Opole
Przedszkole
Przedszkole Publiczne Nr 29 w Opolu
Adres
Kasprzaka 1, 45-858 Opole
Telefon
77 4743584
Fax
77 4743584
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Dyrektor: mgr Agnieszka Milenkiewicz, Wicedyrektor: mgr Karina Panek
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Przedszkole Publiczne Nr 29 w Opolu
  • Poznajemy ciekawe miejsca w naszym mieście
Opis

Przedszkole Publiczne Nr 29 w Opolu zlokalizowane jest na osiedlu „Dambonia”, z dala od ruchliwych ulic, otoczone zielenią. Dzieci przedszkolne uczęszczają do w siedmiu grup dziecięcych: pięć oddziałów znajduje się w budynku głównym przedszkola, przy ul. Kasprzaka 1, a w roku szkolnym 2023/2024 dwa w budynku pobliskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 , przy ul. Lelewela 9. W roku szkolnym 2024/2025 w PSP 33 będzie funkcjonował tylko jeden oddział, do którego będą uczęszczały dzieci sześcioletnie. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 17.00.

Główna siedziba Przedszkola mieści się w budynku dwukondygnacyjnym, w którym są sale dla czterech ogólnodostępnych i dla jednej grupy integracyjnej. Do każdej grupy ogólnodostępnej może uczęszczać 25 przedszkolaków, do grupy integracyjnej-20 dzieci. Sale dwóch grup dla dzieci najmłodszych mieszczą się na parterze budynku. Do jednej z nich uczęszczają dzieci 3- letnie, do drugiej 3-4 –letnie. Na I piętrze są sale dla dzieci 5-letnich, 5-6 letnich oraz grupa integracyjna (dla 5-6 latków). Do końca roku szkolnego 2023/2024 w budynku szkoły znajdują się dwa 18-osobowe oddziały dla dzieci 5 i 6-letnich. Od 1 września 2024r. będzie tam jeden oddział dla dzieci sześcioletnich.

Nasze przedszkolaki mają do swojej dyspozycji duże, przestronne, ciepłe i jasne sale, wyposażone w meble dostosowane do wieku i wzrostu dzieci. Są tam estetyczne zabawki, gry i układanki rozwijające sprawności motoryczne i umysłowe oraz kąciki tematyczne pobudzające inwencję
i wyobraźnię. Przedszkolaki posiadają bogatą bazę do zajęć gimnastycznych: materace, szarfy, woreczki, obręcze, kółka, chorągiewki, piłki różnej wielkości i przeznaczenia, wózki na kółeczkach, trampolinę, duże, kolorowe i miękkie materace o różnych kształtach i wielkościach, po których można zjeżdżać, turlać się skakać i wspinać bez obaw, że upadek będzie bolesny. Wykorzystywanie tych sprzętów daje dzieciom ogromną radość, rozwija ich sprawność fizyczną, pobudza ich pomysłowość, uczy wyczucia własnego ciała, pokonywania lęków.

Placówka ma rozległy plac zabaw, którego wyposażenie stanowi zestaw bezpiecznych i ekologicznych urządzeń ogrodowych, a w nim: pomost ruchomy, pomosty stałe, zjeżdżalnia, drabinki, wieża oraz trzy bujaki sprężynowe, piaskownica zachęcająca do zabaw konstrukcyjnych w piasku, sprzęt do zabaw sprawnościowych: obręcze, piłki, bramki, zestaw do koszykówki, krążki, zestawy do gry w badmintona, kręgle i wiele innych. W ogrodzie jest sporo drzew dających zbawienny w czasie letnich upałów cień.

Naszą kadrę stanowi dwadzieścia dwie nauczycielki, jeden pracownik administracji oraz czternaścioro pracowników obsługi. Tworzymy razem troskliwy, odpowiedzialny i opiekuńczy zespół, zapewniający dzieciom miłą, ciepłą i domową atmosferę. Wszystkie nauczycielki posiadają wysokie kwalifikacje i bardzo dobre przygotowanie do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, posiadają duże doświadczenie i osiągają sukcesy w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Prowadzą ciekawe i atrakcyjne zajęcia.

Pracę dydaktyczno-wychowawczą realizujemy w oparciu o program edukacji przedszkolnej- „Dziecko w swoim żywiole”, w którym treści programowe realizowane są metodą projektów. Wykorzystujemy także programy opracowane przez naszych nauczycieli: - „Bajkoterapia – iskiereczki pogodnej bajeczki”, program do wychowania społeczno-moralnego, uczący tolerancji, radzenia sobie z emocjami, współistnienia w grupie; - „Program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich”, realizowany w formie spotkań przed rozpoczęciem roku szkolnego z dziećmi najmłodszymi i ich rodzicami; -
"Z przyrodą na Ty”- Program przyrodniczo- ekologiczny, Program Profilaktyki Logopedycznej "Moja mowa jest zrozumiała", Program Autorski "Przedszkole pełne dźwięków" - rozwijający wrażliwość i zdolności muzyczne. Dwie nauczycielki wykorzystują w swojej pracy elementy pedagogiki Froebla.

W placówce pracują nauczyciele logopedzi którzy na miejscu prowadzą terapię logopedyczną z dziećmi jej wymagającymi. W naszym gronie pedagogicznym jest muzyk, realizujący zabawy rytmiczne we wszystkich grupach wiekowych, a także nauczyciele języka angielskiego, umożliwiający dzieciom kontakt i nabywanie sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim. Uczestniczą w nich wszystkie przedszkolaki: dzieci 3 i 4-letnie mają piętnastominutowe, a dzieci starsze półgodzinne zajęcia. Przedszkolaki są również otoczone opieką psychologa, terapeutów integracji sensorycznej i pedagogicznych, nauczycieli wspomagających, którzy wspierają rozwój dzieci.

Zajęcia z religii, która jest organizowana na życzenie rodziców, są prowadzone w trzech najstarszych grupach, do których uczęszczają dzieci pięcioletnie i sześcioletnie.

Dzieciom urozmaicamy pobyt z nami organizując święta przedszkolne m. innymi Święto Pieczonego Ziemniaka, Andrzejki, Spotkania z Mikołajem, Bal Karnawałowy, Korowód wiosenny, Dzień Ziemi, święta rodzinne. Organizujemy przedstawienia teatralne, wyjeżdżamy do Teatru Lalki i Aktora, organizujemy wycieczki do skansenu, ogrodu zoologicznego, Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, do gospodarstw agroturystycznych. Współpracujemy z pobliskimi szkołami podstawowymi, Państwową Szkołą Muzyczną, Miejską Biblioteką Publiczną, MDK, Galerią Sztuki Współczesnej, Centrum Nauk Przyrodniczych, Domem Pomocy dla Kombatantów, Miejską Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną, Nadleśnictwem Opole.

Staramy się zapewniać jak najlepszą opiekę naszym przedszkolakom dbając także o atrakcyjny dla dzieci jadłospis, w którym często są pierogi, racuchy, naleśniki, dużo owoców, jogurty, soki owocowo- warzywne "Dziki z Natury". Codziennie dajemy dzieciom marchewki do chrupania. Przedszkolaki w każdej chwili i mogą pić wodę mineralną, którą dostarcza nam "Staropolanka". Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę w czasie zadeklarowanym przez rodziców w karcie zgłoszenia dziecka do przedszkola, a nie tylko w czasie godzin pracy rodziców. Dokonując określenia godzin pobytu dziecka w przedszkolu prosimy o uwzględnienie czasu dojazdu rodzica do pracy i z pracy do przedszkola.

Dodatkowe zajęcia
Zajęcia z religii są realizowane w grupach dzieci 5 i 6-letnich na prośbę rodziców


Godziny otwarcia od
06:00-17.00
Godziny otwarcia do
17:00
Organ prowadzący
Miasto Opole
Drzwi otwarte
Zwykle dla dzieci nowoprzyjętych, po zakończeniu rekrutacji do przedszkola, organizujemy spotkania adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków i ich rodziców. Spotkania te pozwalają poznać naszą placówkę: personel, sale, tradycje, programy edukacyjne. W sytuacji pandemii spotkania adaptacyjne nie mogły być realizowane. Były organizowane informacyjne spotkania z rodzicami.
Personel
Kadrę przedszkola stanowi 20 nauczycielek wychowania przedszkolnego, bardzo dobrze przygotowanych do realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych. Przedszkole zatrudnia także neurologopedę, psychologa i katechetę. Wśród naszych nauczycieli są dwie osoby mające kwalifikacje i realizujące terapię w zakresie integracji sensorycznej, a także są cztery osoby realizujące terapię logopedyczną
Godziny otwarcia uwagi
Placówka jest czynna w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 17.00.
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2024/2025
134
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia sportowe