3 pracownie komputerowe ze stałym łączem internetowym (DSL),
12 sal językowych,
4 sale języka polskiego,
2 sale matematyczne,
pracownia fizyczna,
pracownia chemiczna,
sala biologiczna,
sala geograficzna,
sala historyczna,
siłownia – wyposażona w nowoczesny sprzęt wysokiej klasy,
biblioteka z czytelnią,
centrum multimedialne – 8 komputerów ze stałym dostępem do internetu (DSL),
sala gimnastyczna,
gabinet pedagoga,
sekretariat z gabinetem dyrektora szkoły,
gabinet zastępcy dyrektora szkoły,
gabinet pielęgniarki,
pokój nauczycielski,
centrum monitoringu szkoły.
Ponadto szkoła korzysta z terenów rekreacyjno – sportowych na „Rutkach” oraz z obiektów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.
FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania TECHNIK INFORMATYK
1. Ile punktów trzeba uzyskać by dostać się do Technikum Informatycznego i Technikum Programistycznego?
Próg punktowy ustala się dopiero wtedy, gdy wszyscy kandydaci złożą dokumenty.
Pamiętaj, że w technikum wymagane jest logiczne myślenie i zdolności manualne oraz pasja do IT. W techniku programiście przedmiotem rozszerzonym na maturze jest matematyka. Zachęcamy do złożenia podania. Czekamy, być może właśnie na Ciebie.
2. Jakie są kierunki nauczania w Informatyku?
Technik programista – nowość i technik informatyk – obydwa kierunki są przyszłościowe i wykorzystywane w każdej dziedzinie życia.
3. Czy poradzę sobie z przedmiotami zawodowymi?
Tak. Każdy przedmiot zawodowy prowadzony jest „od początku” czyli na pierwszej lekcji nie musisz posiadać żadnej szczegółowej wiedzy. Na początku w zupełności wystarczy to czego nauczyłeś(aś) się w podstawówce i gimnazjum. Z czasem jednak jak w każdej szkole materiał będzie coraz bardziej szczegółowy. Ale i z tym radzi sobie zdecydowana większość naszych uczniów.
4. Czy poradzę sobie z przedmiotami ogólnokształcącymi np. matematyką?
Tak. Przedmioty ogólnokształcące są takie same jak w innych technikach czy liceach. Jeżeli będziesz się uczyć to na pewno bez większego problemu opanujesz materiał. Nasi nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących posiadają wiele lat doświadczenia w nauczaniu i na pewno przekażą Ci niezbędną wiedzę.
5. Czy po skończeniu Informatyka zdam maturę?
Tak, masz realne szanse. W poprzednich latach maturę w Techniku Informatyku zdało prawie 100% naszych uczniów (absolwentów). Uczeń naszej klasy 4TI – Kamil Gwiazdowski miał najwyższą średnią z matury podstawowej z wszystkich klas technicznych w tamtym roku i otrzymał nagrodę – Stypendium Starosty Płońskiego w formie przelewu na konto.
6. Czy zdam egzamin zawodowy?
W poprzednich?latach w Informatyku egzamin zawodowy zdała zdecydowana większość naszych uczniów. Zdany egzamin zawodowy daje Ci tytuł technika informatyka. Bez ewentualnie niezdanego egzaminu zawodowego także możesz pójść na studia.
7. Co można robić w życiu będąc technikiem programistą, technikiem informatykiem?
Po zakończeniu nauki w Informatyku możesz podjąć studia. Uczniowie, którzy skończyli naszą szkołę dobrze radzą sobie na studiach na politechnice. Szczególnie na kierunku informatycznym, gdzie duża część zajęć na I roku to powtórzenie materiału z technikum. Kończąc szkołę otrzymujesz także tytuł technika – zdobywasz zawód. Dzięki temu możesz od razu podjąć pracę. Informatyka teraz i w przyszłości będzie się rozwijać. W każdej firmie, urzędzie, szpitalu etc. potrzebny będzie informatyk, dlatego jest to zawód przyszłościowy.
8. Czego nauczę się w Informatyku?
Po skończeniu naszej szkoły będziesz umiał:
Projektować bazy danych i strony internetowe oraz programować i testować aplikacje Tworzyć programy w najpopularniejszych obecnie językach tj. Python, C++, JavaScript, PHP. Stosować inne języki tj. SQL, HTML 5 i CSS.
Montować i eksploatować komputery osobiste oraz urządzenia peryferyjne Projektować lokalne sieci komputerowe i administrować sieciami Tworzyć aplikacje internetowe i bazy danych oraz administrować bazami
9. Ile sal komputerowych jest w naszej szkole?
6 sal komputerowych gdzie odbywają się zajęcia z takich przedmiotów jak:
Urządzenia techniki komputerowej,
Eksploatacja urządzeń techniki komputerowej
Systemy operacyjne
Sieci komputerowe
Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi
Witryny i aplikacje komputerowe
Systemy baz danych
Projektowanie baz danych
Tworzenie stron i aplikacji internetowych
Sala nr 1, 29g oraz 17 są nowowyposażone w sprzęt komputerowy.
10. Czy uczeń musi obowiązkowo przystąpić do egzaminu zawodowego?
Technik Informatyk
Oczywiścieże tak. Pierwszy egzamin zawodowy jest po 4 klasie – INF.02
Drugi egzamin zawodowy jest po I semestrze klasy 5 – INF.03
Technik Programista
Pierwszy egzamin zawodowy jest po 4 klasie – INF.03
Drugi egzamin zawodowy jest po I semestrze klasy 5 – INF.04
11. W której klasie odbywają się praktyki zawodowe?
Praktyki zawodowe w wymiarze 4 tygodni odbywają się 2 razy w klasie 3 oraz klasie 4.
12. Jakie jest oprogramowanie na którym pracujemy?
XAMPP, Dev-C++, Visual Studio Code
12. Jakie platformy e-learningowe wykorzystujemy do nauki?
Początki szkoły sięgają 1935r. kiedy powstała Publiczna Szkoła Dokształcania Młodzieży. Jej działalność przerwana została okupacją niemiecką. Po zakończeniu II wojny światowej placówka wznowiła swoją działalność jako szkoła zawodowa, później zaś technikum odzieżowe. W 1966r. nastąpił podział szkoły na dwie odrębne jednostki szkolnictwa zawodowego. Od 1978r. placówka działa jako Zespół Szkół Zawodowych nr 2 z dominującym kierunkiem odzieżowym. Później następuje rozwój nowych kierunków kształcenia: spożywczy, ochrony środowiska, ekonomiczny, handlowy i ogólnokształcący. Od początku istnienia placówki jej rozwój był ściśle związany z potrzebami lokalnego rynku pracy, wiążąc swoje istnienie z rozwijającym się w regionie przemysłem odzieżowym, później spożywczym, handlem i usługami.
Od 1 września 1998r. Zespół Szkół nr 2 w Płońsku mieści się w nowoczesnym budynku w atrakcyjnej części miasta obok terenów rekreacyjnych na Rutkach. Z trzech płońskich szkół średnich ma najlepsze usytuowanie w stosunku do dworca PKS i PKP, co ma duże znaczenie dla uczniów dojeżdżających. W nowej, dwupiętrowej szkole znajdują się 24 izby lekcyjne, w tym trzy pracownie komputerowe, pracownia technologii wody, siłownia, nowoczesne pracownie przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących oraz hala sportowa. W szkole naucza się czterech języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego. Placówka od lat szczyci się sukcesami swoich wychowanków. Jej uczniowie zdobywali nagrody krajowe i wojewódzkie za prace dyplomowe, zwłaszcza w dziedzinie ochrony środowiska, branży odzieżowej i spożywczej, a także za udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. W ZS Nr 2 zainicjowano wojewódzkie obchody DNI ZIEMI, podejmując różne problemy ochrony środowiska w regionie.
Osiągnięcia
OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW
SUKCES NASZEJ MATEMATYKI Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego Aleksandra Sobiesiak (III M) i Jakub Żuchowski (III M) zostali finalistami XXII Ogólnopolskiego Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla Uczniów Szkół Średnich zorganizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Opiekunem wyżej wymienionych uczniów jest p. Wojciech Zielonka. W konkursie wzięło udział ponad 1200 uczniów szkół średnich z całej Polski. Konkurs składał się z pięciu etapów, w każdym etapie uczestnicy mieli do rozwiązania 10 zadań, których stopień trudności bardzo często wykraczał poza podstawę programową szkoły średniej. Do finału zostało zakwalifikowanych 55 uczestników, którzy uzyskali wynik 250 pkt i więcej na 290 pkt możliwych do zdobycia. Jakub Żuchowski uzyskał 271 pkt, a Aleksandra Sobiesiak 257 pkt, co dało im odpowiednio 25 i 46 lokatę na liście finalistów. Należy przypomnieć, że Jakub Żuchowski był również finalistą tegoż konkursu w roku ubiegłym.
OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW 2019/2020
Uczniowie III Liceum OgólnokształcącegoHubert Bujakowski (III M), Dawid Odolczyk (III M), Jakub Żuchowski (II M) zostali finalistami XXI Ogólnopolskiego Powszechnego Internetowego Konkursu Matematycznego dla Uczniów Szkół Średnich zorganizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Opiekun wyżej wymienionych uczniów p. Wojciech Zielonka.
Uczniowie klasy III M (III Liceum Ogólnokształcące) Hubert Bujakowski, Kamil Morawski i Damian Natkowskizakwalifikowali się do drugiego etapu (finałowego) Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczny Continuum 2020 organizowanego przez Politechnikę Warszawską Filię w Płocku i Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Opiekun wyżej wymienionych uczniów p. Wojciech Zielonka.
18 uczniów z klas II M i III M (III Liceum Ogólnokształcące) zakwalifikowało się do finału IV Powiatowego Konkursu Matematycznego współorganizowanego przez Zarząd Powiatu Płońskiego i Politechnikę Warszawską – Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. Opiekunem uczniów jest p. Wojciech Zielonka.
Natalia Zawadzka z klasy II B (III Liceum Ogólnokształcące) zajęła II miejsce XXVIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK w kategorii szkół średnich, 13.12.2019r. Opiekunowie p. Krystyna Pęcherzewska i p. Renata Honczar
Uczniowie klasy III TI (Technikum nr 2)Jakub Wysiński i Igor Karwowski zostali laureatami Konkursu profilaktycznego – Bądźmy razem bezpieczni w sieci „Moja Europa” 25.09. 2019r. Opiekun uczniów p. Renata Honczar
Klasa III TI(Technikum nr 2) została nagrodzona wycieczką do Warszawy w projekcie „Razem bezpieczniej” realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Płońsku w ramach „Przeciwdziałania zjawiskom patologii wśród dzieci i młodzieży w Powiecie Płońskim” w „Programie ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”, dofinansowanym przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Opiekun i wychowawca klasy IIITI p. Renata Honczar
OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE
I miejsce w rejonowych mistrzostwach w halowej piłce nożnej dziewcząt – 12.12.2019
Opiekun uczniów p. Alina Skwarska
Skład zespołu:
Ciska Wiktoria III M
Ciska Oliwia I MG
Możdżonek Aleksandra III M
Paszyńska Ewa IBG
Prządak Maria III B
Unierzyska Alicja III TH
Unierzyska Julia III B
Wronka Marcelina IIH
Tobolska Karolina IJ
Grzelak Marta IJ
III miejsce w mistrzostwach rejonu Ciechanów w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt 19.12.2019 w Mławie
ucz.Kulasiewicz Natalia – II J i Kłosiewicz Marta – II B
Opiekun uczniów p. Alina Skwarska
III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych – 07.10.2019
Opiekun uczniów p. Beata Michalak
Skład sztafety:
Chorzewska Wiktoria I B,
Ciska Karolina III B,
Gajewska Aleksandra III B,
Górnicka Karolina I M,
Kozłowska Aleksandra I B,
Prządak Maria III B,
Skolimowska Dominika III B,
Smukowska Weronika ITH G,
Szewczyk Paulina I THG,
Załenska Marta I M,
Czulińska Magdalena I J
Turniej w Piłce siatkowej dziewcząt o Puchar Prorektora Płockiej Politechniki. 22.11.2019r. Płock. Opiekun uczniów p. Igor Piotrowski
I miejsce. MVP – Weronika Szymańska
Turniej w Piłce siatkowej chłopców o Puchar Prorektora Płockiej Politechniki. 22.11.2019r. Płock. Opiekunowie uczniów p. Igor Piotrowski i p. Mateusz Rutkowski
I miejsce. MVP- Masiak Robert
Skład zespołu:
Dawid Cichewicz (kapitan)
Kamil Zamędzki
Aleksander Iwandowski
Tomasz Łączyński
Robert Masiak
Łukasz Bodalski
Jakub Pakulski
Kacper Domański
Koła zainteresowań
Koła zainteresowań z matematyki, informatyki, geografii, fizyki, rysunku technicznego.
Kontakty zagraniczne
Praktyki zagraniczne we Włoszech i Hiszpanii.
Współpraca z pracodawcami
Współpraca z lokalnymi pracodawcami w ramach praktyk zawodowych i staży uczniowskich.
Adres email IODO
iod@zsnr2pl.pl
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Zespół Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 14, 09-100 Płońsk