- Nazwa oddziału
-
technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- geografia
- fizyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- Zawody
-
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
- Dodatkowe wymagania
-
Zaświadczenie lekarskie
- Opis
-
TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie i zmieniającą się strukturę źródeł energii, wśród których coraz istotniejsze znaczenie odgrywają źródła o charakterze niekonwencjonalnym. Zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej łączy w sobie zagadnienia związane z energetyką, inżynierią środowiska oraz budownictwem autonomicznym i zrównoważonym energetycznie.
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym specjalizację w zakresie: energetyki wodnej, wiatrowej, geotermalnej, słonecznej.
Dotyczy zastosowania w budownictwie urządzeń instalacji systemów energetyki odnawialnej, takich jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, małe elektrownie wodne i wiatrowe. Przedstawiciel tej profesji odpowiada za przygotowanie prac oraz montaż urządzeń. Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej może być zatrudniony jako: monter/serwisant urządzeń i systemów, osoba nadzorująca czy przedstawiciel handlowy, swoje zadania wykonuje zarówno w budynkach, na budynkach, jak i na wolnym powietrzu. W pracy zawodowej wykorzystuje wiele maszyn i urządzeń, m.in. narzędzia i urządzenia elektryczne, budowlane, pomiarowe jak również sprzęt biurowy, w tym sprzęt IT.
Nauka zawodu odbywa się w nowoczesnych pracowniach zawodowych. Masz możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji niezbędnych na rynku pracy poprzez udział w zagranicznych stażach zawodowych.
Nasi uczniowie uczą się:
- montowania i demontowania urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej,
- serwisowania urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej,
- konserwacji i naprawy urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej,
- sporządzania kosztorysów i ofert przetargowych,
- przygotowania prac związanych z inwestycjami.
Karierę zawodową można kontynuować na studiach wyższych.