krośnie.

Dzisiaj stara, poczciwa „Dziesiątka” – oprócz wspaniałej historii – może pochwalić się tym, że jest szkołą nowoczesną i otwartą na przyszłość. Mamy najnowocześniejszy sprzęt w dwóch nowatorskich pracowniach językowych i pracowni komputerowej. Dysponujemy świetnie wyposażoną pracownią chemiczną i biologiczną, Laboratorium Przyszłości, w którym odbywają się zajęcia robotyki i programowania oraz modernistycznym kompleksem sportowym: wielofunkcyjnym boiskiem, pełnometrażową salą gimnastyczną oraz salą do gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej. Najmłodsi uczniowie korzystają z dwóch kolorowych placów zabaw. „Dziesiątka” to szkoła na miarę XXI wieku.

Drzwi otwarte

Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 10 odbędzie się 21 lutego 2024 r. (środa) w godz. 17.00 - 19.00. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy też dzieci 6-letnie wraz z rodzicami na kreatywne zajęcia: 28 lutego oraz 6 marca w godzinach 17.00 - 18.00. Będzie to wspaniała okazja do zabawy z uczniami szkoły - oraz poznania kadry pedagogicznej "Dziesiątki".

Adres email IODO
iod@bdo24.eu
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe