Liceum Ogólnokształcące w Raciążu jest szkołą z wieloletnią tradycją. Obecnie stanowi jedną z czterech szkół ponadpodstawowych tworzących Zespół Szkół w Raciążu. Organem prowadzącym szkołę jest Powiat Płoński. Bazę szkoły stanowi nowy (oddany do użytku w 2006 roku) przestronny, pozbawiony barier architektonicznych budynek dydaktyczny, hala sportowa, wyremontowany i nowocześnie wyposażony internat oraz kompleks boisk „Orlik 2012”. Ponad 60% uczniów to mieszkańcy okolicznych miasteczek, wsi i osad położonych w promieniu 20 km, a pozostali to mieszkańcy Raciąża. Szkoła kładzie nacisk na rozwój uczniów, ich bezpieczeństwo, aktywność i przygotowanie do zmieniających się potrzeb społecznych. Oferta szkoły uwzględnia potrzeby rozwojowe uczniów, głównie te, które przygotowują do dalszego kształcenia. Uczniowie z niepełnosprawnością objęci są pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Zdecydowana większość absolwentów ( ponad 80%) podejmuje studia wyższe, reszta uzupełnia wykształcenie w szkołach policealnych, bądź rozpoczyna pracę zawodową.
Pierwsi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu rozpoczęli w nim naukę 1 września 1945 r.,a pierwsza matura odbyła się w roku szkolnym 1950/1951. Pierwszym dyrektorem był skierowany przez Kuratorium Mieczysław Pogonowski. Szkoła wielokrotnie zmieniała nazwę i siedzibę, 1 września 1972 r. przeniosła się do nowego budynku, w którym obecnie mieści się internat Zespołu Szkół w Raciążu.
W roku 2006 została włączona do Zespołu Szkół w Raciążu.
1. Tytuł "Wiarygodna szkoła",
2. Tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej,
3. Wysoka zdawalność egzaminu maturalnego- dane na www.raciaz.edu.pl w zakładce : informacje o egzaminach,
4. Stypendyści Stypendium Prezesa Rady Ministrów,
5. Sukcesy w konkursach biologicznych, ekologicznych i innych,
6. Wydawanie otrzymującej ogólnopolskie nagrody i wyróżnienie gazetki "Bez Tytułu - Reaktywacja",
7. Udział w warsztatach i obozach naukowych.
8. Wśród absolwentów naszej szkoły są osoby wykonujące prestiżowe zawody m. in.: lekarze, inżynierowie, włodarze miast i gmin, dyrektorzy znanych przedsiębiorstw.
Zajęcia sportowe SKS: piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka nożna.
Język medyczny.
Koło szachowe.
Warsztaty literackie.
Koło przyrodnicze.