Staszów
Technikum
Technikum w ZS w Staszowie
Zespół szkół
Adres
ul.Koszarowa 7, 28-200 Staszów
Telefon
15 864-25-39
Fax
15 864-25-39
E-mail
Strona www
Dyrektor
Jerzy Jabczuga
Typ placówki
Technikum
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • Technik mechatronik z wizytą na Politechnice Świętokrzyskiej
  • Praktyki - Hiszpania
  • Praktyki - Hiszpania
  • Praktyki - Hiszpania
  • ZS w Staszowie
  • Technikum ZS w Staszowie
  • Technikum ZS w Staszowie
  • Technikum ZS w Staszowie
  • Technikum ZS w Staszowie
  • Technikum ZS w Staszowie
Opis

Technikum - prowadzi naukę w pięcioletnim cyklu kształcenia dla absolwentów szkoły podstawowej. Uczniowie kończąc szkołę otrzymują świadectwo maturalne, a w trakcie procesu edukacyjnego zdają egzaminy zawodowe. Nauka odbywa się w kilku specjalnościach: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik spawalnictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechatronik, technik mechanik, technik programista a od roku szkolnego 2023/2024 w zawodzie technik robót wykończeniowych w budownictwie. Równolegle z zajęciami z przedmiotów ogólnokształcących i teoretycznych (zawodowych) prowadzone są zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego, które umożliwiają uczniom zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Zasady rekrutacji oraz harmonogram dostępne pod linkiem 



Oferta
Dojazd
Technikum zlokalizowane jest w przepięknym parku z dala od zgiełku miasta, a w pobliżu węzłów komunikacyjnych, które umożliwiają szybki i łatwy dojazd z różnych stron Staszowa. Atutem tego miejsca jest duży parking, na którym z łatwością mogą zaparkować dojeżdżający własnymi samochodami uczniowie. Szkoła, Centrum Kształcenia Zawodowego, Internat, basen stanowią zwarty kompleks naukowo- dydaktyczny. Walory te czynią Zespół Szkół wyjątkowym miejscem na mapie szkół ponadpodstawowych Staszowa.
Historia

Szkoła powstała 1 września 1952 r. pod nazwą Zasadnicza Szkoła Metalowo-Drzewna. Siedzibą szkoły były budynki byłych koszarów wojskowych. Pierwszym dyrektorem placówki był mgr Stefan Czerwiec. W kolejnych latach szkoła zmieniała nazwę i profile kształcenia, przekształcając się w: -1967 r. w Zasadniczą Szkołę Zawodową, -1968 r. w Technikum Mechaniczne, -1972 r. w Zespół Szkół Zawodowych nr 1, -1978 r. w Zespół Szkół Mechanicznych, - od 1997 r. w Zespół Szkół, w którym utworzono Liceum Ogólnokształcące. 17 grudnia 1972 r. szkole nadano imię Stanisława Staszica i ufundowano sztandar. Kolejnymi dyrektorami szkoły byli: od 1976 r. mgr Stefan Mazur, od 1993 r. do sierpnia 2022 roku funkcję dyrektora pełnił mgr Izydor Grabowski. Od roku 2021 w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie wchodzą cztery typy szkół ponadpodstawowych: Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia, Branżowa Szkoła II Stopnia oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.

Od roku szkolnego 2022/2023  funkcję dyrektora pełni mgr inż. Jerzy Jabczuga.

 

Na przestrzeni lat naukę w szkole pobierało tysiące uczniów. Obecnie szkoła kształci w zawodach dostosowanych do zapotrzebowania na rynku pracy, np.: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, ślusarz, murarz- tynkarz, technik informatyk, technik programista, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik spawalnictwa, technik mechanik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechatronik. Od roku szkolnego 2023/2024 młodzież będzie miała możliwość kształcić się w branżowych oddziałach wojskowych w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy. W ofercie szkoły znalazły się również  zawody pomocnicze: pracownik pomocniczy ślusarza, pracownik pomocniczy mechanika.  Ponadto uczniowie mają możliwość kształcenia się w klasach wielozawodowych z praktyczną nauką zawodu u pracodawcy oraz zdobywają teoretyczną wiedzę  w ramach turnusu w Centrum Kształcenia Zawodowego. Zainteresowani mogą uzupełniać wykształcenie w Branżowej Szkole II Stopnia w zakresie technika pojazdów samochodowych. W liceum ogólnokształcącym młodzież może rozwijać się w kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja interpersonalna z przedmiotami rozszerzonymi język polski i język angielski oraz przedmiotami uzupełniającymi etyka, komunikacja interpersonalna; turystyka i ekologia z przedmiotami rozszerzonymi geografia i język angielski oraz przedmiotami uzupełniającymi ekologia, geografia turystyczna; fizyka medyczna z rozszerzoną fizyką i biologią oraz przedmiotami uzupełniającymi fizyka w medycynie i biotechnologia.

 

Koła zainteresowań

Uczniom technikum oferujemy udział w następujących kołach zainteresowań: 
- języka angielskiego - uczniowie o zdolnościach językowych są przygotowywani do międzynarodowego egzaminu FCE, 
- zespołu muzycznego "Staszicówka Endrju Band" - zespół skupia utalentowanych instrumentalistów i wokalistów, którzy pod kierunkiem pana A. Stawińskiego mają możliwość rozwijania swoich pasji i talentów muzycznych,

- wolontariatu – zrzeszającego uczniów, którzy świadomie i dobrowolnie chcą działać dla dobra drugiego człowieka, organizując lub włączając się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Praca w wolontariacie aktywizuje młodzież, uczy ich współpracy, skutecznej komunikacji, konsekwencji w działaniu, zarządzania czasem, a przede wszystkim odpowiedzialności. Funkcjonujące w Zespole Szkół koło wolontariatu ściśle współpracuje ze Staszowskim Wolontariatem i stowarzyszeniami działającymi na terenie powiatu.

- PCK – pełnoletni uczniowie mogą dobrowolnie oddawać krew ratującą życie i zdrowie ludzi.

- harcerstwo, 

- chór,

- Szkolny Klub Sportowy – dodatkowe zajęcia z piłki siatkowej, zajęcia na siłowni, profesjonalne zajęcia na strzelnicy z instruktorem strzelectwa sportowego,

-Szkolny Klub Strzelecki "Niedźwiadek"  - W szkole od 21 lat działa  Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Niedźwiadek”, którego celem jest propagowanie strzelectwa sportowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie powiatu.  Ponadto przygotowuje młodzież do uczestnictwa w ogólnopolskich zawodach „SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE”.

Kontakty zagraniczne
Nasza szkoła od roku 2006 regularnie bierze udział w projektach współpracy międzynarodowej w dziedzinie mobilności uczniów. W Europie stopniowo przestają istnieć wszelkie granice, dlatego współpraca międzynarodowa oraz innowacyjność stają się ważnymi czynnikami, które pozwalają zdobyć przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami. W roku 2006 i 2007 w ramach programu Leonardo da Vinci do Niemiec wyjechało 40 uczniów klas III Technikum samochodowego. Został zrealizowany projekt pt. „Europejska motoryzacja bez tajemnic – nowoczesne metody obsługi i naprawy pojazdów samochodowych”. W 2012 roku 15 uczniów Technikum samochodowego odbyło również owocne praktyki w Niemczech - w Lipsku, w ramach projektu „Uczymy się od przyjaciół – praktyki europejskie w obsłudze i naprawie pojazdów samochodowych”. W 2013 roku do Niemiec wyjechała kolejna grupa 15 uczniów, aby wziąć udział w praktykach z projektu „Ze sprawdzonym partnerem – do nowych osiągnięć – praktyki europejskie w dziedzinie motoryzacji”, program PO KL. Od maja 2012 r. do października 2014 r. realizowany był projekt pod nazwą "Zmień rzeczywistość - wybierz zawód". Projekt miał na celu podniesienie jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej Zespołu poprzez przeszkolenie 12 nauczycieli oraz 120 uczniów, którzy nabyli dodatkowe kwalifikacje oraz odbyli staże w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku w ramach programu PO WER grupa 15 uczniów Technikum budowlanego wyjechała do Lipska na praktyki, by zrealizować projekt „Zbudujmy razem nasz europejski dom”. W 2015 roku w Berlinie odbyły się praktyki dla 15 uczniów Technikum informatycznego z programu Erasmus+. Był to projekt pt. ”Być informatykiem przyszłości – uczymy się profesji w Europie”. W edycji z 2017 r. do Hiszpanii wyjechała grupa 9 uczniów Technikum odnawialnych źródeł energii i 6 uczniów Technikum mechatronicznego,  aby zrealizować projekt „Za energią słońca – praktyki europejskie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i mechatroniki” w ramach programu Erasmus+.  W roku 2018 został złożony kolejny wniosek o współpracę z partnerami z Hiszpanii i Grecji – wyjazd klas Technikum samochodowego i informatycznego. Nigdy nie traktowaliśmy wyjazdów naszych uczniów jako wyjazdy turystyczne, jest to nagroda za dobrą naukę i zachowanie. Naszym głównym celem jest budowanie długofalowej strategii rozwoju europejskiego naszej szkoły w oparciu o priorytety europejskie.
W maju 2023 r. uczniowie klasy czwartej Technikum, kształcący się w zawodzie technik budownictwa będą przebywać na praktykach zawodowych w jednym z pięknych nadmorskich miast włoskich – Grottammare. Młodzież zostanie zakwaterowana w uroczym hotelu, zaledwie 100 metrów od wybrzeża Morza Adriatyckiego. Młodzież będzie pracować w firmach budowlanych oraz biurach architektury i planowania przestrzennego. Uczniowie Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie na terenie Włoch będzie uczyła się prowadzenia dokumentacji technicznej w języku angielskim, zdobywania i przetwarzania informacji, organizacji robót budowlanych i remontowych, posługiwania się programami stosowanymi w projektowaniu. Uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych i językowych, które doskonalili też przed wyjazdem. Wszyscy uczestnicy biorący udział w praktykach zagranicznych uzyskują certyfikaty od firm przyjmujących, dokument Europass Mobilność oraz zaświadczenia o realizacji celów projektu. Certyfikaty będą dowodem, że uczestnicy poznawali sposoby i metody pracy, nabyli umiejętności rozwiązywania problemów, porozumiewania się z pracownikami w języku obcym. W czasie wolnym od pracy uczniowie będą zwiedzać San Marino oraz wiele uroczych nadmorskich miejscowości. Pobyt uczniów naszej szkoły we Włoszech to dla nich cenne doświadczenie.
Osiągnięcia

- I miejsce w IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych, Końskie

- II miejsce w Świętokrzyskim Teście z Informatyki

- Wyróżnienie oraz awans do etapu ogólnopolskiego w konkursie "Nasi sąsiedzi Żydzi"

- Tytuł finalisty w Ogólnopolskim konkursie "O naszą niepodległą" - udział ziemian w walce o wolność         1914-1922

- II miejsce w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Rozstawnych    4x100m

- I miejsce w wojewódzkim Turnieju Wiedzy Samochodowej

- I miejsce w Kuratoryjnym Konkursie filmowym "Mój zawód - moja przyszłość" - marzec 2018

- Centralny etap Olimpiady Wiedzy o Mediach - marzec 2018

- Centralny etap Olimpiady Cyfrowej - kwiecień 2018

- I miejsce w V Turnieju Samochodowej Wiedzy Technicznej w Starachowicach

- III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej - marzec 2018

- I,III miejsce w XLVII Ogólnopolskim festiwalu recytatorskim "Poezja i proza na Wschód od Bugu"

- III miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Bóg, Honor, Ojczyzna - wartości polskiego ziemiaństwa" - czerwiec 2017

- III miejsce w wojewódzkim konkursie "Czytam, więc rozumiem" - marzec 2017

- I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Utracone dziedzictwo - losy polskich ziemian na wschodzie" - czerwiec 2016

- Finał konkursu Ogólnopolskiego "Historia i kultura żydów staszowskich" - listopad 2016

- II miejsce w konkursie kuratoryjnym "Świadkowie stanu wojennego" - styczeń 2017

- II miejsce w wojewódzkim konkursie "Czytam, więc rozumiem" - marzec 2016

- III miejsce w kategorii Sportowiec roku w 65 plebiscycie na sportowca roku - luty 2017

- III miejsce w Mistrzostwach Polski w narciarstwie biegowym osób niepełnosprawnych - styczeń 2017

- Laureaci Ogólnopolskiego konkursu Zapamiętaj Rosję - listopad 2016

- Udział w V Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych - listopad 2016

- I miejsce w III Turnieju Samochodowej Wiedzy Technicznej w Starachowicach

- Brązowa tarcza w rankingu perspektyw - luty 2016

 

 - XIX Ogólnopolski Festiwal Recytatorski Poezja i Proza na Wschód od Bugu – III miejsce, maj 2019

 

 - III miejsce  - Finał Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce plażowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych - czerwca 2019 r.

 

  - V edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach – finalista , marzec 2019

 

 - Ogólnopolski konkurs o lasach ziemiaństwa –Do boju! – wyróżnienie, czerwiec 2019

 

 - VI edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach – etap centralny marzec 2020- finalista

 

 - VII edycja Olimpiady o Mediach – kwiecień 2021 - finalista

 

 - II miejsce  - Ogólnopolski konkurs o ziemiaństwie – W służbie Niepodległej -  czerwiec 2021

 

 -  I i III miejsce konkurs ogólnopolski Ziemianie jako sąsiedzi- kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945  – czerwiec 2021

 

 - I miejsce w ogólnopolskim konkursie: „Bądźcie nadal Apostołami narodu! Ziemianie jako sąsiedzi- kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie - Czerwiec 2022

-II miejsce w 1 Międzypowiatowym Konkursie języka angielskiego w Ostrowcu

 - Ważnym osiągnięciem uczniów ZS jest uzyskiwanie certyfikatów językowych, honorowanych na całym świecie i ważnych dożywotnio !

    Certyfikaty FCE wydawane są przez British Council i Uniwersytet Cambridge.

   Lista uprawnień dla posiadaczy w/w certyfikatów jest długa i zawiera m.in zwolnienie z lektoratów na uczelniach wyższych krajowych i zagranicznych, daje uprawnienia do posługiwania się językiem angielskim w Służbie Cywilnej, daje uprawnienia do pracy jako lektor języka angielskiego, i wiele innych.

Ilość uzyskanych certyfikatów w latach 2019-2023: 2019 r. - 9; 2020 r. - 4; 2021 r. - 9 FCE i 2 CAE; 2022 r. - 5; 2023 - 1.  Do sesji letniej przygotowuje się kolejnych 2 uczniów.

- III edycja Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości – Finalista- 2022

 

Współpraca z pracodawcami
Szkoła współpracuje w ramach realizacji kształcenia zawodowego z wieloma podmiotami z terenu powiatu staszowskiego. Uczniowie kierowani są na praktyki miesięczne do następujących filii: SKOWBUD, GMC, ADMA, NOWAX, BEL-POL, DYLMEX, ArkonSoft, PROGRESS ECO. W firmach tych uczniowie odbywają również staże wakacyjne w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Aktualnie realizowany jest projekt "Nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region". Szkoła posiada podpisaną umowę partnerską z firmą Progress - Eco w Dobrowie oraz Raider (przedstawiciel firmy Iveco w Kielcach).
Zajęcia pozalekcyjne

Uczniom technikum proponujemy następujące zajęcia pozalekcyjne:
- koła olimpijskie - dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów przygotowujące uczniów do olimpiad i konkursów przedmiotowych
- koło plastyczne - utalentowani plastycznie uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zdolności pod kierunkiem profesjonalistów 
- warsztaty maturalne - dodatkowe zajęcia dla maturzystów mające na celu powtórzenie wiadomości i doskonalenie umiejętności sprawdzanych na egzaminie, np. poprzez rozwiązywanie testów maturalnych
- fakultety z przedmiotów zawodowych - dodatkowe zajęcia dla uczniów przygotowujących się do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie 

Współpraca z uczelniami wyższymi

-Akademia Górniczo-Hutniczo im . Stanisława Staszica  w Krakowie (organizowanie kursów przygotowawczych podnoszących poziom wiedzy; organizacja zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych np. ochrona środowiska, informatyka; spotkania ze studentami działającymi w Kołach Naukowych AGH; wspomaganie nauczania przedmiotów ścisłych i technicznych poprzez pomoc merytoryczno-programową; podnoszenie kwalifikacji nauczycieli matematyki, fizyki, chemii, informatyki)

-Politechnika Świętokrzyska (umożliwienie kadrze oraz uczniom udziału w projektach realizowanych przez Politechnikę Świętokrzyską; dokształcanie uczniów poprzez warsztaty, wykłady i zajęcia w różnej formie; umożliwienie udziału w konkurach organizowanych przez PŚ)

-Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ( współpraca w celu rozwoju kształcenia; ocena merytoryczna autorskich programów kształcenia i programów pracy z uczniem zdolnym; umożliwienie uczniom szkoły uczestnictwa w seminariach, konwersatoriach, wykładach i laboratoriach na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu)

-Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu