- Nazwa oddziału
-
1TW – technik robót wykończeniowych w budownictwie
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny
- plastyka , geografia , technika (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
- Przedmioty rozszerzone
-
- geografia
- Zawody
-
Technik robót wykończeniowych w budownictwie
- Opis
-
TECHNIK ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE
Utworzenie zawodu technik robót wykończeniowych w budownictwie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie i oczekiwanie rynku branży budowlanej na wykwalifikowane kadry robót wykończeniowych, z uwagi na potrzebę zapewnienia wysokiej jakości prac. Absolwent tego kierunku współpracuje z architektami wnętrz nad uzyskaniem zamierzonego efektu wizualnego, zna i stosuje najnowsze technologie z zakresu robót wykończeniowych. Zawód bardzo poszukiwany na rynkach pracy zarówno w Polsce jak i za granicą. Uczniowie podejmujący naukę w tym zawodzie oprócz przedmiotów ogólnokształcących będą się uczyć przedmiotów kierunkowych, takich jak: budownictwo ogólne, dokumentacja techniczna, technologia robót wykończeniowych, kosztorysowanie, organizacja i kontrola robót wykończeniowych, podstawy projektowania wnętrz. Oprócz zajęć teoretycznych uczniowie mają szansę poznać praktyczne aspekty zawodu biorąc udział w zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych organizowanych w firmach budowlanych. W ramach nauki w tym zawodzie realizowana będzie innowacja –podstawy projektowania wnętrz. Innowacja polega na wykorzystaniu programów komputerowych do wizualizacji projektów wykończenia wnętrz zgodnie z najnowszymi trendami w tym zakresie.
Uczniowie zainteresowani architekturą mają możliwość w ramach kółka architektonicznego przygotowywać się do studiowania na kierunku architektura.
Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- Wykonywanie robót malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich i okładzinowych;
- Montowanie systemów suchej zabudowy;
- Organizowanie i kontrolowanie robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;
- Organizowanie i kontrolowanie robót wykończeniowych w budynkach;
- Sporządzanie kosztorysów robót wykończeniowych;
- Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem różnego rodzaju technologii.
Tytuł technika budownictwa (wraz z suplementem w języku angielskim) uczeń otrzymuje po zdaniu egzaminów z dwóch kwalifikacji:
- Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
- Organizacja i kontrola i sporządzanie kosztorysów robót wykończeniowych w budownictwie
Technik robót wykończeniowych budownictwa w pracy zawodowej
- kieruje pracami wykończeniowymi w budownictwie
- uczestniczy w robotach budowlanych wykończeniowych,
- prowadzi dokumentację budowy,
- przygotowuje i kontroluje produkcję budowlaną w różnych działach przedsiębiorstwa,
- sporządza kosztorysy i mniej skomplikowane prace projektowe,
- wykonuje inwentaryzacje budowlane;
Przygotowanie zawodowe technika robót wykończeniowych pozwala na podjęcie pracy w firmach budowlanych, biurach projektowych, w organach administracji państwowej i samorządowej, sklepach, wytwórniach i składach materiałów. Może również prowadzić własną firmę związaną z wykończenem wnętrz.
Po ukończeniu nauki w technikum uczniowie mogą zdawać maturę, która jest przepustką na studia Absolwent technikum wyposażony jest w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia, przede wszystkim na wydziałach budownictwa i architektury, ale również innych, zgodnych z indywidualnymi zainteresowaniami. Najbliższe uczelnie dające możliwość studiowania budownictwa, architektury lub architektury wnętrz znajdują się w Krośnie, Rzeszowie, Krakowie.
Wymagania psychofizyczne właściwe dla zawodu: dobry stan zdrowia, brak lęku wysokości, zmysł równowagi, umiejętność koncentracji i podzielność uwagi, spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna, poczucie piękna i estetyki, zrównoważenie emocjonalne, odpowiedzialność i zdyscyplinowanie, umiejętność działania w zespole.
Skierowanie na bezpłatne badanie lekarskie będzie wydawane w szkole. Wymagane zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do zawodu wydawane jest przez lekarza medycyny pracy. W Krośnie przez ZOZ „Specmed” Centrum Medycyny Pracy ul. Grodzka 47a lub Centrum Usług Medycznych "Eskulap" ul. Kletówka 52.