Opole
Przedszkole
Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
Adres
J. Lelewela 7, 45-856 Opole
Telefon
77 474 60 06
Fax
77 402 41 78
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Małgorzata Sekula
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
 • Widok z lotu ptaka
 • Wejście do przedszkola
 • Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
 • Sala do zajęć grupy II "Pszczółki"
 • Sala do zajęć grupy II "Pszczółki"
 • Sala zabaw grupy II "Pszczółki"
 • Sala zabaw gr I "Biedronki"
 • Sala do zajęć gr I "Biedronki"
 • Szatnia
 • Łazienka
 • Hall
 • Hall na I piętrze
 • Hall na parterze
 • Schody łączące parter z I piętrem
 • Gabinet terapeutyczny
 • Ogród przedszkolny
 • Ogród przedszkolny
 • Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
Opis

Przedszkole jest zlokalizowane w dzielnicy Zaodrze, posiada dwa oddziały. Mieści się w budynku dwukondygnacyjnym, wolno stojącym, ocieplonym z nową elewacją w kolorze zielonym. Placówka posiada ogród - zadrzewiony, przyjazny dla dzieci, gdzie zamontowane zostały nowe atestowane urządzenia do zabaw na świeżym powietrzu. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (sprawdzamy  komunikaty smogowe), dzieci spędzają dużo czasu w ogrodzie zaspokajając naturalną potrzebę ruchu, uczestnicząc w zajęciach, zabawach i grach ruchowych.

Przedszkole organizuje swoją działalność w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci, we współpracy z rodzicami i środowiskiem społeczno - lokalnym. Współpracujemy z Publicznymi Szkołami Podstawowymi - nr 14 i 33, Radą Dzielnicy Zaodrze, 10  Opolską Brygadą Logistyczną, Opolskim Zarządem Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Strażą Miejską, Komendą Miejską Policji, Strażą Pożarną, Zespołem Szkół w Tułowicach, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego UM Opola, Wydziałem Ochrony Środowiska i innymi wydziałami Urzędu Miasta Opola, Zakładem Komunalnym w Opolu,  Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Parafią Rzymsko-Katolicką pod wezwaniem Bł. Czesława w Opolu, Miejskim Ośrodkiem Sportu, Młodzieżowym Domem Kultury, Domem Pomocy Społecznej dla Kombatantów, Środowiskowym Domem Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Magnolia”, pozostałymi przedszkolami Miasta Opola  i wieloma innymi instytucjami.

Tradycją przedszkola są uroczystości: - Ognisko integracyjne dla dzieci i rodziców; - Pasowanie na przedszkolaka; - udział w Dniu Przedszkolaka organizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Opola;- Bal Jesienny; - Spotkanie z Mikołajem; - Uroczystość wigilijna; - Jasełka; - Bal Karnawałowy; - Dzień Babci i Dziadka; - Powitanie wiosny; - Dzień Mamy i Taty; - Piknik Rodzinny. Jesteśmy organizatorem corocznego Przeglądu Inscenizacji Jasełkowych dla przedszkoli zlokalizowanych w mieście Opolu, który odbywa się w kościele pod wezwaniem Bł. Czesława- do tej pory tj. do roku 2022 odbyło się już 8 edycji tego przeglądu.  Nową imprezą o charakterze rekreacyjno- sportowym, której jesteśmy głównym organizatorem od 2016 r. jest impreza terenowa pod hasłem: „Przedszkolaki na poligonie”. Poprzez tego rodzaju imprezę kultywujemy nasze wieloletnie tradycje przedszkola wojskowego. Posiadamy w placówce ścianę pamięci, gdzie znajdują się wszystkie tablice informacyjne przedszkola - od tej najstarszej z ok. 1967 roku po najnowszą z 2019 roku, kiedy to placówka otrzymała nazwę "Zielony Domek" oraz gdzie znajdują się zdjęcia związane z najważniejszymi wydarzeniami z historii przedszkola.

Ponadto w ciągu całego roku gościmy aktorów z ich przedstawieniami teatralnymi, organizujemy: audycje muzyczne, różnorodne wycieczki piesze i autokarowe, uczestniczymy w wielu imprezach miejskich, gdyż nasze przedszkolaki aktywnie biorą udział w życiu naszego miasta Opola.

 Od wielu lat współpracujemy z PCK biorąc udział w akcjach charytatywnych: „Kampania walki z głodem”, „Gorączka złota”, „Góra Grosza”, „Pomaganie przez ubranie”, zbieramy żywność i odzież dla najuboższych mieszkańców naszego miasta i dla zwierząt z opolskiego schroniska. Realizujemy lokalne i Ogólnopolskie Programy Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków - ustanowiliśmy rekord Guinnessa w kategorii największa liczba dzieci szczotkujących razem zęby, jesteśmy Mistrzem Świata w Myciu Rąk. Rozwijamy i kształtujemy pożądane postawy społeczne, m. in. prozdrowotną, proekologiczną, patriotyczną biorąc udział w akcjach, konkursach, m.in. „Biały ząbek", "Odżywiamy się zdrowo", "Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych", "Śmieci mniej - Ziemi lżej", "Zbiórka baterii", "Zbieramy i segregujemy surowce wtórne", "Jestem Opolaninem, Polakiem, Europejczykiem", "Mały Opolanin" itd.Propagujemy informacje i dbamy o zdrowie psychiczne dzieci, wdrażając międzynarodowe programy edukacyjne - "Emocja", innowację pedagogiczną "EkoEmocje" oraz "Przyjaciele Zippiego".

Poprzez systematyczną współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną rozwijamy zainteresowania dzieci literaturą i poezją. Zajęcia w bibliotece i w przedszkolu stwarzają dzieciom dodatkowe możliwości do przyswojenia i utrwalenia wiedzy, rozwoju mowy, zrozumienia siebie i innych, budowania systemu wartości. Uczą odróżniać dobro od zła. Wraz z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną, Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora i Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu od wielu lat organizujemy międzyprzedszkolne konkursy plastyczne inspirowane przedstawieniami teatralnymi i twórczością dla dzieci.

W ramach rozwijania kompetencji matematycznych nauczyciele prowadzą w obu grupach przedszkolnych zajęcia z kodowania i programowania, podczas których dzieci korzystają ze zgromadzonego w przedszkolu sprzętu multimedialnego, mat edukacyjnych, robotów DOC, KOKO, robotów rysujących czy ozobotów.

 Zapewniamy opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, w warunkach sprzyjających osiągnięciu gotowości do podjęcia nauki w szkole. Współpracujemy z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 14 i 33, dzieci odwiedzają swoich starszych kolegów, uczestniczą w lekcjach, a także zapraszają młodsze klasy do przedszkola - realizujemy programy współpracy naszego przedszkola ze szkołami podstawowymi w formie programów: "Dzisiaj przedszkolaki - jutro już pierwszaki" wraz z PSP nr 14 oraz "Jeden krok do szkoły" wraz z PSP nr 33, który powstał z naszej inicjatywy i którego pomysłodawcami  i współautorami są nauczycielki z naszego przedszkola.

W naszej placówce dziecko poznaje system wartości i postaw, które potrzebne będą do funkcjonowania w społeczeństwie, do bogacenia własnej osobowości, rozwijania samodzielności, pełnienia ról społecznych. W atmosferze "domowego przedszkola" dzieci uczą się dostrzegać niepowtarzalność i odrębność każdego człowieka, tolerancji i współdziałania z innymi.

Osiągnięcia

 NAJNOWSZE OSIĄGNIĘCIA TO:

Przedszkole Opolszczyzny Roku 2018 wg rankingu Nowej Trybuny Opolskiej

Certyfikat „Świadome dziecko w internecie”.

Certyfikat „Edukacja na wesoło gwarancją lepszego rozwoju dziecka”.

Certyfikat „Bezpieczne Przedszkole” w ramach realizowanego programu prewencji „Bezpieczne Dziś – Bezpieczne Jutro”.

Certyfikat „ Chronimy dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych”

Certyfikat "Uczymy Dzieci Programować" - edycja II (2018);

Certyfikat "Uczymy Dzieci Programować" - edycja III (2019);

Certyfikat "Kubusiowi Przyjaciele Natury" (2019);

Certyfikat Opolskiego Maratony Czytania "(Nie) Zwykła Mama Mu" (2019);

Certyfikat "OZE w trosce o zdrowie i życie nasze i naszej planety" (2019);

Certyfikat "Akademia Przedszkolaka" (2019/2020)

Certyfikat "Bezpieczny Budynek" (2020)


 

Sukcesy dzieci w ogólnopolskich i lokalnych konkursach artystycznych, sportowych, sprawdzających wiedz

- I miejsce i tytuł „Super EKO dzieciaki” dla grupy „Pszczółki” w III Międzyprzedszkolnym Festiwalu Twórczości Ekologicznej „Bądź z natury EKO” organizowanym przez PCK i Urząd Miasta Opola (2017);

- I miejsce w Terenowej Imprezie Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 2” (2017);

- I miejsce w I Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Zimowej (2016);

- I miejsce w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie "Baw się i bądź bezpieczny" (2020);

- II miejsce w konkursie plastycznym „Ilustracja do wybranego utworu D. Gellner” (2017);

- II miejsce i wyróżnienie w konkursie plastycznym „Legendy ziemi opolskiej w oczach dziecka” (2017);

- II miejsce w Opolskiej Olimpiadzie Literatury Dziecięcej Przedszkolaków pt. „Zwierzęta w literaturze dziecięcej” pod patronatem Prezydenta Miasta Opola i Uniwersytetu Opolskiego (2017);

- II miejsce w Opolskiej Olimpiadzie Literatury Dziecięcej Przedszkolaków pt. "Legendy Polskie" (2019)

- III miejsce  oraz wyróżnienia w konkursie plastycznym „Jesienne Kompozycje” (2017);

- III miejsce w Festiwalu Piosenki Ekologicznej (2017);

- Wyróżnienia w konkursie plastycznym „Moje ulubione zwierzątko domowe” (2017);

- Wyróżnienie w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym pt. "Czyste powietrze wokół nas" (2018);

- Wyróżnienie "Opolskie Ogrody Talentów" (2018);

- Wyróżnienie "Opolskie Ogrody Talentów" (2019);

- Wyróżnienie "Festiwal Tańca" (2019);

- Wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek "Herody- kolędy i pastorałki 2019" (2019)

 - Wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek "Herody- kolędy i pastorałki 2020" (2020);

 

Jesteśmy organizatorem lub współorganizatorem imprez:

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 1” (2016);

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 2” (2017);

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej "Przedszkolaki na poligonie 3" (2018);

konkursu plastycznego „Wykonanie ilustracji do wybranego utworu Ewy Chotomskiej” (2016);

konkursu plastycznego „Legendy ziemi opolskiej w oczach dziecka” (2017);

Przeglądu Przedstawień Jasełkowych - w styczniu 2018 r. odbyła się już VI edycja tej imprezy.

 

Realizacja wielu programów ogólnopolskich oraz programów własnych.

- Program zdrowotny realizowany przez Miejski Ośrodek Sportu „Aktywny Przedszkolak”,

- Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”,

- Program "Skąd się biorą produkty ekologiczne",

- Program Edukacyjny Opolskiego Zarządu Okręgowego PCK „Biały ząbek”,

- Program realizowany we współpracy z PSP nr 14 w Opolu „Dzisiaj przedszkolaki – jutro już pierwszaki”,

- „Zbieraj baterie”,

- Program „Mamo, tato wolę wodę”,

- Program „Kubusiowi Przyjaciele Przyrody”,

- Przedszkole bierze także udział w Projekcie Miasta Opola dofinansowanym z Funduszy Europejskich „Przedszkole dla wszystkich przyjazne – wyrównywanie szans edukacyjnych w przedszkolach 15 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej” oraz "Przedszkole dla wszystkich przyjazne 2",

- „Przyjaciele Zippiego” międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat (2016/2017),

- „Dzieciństwo bez próchnicy” (2016/2017),

- "Mały Opolanin" (2019-2022)

- "Emocja" (2021/2022),

- "EkoEmocje" (2021/2022),

- "Czytamy z Muchą Odpaduchą" (2021/2022).


Programy własne:- „Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka” – program własny,

 -„Zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych” – program autorski,

- „Joga w świecie dziecka” – program własny,

- Innowacja pedagogiczna „ABC Bezpiecznego Przedszkolaka” (2014-2017)

- "Poznaję świat moimi zmysłami" - program autorski Magdalena Rybicka.

Dodatkowe zajęcia

Nauka języka obcego, nowożytnego - w naszym przedszkolu dzieci uczą się języka angielskiego  w ramach bezpłatnych zajęć ujętych w podstawie programowej - dla dzieci młodszych 2 razy w tygodniu po 15 minut, dla dzieci starszych 2 razy w tygodniu po pół godziny. Zajęcia z dziećmi prowadzi nauczyciel wychowania przedszkolnego posiadający Certyfikat B2 wymagany przepisami prawa oświatowego.


Zajęcia logopedyczne prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez specjalistę -  logopedę przedszkola. Są to zajęcia bezpłatne, prowadzone po godzinach realizacji podstawy programowej i przeznaczone  dla dzieci przejawiających wady wymowy i inne zaburzenia logopedyczne.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadających  kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej. Są to zajęcia bezpłatne. Zajęcia te przeznaczone są dla dzieci z rożnymi dysfunkcjami oraz dla dzieci szczególnie zdolnych. Prowadzone są indywidualnie lub w  małych zespołach i nie kolidują z zajęciami związanymi z realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Zajęcia integracji sensorycznej (SI) prowadzone są w naszej placówce od roku szkolnego 2021/2022 przez specjalistę dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się podczas pobytu dziecka w przedszkolu w specjalnie przystosowanej do tego rodzaju zajęć sali. Sala ta jest odpowiednio wyposażona w sprzęt i pomoce do terapii.

Zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej- w ramach bezpłatnych zajęć ujętych poza podstawą programową przeznaczone dla wszystkich dzieci jeden raz w tygodniu po pół godziny.

Zajęcia dodatkowe ustalone w porozumieniu i za zgodą rodziców i dyrektora przedszkola -  warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty logiczno – matematyczne, zajęcia ruchowe - w tym taneczne i rytmika , zajęcia z judo, zajęcia szachowe prowadzone poza podstawą programową dla zainteresowanych dzieci.

 

Godziny otwarcia od
06:00 - 17:00
Godziny otwarcia do
17:00
Godziny otwarcia uwagi
Corocznie w okresie rekrutacji rozpoznajemy oczekiwania odnośnie czasu pracy przedszkola, aby w razie potrzeby dostosować godziny otwarcia placówki do potrzeb rodziców.
Historia

     Placówka powstała w latach 50 ubiegłego wieku w roku 2019 będzie obchodziła uroczystość 55- lecia działalności. Do roku 2003 Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu podlegało pod jednostkę wojskową i było przedszkolem branżowym. Nosiło wtedy nazwę Przedszkola Wojskowego nr 76 pod adresem przy ul. Niemodlińskiej 84a w Opolu. Liczyło trzy oddziały i mieściło się w dwóch budynkach. Uczęszczały do niego dzieci pracowników pobliskiej jednostki wojskowej.Od roku  2003 placówka została przejęta przez Gminę Opole i zyskała nowa nazwę: Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu. W ramach porządkowania stanów faktycznych przedszkole zmieniło również adres, choć nie zmieniło lokalizacji. Od tej pory Przedszkole Publiczne nr 18 mieści się w Opolu przy ul. Lelewela 7  i składa się z dwóch oddziałów umiejscowionych w jednym budynku - 18 września 2018 r. odbyła się uroczystość pod hasłem "15 lat razem" upamiętniająca 15 -lecie przekształcenia Przedszkola Wojskowego nr 76 w Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu, którego organem prowadzącym jest Miasto Opole.

 Podczas tej uroczystości Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu otrzymało certyfikat nadający mu tytuł "Przedszkole Roku Opolszczyzny 2018" w związku z wygraną w plebiscycie gazety - Nowej Trybuny Opolskiej pod hasłem " Wybieramy Przedszkole Roku 2018- Przedszkole na Medal". Pokonaliśmy ponad 90 przedszkoli zgłoszonych z całego województwa opolskiego do tego plebiscytu zdobywając 864 głosy !

We wrześniu 2019 roku uroczyście obchodziliśmy jubileusz 55 lecia istnienia Przedszkola Publicznego nr 18 w Opolu oraz  nadania placówce nazwy: "Zielony Domek". Decyzją Rady Miasta Opola - Uchwała XV/265/2019 z 29 sierpnia 2019 roku w sprawie nadania przedszkolu imienia, Przedszkole Publiczne nr 18 nosi nazwę - "Zielony Domek".Personel
Personel placówki to:
13 nauczycieli - 9 nauczycieli wychowania przedszkolnego, w tym nauczyciel języka angielskiego, 2 nauczycieli wspomagających, 2 nauczycieli specjalistów: 1 logopeda, 1 logopeda do pracy z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
7 pracowników obsługi, w tym:  starszy intendent, 1 pomoc nauczyciela, 2 woźne oddziałowe, 1 kucharz, 1 pomoc kuchenna, 1 dozorca.
Koła zainteresowań

 warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty logiczno – matematyczne, zajęcia ruchowe, warsztaty rytmiczne i taneczne, warsztaty z kodowania i programowania, zajęcia szachowe. W przedszkolu prowadzone są zajęcia z judo dla zainteresowanych dzieci. Zajęcia prowadzi Szkoła Judo Mizuka.


Organ prowadzący
Gmina Opole - Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola
Drzwi otwarte
 W miesiącu wakacyjnym, podczas którego przedszkole pełni dyżur zapraszamy nowo przyjęte od września danego roku szkolnego dzieci wraz z rodzicami ( czyli po zakończonej rekrutacji i potwierdzeniu przez rodzica woli zapisu dziecka do naszego przedszkola) na tzw. dni adaptacyjne w ramach programu "Trzylatek łagodny start", którego autorkami są Bożena Kwaśniewska i Anna Miśtal.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
Każdy z rodziców otrzymuje indywidualny numer konta do wpłat za przedszkole.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
j.w.
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe