Gniezno
Szkoła Ponadpodstawowa
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3

Adres
Sienkiewicza 6, 62-200 Gniezno
Telefon
614263153
Fax
614263153
E-mail
sienkiewiczzsp3@interia.pl
Strona www
www.zsp3-gniezno.pl
Typ placówki
Zespół szkół i placówek oświatowych
Opis

Zespół Szkół Ponadpodstawowych  nr 3 w Gnieźnie to szkoła z 50-cio letnią tradycją. Ze szkoły tej wywodzi  się wielu znakomitych fachowców, którzy dziś stanowią większość mieszkańców Gniezna i okolic. W dużym stopniu to oni decydują o kształcie i poziomie gospodarki lokalnej, tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa i nimi zarządzają. Szkoły wchodzące w skład ZSP nr 3  to technikum, szkoła branżowa I stopnia, szkoła branżowa II stopnia, liceum ogólnokształcące dla dorosłych. Kadrę pedagogiczną stanowią ludzie bardzo dobrze przygotowani pod względem merytorycznym, nieustannie podwyższający poziom wiedzy i uzyskujący nowe kwalifikacje. W zakresie kształcenia zawodowego współpracujemy z CKZiU w Gnieźnie oraz CKU Słupca, CKU Września, Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości Gniezno, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Konsorcjum Gniezno oraz wiele firm z Gniezna i okolic. Uczymy języka angielskiego i niemieckiego. Oferujemy uczniom bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych.

Technik budownictwa – klasa z architekturą wnętrz. Nauka trwa 5 lat, obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz kształcenie zawodowe teoretyczne i kształcenie zawodowe praktyczne. Uczeń zdobywa wyodrębnione w zawodzie kwalifikacje; wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, sporządzenie kosztorysów oraz przygotowanie dokumentacji przetargowej, organizacja i kontrolowanie robót budowlanych. W cyklu nauczania przewidziano jeden dzień tygodniowo w kl. I i II na zajęcia praktyczne. Natomiast w kl. III 4-tygodniową praktykę zawodową w firmach budowlanych celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminów  potwierdzających kwalifikacje w zawodzie absolwenci otrzymują tytuł ; technik budownictwa, a po zdaniu egzaminu maturalnego mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach na kierunkach politechnicznych, architektonicznych i innych ścisłych. Absolwenci mają możliwość uzyskania uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie: kierownik budowy. Zdobyte w szkole umiejętności pozwalają absolwentom na podjęcie pracy np. w przedsiębiorstwach budowlanych, państwowym nadzorze budowlanym, biurze projektów itp. Absolwent przygotowany jest również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z zakresu aranżacji wnętrz.

Technikum Usług Fryzjerskich klasa z wizażem i kreowaniem wizerunki skierowana jest do młodych ludzi, którzy chcieliby związać  swoją przyszłość z pracą w branży fryzjerskiej. Nauka trwa 5 lata, obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz kształcenie zawodowe teoretyczne i kształcenie praktyczne. Uczeń zdobywa wyodrębnione w zawodzie kwalifikacje: wykonywanie zabiegów fryzjerskich, projektowanie fryzur. Absolwent  potrafi : wykonywać w pełnym zakresie usługi fryzjerskie, korzystać z technik komputerowych w pracy zawodowej, wdrażać nowości w technikach fryzjerskich. W technikum usług fryzjerskich oferujemy: ABC makijażu i stylizacji paznokci, udział w szkoleniach, pokazach, konkursach fryzjerskich i kosmetycznych. Absolwenci mogą pracować w salonach fryzjerskich w Polsce i za granicą, teatrze, mediach, wysokiej klasy hotelach, pracowniach peruk. Zdobyte kwalifikacje pozwolą także na otworzenie własnego salonu fryzjerskiego lub studia stylizacji fryzur.


Technik stylista - . Nauka trwa 5 lat, obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz kształcenie zawodowe teoretyczne i kształcenie zawodowe praktyczne.    Stylista to inaczej doradca, kreator wizerunku. To osoba która doradza, podpowiada, jak się ubrać, umalować, co zrobić, aby wyglądać atrakcyjniej i czuć się pewniej. Zawód stylisty łączy w sobie umiejętności zarówno z zakresu wizażu, fryzjerstwa,? jak i charakteryzacji. Praca w tym zawodzie wymaga wiedzy dotyczącej dobrania i wykonania makijażu         i fryzury odpowiadającej typowi urody klientki oraz umiejętności doradzania, jakich fasonów czy barw stroju powinna ona unikać, a jakie wybierać. Pracy w zawodzie stylisty można szukać w agencjach modelek, telewizji, prasie, teatrze, agencjach reklamowych, salonach kosmetycznych .Wielu stylistów ceni sobie niezależność i wybiera opcję pracy  jako freelancer. Pracują z indywidualnymi klientami, pomagają przy sesjach zdjęciowych, prowadzą szkolenia. Technik stylista to mistrz tworzenia wizerunku klienta.


Szkoła Branżowa I Stopnia  kształci w wielu atrakcyjnych  i poszukiwanych na  rynku pracy zawodach : cukiernik, piekarz, stolarz, fryzjer, krawiec, tapicer, murarz-tynkarz, blacharz samochodowy, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter izolacji budowlanych, blacharz izolacji przemysłowych, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych i innych ciekawych i unikalnych zawodach jak: zegarmistrz, kominiarz, drukarz, cieśla, kaletnik, zdun, kuśnierz, złotnik-jubiler, fotograf, automatyk, mechanik precyzyjny, lakiernik samochodowy, drukarz offsetowy. Cykl kształcenia 3 lata dla wszystkich zawodów. Szkoła ta umożliwia uzyskanie świadectwa ukończenia Szkoły Branżowej I Stopnia oraz przygotowuje do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Nauka kończy się egzaminem czeladniczym organizowanym przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu  lub egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie,  organizowanym przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną w Poznaniu. Po zakończeniu nauki uczniowie mogą znaleźć zatrudnienie w prywatnych i państwowych przedsiębiorstwach. Równocześnie mogą podjąć naukę w Branżowej Szkole II stopnia lub Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

NOWY KIERUNEK

KRAWIEC designer   - klasa patronacka gnieźnieńskiej spółki POLANEX . Wybierając ten  zawód uczeń zapoznaje się z projektowaniem, konstruowaniem i modelowaniem wyrobów odzieżowych, doborem  materiałów i dodatków do wyrobów odzieżowych. Zajęcia praktyczne  w firmie  POLANEX  pozwolą na zapoznanie się z obsługą maszyn i urządzeń stosowanych podczas wytwarzania wyrobów odzieżowych.