Zielona Góra
Przedszkole
Miejskie Przedszkole nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. "Chatka Puchatka"
Adres
ul. dr Pieniężnego 22, 65-054 Zielona Góra
Telefon
(068) 414 54 04, 601 855 241
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
mgr Ewa Kuczak
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Miejskie Przedszkole nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi  im. "Chatka Puchatka"
  • Miejskie Przedszkole nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi  im. "Chatka Puchatka"
Opis
Miejskie Przedszkole Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. "Chatka Puchatka" jest placówka integracyjną. Funkcjonuje osiem grup wiekowych. Do placówki przyjmowane są dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W przedszkolu zatrudniony jest psycholog, logopeda, neurologopeda, pedagog-terapeuta, terapeuci integracji sensorycznej, fizjoterapeuta oraz pedagog specjalny. We wszystkich grupach wiekowych realizowany jest program włączający dzieci z niepełnosprawnością w proces edukacji. Placówka usytuowana jest w centrum miasta, posiada duży teren na którym każdego dnia bawią się dzieci. W przedszkolu funkcjonuje 8 grup przedszkolnych. Dzieci zapisywane są do grup zbliżonych wiekowo, jednak w wyniku naboru mogą powstać grupy dzieci łączące 3,4,5,6 latki. W przedszkolu, oprócz nauczycielek prowadzących poszczególne grupy, zatrudnione są 4 nauczycielki wspomagające, w/w specjaliści i pielęgniarka. W przedszkolu funkcjonuje pracownia Montessori, w której zajęcia odbywają się z wykorzystaniem tej metody. W naszym przedszkolu dzieci nie mają obowiązku leżakowania, co uzgadniane jest z rodzicem. Przedszkolaki uczą się języka angielskiego, języka niemieckiego, w czym wspiera je wolontariusz z Niemiec.
Osiągnięcia

Od 19 lat organizator Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych. Posiadamy certyfikaty wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Przedszkole w ruchu” oraz certyfikat „Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły”. Uzyskaliśmy również certyfikat "Kubusiowi przyjaciele natury". Cyklicznie organizujemy Festyn Rodzinny  (w czerwcu) , Święto Pieczonego Ziemniaka, Jasełka, Bal karnawałowy, spotkania adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych. Bierzemy udział w różnych akcjach (Kasztanobranie, Góra Grosza, zbiórka nakrętek, baterii, pluszaków) i projektach: Przedszkole promujące zdrowie, Dzieciństwo bez próchnicy, Mamo tato wolę wodę, akademia wyobraźni, Święto drzewa, Czyste powietrze wokół nas, Listy do ziemi, Przedszkole talentów. Bierzemy udział również w wielu imprezach organizowanych przez inne przedszkola w naszym mieście.Od 2019 r. posiadamy certyfikat Lubuskiego Kuratora Oświaty "Przedszkole promujące zdrowie".

Dodatkowe zajęcia
 Realizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla wszystkich dzieci potrzebujących  wsparcia.
Godziny otwarcia od
06:30
Godziny otwarcia do
17:00
Godziny otwarcia uwagi
W związku z przedłużonym czasem pracy przedszkola dzieci otrzymują o godzinie 15.15 dodatkowy posiłek
Historia
W 1955 roku został oddany do użytku jednopiętrowy gmach nowego przedszkola, który do roku 1976 było przedszkolem zakładu ZASTAL . Do tego czasu przedszkole utworzone w 1947 r, mieściło się początkowo w ciasnym, ponurym budynku przy ul. Świetojańskiej, obok Gazowni Miejskiej, a pierwszym kierownikiem przedszkola została Zofia Szypura, a następnie p. Janina Najdychor, Janina Garsznyk, p. Roślewska, Łucja Kibała, Zofia Kozańska, Ewa Kuczak (do dnia dzisiejszego). • Od 2001 roku jesteśmy organizatorem Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych. • od 2002 roku realizujemy program włączania dzieci niepełnosprawnych w proces edukacji na etapie wychowania przedszkolnego, • W kwietniu 2003 roku wybraliśmy imię „Chatka Puchatka” dla naszego przedszkola, • Z programu ministerialnego pozyskaliśmy środki na wyposażenie Sali logopedycznej i Sali Montessori. • od 2008 roku w przedszkolu funkcjonują grupy integracyjne, • W latach 2008/12 w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki realizowaliśmy programy unijne - zakupiliśmy nowoczesny sprzęt do Sali doświadczania świata i integracji sensorycznej oraz tablicę multimedialną, • Dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Zielona Góra mamy wyremontowane łazienki i kolorowe sale, a budynek zyskał nową elewację. • W 2013 roku dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Zielona Góra oraz Radnych z Klubu SLD oraz PiS zagospodarowano strych i uruchomiono dodatkową salę dydaktyczną. • Zaangażowani są również rodzice, którzy wraz z personelem przedszkola w 2013 roku wystawiając w teatrze bajki i organizując festyn pozyskali środki na leczenie naszych dwóch wychowanek. • Dzięki rodzicom w ramach budżetu obywatelskiego pozyskaliśmy nowy plac zabaw dla dzieci, • Bierzemy również udział i osiągamy sukcesy w konkursach przeglądach i turniejach. Wielokrotnie, by nie powiedzieć bardzo często wygrywamy w Międzyprzedszkolnym Rodzinnym Turnieju Sportowym organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 39 „Słoneczko”
Personel
W ośmiu grupach przedszkolnych zatrudnione są po 2 nauczycielki pracujące w systemie zmianowym oraz pomoce nauczycieli. Natomiast w grupach integracyjnych dodatkowo zatrudnieni są nauczyciele współorganizujące kształcenie. W  dwóch grupach integracyjnych zatrudniona jest pomoc nauczyciela.
Koła zainteresowań
Ekologiczne, prozdrowotne
Kontakty zagraniczne
Współpraca z wolontariuszem z Niemiec.
Organ prowadzący
Urząd Miasta Zielona Góra
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
25 1020 5402 0000 0602 0246 0012
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Ułatwienia dla niepełnosprawnych

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe