Wysoki poziom nauczania # Atmosfera # Relacje # Tradycja #
I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich to szkoła z tradycjami. Od ponad 460 lat dbamy o wykształcenie kolejnych pokoleń. Doświadczenie i szacunek wobec tradycji łączymy z wymaganiami współczesnego świata. Wielu naszych absolwentów studiuje na renomowanych uczelniach w Polsce i za granicą. W "JEDYNCE" czeka na uczniów dobrze przygotowana kadra pedagogiczna oraz specjaliści: pedagog, psycholog i pedagog specjalny . Nauczyciele uczą, rozbudzają zainteresowania młodzieży i pomagają w rozwiązywaniu problemów. "JEDYNKA" zawsze była szkołą, gdzie panuje moda na odważne myślenie. Jest to miejsce, w którym wspierani przez swoich rodziców i nauczycieli uczennice i uczniowie odważnie mogą poszukiwać pomysłu na życie. I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, to nie tylko szkoła z tradycjami, to także kuźnia talentów w naszym środowisku. Dużą wagę przywiązujemy do nauczania języków obcych.
W I Liceum Ogólnokształcącycm w Lesznie mogą przystąpić do wyjątkowego programu Dual Diploma Internation, który umożliwia uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły średniej w Polsce i USA.
Każdy uczeń kończący nasze liceum może również przystąpić do egzaminu , by uzyskać międzynarodowy certyfikat językowy English Council.
Uczniowie zainteresowani kontynuacją nauki języka niemieckiego mogą nieodpłatnie uczestniczyć w programie Deutsches Sprachdiplom – czyli grupach językowych przygotowujących do egzaminu DSD na poziomie B2/C1. Program kończy się zdobyciem certyfikatu, który umożliwia studiowanie na uczelniach niemieckojęzycznych.
Nauka wszystkich języków obcych prowadzona jest w grupach międzyoddziałowych o różnym stopniu zaawansowania. Zajęcia z native speakeram pogłębiają zdolności lingwistyczne oraz praktyczną znajomość języka.
Uczniowie od lat biorą udział w debatach oksfordzkich, historycznych, Go Science, Konkursie Humanistycznym Scrinium , licznych konkursach i olimpiadach - zdobywając laury i wyróżnienia.
I Liceum Ogólnokształcące realizuje program "Szkoły Myślenia Projektowego", który skupia się na działaniu we współpracy z innymi ludźmi.
Rozwija umiejętności zrozumienia potrzeb drugiego człowieka, komunikatywność, uczy organizacji pracy, kładzie nacisk na wspólne ustalenaia , osiąganie celów.
Wszystkich uczniów I Liceum spiera program "Drogowskazy rozwoju osobistego" Uczymy w jaki sposób organizować naukę, jak ustalać priorytety czy
selekcjonować informacje.
Sale lekcyjne wyposażone są w sprzęt multimedialny. Szkoła posiada pracownie komputerowe oraz bibliotekę
szkolną. Zajęcia lekcyjne z podziałem na grupy z biologii, chemii i fizyki umożliwią zindywidualizowanie pracy z uczniem, samodzielne przeprowadzanie przez ucznia
badań i doświadczeń w pracowniach przedmiotowych. Od roku szkolnego 2017/2018 w liceum funkcjonuje klasa klasyczno-prawna pod patronatem Instytutu Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu.
W 1555 roku Rafał Leszczyński, właściciel Leszna, założył szkołę elementarną, którą przekazał Braciom Czeskim. Do tego faktu nawiązuje rodowód I Liceum Ogólnokształcącego, jednej z najstarszych szkół w naszym kraju. W sławnym Lesnaeum, dzięki przychylności i poparciu Leszczyńskich, znaleźli szerokie pole działania m.in. Jan Amos Komeński –reformator szkolnictwa, Jan Jonston –wybitny lekarz, Jan Dekan –radny,budowniczy miasta. Po odzyskaniu niepodległości od początku 1920 roku,rozpoczęła się nauka w polskim gimnazjum, a w następnym roku odbyła się pierwsza polska matura. Od października 1939roku leszczyńskie gimnazjum przestało istnieć. W czasie okupacji z rąk hitlerowskiego okupanta zginęło wielu profesorów i uczniów. 1marca1945r. dyrektor Franciszek Kasior przystąpił do organizowania Państwowego Gimnazjum Męskiego i w lipcu tego roku odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Od roku szkolnego 1950/51 szkoła ma charakter koedukacyjny. Rozbudowa szkoły nastąpiła w latach 50-tych za dyrektora Tadeusza Kowalskiego. 16 czerwca 1973r. Liceum otrzymało sztandar, dyrektorem w tym czasie był dr Feliks Tabert. W latach 80-tych nastąpiła dalsza rozbudowa szkoły, oddano do użytku nowe pomieszczenia dla świetlicy szkolnej. W latach 1980roku do 1990roku dyrektorem był Janusz Bochniak, a od 1990 do 2010 roku dyrektorem był Marek Wein.
10 września 2005 roku szkoła świętowała wielki Jubileusz 450-lecia istnienia. W wielkim święcie szkoły udział wzięło prawie 2000 absolwentów.
Z inicjatywy grupy absolwentów powstało Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, którego prezesem został Tadeusz Feliczak. Od 1 marca 2011r. funkcje dyrektora pełni absolwentka i wieloletnia nauczycielka naszej szkoły Barbara Kochanek .
We wrześniu 2015r. szkoła obchodziła 460-lecie istnienia i od tego dnia nosi imię "Rodu Leszczyńskich"
Wymiana młodzieży z gimnazjum Nicolaus-Kistner-Gymnasium w Mosbach Niemcy.
Kursy językowe w Hiszpanii
Kursy językowe w Wielkiej Brytanii
Współpraca z Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą
Wyjazdy edukacyjno-turystyczne: Islandia, Hiszpania, Anglia, Francja
Abiturienci naszej szkoły zdają na wysokim poziomie egzamin maturalny. Od lat cieszymy się stuprocentową zdawalnością matury. Każdego roku jesteśmy wysoko klasyfikowani w rankingu szkół organizowanym przez tygodnik „Perspektywy” (Srebrna Tarcza). Uczniowie uzyskują tytuły finalistów i laureatów centralnych olimpiad i konkursów przedmiotowych. Nasi absolwenci studiują i rozwijają kariery naukowe na prestiżowych uczelniach polskich i zagranicznych.
W I LO chętni uczniowie biorą udział w programie nauki języka niemieckiego. Kończąc program mają możliwość uzyskania certyfikatu językowego DSD I/ DSD II. Uczniowie przygotowują się także do międzynarodowych egzaminów z języka angielskiego (British Council) i języka hiszpańskiego (DELE).Mogą również przystąpić do wyjątkowego programu Dual Diploma .
Organizujemy zagraniczne i krajowe obozy językowe, obozy naukowo-narciarskie, wycieczki krajoznawcze i warsztaty integracyjne m.in. Erasmus+ oraz „Maratony matematyczne” czyli warsztaty wyjazdowe dla uczniów realizujących rozszerzony program matematyki.
Bardzo prężnie działamy w środowisku lokalnym jako wolontariusze i organizatorzy różnego typu imprez. Jesteśmy od wielu lat organizatorami konkursów dla młodzieży z całego regionu:
- konkurs z zakresu nauk przyrodniczych „Go Science”,
- festiwal humanistyczny „Scrinium”,
- konkurs regionalny „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”,
- Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych – KwoKA,
- Leszczyńska Liga Debat Oksfordzkich,
- Naukowe Pierwsze Czwartki.
Stawiamy na zrównoważony rozwój oraz kształtujemy kompetencje XXI wieku poprzez realizację programów „Ocenianie kształtujące”, „Drogowskazy rozwoju osobistego” oraz „Szkoła myślenie projektowego”.
- koło informatyczno -fizyczne
- olimpijskie koło biologiczne
- koło języka angielskiego British Cancel
- koło fizyczne
- koło chemiczne
- koło debat oxfordzkich
- matematyczne maratony maturalne
- program Drogowskazy Rozwoju Osobistego dla klas pierwszych