Krosno
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
Zespół szkół
Adres
Jana i Stanisława Magurów 1, 38-409 Krosno
Telefon
13 43-214-50
Fax
13 43-214-50
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Dyrektor Gabriela Wróbel
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Pasowanie na ucznia.
 • Dzień piżamy.
 • Andrzejki.
 • Obchodzimy święta państwowe.
 • Bierzemy udział w ciekawych zajęciach.
 • Bierzemy udział w rajdach.
 • Uczymy się pierwszej pomocy.
 • Dyskoteka klasowa.
 • Zajęcia w sali językowej.
 • Umiemy grać na różnych intstrumentach.
Opis

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie nigdy nie bała się wyzwań i zawsze starała się sprostać oczekiwaniom  współczesnego świata.

Co możemy zaproponować?

Budząca się Szkoła – jesteśmy jedną z trzech Budzących się  Szkół na Podkarpaciu. To ogólnopolski ruch starający się stworzyć szkołę bardziej przyjazną uczniom. W naszej szkole nie ma stresujących dzwonków, a uczniowie jednak  docierają punktualnie na zajęcia. Rezygnujemy z zadań domowych, bo uważamy, że dziecko uczy się w szkole, a po lekcjach ma prawo do odpoczynku. Staramy się wspierać uczniów, podkreślając to, co dobre, a nie wytykając błędy. Dlatego nauczyciele wyrzucili czerwone długopisy…W swoich pracach uczniowie  od razu dostrzegają najciekawsze i najbardziej wartościowe fragmenty, bo…podkreślone są kolorem zielonym. Nie straszna już naszym uczniom ocena niedostateczna, bo zastąpiliśmy ją oceną „Jeszcze nie”, czyli „Popracuj jeszcze i popraw ocenę, gdy będziesz gotowy”. Każdy uczeń otrzymuje informację zwrotną na temat swej pracy w postaci oceny kształtującej, a oceny cyfrowe…no cóż, powoli znikają z dziennika. Dążymy do tego, by uczniowie nie uczyli się dla ocen, lecz dla własnej satysfakcji.

SP - to więcej niż szkoła podstawowa! SP! SERCE i POMOC - jest to autorski projekt Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Jego głównym założeniem jest podejmowanie przez szkołę autorskich i innowacyjnych działań, które poprawią i ułatwią uczniom klas trzecich przyjazne
przejście na wyższy etap edukacyjny i związane z nim wymagania, celem wyeliminowania niepowodzeń szkolnych. Do projektu przystąpiliśmy 30 września 2021 r., a o efektach mamy nadzieję napisać już niedługo.

Szkoła  OdNOWA   to innowacyjny program autorski realizowany od września 2019 r., którego celem jest zmiana w podejściu do nauczania,  uczniów, rodziców i nauczycieli metodą małych kroków. Realizujemy nauczanie blokowe, które pozwala skupić się  dłużej i efektywniej nad omawianym tematem czy problemem, a także odciąża plecaki. Uczniowie jednego dnia mają 2 – 3 przedmioty, nie 6. Innowacja stawia na efektywną pracę na lekcji, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie zadań domowych w tygodniu. Uczniowie nie  dostają prac domowych na weekend.

Szprechaj z nami KROSNOludkami”, bo języki są oknem na świat, stąd innowacja, która już od klasy pierwszej wprowadza kształcenie dwujęzyczne. Jest to nauczanie wybranych treści programowych z edukacji wczesnoszkolnej w języku niemieckim. Po 4 latach możemy stwierdzić, że innowacja przynosi realne efekty, dlatego będziemy ją kontynuować. Oczywiście, oprócz języka niemieckiego dzieci uczą się także języka angielskiego, a na zajęciach dodatkowych – mogą wybrać hiszpański.

Szkoła drugim domem, w myśl tej dewizy dbamy o to, by sale były piękne i kolorowe. Na przestronnych korytarzach znajdują się kąciki tematyczne, gdzie  dzieci wesoło spędzają przerwy,  grają w ping – ponga, piłkarzyki, a gdy dopisuje pogoda, korzystają  z dwóch nowoczesnych placów zabaw i boiska sportowego. Wszędzie jest bezpiecznie, gdyż budynek i całe obejście szkolne są monitorowane. Mamy certyfikaty „Szkoła bez przemocy” i „Bezpieczna szkoła”. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym.  Młodsze dzieci w godzinach od 700 do 1600 mogą korzystać ze szkolnej świetlicy. W dwóch grupach mogą przygotowywać się do lekcji lub świetnie się bawić. „Magiczny dywan” to interaktywne urządzenie projekcyjne, spełniające jednocześnie funkcje podłogi interaktywnej i stołu interaktywnego – wspaniała pomoc dydaktyczna, nie tylko do nauki, ale i zabawy znajduje się właśnie w świetlicy. A gdy zaburczy w brzuszkach, na szkolnej stołówce można zjeść domowy, dwudaniowy  obiad gotowany na miejscu albo kupić w szkolnym sklepiku pyszną kanapkę. O przyjazną atmosferę troszczy się wspaniałe grono pedagogiczne, które  wspiera rozwój każdego dziecka.

Szkoła na miarę XXI wieku to nie marzenie, u nas to rzeczywistość. Mamy znakomicie wyposażone sale – rzutniki multimedialne i tablice interaktywne w każdej klasie, wizualizer, mobilną pracownię informatyczną, dwie nowoczesne multimedialne pracownie językowe, pachnącą nowością pracownię biologiczną i chemiczną, w której można wykonać niezwykłe doświadczenia. Warto też zajrzeć do gabinetu rehabilitacyjnego, gdzie czeka super nowoczesny sprzęt lub skorzystać z wypoczynku w relaksacyjnym pokoju wyciszeń.  A już we wrześniu na naszych uczniów czekać będzie wspaniale urządzona pracownia robotyki i programowania. Rodzicom proponujemy korzystanie z dziennika elektronicznego, rzetelną, pedagogiczno - terapeutyczną opiekę nad dziećmi oraz cyklicznie organizowane prelekcje i imprezy szkolne.

Nauka przez działanie. To nasz wspólny cel, dlatego robimy wszystko, by uczniowie jak najczęściej wychodzili z ławek. Stąd udział w licznych projektach i współpraca z wieloma instytucjami wspierającymi oświatę. A efekty… Film „Zegarmistrzowie Niepodległej” w animacji poklatkowej wykonany przez naszych  uczniów we współpracy z BWA i Muzeum Rzemiosła. Jest to historia o Krośnie czasu przełomu, w pierwszych latach odzyskania niepodległości.  Niezwykłe lekcje na temat filmu odbywają się w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Spotkania z niezwykłymi ludźmi to wynik współpracy z Filią nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki. W czasie edukacji zdalnej realizowaliśmy ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” . W jego ramach uczniowie odbyli wycieczkę do Berlina, wykonywali ciekawe eksperymenty, brali udział w treningu pamięci i gościli na zajęciach wielu ciekawych ludzi.  „Stawiam na naukę. Akademia młodego odkrywcy w PWSZ w Krośnie” to  kolejny projekt, który rozwija zainteresowania uczniów w różnych dziedzinach wiedzy oraz rozbudza w nich pasję badawczą. Zrealizowaliśmy moduły: „Jak zostać Pitagorasem?”, „Ratowanie to dla każdego zadanie”, „Pszczoły – dlaczego należy je chronić?”.  Zajęcia odbywały się w salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz w terenie. Inne ciekawe akcje to np. „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”, „Przyszywany dziadek, przyszywana babcia”, „Szkoła pamięta”, „Znicz dla Patrona Szkoły”. Program „Nie zmarnuj swojego życia” na pewno na długo zostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i nauczycieli. To była prawdziwa lekcja życia! Rymcerze – raperzy opowiedzieli uczniom swoje życiowe historie i uświadomili, że wszystko jest w naszych rękach- a od wyborów podejmowanych w latach młodzieńczych zależy przyszłość.

O tych i wielu innych projektach przeczytacie  Państwo na stronie www.mzsnr1-krosno.pl oraz na  FB szkoły.


Zaktualizowano 28 stycznia 2022 r.


Języki
angielski, niemiecki
Sześciolatek w pierwszej klasie
Jako jedna z pierwszych szkół „Dziesiątka” uzyskała tytuł nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”. Mamy doświadczenie w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz doskonale przystosowane pomieszczenia szkolne. Dzieci objęte są opieką logopedy, specjalisty od gimnastyki korekcyjnej, pedagoga szkolnego i pielęgniarki. Wśród kadry znajdują się też specjaliści z zakresu oligo -, tyflo - i surdopedagogiki, terapii pedagogicznej oraz posiadający kwalifikacje do pracy z dzieckiem ze spectrum autyzmu. Rada Rodziców zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Codziennie życie sześciolatka w szkole". Sześciolatki, które obecnie uczęszczają do szkoły, osiągają sukcesy i doskonale funkcjonują w grupie rówieśniczej.
Dojazd


Szkoła posiada parking, a lokalizacja placówki w pobliżu dworca PKS i PKP znacznie ułatwia dojazd do szkoły i powrót do miejsca zamieszkania na terenie miasta i okolic.


Można również skorzystać z komunikacji miejskiej:

•    linia: 0, 1, 2, A, B, E, G - przystanki przy ulicy Krakowskiej,

•    linia: 2, 5, 11, 16, 18, 20, E, G - przystanek przy ulicy Tysiąclecia,

•    linia: K - przystanki przy ulicy Jana i Stanisława Magurów.

Zajęcia pozalekcyjne

Uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania w czasie  różnorodnych zajęć pozalekcyjnych:

§ zajęcia usprawniające umiejętności czytania, pisania i liczenia,

§ zajęcia rozwijające zdolności matematyczne,

§ konwersacje z języka niemieckiego,

§ zajęcia języka hiszpańskiego „Español mi amor”,

§  zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego: „Słowa ojczyste…”,

§ warsztaty artystyczne: „Papier, farby, nożyce”,

§ zajęcia artystyczne – nauka gry na gitarze i flażolecie,

§ koło przyrodnicze „Doświadczamy - odkrywamy świat” ,

§ zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Każdy uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi objęty jest pomocą psychologiczno – pedagogiczną. Może liczyć na pomoc w ramach zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych czy nauczania indywidualnego.

Pełna oferta zajęć pozalekcyjnych znajduje się  na stronie szkoły:www.mzsnr1-krosno.pl

Osiągnięcia

Jesteśmy dumni z laureatów i finalistów Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych, zdobywców wyróżnień i nagród Prezydenta Miasta Krosna, stypendystów Marszałka Województwa, Fundacji „Bez Barier”,  laureatów konkursów literackich, artystycznych i sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym.

        Doceniamy  aktywność naszych uczniów i nauczycieli, która zaowocowała licznymi tytułami  i certyfikatami: „Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom”, „Szkoła gotowa  na TIK”, „Aktywna Edukacja”, „Szkoła z klasą 2.0” i „WF z klasą”, „Cyfrowa szkoła”, „Społecznie Zaangażowana Placówka – UNICEF”, „Cała Polska czyta dzieciom", „Mały Mistrz", „Krosnoludek umie pływać".

Cieszą nas  sukcesy naszych wolontariuszy, którzy  widoczni są w corocznych akcjach „Pola Nadziei”, „Szlachetna paczka”, palą światełko do nieba z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, działają w Służbie Maltańskiej i harcerstwie. Pomagają w domu dziecka i Domach Pomocy Społecznej. Organizują konferencje naukowe, np. na temat transplantacji, szyją laleczki w ramach akcji UNICEF. Dwukrotnie  nasi uczniowie otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Krosna nagrodę i zaszczytny tytuł „Wolontariusz Roku”. Dwukrotnie tę nagrodę odbierali także opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza.

           Największą  radość sprawiają nam jednak odwiedziny naszych absolwentów, którzy z życzliwością mówią o naszej placówce i dobrych czasach w niej przeżytych, a po jakimś czasie… oddają w nasze ręce i serca swoje dzieci... I tak sztafeta pokoleń trwa.

Historia

Historia naszej placówki liczy ponad 45 lat, a rozpoczęła się w 1976 r. 700 uczniów po raz pierwszy przekroczyło wówczas próg nowej szkoły... W roku 1983 rozpoczęła się Kampania „Bohater”, w wyniku której „Dziesiątka” otrzymała imię kapitana Stanisława Betleja. Stało się to 8 maja 1985 r. – w 40 rocznicę śmierci patrona i zwycięstwa  nad faszyzmem. Obecnie Szkoła Podstawowa Nr 10 wraz z Przedszkolem Miejskim Nr 2 wchodzą w skład Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Krośnie.

        Dzisiaj stara, poczciwa „Dziesiątka” – oprócz wspaniałej historii – może pochwalić się tym, że jest szkołą nowoczesną i otwartą na przyszłość. Mamy najnowocześniejszy sprzęt w dwóch  nowatorskich pracowniach językowych, i pracowni   komputerowej. Dysponujemy świetnie  wyposażoną pracownią chemiczną i biologiczną oraz modernistycznym kompleksem sportowym: wielofunkcyjnym boiskiem, pełnometrażową salą gimnastyczną, salą do gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej oraz  siłownią. Najmłodsi uczniowie korzystają z dwóch kolorowych placów zabaw.

Kontakty zagraniczne

Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe