Opole
Przedszkole
Przedszkole Publiczne Nr 37 "Elemelek" w Opolu
Adres
Jesionowa 8, 45-409 Opole
Telefon
774420336
Fax
774420336
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Magdalena Łośniak
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
 • Budynek Przedszkola
 • Szatnia
 • Biesiada Patriotyczna
 • Bal Karnawałowy z Seniorami.
 • Zabawy na balu karnawałowym.
 • Zajęcia piłkarskie.
 • Zabawa taneczna z okazji Halloween.
 • Zajęcia z kodowania- zabawa z ozobotami
 • Matematyczne zabawy z kubeczkami
 • Wizyta Mikołaja w przedszkolu
 • Warsztaty z seniorami "Las w słoiku"
 • Zajęcia ze Strażą Miejską
 • Zajęcia z dogoterapii
 • Kosmiczne zajęcia- Planetarium
Opis

Przedszkole mieści się w dużym nowoczesnym , przestronnym budynku. Na parterze znajduje się duża szatnia, 3 sale zajęć, łazienki, pomieszczenia gospodarcze i sanitariaty, zmywalnie naczyń oraz dodatkowa sala przeznaczona do zajęć edukacyjnych. Na pierwszym piętrze trzy duże sale zajęć wyposażone w łazienki, sala do zajęć taneczno – rytmicznych wyposażona w lustra oraz zaplecze kuchenne i pomieszczenia administracyjne. Sale dydaktyczne bajecznie kolorowe, zadbane ,wyposażone w nowoczesne zabawki i pomoce dydaktyczne , zapewniają naszym dzieciom wspaniałe warunki do zabawy i nauki. Korytarze zdobią ręcznie wykonane malowidła przedstawiające postacie z bajek a na szczególną uwagę zasługuje wyeksponowany kącik informacyjny dla rodziców , który pełni rolę łącznika między rodzicami, dziećmi i nauczycielami.

Duży ogród z atrakcyjnym placem zabaw dostarcza dzieciom radości. Nasi podopieczni przez cały rok biorą udział w zabawach i zajęciach przyrodniczo- obserwacyjnych na świeżym powietrzu w myśl motta ,które przyświeca naszej pracy "Edukacja przez ruch". Stwarzamy dzieciom możliwość swobodnej ekspresji ruchowej w formie zabaw i ćwiczeń w ogrodzie.


Zajęcia wychowawczo- dydaktyczne z dziećmi prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra nauczycieli. Zabawa jest podstawową formą aktywności dziecka. Poprzez zabawę dzieci uczą się dawać, brać, dzielić, współpracować oraz podporządkowywać w grupie. Nasze przedszkole zapewnia swoim małym klientom nie tylko wychowanie przewidziane podstawą programową wychowania przedszkolnego również bezpieczeństwo i poszanowanie ich praw. Dodatkowo oferujemy zajęcia stymulujące rozwój fizyczny i umysłowy. Nasza placówka jest placówką otwartą na potrzeby dzieci i rodziców promującą działania twórcze. Jesteśmy placówką pracującą w oparciu o zindywidualizowany program rozwoju każdego dziecka, dzięki czemu nasi wychowankowie są przygotowani do bezstresowego rozpoczęcia kolejnego etapu edukacji – nauki w szkole.  


Nasze przedszkole jest przedszkolem artystycznym promującym działania twórcze. Naszym celem było stworzenie miejsca gdzie najważniejszą wartością jest dziecko. Dla nas ważne jest każde dziecko, chcemy aby czuło się u nas bezpieczne, szczęśliwe i akceptowane. Staramy się czynić wszystko, aby zapewnić naszym przedszkolakom jak najlepszy start - bo szczęśliwe dziecko to szczęśliwy dorosły, w myśl maksymy J. Korczaka "Kiedy śmieje się dziecko , śmieje się cały świat". Nasze przedszkole tętni życiem. Organizujemy konkursy, imprezy okolicznościowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia dla rodziców i dla seniorów. Współpraca z seniorami z DDP "Malinka" trwa pięć lat. Seniorzy systematycznie odwiedzają dzieci w przedszkolu, wspólnie tworzą różne ciekawe prace  plastyczne, bawią się tańczą podczas imprez integracyjnych, uprawiają aerobik. Wspólnie też witają wiosnę, występują w przedstawieniach teatralnych, bawią się na balu karnawałowym. Wszystkie te działania przynoszą zarówno dzieciom jak i seniorom wiele satysfakcji i radości. Wychodzimy z założenia ,że każdy dzień w przedszkolu może być ciekawy.


Wspieramy rozwój kompetencji kluczowych u dzieci.

Kompetencja jest strukturą poznawczą na którą składa się wiedza, umiejętności oraz postawa. Kompetencje kluczowe odgrywają w przedszkolu wyjątkową rolę. Stanowią podstawowe, najważniejsze i najistotniejsze umiejętności, które powinno nabyć każde dziecko.


Realizujemy wspólnie z rodzicami naszych wychowanków programy edukacyjne: „Bezpieczne przedszkole”,Ogólnopolski program "Uczymy dzieci programować"„Akademia zdrowego przedszkolaka”,"Przedszkole promujące zdrowie" „Jestem częścią świata”, „Moje dziecko idzie do szkoły”, „Kubusiowi przyjaciele natury”, „Ekokultura”, „Mamo, Tato wolę wodę”, „Biały ząbek”, „Przedszkole dla wszystkich przyjazne 2”, Innowacyjny program czytelniczy "Przygody Wróbelka Elemelka", "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", Innowacja Pedagogiczna Lets count and code English.


Wszystkie podejmowane przez nas działania służą jedynemu celowi - dziecku, jego potrzebom intelektualnym i emocjonalnym. Dokładamy wszelkich starań by czuło się w naszym przedszkolu szczęśliwe i bezpieczne.


Naszym szczególnym osiągnięciem jest wielkie zaufanie , jakim obdarzają nas rodzice, duże zainteresowanie zapisaniem dziecka do naszej placówki, a przede wszystkim sukcesy dzieci w szkole. Przedszkolaki z "Elemelka" odnoszą sukcesy w licznych konkursach artystycznych, tanecznych ,teatralnych, szachowych i piłkarskich - na szczeblu miejskim, wojewódzkim a nawet międzynarodowym


Osiągnięcia

Naszym podopiecznym gwarantujemy wszechstronny rozwój oparty o elementy pedagogiki humanistycznej, która uwzględnia podmiotowe traktowanie każdego wychowanka, stwarzając mu warunki do przeżywania, eksperymentowania oraz odkrywania. Dzieci w naszej placówce pracują metodą projektów, dzięki czemu: • poznają „świat w czterech porach roku”; • systematycznie spotykają się ze sztuką i odkrywają własne możliwości twórcze; • wędrują po „Zaczarowanej krainie bajek, baśni i legend” w ramach projektu „Zaczarowany świat”; • wzbogacają wiedzę o ekologii w ramach działań pod hasłem „Ziemia nasza Planeta”; • wymieniają doświadczenia z wolontariuszami z różnych zakątków świata, tańcząc i śpiewając poznają kulturę innych narodów w ramach programu INTERNATIONAL KINDERGARTEN.  


                Nasze przedszkole posiada Certyfikat „Zdrowe i Bezpieczne Dziecko”, Certyfikat "Kubusiowi Przyjaciele Natury”, Certyfikat „Dodaj język polski do ulubionych”, Certyfikat „Przedszkole przyjazne Dzieciom” . Otrzymaliśmy tytuł „Lider Bezpiecznych Przedszkoli”. Certyfikat "Akademia Zdrowego Przedszkolaka". Certyfikat "Bezpieczne Przedszkole". Certyfikat MEN „Szkoła Współpracy Uczniowie i Rodzice Kapitałem Społecznym Nowoczesnej Szkoły.”Certyfikat "Szkoła Sportowych Talentów. Certyfikat  "Przedszkole Promujące Zdrowie". Nasi wychowankowie odnoszą wiele sukcesów w konkursach recytatorskich, teatralnych oraz turniejach tanecznych , w zawodach sportowych itp. Uczestniczymy w wielu akcjach środowiskowych, zdobywamy wyróżnienia oraz jedne z czołowych miejsc: I miejsce Szachy- Fryderyk Mistek (Republika Czeska); I miejsce „ Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”; I miejsce „Chrząszcz brzmi trzcinie w Szczebrzeszynie”; I miejsce „Mistrzowie Opole w piłce nożnej przedszkolaków”; Wyróżnienie w konkursie „Mały Opolanin”.    


                Rozwijamy się tanecznie. W roku 2017 zdobyliśmy  I miejsce w Festiwalu Tańca Przedszkolaków Miasta Opola a w kwietniu 2018 r  II miejsce na II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego " SCHOOL DANCE " w Pawłowicach. 


                W roku 2013 po raz trzeci zajęliśmy I miejsce w Mistrzostwach Opola w piłce nożnej zdobywając puchar przechodni Prezydenta Miasta Opola, który jest już naszą własnością. W roku 2015 r w kolejnej edycji piłkarskich zmagań zdobyliśmy ponownie tytuł mistrza Opola w piłce nożnej i kolejny puchar. W roku 2016/2017 nasi piłkarze ponownie zostali Mistrzami Opola  w piłce nożnej i ponownie w roku 2017/2018, oraz 2018/2019.

W trakcie „Muzycznych podróży” – poznajemy instrumenty z różnych zakątków świata. Wspólnie z rodzicami dzieci z naszego przedszkola stworzyliśmy grę „Ścigankę” w ramach programu aktywnej współpracy. ZAPRASZAMY

Dodatkowe zajęcia

 Zajęcia logopedyczne , gimnastyka korekcyjna,


Kodowanie i programowanie. Umiejętność kodowania jest jedną z podstawowych kompetencji. Kodowanie  to nic innego jak ciekawe zajęcia,ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów  w kreatywny sposób. Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Zajęcia są dostosowane do poziomu i możliwości dzieci.


Taniec dla dzieci: Baby dance (3 latki) Zumba 4 Kids (4 – 5 latki). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców stworzyliśmy program „Ruch, muzyka, taniec w wychowaniu przedszkolnym”, który wyrabia w dziecku poczucie rytmu, słuchu oraz swobodnej ekspresji. Atrakcyjna forma zajęć daje dzieciom satysfakcję poznania ciekawych figur i układów tanecznych, a dodatkowo wspomaga rozwój psychofizyczny.


Nauka gry w piłkę nożną (zajęcia prowadzone poza godzinami pracy przedszkola) w ramach wolontariatu we współpracy ze Szkoła Podstawową nr 20 w Opolu w ramach realizacji programu „Edukacja przez ruch”.


Warsztaty plastyczno – techniczne dla dzieci i rodziców (cykl zajęć realizowany wg projektu „Kolorowy świat, każdy może być artystą” oraz programu realizowanego przez przedszkole „Szkoła współpracy. Uczniowie i Rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.


Praca z dzieckiem zdolnym w oparciu o program własny „Aktywne słuchanie muzyki klasycznej” – program zajęć został stworzony w oparciu o podstawę programową i napisany tak aby rozwijać umiejętności lokalne, a także by odkrywać przed dziećmi wiele gatunków muzyki. Zajęcia znakomicie wpisują się w rytm zajęć poszerzając przy tym wyobraźnię oraz horyzonty „małych artystów”.


Zajęcia szachowe rozwijają intelektualną aktywność u dzieci.Jako gra edukacyjna w znacznym stopniu różnicują poziom osiągnięć szkolnych. W szczególności zaś korzystnie oddziałują na : - uzyskiwane osiągnięcia dydaktyczne - rozwój pamięci wzrokowej - rozwój logicznego myślenia.


Nie zapominamy też o zdrowym żywieniu naszych dzieci. Współpracujemy z firmą "Dziki", realizujemy wspólnie program "Dziki z natury". To rytuał spożywania świeżego , 1 - dniowego , niepasteryzowanego , tłoczonego soku owocowo-warzywnego. Posiadamy "Certyfikat" picia zdrowych soków. W ramach programu od 2018 r organizujemy z w/w firmą - "Zajęcia kulinarne dla dzieci " naszego przedszkola, które są sposobem na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych u naszych dzieci.


Ponadto nasze dzieci uczestniczą w nieodpłatnych warsztatach i zajęciach poza terenem przedszkola: Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 w Opolu, Teatr Eko-Studio w Opolu.Uczestniczymy w licznych projektach m.in. " Przedszkole dla wszystkich przyjazne", " Aktywny przedszkolak". Dzieci uczestniczą w zajęciach z robotyki, każdy dzień w przedszkolu może być ciekawy.

Godziny otwarcia od
06:30 - 17:00 godziny otwarcia mogą być zmienione od nowego roku szkolnego po uzgodnieniu z organem prowadzącym
Godziny otwarcia uwagi
Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę tylko w czasie zadeklarowanym przez rodziców w deklaracji / wniosku zgłoszenia dziecka do przedszkola. Określając godziny pobytu dziecka w przedszkolu należy uwzględnić czas niezbędny na dotarcie rodzica ( opiekuna prawnego ) do pracy i z pracy do przedszkola.
Koła zainteresowań
Kółko szachowe - podstawy gry w szachy
Kółko taneczne - elementy tańca towarzyskiego , taniec nowoczesny, zumba
Kółko muzyczne - zabawy na pięciolinii / praca z dzieckiem zdolnym/
Zajęcia piłkarskie / podstawy gry w piłkę nożną /
Organ prowadzący
Miasto Opole
Personel

 W przedszkolu pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna pełna troski i oddania , która w szczególności dba i troszczy się o to ,aby Państwa dzieci czuły się w naszym przedszkolu bezpiecznie, spokojnie i radośnie .

Zajęcia artystyczne prowadzone przez nauczycielki typu: teatr, plastyka rytmika pozwalają nam odkryć duszę i inne wymiary rzeczywistości. Na tych zajęciach nauczycielki i dzieci uczą się widzieć sercem. Nasza kadra to nauczyciele organizujący i inicjujący procesy twórcze, to osoby ciągle aktywne , dyspozycyjne i otwarte na pomysły przedszkolaków. To przewodnicy, którzy poprzez stymulowanie oraz delikatne wyznaczanie kierunku aktywności twórczej wyzwalają i wspomagają wszechstronny rozwój wychowanków, aby w przyszłości sami mogli wykorzystać szansę własnego sterowania i rozwoju osobowości. Pracownicy administracji i obsługi zawsze służą radą i pomocą i dbają o bezpieczeństwo naszych dzieci . Własna kuchnia oraz personel z pomysłem , który zapewnia smaczne i zdrowe posiłki dla naszych najmłodszych, zatwierdzone i działające pod nadzorem stacji sanitarno - epidemiologicznej, posiadające wdrożony system HACCP czyli najważniejsze standardy związane z bezpieczeństwem i higieną żywności.Historia

Przedszkole Publiczne nr 37 "Elemelek" mieści się na osiedlu Kolonia Gosławicka , w zacisznym, spokojnym miejscu, z dala od ruchliwych ulic, otoczone zielenią dającą zbawienny cień w czasie letnich upałów. Pomieszczenia przedszkola zapełniły się dziećmi 1 września 1986 roku. Pani Bożena Lis była pierwszym dyrektorem przedszkola składającego się z czterech oddziałów. Wraz z nowo zatrudnionym młodym personelem dbała , aby duże i jasne sale były przytulne i kolorowe, a przebywające w nich dzieci zawsze się świetnie czuły. Od 1 września 1987 roku funkcję dyrektora objęła Pani Marlena Mackiewicz . Nazwę "Elemelek" nadano placówce 23 kwietnia 1997 roku, kiedy to jeszcze przedszkole było przedszkolem wojskowym  o numerze 174 i podlegało pod MON. Od 1 września 2002 roku obiekt został przejęty przez Gminę Opole.


Na przestrzeni ponad 30 lat funkcjonowania placówki wiele się zmieniło. Jej wnętrze i otoczenie jest stale modernizowane. Inaczej wygląda też jej  "życie", coraz bardziej nastawione na dobrą współpracę ze środowiskiem, wychodzenie i promocję na zewnątrz.Tworzymy przedszkole partnerskie , przyjazne dzieciom i rodzicom. Przedszkole ,w którym dzieci nie tylko czuja się dobrze i bezpiecznie, ale też uczą się pozytywnego myślenia i patrzenia na siebie samych, na innych, na sprawy,które je otaczają , a także uczą się jak radzić sobie w napotkanych trudnościach. Na potwierdzenie naszych działań  w grudniu 2005 roku , w Pałacu Porczyńskich w Warszawie otrzymaliśmy polski certyfikat jakości "Partnerskie Przedszkole".


Szybkie tempo rozwoju miast i znaczący przyrost ludności przyczyniły się  do zmian  związanych z funkcjonowaniem pracy przedszkola. Dzięki determinacji , pomysłowości i kreatywności całego personelu przedszkola w roku 2015/2016 utworzono w przedszkolu piąty oddział zaadoptowany z dużej szatni przedszkolnej. W roku 2016/2017 utworzono i wyposażono w ciekawą aranżację szósty oddział przedszkolny.

Drzwi otwarte

Wyprawienie dziecka do przedszkola to duży stres nie tylko dla maluchów , ale także dla rodziców. Nie wszystkie dzieci potrafią poradzić sobie z nową sytuacją. Mały przedszkolak idzie do nowego nieznanego środowiska, w niektórych budzi to lęk , w innych ciekawość i radość.By zminimalizować  taki stres u dzieci nasza placówka organizuje "Dni adaptacyjne" , podczas których można zapoznać się z naszym przedszkolem. Wówczas będzie można porozmawiać z nauczycielami i dyrektorem przedszkola. Dni otwarte trwają u nas cały rok . W każdej chwili rodzice wraz z dziećmi mogą przyjść i zobaczyć naszą placówkę ,Natomiast DNI ADAPTACYJNE organizujemy co roku w miesiącu sierpniu dla dzieci,które dostały się do naszej placówki w wyniku rekrutacji w danym roku szkolnym

Na dzieci czeka wówczas wiele atrakcji, a rodzice maja okazję do obejrzenia całego przedszkola i zapoznania się z ofertą zajęć dla dzieci. W planie mamy zawsze zabawy grupowe, z muzyką, prace plastyczne oraz zabawy paluszkowe. Zapraszamy rodziców do wspólnego uczestnictwa w zajęciach razem ze swoimi pociechami. Doświadczenia minionych lat pokazują,że rodzice bawią się równie wesoło jak ich dzieci. W trakcie spotkania na twarzach wszystkich milusińskich gości uśmiech i zadowolenie. Mamy nadzieję, że w pierwszych dniach września i kolejnych także tego uśmiechu i tej radości  nie zabraknie, zwłaszcza w grupach najmłodszych, do których uczęszczać będą w większości dzieci nowo przyjęte. Liczymy na wsparcie uczęszczających już  przedszkolaków oraz wsparcie rodziców nowych dzieci, którzy z pewnością skorzystają z podanych im wskazówek, mających na celu ułatwienie rozpoczęcia pierwszego, ale jakże ważnego , etapu edukacji ich dzieci.

ŻYCZYMY PAŃSTWU I SOBIE POWODZENIA !!!

*****************************************************************************************************************************************************************************************

UWAGA: W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIOLOGICZNYM DO ODWOŁANIA WSTRZYMANE SĄ SPOTKANIA ADAPTACYJNE  W NASZEJ PLACÓWCEDodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe