Rawicz
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawiczu
Adres
Wały Jarosława Dąbrowskiego 1, 63-900 Rawicz
Telefon
655453553
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Małgorzata Mamot
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawiczu
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawiczu
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawiczu
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawiczu
Opis

 

Budynek szkolny to budynek czterokondygnacyjny z dość dużymi salami lekcyjnymi i szerokimi korytarzami. Obecnie jest 18 sal lekcyjnych, w tym dwie pracownie komputerowe. Sale lekcyjne wyposażone są w projektory, a w dziewięciu z nich znajdują się tablice i monitory interaktywne. Na najniższej kondygnacji znajduje się świetlica szkolna i tzw. salka korekcyjna, która wyposażona jest w pomoce dydaktyczne zaspokajające potrzebę ruchu i zabawy dzieci. Dość duże sale lekcyjne zapewniają dzieciom swobodę. Na parterze część sal przeznaczonych jest dla klas I – III. Sale na pierwszym piętrze przeznaczone są dla uczniów klas IV – VIII. Na kolejnym piętrze znajduje się biblioteka szkolna, czytelnia. Dzieci, które nie mają lekcji mogą korzystać z zajęć prowadzonych w świetlicy szkolnej, obok której znajduje się stołówka, gdzie za niewielką opłatą uczniowie mogą zjeść obiad.

Szkoła posiada w oddzielnym budynku salę gimnastyczną wyposażoną w nowy sprzęt sportowy. Uczniowie uczęszczający do szkoły mają do dyspozycji boisko szkolne, które zostało wyremontowane w roku 2014.

Od wielu lat w szkole organizowane są liczne imprezy cykliczne, do których należą:

pasowanie na ucznia, pasowanie na czytelnika biblioteki, Święto Pieczonej Pyry, Dzień Patrona, Święto Szkoły (Festyn z Trójką), warsztaty „3 – majmy się zdrowo”, Dzień Sportu i Dzień Dziecka. W szkole realizowane dotąd były różne projekty edukacyjne, innowacje i programy. Należą do nich m.in.: „Program dla szkół” (warzywa i owoce w szkole, mleko w szkole), „Aktywna tablica”, programy objęte patronatem Sanepidu (m.in. „Bieg po zdrowie”, „Trzymaj formę”, „Moje dziecko idzie do szkoły”), „Wszystkie kolory świata”, „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”, „Śniadanie Daje Moc”, "Asy z pierwszej klasy", "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Szkoła przystąpiła również do programów "Narodowy program rozwoju czytelnictwa" oraz "Laboratoria Przyszłości". Nasza placówka należy do Klubu Szkół UNICEF.

Języki
angielski, niemiecki
Historia

Początki istnienia szkoły sięgają roku 1933 – wówczas to w sierpniu Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego wydało zarządzenie powołujące do życia Szkołę Powszechną nr 3 w Rawiczu. W pierwszym roku jej istnienia uczęszczało do niej 393 chłopców klas I – VI uczących się w 9 oddziałach oraz 53 uczniów (dziewczynek i chłopców) w oddziale mniejszości niemieckiej. Grono nauczycielskie wraz kierownikiem liczyło 9 osób. Okupacja hitlerowska przerwała naukę w szkole. Na nowo swą działalność pedagogiczną placówka rozpoczęła 2 maja 1945 roku. W sierpniu 1948 roku szkoła ponownie zmieniła swą siedzibę i została przeniesiona do budynku zajmowanego przez gimnazjum i liceum przy ulicy Wały Batorego (obecnie ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego). Jest to duży, piętrowy budynek zbudowany z czerwonej cegły w latach 1903-1906, znajdujący się w północno-zachodniej części Rawicza, poza plantami okalającymi stare miasto. Znajduje się on pod nadzorem konserwatora zabytków.

W oddzielnym budynku mieści się sala gimnastyczna, która po przeprowadzonym w 1998 roku remoncie oraz rozbudowie zaplecza socjalno-magazynowego spełnia niezbędne warunki do prowadzenia zajęć sportowych. W dobudowanym zapleczu o łącznej powierzchni 110 m2 znajdują się dwie szatnie, dwie łazienki, magazyn sprzętu, pokój nauczycielski oraz pomieszczenie gospodarcze. W 2017r. zakończony został kolejny remont sali gimnastycznej, który obejmował remont dachu, wymianę okien, odnowienie sali gimnastycznej oraz zaplecza.

W roku 2014r. po generalnym remoncie oddano do użytku nowe boisko sportowe, bieżnię oraz plac zabaw, z którego chętnie korzystają młodsi uczniowie.

Obecnie szkoła jest szkołą ośmioklasową, do której uczęszcza 399 uczniów. Na chwilę obecną w szkole pracuje 41 nauczycieli oraz 7 osób administracji i obsługi.Zajęcia pozalekcyjne


Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach wspomagających ich rozwój oraz w zajęciach rozwijających zdolności i umiejętności na zajęciach pozalekcyjnych, których oferta jest bardzo szeroka. W placówce prowadzone są zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne, rewalidacyjne, terapeutyczne oraz zajęcia artystyczne, kółka przedmiotowe, zajęcia sportowe, wśród których każdy uczeń znajdzie coś dla siebie.

Dojazd

Osiągnięcia

Nasi uczniowie mogą poszczycić się wieloma sukcesami odniesionymi w różnych konkursach przedmiotowych, artystycznych oraz zawodach sportowych. Młodzi sportowcy rok rocznie zajmują czołowe miejsca w punktacji ogólnej Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz w punktacji na najlepiej usportowioną szkołę. W roku szkolnym 2016/2017 zajęliśmy III miejsce w punktacji ogólnej rawickiego Powiatowego SZS, a klasyfikacji województwa wielkopolskiego zajęliśmy 49 miejsce na 713 szkół.

Szkoła może poszczycić się uczniami, którzy uzyskali znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych. Na uwagę zasługują: tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego (dwukrotnie), tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego oraz tytuł laureata w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.

Szkoła posiada certyfikaty: „Szkoła z klasą”, "Szkoła Promująca Zdrowie", „Zaczytana Szkoła”, Dyplom Honorowy PTTK jako wyraz szczególnego uznania za pomoc i współdziałanie.

Sześciolatek w pierwszej klasie
Szkoła jest przygotowana do przyjęcia sześciolatków.
Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe