Sztum
Liceum ogólnokształcące
Liceum Ogólnokształcące w Dzierzgoniu - ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO
Nazwa oddziału

 ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

Liczba miejsc

 22

Cykl kształcenia

 4

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • wiedza o społeczeństwie

Przedmioty rozszerzone

język angielski

wiedza o społeczeństwie

Opis

Oddział Przygotowania Wojskowego to klasa, która realizuje program szkolenia w zakresie przygotowania wojskowego określony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Program przy wsparciu MON nadzorowany jest przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zajęcia są przeprowadzane w szkole oraz patronackiej Jednostce Wojskowej.
W klasie przewidziane są obozy wojskowe i survivalowe oraz szkolenia m.in.: szkolenie bojowe, w tym: szkolenie strzeleckie, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie, sprawnościowe czy szkolenie logistyczne. Klasy wojskowe biorą udział w różnego rodzaju akcjach i uroczystościach, a także konkursach z zakresu wojskowości.

Korzyści dla absolwentów Oddziałów Przygotowania Wojskowego to możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych SZ RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej, dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na wyższe uczelnie wojskowe. Oprócz kształcenia w zakresie przygotowania wojskowego uczniowie przygotowują się w ramach kształcenia ogólnego do egzaminu maturalnego.