Zespół Szkół Przyrodniczych prowadzony jest przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Integracja europejska i środki unijne stwarzają zapotrzebowanie na absolwentów szkół o profilu techniczno – środowiskowym. Klasy są podzielone na grupy, w których jedna kontynuuje naukę języka angielskiego, a druga niemieckiego. Drugi język realizowany jest od podstaw. Lekcje odbywają się na jedną zmianę. Szkoła otoczona jest zielenią, posiada pięknie położone obiekty sportowe, włącznie z dużym boiskiem wyłożonym sztuczną trawą oraz zespołem boisk „Orlik 2012”. Uczniowie mogą korzystać ze stołówki. Przy szkole jest internat. Zdobycie zawodu technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki , technik weterynarii daje uprawnienia do prowadzenia gospodarstw rolnych i korzystania ze środków unijnych.
Patronat nad poszczególnymi klasami obejmują takie instytucje i firmy jak: Wielkopolska Izba Rolnicza, PH ,,Agromarket w Jaryszkach, KUHN - Maszyny Rolnicze, Uniwersytet Przyrodniczy, Polska Izba Gospodarcza, itd.
W technikum możesz podjąć naukę w następujących zawodach:
Technik agrobiznesu - absolwent w wyniku kształcenia umie:
- projektować, organizować i prowadzić działalność gospodarczą w agrobiznesie,
- stosować przepisy formalno – prawne przy uruchamianiu i prowadzeniu działalności gospodarczej,
- opracowywać i stosować efektywne strategie marketingowe,
- prowadzić rachunkowość w małych firmach agrobiznesu,
- organizować pracę małych zespołów pracowniczych,
- poszukiwać miejsca pracy w gospodarce rynkowej,
- sporządzać podstawowe dokumenty związane z działalnością firmy,
- dobierać i stosować użytkowe programy komputerowe i inne środki techniki biurowej.
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki - absolwent w wyniku kształcenia umie:
- zastosować zasady uprawy roli i roślin oraz wybranych działów chowu zwierząt,
- posługiwać się rachunkiem ekonomicznym przy planowaniu procesów produkcyjnych i usługowych,
- projektować mechanizację produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- charakteryzować technologie napraw pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych,
- wykonać czynności regulacyjne, obsługowe i konserwacyjne sprzętu rolniczego,
- wykonać podstawowe prace sprzętem rolniczym,
- wykrywać i naprawić usterki sprzętu rolniczego,
- obsługiwać sprzęt komputerowy.
Technik weterynarii - absolwent umie między innymi:
- pomagać lekarzowi weterynarii w zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt,
- kontrolować stan zdrowotny i higieniczny zwierząt,
- wykonywać zabiegi sanitarno-weterynaryjne oraz zabiegi unasieniania zwierząt.
Zajęcia praktyczne prowadzone są częściowo na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - absolwent umie między innymi:
- organizować i wykonywać montaż, kontrolę pracy i naprawę urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej wiatru, wody, słońca i ziemi,
- wykorzystać elementy budownictwa,energetyki i ekologii w pozyskiwaniu energii odnawialnej.
Szkolenia praktyczne w zawodzie technik weterynarii oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej odbywają się częściowo w pracowniach i z kadrą Uniwersytetu Przyrodniczego. Kwalifikacje rolnicze uczniowie zdobywać będą w gospodarstwie patronackim, a wiedzę uzupełnią podczas wymiany doświadczeń ze szkołą we Francji, Niemczech.
W szkole można uzyskać uprawnienia do obsługi sprzętu technicznego oraz odbyć szkolenia specjalistyczne na weterynarii i energetyce odnawialnej.
Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i do egzaminu maturalnego.
Od września 2018 roku ZSP tworzą:Technikum Środowiska oraz Policealna Szkoła Przyrodnicza.
Zespół Szkół Przyrodniczych dysponuje własnym internatem młodzieżowym na terenie szkoły.
W maju 1921 Golęcin stał się własnością Uniwersytetu Poznańskiego. W znajdującym się na jego terenie pałacu rozpoczął działalność Zakład Meteorologii i Klimatologii. W 1957 roku rozpoczęli naukę pierwsi uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Technikum Melioracji Wodnych. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych szkoła dostosowywała się do potrzeb zmieniającego się zapotrzebowania na rynku pracy. Powołano Liceum Ogólnokształcące, Liceum Agrobiznesu i Policealne Studium Zawodowe w zawodzie technik obsługi turystycznej. W roku 1997 szkoła obchodziła 50 lecie działalności dydaktycznej. Szkoła pełni także szereg dodatkowych funkcji: jest ośrodkiem egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, szkołą ćwiczeń dla studentów AWF, AR, PP.
Od 1 września 2014 organem prowadzącym szkołę jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 1 września 2018 zmieniliśmy się w Zespół Szkół Przyrodniczych, w skład którego wchodzą Technikum Środowiska i Policealna Szkoła Przyrodnicza. Zespół Szkół Przyrodniczych zlokalizowany jest w północno - zachodniej części dzielnicy Jeżyce.
- koło weterynaryjne WETO FANI
- koło motoryzacyjne
- koła sportowe, siatkówka, piłka nożna, koszykówka
- koło "ze sztuką na ty"
- koło muzyczne
Szkoła rolnicza "Rodzinny Dom Wiejski" w AIRE sur LADOUR w południowo - zachodniej Francji
Ośrodek szkoleniowy "DEULA" w Nienburgu - Dolna Saksonia Niemcy
Rok szkolny 2023/24:
Maj 2024 – Finał olimpiady „Zwolnieni z Teorii”
23.05.2024r. w Warszawie odbył się finał olimpiady Zwolnieni z
Teorii, w którym razem z członkami naszego projektu „Łowcy Pasji”
wzięliśmy udział. Na wydarzeniu udało się nam zdobyć Srebrnego wilka za
najlepszy projekt w województwie Wielkopolskim 2024.
Maj 2024 – Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
28.05.2024 w Pile odbył się Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego
Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Naszą szkołę reprezentowali : Piotr Ignasiak (absolwent OZE), Wiktor Marciniak i Kacper Pietrucha (obaj klasa 2 Tm), których przygotował i opiekował się nimi wicedyrektor Jacek Michalski.
Przez 18 lat z rzędu nie schodziliśmy z podium finału wojewódzkiego –
14 razy byliśmy na 1 miejscu, po 2 razy na drugim i trzecim. W tym roku
zajęliśmy 3 miejsce drużynowo, a Wiktor Marciniak był najlepszy indywidualnie. Kolejny puchar przyjechał na Golęcin !
Maj 2024 – Sukces w Finale Centralnym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
W dniach 24-25 maja 2024 roku w Zachodniopomorskim Uniwersytecie
Technologicznym w Szczecinie odbył się XLVII finał centralny Olimpiady
Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do finału zakwalifikowała się
uczennica klasy V naszego technikum kierunek agrobiznes Lidia Stróżyk. W ogólnopolskim finale uzyskała w bloku agrobiznesu tytuł laureata, który daje indeks na studia.
Grudzień 2023 – Nagrody Miasta Poznania 2023
Nagrodę tę w kategorii zawodowej, otrzymało dwóch absolwentów i trzech uczniów naszej szkoły: Hubert Śliwiński – absolwent, laureat Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w pionie agrobiznesu, Wiktor Turbański – absolwent kierunek Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki (MRiA), Piotr Ignasiak klasa V OZE, Stanisław Gryciuk klasa III MRiA i Wiktor Marciniak klasa II MRiA, którzy nagrodę otrzymali za działalność na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Październik 2023 – Kolejne wyróżnienie naszej szkoły
3.10.2023 r. odbyło się uroczyste przekazanie ufundowanego przez WORD Poznań nowoczesnego motoroweru APRILIA SRX50. Motorower otrzymaliśmy za sukcesy naszych uczniów działających w Kole Motoryzacyjnym i propagujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Należy dodać, że WORD Poznań wyposażył nas także w nowoczesny fantom do resuscytacji, komputer oraz zestaw znaków drogowych do naszej pracowni ruchu drogowego. My z kolei możemy się pochwalić 4 tytułami Mistrzów Polski oraz 12 tytułami mistrzów Wielkopolski w Ogólnopolskich Młodzieżowych Turniejach Motoryzacyjnych. Za otrzymany motorower podziękował przewodniczący Koła Motoryzacyjnego Piotr Ignasiak.
Rok szkolny 2022/23:
Czerwiec 2023 – Finał Krajowy XXV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego (OMTM)
Wiktor Turbański, Piotr Ignasiak, Wiktor Marciniak zajęli V miejsce zdobywając kolejny puchar
Kwiecień 2023 – Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
14.04.2023r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się finał okręgowy (zachodnia Polska) Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Udział wzięli uczniowie szkół rolniczych – zwycięzcy eliminacji szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali : w bloku agrobiznesu – Lidia Stróżyk (4Ta5), Zuzanna Szychowiak (4Ta4) i Hubert Śliwiński (4Ta4), w bloku mechanizacji rolnictwa – Mikołaj Kubiak (4Tm4), Aleks Marcinkowski (4Tm4) i Wiktor Turbański (4Tm4), w bloku produkcji zwierzęcej – Dominika Drega (3Twb) i Oliwia Kuszak (4Twa4), w bloku weterynarii – Daria Matysiak (4Twa5) i Weronika Stawna (4Twa4).
Grudzień 2022 – Nagrody Miasta Poznania – wyróżnienie naszych uczniów
20.12.2022r. roku w auli Szkoły Muzycznej odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022. Otrzymało tę nagrodę aż 8 uczniów z Golęcina. Za sukcesy na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych nagrodę otrzymali : Zuzanna Wieczorek i Agata Rybarczyk z weterynarii, Hubert Śliwiński i Mikołaj Janeda z agrobiznesu oraz Piotr Bryszak z mechanizacji. Za sukcesy w turniejach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nagrodę otrzymali : Marcin Janiak, Wiktor Turbański, Wojtek Szymczak i Piotr Bryszak – wszyscy z mechanizacji.
Grudzień 2022 – Nasza Szkoła – Wielkopolską Szkołą Roku 2022
21.10.2022 w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się uroczysta Gala Urzędu Marszałkowskiego w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej. 13 placówek edukacyjnych zostało nominowanych w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku w tym Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu. I to właśnie nam kapituła konkursu biorąc pod uwagę nasze osiągnięcia przyznała tytuł Wielkopolskiej Szkoły Roku 2022. To jest olbrzymi sukces całej społeczności Golęcina. Nagrodę finansową oraz statuetkę wręczył dyrektorowi Andrzejowi Kabacińskiemu Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Na tej samej uroczystości Marszałek Marek Woźniak odznaczył wicedyrektora naszej szkoły Jacka Michalskiego Odznaką Honorową Za zasługi dla województwa wielkopolskiego
Rok szkolny 2021/22:
Czerwiec 2022 – Finał Krajowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Agata Rybarczyk i Zuzanna Wieczorek otrzymały tytuł laureata - blok weterynaria
Hubert Śliwiński otrzymał tytuł laureata - blok agrobiznesu
Mikołaj Janeda otrzymał tytuł finalisty - blok agrobiznesu
Czerwiec 2022 – Nasza Szkoła Mistrzem Polski w motoryzacji
Piotr Bryszak, Marcin Janiak, Wiktor Turbański, Wojtek Szymczak - 1 miejsce
Maj 2022 – sukces naszych uczniów OZE
W kończącym się roku szkolnym 2021/2022 w Katedrze Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbywały się zajęcia klimatyczne. Podsumowaniem zajęć, w których zarówno w formie stacjonarnej jak i zdalnej uczestniczyło kilkanaście szkół z województwa wielkopolskiego, był konkurs wiedzy o Klimacie Zewnętrznym w Polsce. Po pierwszym etapie, w którym wzięła udział większość uczestników zajęć, do finału zakwalifikowano 6 uczniów, w tym dwoje uczniów z naszej szkoły: Dominika Florczak (1 To ) i Aleksander Możdżyński (2 To). W czwartek 19.05 odbył się finał zmagań, nasi uczniowie wystąpili w formie stacjonarnej, pozostali w formie zdalnej. Ostatecznie wygrała Dominika Florczak, a Olek Możdżyński był drugi.
Styczeń 2022 – Stypendium Rady Ministrów
W roku szkolnym 2021/2022 Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymało dwoje naszych najlepszych uczniów : Nikola Weronika Góral z kl. II c kierunek Weterynarii oraz Piotr Bryszak z kl. IV kierunek Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.
Rok szkolny 2019/2020 :
Wrzesień 2019 – Ogólnopolski Konkurs Młody Mechanik na Medal – finał krajowy
I miejsce: Piotr Bryszak – kierunek Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
Rok szkolny 2018/2019:
Czerwiec 2019 – Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – Finał Centralny
III miejsce: Marcin Kwita – kierunek Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki
Czerwiec 2019 – Finał Krajowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Żarnowcu (woj. Śląskie)
V miejsce – Marcin Melka, Mateusz Łuczak, Marcin Janiak
Maj 2019 – Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Pile
I miejsce drużynowo – Marcin Melka, Mateusz Łuczak, Marcin Janiak
I miejsce indywidualnie – Mateusz Łuczak
Kwiecień 2019 – Finał Powiatowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
I miejsce – Marcin Melka, Mateusz Łuczak, Marcel Kołodziejczak
II miejsce – Karol Czerwiński, Patryk Napierała, Piotr Bryszak
III miejsce – Marcin Janiak, Tymon Bednarek, Volodymyr Shevschenko
Marzec 2019 – Mistrzostwa Polski na ergometrach kajakowych
I miejsce – Natalia Cieślewicz – kierunek Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej
Styczeń 2019 – Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Oliwia Izabela Idziaszek – kierunek Weterynarii
Grudzień 2018 – Nagroda Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce:
Nagroda III stopnia : Przemysław Fechner – absolwent kierunek Mechanizacji Rolnictwa
Rok szkolny 2017/18:
Czerwiec 2018 – Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – Finał Centralny
4 miejsce w pionie mechanizacja rolnictwa : Przemysław Fechner - klasa IV kierunek Mechanizacji Rolnictwa
Kwiecień 2018 - Finał Powiatowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
2 miejsce drużynowo : Marcin Melka, Mateusz Łuczak, Igor Jabłoński
3 miejsce drużynowo : Marcel Kołodziejczak, Karol Czerwiński, Patryk Napierała
Grudzień 2017 - Nagroda Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce:
Nagroda III stopnia : Przemysław Fechner - kierunek Mechanizacji Rolnictwa
Wyróżnienia:
Sandra Szymaś - Technikum Agrobiznesu
Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty - kierunek Mechanizacji Rolnictwa
Rok szkolny 2016/2017:
Czerwiec 2017 – Finał Krajowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Poznaniu
1 miejsce drużynowo : Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty (wszyscy IV TMR )
1 miejsce indywidualnie : Dominik Szalaty
Czerwiec 2017 – Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych Finał Centralny w Lublinie
5 miejsce w pionie agrobiznesu : Sandra Szymaś (IV TAM)
Maj 2017 – Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Koninie
1 miejsce drużynowo : Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty (wszyscy IV TMR )
1 miejsce indywidualnie : Grzegorz Filoda
Kwiecień 2017 – Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – eliminacje okręgowe we Wrześni
3 miejsce w pionie mechanizacji : Przemysław Fechner (III TMR)
3 miejsce w pionie agrobiznesu : Sandra Szymaś (IV TAM)
5 miejsce w pionie weterynarii : Bernadeta Michalska (IV TWB)
Kwiecień 2017 – Finał Powiatowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Swarzędzu
1 miejsce – Reprezentacja A TIŚiA Poznań : Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty ( wszyscy IV TMR )
2 miejsce – Reprezentacja B TIŚiA Poznań : Patryk Jóźwiak ( IV TMR ), Marcin Kwita i Mateusz Łuczak ( II TMR )
3 miejsce – Reprezentacja C TIŚiA Poznań : Marcin Melka, Patryk Radiuk i Hubert Martyniec ( wszyscy II TMR )
Grudzień 2016 – Nagroda Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia w nauce:
Nagroda II stopnia : Paulina Konopczyńska kl. IV TWa , Piotr Książkiewicz absolwent TMR
Nagroda III stopnia : Zuzanna Filipiak kl. IV TWa
Wyróżnienie : Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty wszyscy kl. IV TMR
Listopad 2016 – Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów Wielkopolski (Poznań)
Sabina Durbajło – klasa IV Twb
Rok szkolny 2015/2016:
Czerwiec 2016 – XX Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny (finał krajowy – Nowy Sącz)
2 miejsce – Reprezentacja Szkoły : Dawid Dolata, Grzegorz Filoda, Dominik Szalaty – wszyscy klasa III Tm
1 miejsce – jazda sprawnościowa samochodem : Dawid Dolata
Czerwiec 2016 – 40 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych ( finał krajowy – Trzcianka k/Nowego Tomyśla)
Paulina Konopczyńska – klasa III Twa- LAUREAT (4 miejsce w Polsce) – Blok Weterynaria
Piotr Książkiewicz – absolwent – klasa IV Tam- LAUREAT – Blok Mechanizacja Rolnictwa
Zuzanna Filipiak – klasa III Twa- FINALISTA – Blok Weterynaria
Maj 2016 – Nasz projekt nt. „Europejskie kontakty szansą na wprowadzenie innowacji zawodowych w rolnictwie” został zatwierdzony do realizacji przez program Erasmus+ (POWER) i otrzymamy środki na 2 tygodniowe praktyki zawodowe we Francji. W latach 2016-2018 wyjedzie tam 80 naszych uczniów.
Luty 2016 – Konkurs Przyrodniczy ,,Ptaki Polski” (etap wojewódzki – Poznań)
Laureat : Dominik Kurkowiak – klasa II Twb
Grudzień 2015 – Nagroda Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół (Poznań)
Wyróżnienie : Dominik Szalaty – klasa III Tm
Listopad 2015 – Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów Wielkopolski (Poznań)
23 marzec 2024 godzina 10:00
20 kwiecień 2024 godzina 10:00
- warsztaty florystyczne
- jazda konna
- zajęcia żeglarskie
- turystyka rowerowa
- obóz narciarski
KUHN - maszyny Rolnicze
AGROMARKET Jaryszki k/Poznania
Vertigo Green Energy sp. z o.o sp.k
KORBANEK sp. z o.o.
POLnet weterynaria