Poznań
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 29 - I Z/2 mechanik pecyzyjny
Nazwa oddziału

 I Z/2 mechanik pecyzyjny

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny ,  drugi język obcy nowożytny
  • informatyka

Zawody

 Mechanik precyzyjny

Opis

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, język obcy, informatyka

Języki: język angielski- kontynuacja.

Zdrowa gospodarka potrzebuje nowoczesnego przemysłu, a ten potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych zawodów jest zawód mechanika, ponieważ mechanicy potrzebni są w każdej branży przemysłu, począwszy od małych firm produkcyjnych, a kończąc na dużych fabrykach przemysłu samochodowego, samolotowego, obrabiarkowego, hutniczego, odlewniczego, urządzeń agd, budowy maszyn, maszyn rolniczych i wielu innych. Mechanicy potrzebni są także w firmach zajmujących się produkcją, przetwarzaniem, pakowaniem żywności oraz produkcją i rozlewaniem napoi. Zatrudniani są w obszarach bezpośrednio produkcyjnych, jak i w obszarach pośrednio produkcyjnych, takich jak utrzymanie ruchu i przygotowanie produkcji. Specjaliści mechanicy znajdują też często pracę w firmach handlowych specjalizujących się w sprzedaży i serwisie różnego rodzaju maszyn i urządzeń.


W dobie galopującego postępu technologicznego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią pracować z bardzo dokładnym sprzętem i którzy mają kompetencje do tego, aby robić to na najwyższym poziomie.

 

Dlatego jednym z najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów jest mechanik precyzyjny.

 

Może się bowiem wydawać, że obsługa często już skomputeryzowanych maszyn czy urządzeń wymaga przede wszystkim umiejętności informatycznych, a nie mechanicznych – tak jednak nie jest. Mechanik precyzyjny jest też niekiedy informatykiem produkcji, ale nie ma takiej normy – to dwa różne zawody, z których każdy jest potrzebny, choć nie zawsze w tym samym czasie.


Z powyższych faktów wynika, że osoby kształcące się w zawodzie mechanik precyzyjny mają bardzo dobrą pozycję na rynku pracy, który oferuje im nieograniczone możliwości. Są wieloaspektowo przygotowane do podjęcia pracy w obszarach mechaniki i mechatroniki.

W przyszłości zapotrzebowanie na usługi mechaników precyzyjnych będzie rosło jeszcze szybciej, ponieważ obecnie stosowane technologie w szybkim tempie się starzeją, każda kolejna jest doskonalsza, a więc i bardziej precyzyjna od poprzedniej.

 

Zawód mechanika precyzyjnego obejmuje zarówno procesy wytwarzania, jak i montażu, a także budowę i obsługę przyrządów i urządzeń pomiarowych, układów napędowych i automatyki przemysłowej, systemów automatyzacji i robotyzacji. Mechanik precyzyjny zna także podstawy obsługi oprogramowania maszyn i systemów produkcyjnych. Specjalista od procesów produkcyjnych i technologicznych stosowanych przy produkcji maszyn i urządzeń.

Nasi uczniowie odbywać będą praktyki w znanych i cenionych zakładach:

- Steelpress,

- MPK Poznań,

- Rexel,

- Flexlink,

- HCP,

- Thermotronic,

- Fabryka Narzędzi Specjalnych.

Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie w Centrum Kształcenia Praktycznego oraz w podmiotach gospodarczych na terenie Poznania i najbliższej okolicy zainteresowanych pozyskaniem kandydatów do nauki tego zawodu. Ponadto nauka będzie uzupełniana zajęciami praktycznymi w szkole.

Szkoła posiada odpowiednie pomieszczenia dydaktyczne do nauki zawodu:

- skomputeryzowaną pracownię rysunku technicznego,

- pracownię technologii mechanicznej,

- pracownię pneumatyki,

- pracownię maszyn i urządzeń elektrycznych,

- pracownię sterowania maszyn i urządzeń.