Krosno
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
Zespół szkół
Adres
Jana i Stanisława Magurów 1, 38-409 Krosno
Telefon
13 43-214-50
Fax
13 43-214-50
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Dyrektor Gabriela Wróbel
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie
 • Bierzemy udział w rajdach.
 • Zapraszamy do "Dziesiątki"
 • Nasza szkoła.
 • Lubimy zajęcia artystyczne.
 • Bardzo interesują nas zajęcia z biologii.
 • Języków obcych uczymy się w nowoczesnej pracowni.
 • Chętnie odpoczywamy i bawimy się na placu zabaw.
 • Uczymy się udzielania pierwszej pomocy.
 • Robimy doświadczenia w pracowni chemicznej.
 • Gramy w różne gry zespołowe.
 • Geografia - odbywamy podróż dookoła świata.
 • Dbamy o nasze zdrowie.
 • Na świetlicy chętnie korzystamy z "Magicznego dywanu".
 • Pyszne obiady na szkolnej stołówce.
Opis

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja w Krośnie to szkoła, która ma prawie pięćdziesięcioletnią tradycję, ale nigdy nie bała się wyzwań i zawsze starała się sprostać oczekiwaniom współczesnego świata. To szkoła, w budynku której znajduje się także przedszkole, a w jej pobliżu żłobek – dogodne rozwiązanie dla rodziców posiadających także młodsze dzieci.

Zapraszamy do Dziesiątki wszystkich, którym marzy się lepsza szkoła, szkoła przyjazna uczniom – jedna z trzech Budzących się Szkół na Podkarpaciu.

W naszej szkole lekcje nie zaczynają się od głośnego dzwonka, a mimo to rozpoczynają się punktualnie. Uczniów w drzwiach witają uśmiechnięci nauczyciele. Zajęcia odbywają się w kolorowych, przytulnych, ukwieconych, wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne salach. Część lekcji odbywa się w świetnie wyposażonych pracowniach. Najnowsza to Laboratorium Przyszłości, w której uczniowie uczą się programowania i robotyki. Zajęcia w miarę możliwości odbywają się w dwugodzinnych blokach, dzięki czemu można wykonać każde ćwiczenie, doświadczenie, zadanie, więc… nauczyciele nie zadają prac domowych. Szanujemy prawo uczniów do wolnego czasu po zakończonych lekcjach. Rozumiemy, że młody człowiek po szkole ma prawo do rozwijania swych pasji i zainteresowań, spotkań z kolegami i przyjaciółmi. A jeśli chce to robić w szkole, oferujemy szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych.

Z naszych dzienników lekcyjnych znikają oceny cyfrowe. Zastępujemy je oceną kształtującą, która jest jasną informacją zwrotną, z czym uczeń sobie poradził, nad czym jeszcze musi popracować. Chcemy, by dzieci nie uczyły się dla ocen, lecz dla siebie. By nauka sprawiała im przyjemność. Nauczyciele w pracach uczniowskich zielonym długopisem podkreślają to, co wartościowe. Ocena niedostateczna jest zastępowana oceną „Jeszcze nie”, czyli „Popracuj jeszcze i popraw ocenę, gdy będziesz gotowy”. Z dzienników zniknęły bezduszne średnie, bo tam, gdzie liczą się wyniki, traci się z oczu człowieka.

Przerwa to czas na odpoczynek. Kiedy dopisuje pogoda, wychodzimy na plac zabaw lub kompleks sportowy. Można też spędzić czas w kąciku czytelniczym, tematycznym, zagrać w ping – ponga, piłkarzyki, poszaleć na „Magicznym dywanie”. Warto również zjeść gotowany na miejscu smaczny, dwudaniowy obiad lub w szkolnym sklepiku kupić zdrową kanapkę. Wszędzie jest bezpiecznie, gdyż budynek i całe obejście szkolne są monitorowane. Mamy certyfikaty „Szkoła bez przemocy” i „Bezpieczna szkoła”. Dzieci uczą się języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym. Młodsze dzieci w godzinach od 700 do 1600, oprócz czasu na lekcje, mogą korzystać ze szkolnej świetlicy.

Szkoła uczestniczy w wielu ciekawych projektach, realizujemy liczne innowacje: „SP - to więcej niż szkoła podstawowa! SP! SERCE i POMOC” autorski projekt Podkarpackiego Kuratora Oświaty; „Szkoła OdNOWA” umożliwia  nauczanie blokowe; „Akcja – Integracja”, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, „Szkoła pamięta”, „Znicz dla Patrona Szkoły”. Dzięki  współpracy z różnymi instytucjami realizujemy zajęcia m.in. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Rzemiosła, Muzeum Podkarpackim, Komendzie Policji, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Etnocentrum. Wyjeżdżamy na „białe” i „zielone szkoły”. O tych i wielu innych projektach przeczytacie Państwo na stronie www.mzsnr1-krosno.pl oraz na FB szkoły.

          Jesteśmy Dostępną Szkołą, czyli szkołą bez barier architektonicznych, dostosowaną do potrzeb uczniów niepełnosprawnych (podjazd na wózki i winda, którą można dostać się na wszystkie piętra budynku, oznaczenia sal i pięter w alfabecie Braille’a). Każdy uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi objęty jest pomocą psychologiczno – pedagogiczną. Może liczyć na pomoc w ramach zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych czy nauczania indywidualnego. Zatrudniamy specjalistów: psychologa, pedagoga specjalnego, oligo-, tyflo- i surdopedagoga, terapeutę ręki, specjalistę do pracy z dziećmi w spektrum autyzmu, logopedę i neurologopedę, terapeutę pedagogicznego oraz specjalistę w zakresie integracji sensorycznej.

Zapraszamy do szkoły, w której rozumiemy, że każdy jest w czymś dobry, ale nikt nie jest dobry we wszystkim. Wspieramy rozwój dzieci i szukamy w nich mocnych stron, by każde odniosło sukces na swoją miarę i chciało się uczyć, a zdobywanie wiedzy było dla niego radością, a nie źródłem stresu.


Zaktualizowano 25 stycznia 2023 r.


Języki
angielski, niemiecki, hiszpański
Sześciolatek w pierwszej klasie
        Jako jedna z pierwszych szkół „Dziesiątka” uzyskała tytuł nadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła przyjazna dla sześciolatka”. Mamy doświadczenie w pracy z najmłodszymi dziećmi oraz doskonale przystosowane pomieszczenia szkolne. Dzieci objęte są opieką logopedy, specjalisty od gimnastyki korekcyjnej, pedagoga szkolnego, psychologa i pielęgniarki. Rada Rodziców zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Codzienne życie sześciolatka w szkole”.
Dojazd


Szkoła posiada parking z miejscem dla niepełnosprawnych, a lokalizacja placówki w pobliżu dworca PKS i PKP znacznie ułatwia dojazd do szkoły i powrót do miejsca zamieszkania na terenie miasta i okolic.

Można również skorzystać z komunikacji miejskiej:

•    linia: 1, 2, 11, B, E, G, K - przystanki przy ulicy Krakowskiej,

•    linia: 2, 5, 12, 16, 20, 23, E, G - przystanek przy ulicy Tysiąclecia,

•    linia: K - przystanki przy ulicy Jana i Stanisława Magurów.


Zajęcia pozalekcyjne

Uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania w czasie różnorodnych zajęć pozalekcyjnych:

§  zajęcia usprawniające umiejętności czytania, pisania i liczenia,

§  zajęcia rozwijające zdolności matematyczne  „Pitagoras”,

§  koło „Liga matematyczna”,

§  koło „Na tropie matematyki”,

§  koło języka angielskiego „English Class”,

§  koło historyczne „Historia jest ciekawa”,

§  koło przyrodnicze „Doświadczamy - odkrywamy świat”,

§  zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego: „Słowa ojczyste…”,

§  zajęcia teatralne rozwijające kreatywność,

§  warsztaty artystyczne „Papier, farby, nożyce”,

§  warsztaty rękodzielnicze „Zaplątani”,

§  koło muzyczne -  nauka gry na gitarze,

§  koło muzyczne - nauka gry na flażoletach,

§  koło sportowe „Dziesiątka”,

§  zajęcia sportowe  „Akademia Małych Zdobywców”,

§  koło sportowe ,,Drużyna’’.

Pełna oferta zajęć pozalekcyjnych znajduje się na stronie szkoły: www.mzsnr1-krosno.pl

Osiągnięcia

Jesteśmy dumni z laureatów i finalistów Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych, zdobywców wyróżnień i nagród Prezydenta Miasta Krosna, stypendystów Marszałka Województwa, Fundacji „Bez Barier”, laureatów konkursów literackich, artystycznych i sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym.

   Doceniamy aktywność naszych uczniów i nauczycieli, która zaowocowała licznymi tytułami i certyfikatami: „Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom”, „Szkoła gotowa na TIK”, „Aktywna Edukacja”, „Szkoła z klasą 2.0” i „WF z klasą”, „Cyfrowa szkoła”, „Społecznie Zaangażowana Placówka – UNICEF”, „Cała Polska czyta dzieciom", „Mały Mistrz", „Krosnoludek umie pływać".

Cieszą nas sukcesy naszych wolontariuszy, którzy widoczni są w corocznych akcjach „Pola Nadziei”, „Szlachetna paczka”, palą światełko do nieba z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, działają w Służbie Maltańskiej i harcerstwie. Pomagają w domu dziecka i Domach Pomocy Społecznej. Organizują konferencje naukowe, np. na temat transplantacji, szyją laleczki w ramach akcji UNICEF. Dwukrotnie nasi uczniowie otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Krosna nagrodę i zaszczytny tytuł „Wolontariusz Roku”. Dwukrotnie tę nagrodę odbierali także opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariusza.

             Największą radość sprawiają nam jednak odwiedziny naszych absolwentów, którzy z życzliwością mówią o naszej placówce i dobrych czasach w niej przeżytych, a po jakimś czasie… oddają w nasze ręce i serca swoje dzieci... I tak sztafeta pokoleń trwa.

Historia

Historia naszej placówki liczy ponad 45 lat, a rozpoczęła się w 1976 r. 700 uczniów po raz pierwszy przekroczyło wówczas próg nowej szkoły... W roku 1983 rozpoczęła się Kampania „Bohater”, w wyniku której „Dziesiątka” otrzymała imię kapitana Stanisława Betleja. Stało się to 8 maja 1985 r. – w 40 rocznicę śmierci patrona i zwycięstwa  nad faszyzmem. Obecnie Szkoła Podstawowa Nr 10 wraz z Przedszkolem Miejskim Nr 2 wchodzą w skład Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Krośnie.

Dzisiaj stara, poczciwa „Dziesiątka” – oprócz wspaniałej historii – może pochwalić się tym, że jest szkołą nowoczesną i otwartą na przyszłość. Mamy najnowocześniejszy sprzęt w dwóch nowatorskich pracowniach językowych i pracowni komputerowej. Dysponujemy świetnie wyposażoną pracownią chemiczną i biologiczną, Laboratorium Przyszłości, w którym odbywają się zajęcia robotyki i programowania oraz modernistycznym kompleksem sportowym: wielofunkcyjnym boiskiem, pełnometrażową salą gimnastyczną oraz salą do gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej. Najmłodsi uczniowie korzystają z dwóch kolorowych placów zabaw. „Dziesiątka” to szkoła na miarę XXI wieku.

Kontakty zagraniczne

Drzwi otwarte
Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 10 będzie 15 lutego 2023 r., o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe