Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu cieszy się od lat zasłużoną popularnością wśród uczniów i ich rodziców, ponieważ oferuje atrakcyjne kierunki kształcenia, po ukończeniu których absolwenci są poszukiwani na rynku pracy.
SZKOŁA POSIADA: 11 pracowni ogólnokształcących z dostępem do Internetu, 8 pracowni zawodowych wyposażonych w instrumenty i specjalistyczny sprzęt, nowoczesną pracownię komputerową oraz nową halę sportową, spełniająca oczekiwania młodzieży. Możemy pochwalić się również salami lekcyjnymi z tablicą interaktywną.
Uczniowie dojeżdżający mają możliwość zamieszkania w internacie w pokojach 2- lub 3-osobowych. Do dyspozycji są również stołówka i biblioteka szkolna, która pochwalić się może bogatym księgozbiorem na bieżąco uzupełnianym nowościami.
W trakcie nauki w szkole uczniowie odbywają praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach branżowych, urzędach samorządowych, firmach projektowych i wielu innych ciekawych miejscach. Biorą oni również udział w praktykach i stażach zagranicznych, organizacją których zajmuje się szkoła.
Kontakt z pracodawcami pozwala na efektywniejsze przygotowanie uczniów do spełnienia wymogów współczesnego rynku pracy. Młodzież ma możliwość uzyskania dwóch kwalifikacji zawodowych potwierdzonych świadectwem państwowym. Dyplom technika gwarantuje dobrą pracę i honorowany jest na obszarze całej Unii Europejskiej.
Obiekty szkolne zlokalizowane są w kwartale ulic: Kościuszki, Smętka, Daszyńskiego i Pionierska. Niedaleko szkoły, 3-4 minuty pieszo, znajduje się przystanek autobusowy, a dotarcie od dworca zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasza szkoła istnieje już ponad 100 lat.
W 1920 roku, w ówczesnym Lötzen, powstała szkoła rybacka, która była drugą tego typu placówką w Europie. Funkcjonowała ona do 2005 roku, wielokrotnie zmieniając nazwę. Działalność swoją zakończyła jako Technikum Rybactwa Śródlądowego, które powstało w 1993 roku.
W TWM, bo tak potocznie nazywano szkołę, istniały również Technikum Melioracji Wodnych (1957-1997), Technikum Mechanizacji Rolnictwa (1979-1984) oraz Technikum Rolnicze (1982-2000).
W 1976 roku szkoła przyjęła nazwę Zespół Szkół Rolniczych, którą uchwałą Rady Powiatu z dnia 26 marca 2002 roku przekształcono na Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu. Dyrektorem szkoły został wówczas mgr Jarosław Kulhawik. Pełni tę funkcję do dziś. W tym roku przypada 20. lecie ZSKŚiA.
Każdego roku w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu ponad 340 uczniów kształci się w zawodach:
- technik agrobiznesu
- technik architektury krajobrazu
- technik reklamy
- technik robót wykończeniowych w budownictwie
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
- technik inżynierii środowiska i melioracji
Więcej
informacji na stronie internetowej ZSKŚiA. www.zsksia.edu.pl
W szkole działa wiele kół zainteresowań, w których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Młodzież aktywnie włącza się w wolontariat, uczestniczy w zajęciach florystycznych, budowlanych, sportowych i innych.
W ramach praktyk zawodowych organizowane są grupowe wyjazdy młodzieży do Grecji. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, bo pozwalają nie tylko na zdobycie nowych umiejętności, ale umożliwiają także poznanie kultury greckiej.
Szkoła została wyróżniona przez Kuratorium Oświaty certyfikatami:
- BEZPIECZNA SZKOŁA,
- BEZPIECZNI W SIECI ,
- SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU,
- SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU.
Wysokie miejsca na olimpiadach przedmiotowych, zawodowych oraz osiągnięcia sportowe w wielu dziedzinach na szczeblu powiatu i województwa. Szkoła pochwalić się również może wieloma nagrodami i wyróżnieniami w konkursach pozaszkolnych: plastycznych, muzycznych, pożarniczych, pięknego czytania, ruchu drogowego i innych.
W ZSKSiA dzień otwarty jest każdego dnia.
Uczniów zainteresowanych naszymi kierunkami zapraszamy do szkoły indywidualnie lub grupowo.
Zapoznamy wszystkich ze szkołą i ofertą kształcenia oraz umożliwimy udział w przykładowych lekcjach w nauczanych u nas zawodach .
W tym roku dzień otwarty to 7 kwietnia.
W zależności od potrzeb i oczekiwań uczniów w szkole organizuje się dodatkowe zajęcia z matematyki, języka polskiego, przedmiotów zawodowych a dla maturzystów fakultety przygotowujące do matury.
Szkoła współpracuje z około 70-80 podmiotami gospodarczymi tj. urzędami, zakładami produkcyjnymi, usługowymi i handlowymi, w których co roku około 150 uczniów odbywa praktyki zawodowe. Są to zarówno indywidualne gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa i firmy budowlane, biura i urzędy, podmioty związane i ochroną i inżynierią środowiska. Współpraca ta przynosi wymierne efekty, przykładem czego jest zaprojektowanie i wykonanie zagospodarowania wybranych terenów zielonych na terenie Giżycka.