Opole
Przedszkole
Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
Adres
J. Lelewela 7, 45-856 Opole
Telefon
77 474 60 06
Fax
77 402 41 78
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Małgorzata Sekula
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
 • Widok z lotu ptaka
 • Wejście do przedszkola
 • Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
 • Sala do zajęć grupy II "Pszczółki"
 • Sala do zajęć grupy II "Pszczółki"
 • Sala zabaw grupy II "Pszczółki"
 • Sala zabaw gr I "Biedronki"
 • Sala do zajęć gr I "Biedronki"
 • Szatnia
 • Łazienka
 • Hall
 • Hall na I piętrze
 • Hall na parterze
 • Schody łączące parter z I piętrem
 • Gabinet terapeutyczny
 • Ogród przedszkolny
 • Ogród przedszkolny
 • Przedszkole Publiczne Nr 18 "Zielony Domek" w Opolu
Opis

Przedszkole jest zlokalizowane w dzielnicy Zaodrze, posiada dwa oddziały. Mieści się w budynku dwukondygnacyjnym, wolno stojącym, ocieplonym z nową elewacją w kolorze zielonym. Placówka posiada ogród - zadrzewiony, przyjazny dla dzieci, gdzie zamontowane zostały nowe atestowane urządzenia do zabaw na świeżym powietrzu. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (sprawdzamy  komunikaty smogowe), dzieci spędzają dużo czasu w ogrodzie zaspokajając naturalną potrzebę ruchu, uczestnicząc w zajęciach, zabawach i grach ruchowych.

Przedszkole organizuje swoją działalność w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci, we współpracy z rodzicami i środowiskiem społeczno - lokalnym. Współpracujemy z Publicznymi Szkołami Podstawowymi - nr 14 i 33, Radą Dzielnicy Zaodrze, 10  Opolską Brygadą Logistyczną, Opolskim Zarządem Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Strażą Miejską, Komendą Miejską Policji, Strażą Pożarną, Zespołem Szkół w Tułowicach, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego UM Opola, Wydziałem Ochrony Środowiska i innymi wydziałami Urzędu Miasta Opola, Zakładem Komunalnym w Opolu,  Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Parafią Rzymsko-Katolicką pod wezwaniem Bł. Czesława w Opolu, Miejskim Ośrodkiem Sportu, Młodzieżowym Domem Kultury, Domem Pomocy Społecznej dla Kombatantów, Środowiskowym Domem Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Magnolia”, pozostałymi przedszkolami Miasta Opola  i wieloma innymi instytucjami.

Tradycją przedszkola są uroczystości: - Ognisko integracyjne dla dzieci i rodziców; - Pasowanie na przedszkolaka; - udział w Dniu Przedszkolaka organizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Opola;- Bal Jesienny; - Spotkanie z Mikołajem; - Uroczystość wigilijna; - Jasełka; - Bal Karnawałowy; - Dzień Babci i Dziadka; - Powitanie wiosny; - Dzień Mamy i Taty; - Piknik Rodzinny. Jesteśmy organizatorem corocznego Przeglądu Inscenizacji Jasełkowych dla przedszkoli zlokalizowanych w mieście Opolu, który odbywa się w kościele pod wezwaniem Bł. Czesława- do tej pory tj. do roku 2022 odbyło się już 8 edycji tego przeglądu.  Nową imprezą o charakterze rekreacyjno- sportowym, której jesteśmy głównym organizatorem od 2016 r. jest impreza terenowa pod hasłem: „Przedszkolaki na poligonie”. Poprzez tego rodzaju imprezę kultywujemy nasze wieloletnie tradycje przedszkola wojskowego. Posiadamy w placówce ścianę pamięci, gdzie znajdują się wszystkie tablice informacyjne przedszkola - od tej najstarszej z ok. 1967 roku po najnowszą z 2019 roku, kiedy to placówka otrzymała nazwę "Zielony Domek" oraz gdzie znajdują się zdjęcia związane z najważniejszymi wydarzeniami z historii przedszkola.

Ponadto w ciągu całego roku gościmy aktorów z ich przedstawieniami teatralnymi, organizujemy: audycje muzyczne, różnorodne wycieczki piesze i autokarowe, uczestniczymy w wielu imprezach miejskich, gdyż nasze przedszkolaki aktywnie biorą udział w życiu naszego miasta Opola.

 Od wielu lat współpracujemy z PCK biorąc udział w akcjach charytatywnych: „Kampania walki z głodem”, „Gorączka złota”, „Góra Grosza”, „Pomaganie przez ubranie”, zbieramy żywność i odzież dla najuboższych mieszkańców naszego miasta i dla zwierząt z opolskiego schroniska. Realizujemy lokalne i Ogólnopolskie Programy Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków - ustanowiliśmy rekord Guinnessa w kategorii największa liczba dzieci szczotkujących razem zęby, jesteśmy Mistrzem Świata w Myciu Rąk. Rozwijamy i kształtujemy pożądane postawy społeczne, m. in. prozdrowotną, proekologiczną, patriotyczną biorąc udział w akcjach, konkursach, m.in. „Biały ząbek", "Odżywiamy się zdrowo", "Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych", "Śmieci mniej - Ziemi lżej", "Zbiórka baterii", "Zbieramy i segregujemy surowce wtórne", "Jestem Opolaninem, Polakiem, Europejczykiem", "Mały Opolanin" itd.Propagujemy informacje i dbamy o zdrowie psychiczne dzieci, wdrażając międzynarodowe programy edukacyjne - "Emocja", innowację pedagogiczną "EkoEmocje" oraz "Przyjaciele Zippiego".

Poprzez systematyczną współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną rozwijamy zainteresowania dzieci literaturą i poezją. Zajęcia w bibliotece i w przedszkolu stwarzają dzieciom dodatkowe możliwości do przyswojenia i utrwalenia wiedzy, rozwoju mowy, zrozumienia siebie i innych, budowania systemu wartości. Uczą odróżniać dobro od zła. Wraz z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną, Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora i Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu od wielu lat organizujemy międzyprzedszkolne konkursy plastyczne inspirowane przedstawieniami teatralnymi i twórczością dla dzieci.

W ramach rozwijania kompetencji matematycznych nauczyciele prowadzą w obu grupach przedszkolnych zajęcia z kodowania i programowania, podczas których dzieci korzystają ze zgromadzonego w przedszkolu sprzętu multimedialnego, mat edukacyjnych, robotów DOC, KOKO, robotów rysujących czy ozobotów.

 Zapewniamy opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, w warunkach sprzyjających osiągnięciu gotowości do podjęcia nauki w szkole. Współpracujemy z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 14 i 33, dzieci odwiedzają swoich starszych kolegów, uczestniczą w lekcjach, a także zapraszają młodsze klasy do przedszkola - realizujemy programy współpracy naszego przedszkola ze szkołami podstawowymi w formie programów: "Dzisiaj przedszkolaki - jutro już pierwszaki" wraz z PSP nr 14 oraz "Jeden krok do szkoły" wraz z PSP nr 33, który powstał z naszej inicjatywy i którego pomysłodawcami  i współautorami są nauczycielki z naszego przedszkola.

W naszej placówce dziecko poznaje system wartości i postaw, które potrzebne będą do funkcjonowania w społeczeństwie, do bogacenia własnej osobowości, rozwijania samodzielności, pełnienia ról społecznych. W atmosferze "domowego przedszkola" dzieci uczą się dostrzegać niepowtarzalność i odrębność każdego człowieka, tolerancji i współdziałania z innymi.

Osiągnięcia

 NAJNOWSZE OSIĄGNIĘCIA TO:

Przedszkole Opolszczyzny Roku 2018 wg rankingu Nowej Trybuny Opolskiej

Certyfikat „Świadome dziecko w internecie”.

Certyfikat „Edukacja na wesoło gwarancją lepszego rozwoju dziecka”.

Certyfikat „Bezpieczne Przedszkole” w ramach realizowanego programu prewencji „Bezpieczne Dziś – Bezpieczne Jutro”.

Certyfikat „ Chronimy dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych”

Certyfikat "Uczymy Dzieci Programować" - edycja II (2018);

Certyfikat "Uczymy Dzieci Programować" - edycja III (2019);

Certyfikat "Kubusiowi Przyjaciele Natury" (2019);

Certyfikat Opolskiego Maratony Czytania "(Nie) Zwykła Mama Mu" (2019);

Certyfikat "OZE w trosce o zdrowie i życie nasze i naszej planety" (2019);

Certyfikat "Akademia Przedszkolaka" (2019/2020)

Certyfikat "Bezpieczny Budynek" (2020)


 

Sukcesy dzieci w ogólnopolskich i lokalnych konkursach artystycznych, sportowych, sprawdzających wiedz

- I miejsce i tytuł „Super EKO dzieciaki” dla grupy „Pszczółki” w III Międzyprzedszkolnym Festiwalu Twórczości Ekologicznej „Bądź z natury EKO” organizowanym przez PCK i Urząd Miasta Opola (2017);

- I miejsce w Terenowej Imprezie Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 2” (2017);

- I miejsce w I Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Zimowej (2016);

- I miejsce w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie "Baw się i bądź bezpieczny" (2020);

- II miejsce w konkursie plastycznym „Ilustracja do wybranego utworu D. Gellner” (2017);

- II miejsce i wyróżnienie w konkursie plastycznym „Legendy ziemi opolskiej w oczach dziecka” (2017);

- II miejsce w Opolskiej Olimpiadzie Literatury Dziecięcej Przedszkolaków pt. „Zwierzęta w literaturze dziecięcej” pod patronatem Prezydenta Miasta Opola i Uniwersytetu Opolskiego (2017);

- II miejsce w Opolskiej Olimpiadzie Literatury Dziecięcej Przedszkolaków pt. "Legendy Polskie" (2019)

- III miejsce  oraz wyróżnienia w konkursie plastycznym „Jesienne Kompozycje” (2017);

- III miejsce w Festiwalu Piosenki Ekologicznej (2017);

- Wyróżnienia w konkursie plastycznym „Moje ulubione zwierzątko domowe” (2017);

- Wyróżnienie w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym pt. "Czyste powietrze wokół nas" (2018);

- Wyróżnienie "Opolskie Ogrody Talentów" (2018);

- Wyróżnienie "Opolskie Ogrody Talentów" (2019);

- Wyróżnienie "Festiwal Tańca" (2019);

- Wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek "Herody- kolędy i pastorałki 2019" (2019)

 - Wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek "Herody- kolędy i pastorałki 2020" (2020);

 

Jesteśmy organizatorem lub współorganizatorem imprez:

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 1” (2016);

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej „Przedszkolaki na poligonie 2” (2017);

Terenowej Imprezy Rekreacyjnej "Przedszkolaki na poligonie 3" (2018);

konkursu plastycznego „Wykonanie ilustracji do wybranego utworu Ewy Chotomskiej” (2016);

konkursu plastycznego „Legendy ziemi opolskiej w oczach dziecka” (2017);

Przeglądu Przedstawień Jasełkowych - w styczniu 2018 r. odbyła się już VI edycja tej imprezy.

 

Realizacja wielu programów ogólnopolskich oraz programów własnych.

- Program zdrowotny realizowany przez Miejski Ośrodek Sportu „Aktywny Przedszkolak”,

- Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”,

- Program "Skąd się biorą produkty ekologiczne",

- Program Edukacyjny Opolskiego Zarządu Okręgowego PCK „Biały ząbek”,

- Program realizowany we współpracy z PSP nr 14 w Opolu „Dzisiaj przedszkolaki – jutro już pierwszaki”,

- „Zbieraj baterie”,

- Program „Mamo, tato wolę wodę”,

- Program „Kubusiowi Przyjaciele Przyrody”,

- Przedszkole bierze także udział w Projekcie Miasta Opola dofinansowanym z Funduszy Europejskich „Przedszkole dla wszystkich przyjazne – wyrównywanie szans edukacyjnych w przedszkolach 15 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej” oraz "Przedszkole dla wszystkich przyjazne 2",

- „Przyjaciele Zippiego” międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat (2016/2017),

- „Dzieciństwo bez próchnicy” (2016/2017),

- "Mały Opolanin" (2019-2022)

- "Emocja" (2021/2022),

- "EkoEmocje" (2021/2022),

- "Czytamy z Muchą Odpaduchą" (2021/2022).


Programy własne:- „Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka” – program własny,

 -„Zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych” – program autorski,

- „Joga w świecie dziecka” – program własny,

- Innowacja pedagogiczna „ABC Bezpiecznego Przedszkolaka” (2014-2017)

- "Poznaję świat moimi zmysłami" - program autorski Magdalena Rybicka.

Dodatkowe zajęcia

Nauka języka obcego, nowożytnego - w naszym przedszkolu dzieci uczą się języka angielskiego  w ramach bezpłatnych zajęć ujętych w podstawie programowej - dla dzieci młodszych 2 razy w tygodniu po 15 minut, dla dzieci starszych 2 razy w tygodniu po pół godziny. Zajęcia z dziećmi prowadzi nauczyciel wychowania przedszkolnego posiadający Certyfikat B2 wymagany przepisami prawa oświatowego.


Zajęcia logopedyczne prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez specjalistę -  logopedę przedszkola. Są to zajęcia bezpłatne, prowadzone po godzinach realizacji podstawy programowej i przeznaczone  dla dzieci przejawiających wady wymowy i inne zaburzenia logopedyczne.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadających  kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej. Są to zajęcia bezpłatne. Zajęcia te przeznaczone są dla dzieci z rożnymi dysfunkcjami oraz dla dzieci szczególnie zdolnych. Prowadzone są indywidualnie lub w  małych zespołach i nie kolidują z zajęciami związanymi z realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Zajęcia integracji sensorycznej (SI) prowadzone są w naszej placówce od roku szkolnego 2021/2022 przez specjalistę dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się podczas pobytu dziecka w przedszkolu w specjalnie przystosowanej do tego rodzaju zajęć sali. Sala ta jest odpowiednio wyposażona w sprzęt i pomoce do terapii.

Zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej- w ramach bezpłatnych zajęć ujętych poza podstawą programową przeznaczone dla wszystkich dzieci jeden raz w tygodniu po pół godziny.

Zajęcia dodatkowe ustalone w porozumieniu i za zgodą rodziców i dyrektora przedszkola -  warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty logiczno – matematyczne, zajęcia ruchowe - w tym taneczne i rytmika , zajęcia z judo, zajęcia szachowe prowadzone poza podstawą programową dla zainteresowanych dzieci.

 

Godziny otwarcia od
06:00 - 17:00
Godziny otwarcia uwagi
Corocznie w okresie rekrutacji rozpoznajemy oczekiwania odnośnie czasu pracy przedszkola, aby w razie potrzeby dostosować godziny otwarcia placówki do potrzeb rodziców.
Historia

     Placówka powstała w latach 50 ubiegłego wieku w roku 2019 będzie obchodziła uroczystość 55- lecia działalności. Do roku 2003 Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu podlegało pod jednostkę wojskową i było przedszkolem branżowym. Nosiło wtedy nazwę Przedszkola Wojskowego nr 76 pod adresem przy ul. Niemodlińskiej 84a w Opolu. Liczyło trzy oddziały i mieściło się w dwóch budynkach. Uczęszczały do niego dzieci pracowników pobliskiej jednostki wojskowej.Od roku  2003 placówka została przejęta przez Gminę Opole i zyskała nowa nazwę: Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu. W ramach porządkowania stanów faktycznych przedszkole zmieniło również adres, choć nie zmieniło lokalizacji. Od tej pory Przedszkole Publiczne nr 18 mieści się w Opolu przy ul. Lelewela 7  i składa się z dwóch oddziałów umiejscowionych w jednym budynku - 18 września 2018 r. odbyła się uroczystość pod hasłem "15 lat razem" upamiętniająca 15 -lecie przekształcenia Przedszkola Wojskowego nr 76 w Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu, którego organem prowadzącym jest Miasto Opole.

 Podczas tej uroczystości Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu otrzymało certyfikat nadający mu tytuł "Przedszkole Roku Opolszczyzny 2018" w związku z wygraną w plebiscycie gazety - Nowej Trybuny Opolskiej pod hasłem " Wybieramy Przedszkole Roku 2018- Przedszkole na Medal". Pokonaliśmy ponad 90 przedszkoli zgłoszonych z całego województwa opolskiego do tego plebiscytu zdobywając 864 głosy !

We wrześniu 2019 roku uroczyście obchodziliśmy jubileusz 55 lecia istnienia Przedszkola Publicznego nr 18 w Opolu oraz  nadania placówce nazwy: "Zielony Domek". Decyzją Rady Miasta Opola - Uchwała XV/265/2019 z 29 sierpnia 2019 roku w sprawie nadania przedszkolu imienia, Przedszkole Publiczne nr 18 nosi nazwę - "Zielony Domek".Personel
Personel placówki to:
13 nauczycieli - 9 nauczycieli wychowania przedszkolnego, w tym nauczyciel języka angielskiego, 2 nauczycieli wspomagających, 2 nauczycieli specjalistów: 1 logopeda, 1 logopeda do pracy z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
7 pracowników obsługi, w tym:  starszy intendent, 1 pomoc nauczyciela, 2 woźne oddziałowe, 1 kucharz, 1 pomoc kuchenna, 1 dozorca.
Koła zainteresowań

 warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty logiczno – matematyczne, zajęcia ruchowe, warsztaty rytmiczne i taneczne, warsztaty z kodowania i programowania, zajęcia szachowe. W przedszkolu prowadzone są zajęcia z judo dla zainteresowanych dzieci. Zajęcia prowadzi Szkoła Judo Mizuka.


Organ prowadzący
Gmina Opole - Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola
Drzwi otwarte
 W miesiącu wakacyjnym, podczas którego przedszkole pełni dyżur zapraszamy nowo przyjęte od września danego roku szkolnego dzieci wraz z rodzicami ( czyli po zakończonej rekrutacji i potwierdzeniu przez rodzica woli zapisu dziecka do naszego przedszkola) na tzw. dni adaptacyjne w ramach programu "Trzylatek łagodny start", którego autorkami są Bożena Kwaśniewska i Anna Miśtal.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
Każdy z rodziców otrzymuje indywidualny numer konta do wpłat za przedszkole.
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
j.w.
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2022/2023
50
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe